GNS Network

SEO Makale Yazarlığı Nedir


Daha önceki "SEO Metin Yazarlığı Nedir" makalemde SEO uyumlu makale ve SEO metin yazarlığının genel faydalarından bahsetmiştim. Bu makalemde daha çok bir meslek olarak "SEO Makale Yazarlığı" konusuna değinmeye çalışacağım. Keza uzunca süredir editörlüğün uzmanlaşılması gereken bir dalı olarak SEO metin yazarlığı da bir gerçek olarak karşımızda.

Zaman İçinde Doğan ve Gelişen Bir Meslek

SEO işleri arama motorlarının son kullanıcı deneyimini önemsemeye başladığından bu yana ciddi yol katetti. Bu yol arama motorlarının son kullanıcı için hedeflemelerini derinleştirmeleri ile SEO uzmanlarına iş yükü olarak her geçen yıl yansımaya devam ediyor.

Herkes çok iyi bilir ki SEO nun başladığı nokta sitelerde iç sayfalar ve ana sayfalarda kelime hedefleme, etiketleme vs ilk basamak çalışmaları ile başlamıştır. Ancak zaman içinde analiz araçları ile ciddi derecede adapte olan arama motorları kullanıcıların sayfa içinde geçirdiği süreleri, en çok hangi sayfalarda gezindiklerini, kaç sayfa gezindikten sonra o siteyi terkettikleri gibi faktörleri değerlendirmeye başladı.

Diğer yandan spam yani anlamsız kelimeler yumağından oluşan ve link çöplüğüne dönmüş siteler içinde önlemler almaya devam etti. İşler bu şekilde ilerlerken sayfada daha çok zaman geçirilmesi ve çöp sayfalardan kurtulmak adına içerik site SEO çalışmalarında önemli bir yer tutmaya başladı.

SEO Metin Yazarlığı Mesleği

Yukarındaki gelişmelerin sonucunda sessiz sedasız SEO uzmanlarına ciddi bir iş yükü binmeye başladı. Bu da oluşturulan ya da derlenecek sayfaların kodlama, teknik aksaklıklarının giderilmesi sonrası içeriğin de arama motorlarının standartlarına uygun hale getirilmesiydi.

Başlarda bu yük ile boğuşan uzmanlar ya da kendi siteleri ile ilgilenen webmasterler gereksinimlerin artması ile işin altından kalkamaz olduklarında devreye editörler girdi. İlk olarak editörlerden gelen metinler uzmanların denetiminden geçirilerek SEO uyumlu hale getirilerek yayınlanırken artık alanında uzmanlaşan SEO uzmanı editörler sayesinde bu iş yükü de editörler için yeni bir iş kolu doğmasına olanak sağladı.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle