GNS Network

SEO Yapmak Nedir


SEO (Search Engine Optimization), yani arama motorları için optimizasyon işlemleri olarak genel manada tanımlanabilir. Basitçe internet sitenizi arama motorlarının güncel standartlarına uygun hale getirerek aramalarda daha üst sıralarda, hedef olan ilk sıralarda konumlanmasını sağlayarak reklam bütçesininin minimuma çekilmesi işlemlerinin tümüne SEO yapmak denilmektedir.

Başlarda standartlar makul düzeyde iken günümüzde son kullanıcı yani aramayı yapan kişiye en doğru sonucu vermek için arama motorları yüzlerce standart uygulamakta ve bunları sanal zeka ile işlemektedir. Yani işler bir hayli zor bir durumdadır. Bu nedenle SEO yapma işi süreklilik ve bütçe gerektiren bir işlem haline dönüşmüş durumda.

İyi bir SEO işlemi için site sahibinin kodlama, sunucu yapılandırması, metin uzmanlığı, UX yani sayfa yapısın ve konumlandırmasında uzmanlik vs bir çok alanda desteğe ihtiyaç duymaktadır. Uzmanlık olarak belirtilme nedeni bu her bir alanın sürekli güncellenmesi ve gereken düzenlemelerin her geçen gün yenileri eklenerek bizlere yeni standartlar olarak sunulmasıdır.

Bu nedenle SEO yapma işi ilk zamanlarda çok daha fazla uzmanlık gerektirmekte ve bir çok alanda desteğe ihtiyaç duyulması nedeni ile bu alanlarda doğru stratejileri en makul zaman ve bütçe ile yönetebilmeyi gerektirmektedir.

Reklam Yükünden Kurtulmak!

Zaman içinde sürekli gelişen SEO işlemleri başlara nazaran artık çok daha fazla uzmanlık gerektirmekte. Bu da yeni alanında uzman insanlardan yardım almayı bunun karşılığında da belli bir maddi yükü getirmekte.

Yani sürekli pompalanan SEO bir kez yapılır ve artık maddi sorun yaratmaz algısı pek de doğru değil. Evet kapsamlı SEO işlemi sitenize bir kez uygulanır ancak belli aralıklarla yeni standartlar için sürekli takip altında tutulması ve yeni gelen bir standartın hemen uygulanması ile hem sıra kaybı ve hem de kapsamlı işlere göre tek bir işlem ile maddi yük minimuma çekilebilir.

Özetle SEO yapmak ücretlerden sizi kurtarmaz. Tercih edilmesinin nedeni sürekli reklam kampanyalarına ayıracağınız bütçe ile kıyaslandığında proje için çok daha az maddi yük oluşturmasıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle