GNS Network

SEO yönetimi nedir


Bugün, organik arama sonuçları web sitesi trafiğinin yüzde 50'den fazla artırabilen , bu yüzden daha fazla işletme gelirleri ve şirketlerini büyütmek isteyenler için arama motoru optimizasyonu (SEO) ve SEO yönetimi başlıklarına bir göz atacağız.

İster uzman ya da ister SEO konusunda yeni olun, bu makale bir SEO stratejisi oluşturmaya veya profesyonel SEO yönetim hizmetlerine yatırım yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlar . SEO ve SEO yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO, Google, Yahoo! ve Bing gibi arama motorlarındaki ilgili arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP'ler) görünürlüğünüzü artırır. Görünürlüğünüzü artırmak için web sitesi trafiğinde artışa neden olabilecek bir strateji ve teknikler şeması kullanır .

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı gibi diğer dijital pazarlama stratejileriyle karşılaştırıldığında , SEO bir gecede sonuç vermez. SEO'nun sonuç vermesi birkaç ay sürebilir. Ancak bu sonuçlar genellikle beklemeye değer.

SEO yönetimi nedir?

SEO yönetimi, şirketinize veya ajansınızın SEO stratejinizi yönetmesine atıfta bulunabilir. SEO yönetiminin bir parçası olarak, ekibiniz veya ajansınız sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak ve pazarlama, satış ve iş hedeflerinize ulaşmak için stratejinizi geliştirir, yönlendirir ve değiştirir.

Bir ajansla ortaklık kuruyorsanız, işletmeniz yerel bir SEO şirketi veya tam hizmetli dijital pazarlama ajansı gibi özel bir ajansla işe başlayabilir.

Birçok iç pazarlama departmanı birden fazla sorumluluk üstlendiğinden ve SEO'da bir geçmişe sahip olmadığından, işletmeler için profesyonel SEO yönetim hizmetlerine yatırım yapmak yaygındır. Örneğin son zamanlarda yapılan bir araştırma, şirketlerin yüzde 55'inin bir SEO ajansı ile ortaklık yaptığını ortaya koydu .

İster bir ajansla iş ortaklarınız olsun, ister şirket içi stratejinizi yönetin, SEO yönetiminin neleri içerdiğini anlamak önemlidir. Bu şekilde, şirketinize gerçekten gelir getiren rekabetçi bir strateji için temel oluşturabilirsiniz.

Başarılı SEO yönetimi için 4 adım

Başarılı bir SEO stratejisi oluşturmak istiyorsanız, SEO yönetiminde başarılı olmanız gerekir. Deneyimli bir SEO ajansı ile ortak olsanız bile, SEO yönetiminin nasıl çalıştığını anlamak yararlı olacaktır.

1. ZİYARETÇİ ARAŞTIRMALARI

SEO'da mükemmel olan şirketler, kitleleri hakkında derinlemesine bir anlayışa sahiptir. Araştırmayı yaptılar ve hedef pazarlarının işlerinden, ürünlerinden veya hizmetlerinden ne istediğini anladılar. Bu şirketler aynı zamanda hedef kitlelerinin ortak sorularını ve sorunlarını giderme yöntemlerini de biliyorlar.

SEO yönetiminde başarılı olmak istiyorsanız, hedef pazarınızı bir düzeyde anlamanız gerekir. Hedef pazarınızı araştırmak için zaman ayırın ve aşağıdaki soruları yanıtlayın:

 • Ürünüm veya hizmetim kullanıcılar için hangi sorunları çözüyor?
 • Hedef pazarımın diğer sağlayıcılarla ne gibi sorunları var?
 • Hedef kitlemi hangi demografik özellikler tanımlar?
 • Sorunları veya soruları olduğunda hedef pazarım nereye gidiyor?

Hedef kitleniz için geliştirilmiş pazarlama personeliniz olsa bile , geçmiş araştırmalarınızı yeniden değerlendirmenize yardımcı olur. Tüketiciler zamanla değişebilir. Eski pazarlama stratejilerini kullanırsanız, SEO stratejinizin flop yapmasına neden olabilir, bu da size veya şirketinize yardımcı olmaz. Kitlenizi araştırdıktan sonra, planınızı başlatmak için bir sonraki adımı atabilirsiniz.

2. REKABET ANALİZİ

Bir rakip analizi muazzam bir fikir sunabilir, bu yüzden SEO yönetiminin temel bir parçasıdır. İster bir SEO ajansı ile ortaklık yapıyor olun ister inisiyatifi şirket içinde yönetin, bir rakip analizini planınızın bir parçası haline getirin. Rakip analizi için, aşağıdaki rakip türlerine bakmak yardımcı olur:

Doğrudan rakipler: Bunlar çevrimdışı ve çevrimiçi olarak rekabet ettiğiniz işletmelerdir. Muhtemelen referans vereceğiniz doğrudan rakiplerinizin bir listesi zaten var. Şimdi, çevrimiçi varlıklarına ve SEO yatırımlarına bakmak istiyorsunuz.

Dolaylı rakipler: Bunlar arama sonuçlarında rekabet ettiğiniz şirketlerdir. Örneğin, iki imalat şirketi, farklı ürünler üretmelerine rağmen "yerel imalat şirketleri" arama terimi için rekabet edebilir.

Rakip analizinizin bir parçası olarak, kuruluşun SEO stratejisini belirlemek istiyorsunuz. Bazı durumlarda, doğrudan bir rakibin SEO stratejisi olmadığını görebilirsiniz. Dolaylı rakiplerin çoğu, arama sonuçlarındaki yüksek sıralamasını SEO'ya borçlu olduğu için yardımcı olabilir. Aşağıdakilere bakarak bir şirketin SEO stratejisi hakkında bilgi edinin:

 • Backlink profili
 • Alan adı yaşı
 • Optimizasyon uygulamaları
 • Trafik değeri
 • Hedeflenen anahtar kelimeler

Birçok işletme için bu adım bir sorundur. SEO konusunda yeniyseniz, Bir SEO ajansının uzmanlığının değerli hale geldiği teknik SEO'nun çeşitli yönlerini tanıtır . Ekiplerinin tecrübesi ile doğrudan ve dolaylı rakiplerinizin durumunu hızla değerlendirebiliriz.

Ayrıca, bu süreci kolaylaştırmak için çeşitli araçlara erişimimiz var. Buna karşılık, kurum içi SEO yönetimi (ve departman bütçeleri) ekibinizi sınırlandırabilir. Bu sınırlamalar, SEO stratejinizi etkileyebilecek rakip analizinizin kalitesi ve sonuçları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.

3. SİTE OPTİMİZASYONU

Hedef pazarınız ve en iyi rakipleriniz araştırıldığında, şirketiniz web sitenizi arama için optimize etme işlemine başlayabilir. Bu işlem zaman alabilir, bu nedenle bu göreve gerçekçi kontrol noktaları veya hedeflerle yaklaşın.

Örneğin, sitenizde 25 sayfanız varsa, ekibinizin bir ay içinde tüm bu sayfaları optimize etmesi muhtemelen mümkün değildir. Bazı şirketler web sitesi SEO metin yazarlığı hizmetlerinden yararlanarak bu sorunu çözse de, yönetmek için ek sorumluluklarınız var .

İçeriğinizi şirket içinde optimize ederseniz, hedeflenen anahtar kelimenizi birkaç yerde kullanmaya odaklanın:

Başlık etiketi: Arama sonuçlarında başlık etiketi görüntülenir. Sayfanızın başlığıdır ve okuyucuları web sitenizi tıklamaya teşvik ederek ilişkilendirmelidir. Başlık etiketinizde hedeflenen anahtar kelimeniz de kullanılmalıdır.

Meta açıklama: Arama sonuçlarında bir meta açıklama da görünür. Sayfanızın açıklamasıdır ve kullanıcıları sitenizi ziyaret etmeye motive etmek için başlığınızı genişletir. Başlık etiketiniz gibi, meta açıklamanız da hedeflenmiş ve alakalı anahtar kelimelerinizi içermelidir.

Başlıklar: Başlıklar sayfanızda görüntülenir ve içeriğinizi organize bölümlere böler. En iyi sonuçlar için, anahtar kelimelerinizi başlıklar boyunca kullanmalısınız. Ancak bazı durumlarda okunabilirlik amacıyla kullanılamayabilirsiniz.

Resimler: Bir sayfada kullanıcılar için faydalı resimler bulunmalıdır. Görüntüler sayfanızın okunabilirliğini ve ayrıca karmaşık konuların okuyucu tarafından anlaşılmasını iyileştirebilir. Resim dosya adı ve resim alternatif metni, anlamlıysa anahtar kelimenizi kullanmalıdır.

İçerik: Sayfanızın içeriği, ürün sorularının yanıtları veya hizmetlerle ilgili genel bakışlar gibi okuyuculara aradıklarını sağlar. Paragraflarınız içinde, okunabilirlik için anahtar kelimelerinizi doğal olarak kullanmak çok önemlidir.

İçeriğinizi optimize ettiğinizde ekibinizin SEO'nun en iyi uygulamalarını izlemesi çok önemlidir. Bu , örneğin, işletmenizin arama sonuçlarının en üstünde yer almasını engelleyebilecek anahtar kelime doldurma ve diğer siyah şapka taktiklerinden kaçınmak anlamına gelir .

4. AYLIK RAPORLAMA

Diğer dijital pazarlama stratejileri gibi SEO da verileri kullanır. Web sitenizdeki verilerle, SEO stratejinizin başarısını ve performansını ölçebilirsiniz. Ayrıca, bir sonraki hamlenizde iyileştirme alanları bulabilir ve veri destekli kararlar alabilirsiniz.

SEO yönetiminizi şirketinize getirmeye karar verseniz bile, stratejinizin performansını kontrol etmek ve ölçmek için rutin bir program oluşturmak istersiniz. Aylık veya haftalık bazda endüstrinin standardı budur, bu nedenle birçok işletme bu programı takip eder. Aylık raporunuzun bir parçası olarak, aşağıdaki alanlardaki artışlara bakmayı deneyin:

 • Organik trafik
 • Arama sonuçlarındaki sıralamalar
 • Backlink
 • Dönüşümler

İlerlemenizi izlemek için Google Analytics , Google Arama Konsolu ve Ahrefs gibi araçları kullanabilirsiniz . İşletmenize bağlı olarak, SEO stratejinizin tüm sonuçlarını izlemeyi zor bulabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle