GNS Network

Local SEO Nedir

Local SEO Nedir

Yerel SEO, işletmenizin Google'daki yerel arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisidir. Fiziksel bir konumu olan veya coğrafi bir alana hizmet veren herhangi bir işletme, yerel SEO'dan yararlanabilir. Google'da işletmenizle ilgili önemli anahtar kelimeleri ararsanız ve altında 3 listenin bulunduğu bir harita (harita paketi olarak da bilinir) görünürse, yerel SEO işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Arama motorları nasıl gelişti?

Arama motorları nasıl gelişti?

İnternetin ilk günlerinde, nispeten az sayıda web sitesi vardı, bu yüzden web'de gezinmek kolaydı. Ancak internet genişlemeye başladığında, kullanıcıların aradıkları siteleri daha kolay bulmalarını sağlamak için arama motorları oluşturuldu.

Bir arama motoruna bir kelime öbeği yazdıysanız, bu kelime öbeği, arama ifadenizdeki anahtar kelimeleri içeren web siteleriyle eşleştirilir. Google aynı yaklaşımı kullandı, ancak hangi web sitelerine güvenildiğinin ve otoriteye sahip olduğunun bir göstergesi olarak siteler arasındaki bağlantıları kullanan ilk arama motoru olduğunda diğer arama motorlarına hızla hakim oldu .

Bugün Google, bir arama sonucu olarak görüntülenmesinin alakalı olup olmadığını belirlemek için web sitenizin hem içinde hem de dışında yüzlerce faktöre bakmaktadır . Faktörler "dijital ayak izinizi" oluşturur ve her faktör, arama motorunun sonuçları döndürmek için birleştirdiği farklı bir ağırlık veya değere sahiptir. Dijital ayak iziniz, bir kullanıcının Google'a yazdığı bir sorgunun en iyi sonucu olup olmadığınızı belirler.

Peki Google nasıl çalışıyor?

Peki Google nasıl çalışıyor?

Google'a bir arama ifadesi yazdığınızda, aramanızla eşleşen sitelerin bir listesini döndürmek için çeşitli web sitesi sinyallerinin modelini veya sitenizin ne kadar alakalı olduğu gibi sıralama faktörlerini kontrol eder. Çoğu insan, birisi arama çubuğuna her bir şey yazdığında Google'ın tüm internette canlı arama yapmadığının farkında değil. Aslında Google'ın keşfettiği tüm sitelerin depolanmış bir kopyasını arıyor. Bu kopyaya Google Dizini denir.

Dizini oluşturmak için Google, web'i taramak için "örümcekler" adı verilen küçük programlar kullanır. Her örümcek aynı şekilde çalışır: Tek bir sayfadan başlar, ardından o sayfadaki bağlantıları izler, sonraki sayfalardaki içeriğe bakar vb. Web içeriği tarandıkça, Google'ın sunucularında saklanır ve dizin oluşturulur. Örümcekler akıllara durgunluk veren bir ölçekte çalışır ve trilyonlarca sayfayı inanılmaz derecede hızlı bir şekilde sürekli tarar. Bu, dizinin olabildiğince güncel olmasını ve yeni sitelerin ve bağlantıların hızla keşfedilmesini sağlar.

Google, arama sonuçlarını nasıl sıralar?

Google, arama sonuçlarını nasıl sıralar?

Google, yüzlerce veya binlerce siteyi göz açıp kapayıncaya kadar sıralamak için çeşitli işlemler kullanır. Bu süreçlere algoritmalar denir. Bir şeyi Google'da Google'da aradığınızda, bir algoritma dizini kontrol eder ve organik sonuçlarda aramanızla eşleşen web sitelerinin bir listesini döndürür. Bu sonuçlar, gelen bağlantılar tarafından verilen alaka düzeyine, öne çıkmaya ve popülerliğe göre seçilir ve sıralanır.

Algoritma, hangi web sitelerinin aramanızla ilgili bir şeye sahip olduğunu belirlemek için çeşitli site içi ve site dışı faktörlere bakar. İlgili tüm siteler listeye eklenir ve daha sonra ön plana çıkarılır. Yine çeşitli site içi ve site dışı faktörlere atıfta bulunarak, algoritma hangi sitelerin arama sorgunuza en iyi yanıt verdiğini belirler ve bu siteler arama sonuçlarının en üstünde listelenir. SEO'nuzu geliştirmek, web siteniz için hem alaka düzeyini, önemi hem de bağlantı popülasyonu faktörlerini etkiler. Sitenizin dijital ayak izinin doğru öğeleri optimize edilirse, siteniz daha fazla arama sonucunda daha yüksek görünür.

Yerel SEO farklı bir modeldir

Yerel SEO farklı bir modeldir

Yerel organik arama sonuçları ne olacak? Trilyonlarca arama sırasında kullanıcıların davranışını analiz ettikten sonra Google, belirli türden işletmeler arayan kişilerin yakın çevrelerinden sonuçlara ihtiyaç duyduklarını anladı. Bu nedenle Google'ın yerel arama algoritması, yerel bir anahtar kelime (yerel amaçlı bir sorgu) ararken Google'ın konumunuzu hesaba kattığını söylemenin süslü bir yolu olan yakınlık faktörü içerir. Bu, arayan kişi aramasında bir şehir adı veya "yakınımdaki" yazmasa bile olur.

Yerel arama yıllardır ortalıkta dolaşıyordu, ancak insanların yalnızca masaüstü bilgisayarlarını kullanmaları nedeniyle sınırlıydı. Bununla birlikte, mobil internet erişimindeki son artışla birlikte, mobil arama patladı, bu nedenle yerel SEO, yerel ürünler veya hizmetler sunan herhangi bir işletmenin ve yerel pazarlamacıların başarısı için son derece önemli hale geldi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle