GNS Network

Organik SEO Nedir

Organik SEO Nedir

Bu makaleyi okuyorsanız, bu bir kayanın altında yaşamadığınız anlamına gelir, bu da muhtemelen "organik SEO" terimini duymuşsunuzdur. Ancak bu terimi daha önce duymuş olmanız, ne anlama geldiğini bildiğiniz anlamına gelmez. Panik yapmayın, tıpkı sizin gibi bir sürü insan var. "Organik SEO" veya "organik arama motoru optimizasyonu" terimi, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında yüksek arama sıralaması elde etmek için kullanılan organik yöntemleri ve stratejileri ifade eder. Organik kelimesi, ödemesiz SEO ve PPC, SEO'nun ücretli yöntemleri arasında ayrım yapmak için kullanılır.

Organik SEO'nun Faydaları

Organik SEO'nun Faydaları

Şu anda muhtemelen "tamam, yani işletmeler organik SEO ile ilgileniyor, ancak faydaları nelerdir ve buna değer mi?" Diye düşünüyorsunuz. İşletmenizin hangi sektörde olduğunu bilmeme bile gerek yok, evet, kesinlikle buna değer. Ayrıca sözümü dinlemenizi de beklemiyorum, bu yüzden neden organik SEO'nun uğraşmaya değer olduğunu bildiğimi açıklamama izin verin.

Görünürlüğü Artırma

Görünürlüğü Artırma

Elbette, televizyon reklamları ve radyo reklamları bugün hala kullanılıyor ve bunlar hala geçerli pazarlama araçları. Aralık 2018 itibarıyla dünyada 4,1 milyar internet kullanıcısı vardı . Elimizdeki bu istatistikle, internetin hızla mevcut en iyi pazarlama aracı haline geldiğini iddia etmek zor olacaktır. Web sitenizin görünürlüğünü artırarak, nitelikli potansiyel müşterileri artırmak için kendinizi en iyi konuma yerleştiriyorsunuz. Bu, işletmenizin çevrimiçi bir varlık olmadan rekabette bir avantaj elde etmesini sağlayacak ve hatta çevrimiçi bir varlığı olan rekabete karşı oyun alanı sağlayacaktır.

Çevrimiçi görünürlüğün artırılmasının önemini göstermek için, birkaç ay organik SEO yaptıktan sonra müşterilerimden birinin web sitesi trafiğinin artışını gösteren bir grafik.

Görünürlüğü Artırma

Marka Farkındalığının Arttırılması

Marka Farkındalığının Arttırılması

Marka bilincini artırmak, kullanıcıların zaman içinde işletmeniz ve / veya hizmetlerinize giderek daha aşina hale geldiği anlamına gelir. Marka bilinci oluşturmak, işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri arayan kullanıcıların sitenizi hatırlama ve ziyaret etme olasılığını artıracaktır. Bir kullanıcı markanızı ne kadar sık ​​görürse, işini edinme şansı o kadar artar.

Zaman İçinde Artan Değer

Zaman İçinde Artan Değer

Ücretli reklamlarla, ödemeyi bıraktığınızda SERP'lerdeki sıralamanız sona erecektir. Organik SEO ile, sıralamaya başladığınız anahtar kelimeler kalacak ve muhtemelen zaman içinde bakım ve ayarlamalarla artabilir. Ürettiğiniz içerik değer sağlıyorsa ve zaman içinde trafik çekiyorsa, Google'ın SERP'lerdeki konumunuzu artırma olasılığı o kadar yüksektir.

Çok Daha Az Pahalı

Çok Daha Az Pahalı

İşletmenizin ne tür bir dijital pazarlama stratejisine dahil olduğu önemli değil, sektörler arasındaki doygunluk her zaman başarıyı engelleyen bir engel olacaktır. Büyük pazarlama bütçelerine karşı rekabet etmek zorunda kalmanın artık başarıya ulaşma becerisinde bir faktör oynaması gerekmiyor. Organik SEO hakkında neyi harika bulduğumu biliyor musunuz? Pazarlama ile ilgili en seviyeli oyun alanıdır ve bunu herkes yapabilir! Ücretli reklamlar, daha yüksek teklif verebilen şirketler tarafından daha küçük işletmeleri hızla diskalifiye eder. Organik SEO ile, en küçük işletme bile stratejik organik SEO kampanyaları yoluyla servet 500 şirketiyle rekabet edebilir.

SEO Teknikleri Kategorileri

Organik SEO yapmakla ilgili teknikler ve yöntemler 3 kategoriye ayrılabilir:

 • Beyaz Şapka SEO
 • Gri Şapka SEO
 • Siyah Şapka SEO

Bazılarının oldukça olumsuz yansımaları olduğu için, bu yöntemler ve teknikler arasındaki farkı bilmek çok önemlidir.

Beyaz Şapka SEO

Beyaz Şapka SEO

"Beyaz şapka SEO" olarak kabul edilen kategori, yaygın olarak kabul edilen ve Google ve diğer büyük arama motorları tarafından belirlenen şartlar ve koşullarla eşleşen teknik ve yöntemleri ifade eder. Şu anda beyaz şapka SEO standardı kapsamına giren bu teknikler çok nadiren ayarlanır ve organik SEO uygulamalarının en güvenli ve en uyumlu şekli olarak kabul edilir. Beyaz şapka SEO standartlarını karşıladığınızdan emin olmak için takip etmeniz gereken geniş yönergelerin bir listesi:

 • Orijinal ve bilgi açısından zengin içerik üretimi
 • Alt metin ve Meta açıklamaları, anahtar kelime doldurma içermiyor
 • Kolay kullanıcı navigasyonu ile hızlı web sitesi yükleme

Gri Şapka SEO

Gri Şapka SEO

Gri şapka SEO teknikleri ve yöntemleri kategorize etmek biraz zordur çünkü bunlar gri renktedir. Hiç şüphe yok ki gri şapka SEO tekniklerini uygulamak beyaz şapka SEO'dan daha risklidir, ancak bunları siyah şapka SEO olarak da kategorize etmem. Bunun nedeni, Google ile diğer büyük arama motorlarının şartlar ve koşulları açısından kabul edilebilir olanlar arasında denge kurmalarıdır. Bu yöntemler risklidir çünkü bazı yöntemler genellikle neyin kabul edilebilir ve neyin kabul edilemez arasında kalır. Gri şapka SEO tekniklerini uygularsanız, Google'ın bunları kabul edip etmediğini sürekli olarak kontrol etmelisiniz. İşte bugün kullanılan en yaygın gri şapka SEO tekniklerinden bazıları:

 • Eski alan adlarını satın alma ve edinme
 • İçeriği çoğaltma (içerik döndürme araçlarını kullanarak)
 • Bağlantı satın alma
 • Sosyal medyayı otomatikleştirme

Siyah Şapka SEO

Siyah Şapka SEO

Beyaz şapka ve gri şapka SEO tekniklerini ve yöntemlerini okuduktan sonra , siyah şapka SEO tekniklerinin tehlikeleri oldukça açık olmalıdır . Bu teknikler, Google ve büyük arama motorları tarafından belirlenen şartlar ve koşulları kesinlikle ihlal eder. Siyah şapka SEO ile uğraşmak, web sitenizin arama motoru sonuçlarından yasaklanmasına neden olabilir. Organik SEO stratejinizin herhangi bir siyah şapka SEO tekniğini kullanmadığından emin olmak için, bu yasaklanmış uygulamalar listesini inceleyin:

 • İçeriği otomatikleştirme
 • İçerikte anahtar kelime doldurma
 • Rakiplerin yanlış bildirilmesi
 • Bağlantı satın alma
 • Eğirme içeriği
 • Çiftlikleri bağlayın
 • Yinelenen içeriğe sahip alanlar veya alt alanlar oluşturma

Yaptığınız SEO tekniklerinin kabul edilebilir olup olmadığından emin olmadığınız durumlarda Google'ın şartlar ve koşullarını incelemenizi tavsiye ederim.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle