GNS Network

SEO Meta Nedir

SEO Meta Nedir

Meta etiketler , bir sayfanın içeriğini tanımlayan metin parçacıklarıdır; meta etiketler sayfanın kendisinde değil, yalnızca sayfanın kaynak kodunda görünür. Meta etiketleri, arama motorlarına bir web sayfasının ne hakkında olduğunu söylemeye yardımcı olan aslında küçük içerik tanımlayıcılardır. Görebildiğiniz etiketler (örneğin bir blog gönderisinde) ile göremediğiniz etiketler arasındaki tek fark konumdur: meta etiketler yalnızca HTML'de bulunur, genellikle sayfanın "başında" bulunur ve bu nedenle yalnızca arama motorları tarafından görülebilir. (ve nereye bakacağını bilen insanlar). "Meta", bu etiketlerin sağladığı veri türü olan , sayfanızdaki verilerle ilgili veriler olan "meta verileri" ifade eder.

Meta Etiketler SEO'ya Yardımcı Olur mu?

Meta Etiketler SEO'ya Yardımcı Olur mu?

Evet, yaparlar, ama hepsi değil, her zaman değil. Bu sayfanın amaçlarından biri, hangi meta etiketlerin potansiyel olarak SEO sıralamanıza yardımcı olabileceğini ve hangilerinin çoğunlukla kullanım dışı kaldığını açıklamaktır. ( Aşağıdaki Meta Etiketlerinizi Tanıyın bölümüne bakın). Belirli bir sayfanın meta etiketleri kullanıp kullanmadığını öğrenmek istiyorsanız, sayfada herhangi bir yeri sağ tıklayın ve "Sayfa Kaynağını Görüntüle" yi seçin. Chrome'da yeni bir sekme açılacaktır (Firefox'ta bu bir açılır pencere olacaktır). Sayfanın üst kısmındaki veya "başındaki" kısım, meta etiketlerin olacağı yerdir.

Meta Etiketlerinizi Tanıyın

Meta Etiketlerinizi Tanıyın

Bilmeye değer dört ana meta etiket türü vardır ve hepsinden burada bahsedeceğiz. Bazıları eskisi kadar kullanışlı değil. Diğerleri düzenli olarak kullanmaya değer ve Google’a kim olduğunuzu ve ne sağladığınızı bildirerek trafiğinizi büyük olasılıkla artıracaktır. (Dörtten fazla meta etiket türü vardır, ancak bazıları daha az yaygındır veya web pazarlamacılığı ile alakalı değildir). Burada tartışacağımız dört tür:

  • Meta Anahtar Kelime Özelliği  - Söz konusu sayfayla alakalı olduğunu düşündüğünüz bir dizi anahtar kelime.
  • Başlık Etiketi  - Bu, tarayıcınızın üst kısmında göreceğiniz metindir. Arama motorları bu metni sayfanızın "başlığı" olarak görür.
  • Meta Açıklama Özniteliği  - Sayfanın kısa bir açıklaması.
  • Meta Robots Attribute  - Arama motoru tarayıcılarının (robotlar veya "botlar") sayfayla ne yapmaları gerektiğine dair bir gösterge.

Meta Anahtar Kelime Özelliği

Meta Anahtar Kelime Özelliği

Meta Anahtar Kelimeler, bugünlerde kullanılması pek mantıklı olmayan bir meta etiket örneğidir. Yıllar önce, meta anahtar kelime etiketleri yararlı olabilirdi, ancak artık değil. Anaokuluna döndüğünüzü ve öğretmenin size sert bir bakış atıp "Ben konuşurken bu boya kalemlerini kullanmayı bırakamazsanız, onları sizden alacağım" dediğini hatırlayın ve dinlemediniz ve , şokunuza, gerçekten götürüldüler? Google'ın meta anahtar kelimelerle yaptığı bir tür.

Yıllar önce, sayfa görünümü için istekli pazarlamacıların daha popüler sayfaların, aslında bu olanlardan korsan trafiği amacıyla kendi koduna, sayfalarına anahtar kelimeler tamamen alakasız eklemek istiyorum vardı Lindsay Lohan hakkında, ya da her ardından popülerdi. Bu, " anahtar kelime doldurma " olarak biliniyordu . Google sonunda bu konuda akıllıca davrandı ve sonunda aracın değerini düşürmeye karar verdi. Bu günlerde Google, sıralama algoritmasında meta anahtar kelimeleri kullanmıyor çünkü kötüye kullanılması çok kolay. 

Başlık Etiketi

Başlık Etiketi

Öte yandan başlık etiketleri, burada tartışılan tüm meta etiketlerin en önemlisidir. Bu etiketlerin arama sıralamaları üzerinde gerçek bir etkisi vardır ve belki de en önemlisi, burada tartışacağımız ve ortalama bir kullanıcı tarafından görülebilen etiketlerden sadece bir tanesidir. Sayfaya kullanıcı için bir birincil başlık vermek, ancak bu bilgileri SEO amaçları ve masaüstünde birden çok sekmeyi karıştıran kullanıcı için netleştirmek veya basitleştirmek istiyorsanız bu özellikle yararlıdır.

Meta Açıklama Özelliği

Meta Açıklama Özelliği

Meta açıklama, arama motorlarına ve (bazen) arama yapanlara sayfanızın ne hakkında olduğunu açıkladığı için kullanışlı bir meta etikettir. Örneğin, “meta anahtar kelimeler” ifadesini Google'da araştırdığınızı varsayalım.  Meta açıklama etiketinin bir Google araması sonuçlarında her zaman görünmeyeceğini (Google genellikle sayfanın kendisinden bir metin parçası seçer), ancak başka şekillerde yararlı olduğunu unutmamak önemlidir. Google ayrıca meta açıklamalarındaki anahtar kelimelerin sıralamanızı etkilemeyeceğini belirtti . Bununla birlikte, çekici bir meta açıklama etiketi, özellikle açıklama aradıkları anahtar kelimeleri içeriyorsa, arama yapanları SERP'den sitenize tıklamaya ikna edebilir. Ve SERP'den gelen güçlü bir tıklama oranı , sıralamanızı dolaylı olarak iyileştirebilir .

Meta Robotlar Özelliği

Meta Robotlar Özelliği

Bu öznitelikle, arama motorlarına sayfalarınızla ne yapacaklarını söylüyorsunuz:

  • index / noindex  - Bu, motorlara sayfanızın arama sonuçlarında gösterilip gösterilmeyeceğini söyler.
  • follow / nofollow  - Bu, motorlara sayfalarınızdaki bağlantılarla ne yapacaklarını söyler: bir sonraki sayfaya giden bağlantılarınıza güvenmeleri ve "takip etmeleri" gerekip gerekmediği.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle