GNS Network

SEO SEM Marketing Nedir

SEO SEM Marketing Nedir

Arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması, kavramak için kafa karıştırıcı bir kavram olabilir. Aralarında bir fark var mı? Her iki terim de sıklıkla birbirinin yerine kullanılır, bu da işleri daha da kötüleştirir. İki terim arasındaki farkı ve farklı olduklarını anlamak önemlidir. Bu yazıda, başkalarından duyduğum sık sorulan bazı sorularla bu sorunu gidermeye yardımcı olacağım. SEM veya arama motoru pazarlaması, bir pazarlamacının arama sonuçlarında daha yüksek görünmek için web sitesini optimize ettiği ve reklamını yaptığı bir pazarlama taktiğidir.

Daha derin bir Wikipedia tanımına göre, "Arama motoru pazarlaması, optimizasyon ve reklam yoluyla arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) görünürlüğünü artırarak web sitelerinin tanıtımını içeren bir İnternet pazarlaması biçimidir." SEO, sitenin bir arama motorunun döndürdüğü sonuçlarda yüksek görünmesini sağlayarak web sitesi ziyaretçilerinin sayısını artırıyor. SEM, bir sitenin organik arama motoru sonuçları ve reklamcılık yoluyla görünürlüğünü artıran internet pazarlaması olarak kabul edilir. SEM, SEO ve diğer arama pazarlama taktiklerini içerir.

SEM'in faydası nedir?

SEM'in faydası nedir?

SEO, arama sonuçlarında daha yüksek görünme şansı için web sitenizi optimize etmenize izin verirken ve çevrimiçi reklamcılık, seçtiğiniz hedef kitleye promosyon içeriği göndermenize izin verirken, SEM, içeriğinizin her ikisi de daha yüksek arama sıralamaları için optimize edildiği için her iki avantajı da birleştirir. ve reklamlarınızı tıkladıklarında dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kitlelerin önüne yerleştirilir.

Ücretli arama SEM ile aynı mıdır?

Ücretli arama SEM ile aynı mıdır?

Bu noktada, "Web sitemin arama sonuçlarında daha yüksek görünmesi için ödeme yapabilirsem, SEM'in ücretli aramadan farkı nedir?" Diye soruyor olabilirsiniz. Ücretli arama, SEM'in önemli bir yönüdür ve özellikle tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarını ifade eder. Ancak, iki strateji farklıdır. Temel ayrım, SEM'in ücretli arama ve SEO taktiklerini birleştiren daha geniş bir strateji olmasıdır. Öyleyse, bir PPC reklamı oluşturursanız, ancak reklamı veya bağlantı verdiği web sitesini optimize etmek için adımlar atmazsanız, bu standart bir ücretli arama örneğidir. Bununla birlikte, sitenizi ve arama içeriğinizi sağlam anahtar kelimelerle optimize ederseniz, hedef kitlenin arama sayfalarında artırmak için arkasına para koyarsınız, o zaman SEM ile uğraşırsınız.

SEM hangi bileşenleri içerir?

SEM hangi bileşenleri içerir?

Yukarıda belirtildiği gibi, arama motoru optimizasyonu dışında, SEM, tıklama başına ödeme (PPC) listeleri ve reklamlar gibi ücretli arama kullanımını içerir. Çoğu zaman, SEM kesinlikle PPC kampanyalarını ve etkinliklerini içerir, ancak SEO ve ücretli arama kullanıyorsanız, bu SEM çabalarının kapsamına girer.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO, esasen daha büyük kategori olan SEM'in bir bileşenidir. Göre Google'ın Bilgi Grafiği , arama motoru optimizasyonu “site bir arama motoru tarafından döndürülen sonuç listesinde yüksek görünür sağlayarak belirli bir web sitesi ziyaretçi sayısını maksimize süreci” dir. SEO endüstrisi, Google'ın algoritmasında yapılan sık değişiklikler nedeniyle sürekli olarak değişmektedir. Ancak, SEO'nun sabit kalan bir yönü vardır: SEO, Sayfa İçi ve Sayfa Dışı etkinliklerden oluşur.

SEO hangi bileşenleri içerir?

Yukarıda belirtildiği gibi, SEO iki farklı faaliyetten oluşur:

 • Seçici anahtar kelimeyi başlık etiketlerine, meta açıklamalarına, başlık etiketlerine, alternatif metne doğal olarak dahil etmek.
 • Kaliteyle yazılmış ve optimize edilmiş blog gönderileri ve sayfa kopyası
 • Sayfa URL'lerini temizleme ve biçimlendirme
 • Optimize edilmiş sayfa yükleme hızı
 • Google yazarlığı dahil edildi
 • İçeriğiniz içinde sosyal paylaşım entegrasyonu
 • Ve daha fazlası!

Sayfa dışı SEO hangi bileşenleri içerir?

 • Yüksek kaliteli, doğal bir geri bağlantı profili oluşturma (diğer bir deyişle, diğer yüksek kaliteli / yetkili sitelerin sitenize doğal olarak bağlanması)
 • Sosyal paylaşım sinyalleri
 • Sosyal yer imi (Stumbleupon, Reddit)
 • Liste burada da devam ediyor!

Hangisi daha iyi: SEO veya SEM?

Hangisi daha iyi: SEO veya SEM?

Bu iki terim arasındaki temel fark, arama motoru optimizasyonunun sadece arama motoru pazarlamacılığının bir bileşeni olmasıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, SEM, PPC ve ayrıca SMM (sosyal medya pazarlaması) gibi ücretli aramanın bileşenlerini içerir. SEO ve SEM terimlerini asla birbirinin yerine kullanmamanız gerektiğini unutmamak önemlidir, çünkü her ne kadar el ele çalışsalar da aynı terim değildirler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle