GNS Network

SEO KPI Nedir

SEO KPI Nedir

Web siteniz çok güzel. İçerik pazarlamasına büyük yatırım yaptınız. Alıcı kişilikleri geliştirmek ve hedef kitlenize odaklanmak için sayısız saatler harcadınız . Şimdi çabalarınızı müşterinize sunmanın veya en son kampanya gelişmelerini üst düzey yöneticilerle paylaşmanın zamanı geldi. Başarıyı nasıl kanıtlayabilirsiniz? Değeri somut bir şekilde nasıl gösterebilirsiniz? Temel performans göstergeleri (KPI'lar) cevabı tutar. KPI'lar, belirli bir organizasyonun veya kampanyanın başarısını ölçmeye ve netlik sağlamaya yardımcı olan nesnel ölçümlerdir. SEO ve dijital pazarlama çabalarınızın başarısını ölçmek söz konusu olduğunda en önemli KPI'lar nelerdir? İşte izlemeniz gereken dokuz kritik KPI.

Organik Oturumlar

Organik Oturumlar

Organik oturumlar, web sitenize Google ve Bing gibi arama motorlarından kazanılan ziyaretleri ölçer. Oturum, web sitesine yapılan bir ziyaret, kullanıcının o ziyaret sırasında yaptığı işlemler ve ardından kullanıcının siteden çıkması ile tanımlanır. Bir kullanıcı boşta kalırsa, oturumu varsayılan olarak 30 dakika etkin olmadığında zaman aşımına uğrar. Birden fazla oturumdan tek bir kullanıcı sorumlu olabilir.

Organik trafik doğrudan Google Analytics'te ölçülebilir veya verileri , diğer veri noktalarıyla daha iyi çapraz referans oluşturmak için Ajans Analitiği gibi bir raporlama aracı ile entegre edebilirsiniz . Organik trafikteki büyüme, en önemli anahtar performans göstergesidir çünkü SEO'nun kalbindeki hedefle en açık şekilde hizalanır: web sitenize daha fazla göz atmak. Organik oturumlardaki bir büyümenin, analitik verilerinizi ve anahtar kelime konumlarınızı derinlemesine inceleyerek tam olarak belirlenebilecek birkaç potansiyel nedeni vardır.

Birincisi, daha fazla markalı arama anlamına gelebilir. Dijital ve geleneksel pazarlama çabalarınız artan marka bilinirliğiyle karşılığını verirken, sonuç olarak marka adınız veya ürünleriniz için daha fazla arama göreceksiniz. Sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonlarınız temettü ödemeye başladığında, web siteniz hem hedeflediğiniz hem de ulaşmak için hiç çaba harcamadığınız anahtar kelimeler için sıralamaları iyileştirecektir.

Arama motoru sonuç sayfasındaki her konumla birlikte beklenen tıklama oranı (TO) artar. Sayfa 1'deki 3. 2.'den atlama, organik oturumlarda bir artışa neden olabilir, yüksek hacimli bir anahtar kelime için sonuçların 2. sayfasından 1. sayfasına geçip geçemeyeceğinizi belirtmeye gerek yok. İlgi çekici, alakalı bir sayfa başlığı oluşturarak ve net, cazip bir harekete geçirici mesajla bir meta açıklama yazarak daha organik oturumları teşvik etmeye yardımcı olabilirsiniz.

Büyüyen organik oturumlar, önde gelen arama motorlarında daha fazla değerli gayrimenkul işgal ettiğinizi, tam ölçekli bir SEO kampanyasıyla tam olarak elde etmeyi umduğunuz şeyi gösterir. Hem dijital hem de geleneksel, sayfa içi ve sayfa dışı pazarlama çabaları, organik oturumların sayısını artırmaya devam etmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelime Sıralamasında Artışlar

Anahtar Kelime Sıralamasında Artışlar

Anahtar kelime sıralaması, belirli anahtar kelimelerinizin Google veya Bing gibi büyük arama motorlarında konumlandırıldığı yerdir. Bir numaraya ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Web siteniz yüksek hacimli anahtar kelimeler (sık aranan terimler) için ne kadar yüksekse, o kadar iyidir. Anahtar kelime sıralamalarını SEMRush veya SE Sıralaması gibi bir araçta izleyebilirsiniz.

Marka adınız veya hizmetinize ve bulunduğunuz yere özgü yüksek hedefli uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibi doğal olarak üst sıralarda yer alacağınız bazı anahtar kelimeler vardır. Diğerleri, yüksek ticari niyete sahip rekabetçi şartlar için görünürlük kazanma çabası içinde uzun vadeli bir stratejinin parçası olacak. Anahtar kelime sıralaması önemli bir KPI'dır çünkü müşterilerin SEO başarısıyla doğrudan ilişkili olduğu şeydir.

Anahtar kelime sıralaması iyileştirmeleri, diğer birincil hedeflere ulaşmak için ilk giriş noktasıdır: daha fazla trafik, potansiyel müşteri ve satış. Anahtar kelime sıralamalarını yakından takip etmelisiniz. Dalgalanmalar normaldir ve Google algoritma güncellemeleri önemli dalgalanmalara neden olabilir, ancak uzun vadede büyüme görmelisiniz. Sıralamalarda bir düşüş , sitenizde ele alınması gereken bir sorunu işaret edebileceğinden , günlük değilse de en az haftalık bir göz atın . Ancak küçük damlalar görürseniz panik yapmayın. Aşırı optimizasyon, yetersiz optimizasyon kadar kötüdür.

Sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyon çabalarınız, anahtar kelime sıralamasında iyileştirmelerle sonuçlanacaktır. Diğer sıralama faktörlerinin yanı sıra, yüksek kaliteli içerik eklemelerinden hızlı optimizasyonlara, güçlü bir sosyal takip geliştirmeye bağlantı oluşturmak için her şey,  sıralamaların iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Potansiyel müşteriler / Dönüşümler

Potansiyel müşteriler / Dönüşümler

İlk iki sıralama faktörü, arama motorlarından sitenize ziyaretçi çekmekle ilgilidir - ancak kullanıcıların sitenize geldikten sonra ne yapmaları gerekir? Satışa dönüşmesini umduğumuz bir müşteri adayı oluşturmak isteyeceksiniz. Bir müşteri adayı, potansiyel bir müşteriyle herhangi bir tür iletişimdir. Şunlardan biri olabilir:

 • Bültene üye ol.
 • Daha fazla bilgi isteyen iletişim formu gönderimi.
 • Telefon görüşmesi.
 • Bir web semineri için kayıt.
 • Satın alma işlemi tamamlandı.

Eğer varsa Analytics'te hedefler ve olayları kurmak , sen, çeşitli boyutlara genelinde yol izleyebilirsiniz:

 • Mobilde ve masaüstünde daha yüksek bir dönüşüm oranınız mı var?
 • Erkek, kadın mı?
 • En çok potansiyel müşteriyi hangi sayfa sağlıyor?

Ayrıca, insanların süreçte nerede bırakıldığını görmek ve sitenizde iyileştirmeler yapmak ve oradan devam etmek için hedef hunileri de oluşturabilirsiniz. Potansiyel müşterilerdeki artış, yalnızca siteye daha fazla ziyaretçi çektiğiniz anlamına gelmez, aynı zamanda bu ziyaretçilerin istenen işlemi gittikçe daha fazla sayıda tamamladıkları anlamına gelir. Bu temel bir KPI'dır çünkü müşteri tabanını büyütme ve satışları artırma temel iş hedefiyle çok yakından ilgilidir. Bu KPI için sonuçları iyileştirmek için, dönüşüm oranı optimizasyonuna (CRO) ve kullanıcı deneyimine (UX) odaklanın .

 • Web sitenizde gezinmek kolay mı?
 • Harekete geçirici mesajlar (CTA'lar) belirgin ve anlaşılır mı?
 • İçerik güvenilir ve ikna edici mi?
 • Kullanıcı, dönüşüm hunisinde kolay ve beklenen yollarla ilerleyebilir mi?

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı , kullanıcının sayfayı yüklediği ve herhangi bir işlem yapmadan hemen çıktığı oturumların yüzdesini ölçen bir metriktir. Hemen çıkma oranı, etkileşimli olmayan oturum sayısının toplam oturum sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Tipik bir hemen çıkma oranı yüzde 40 ila 60 arasındadır, yani tüm oturumların yaklaşık yarısının hiçbir işlem yapılmadan sona ermesi beklenir. Ancak bu, sektörünüze / nişinize bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir.

Hemen çıkma oranı önemli bir KPI'dır çünkü arama motoru algoritmaları için büyük bir öncelik, kullanıcının arama sorgusunu tatmin etmektir. Bir kullanıcı bir anahtar kelimeyi aradığında, Google onlara sorunu çözen mümkün olan en alakalı ve en yüksek kaliteli sonuçları göstermek ister. Kullanıcılar arama sonuçları sayfasına geri döndüğünde, bu, sıralama sayfasının alakalı olmadığını, gezinmenin can sıkıcı olduğunu veya güvenilir olmadığını gösterebilir.

Yelpazenin diğer ucunda, düşük bir hemen çıkma oranı, sitenizin alakalı, gezinmenin kolay / faydalı olduğunu ve minimum EAT eşiğini karşıladığını gösterir . Sitenizdeki yüksek hemen çıkma oranına sahip sayfaları rutin olarak denetleyin ve bu sayıyı iyileştirip iyileştiremeyeceğinizi görmek için A / B farklı yaklaşımları test edin.

Sayfalar / Oturum

Sayfalar / Oturum

Oturum başına sayfa, kullanıcıların bir oturum sırasında ortalama kaç sayfayı ziyaret ettiğini ölçen basit bir metriktir. Ayrıca, tek bir sayfanın tekrarlanan görüntülemelerini de sayar. Güçlü sayfalar / oturum ölçütü nedir? Site mimarinizin derinliğine ve dönüşüm huninizin karmaşıklığına bağlı olacaktır. Tek sayfalık bir web siteniz varsa, oturum başına 1 sayfa mükemmeldir (bu durumda, siteye zamanında bakmak isteyeceksiniz).

Kullanıcıyı bilgilendirmeye odaklanan içerik ağırlıklı bir siteniz veya kullanıcıların genellikle birden çok ürünü görüntülediği ve çok adımlı bir ödeme sürecinden geçtiği bir e-ticaret siteniz varsa, oturum başına ortalama olarak çok daha fazla sayfa görmeyi beklersiniz. Kullanıcı davranışını izleyen diğer ölçümlerde olduğu gibi, oturum başına sayfalar önemli bir KPI'dır çünkü sitenizin değerini / kalitesini ve kullanıcıların sitenizde nasıl gezindiğini gösterir.

Yine de, bir kullanıcının 100 sayfayı ziyaret etmesi, onları şimdi veya daha sonra bir dönüşüm için hazırlamadığınız sürece gerçekten değerli değildir. Kullanıcıları dönüşüm huninizin daha derinlerine yönlendirmek için derin iç sayfalarda bile göze çarpan ve net CTA'lara sahip olduğunuzdan emin olun.

Ortalama Oturum Süresi

Ortalama Oturum Süresi

Oturum süresi, web sitenize yapılan bir ziyaretin ortalama süresini ölçer. İçeriğiniz ve site yapınız ne kadar derinlemesine olursa, bu sürenin o kadar uzun olmasını bekleyebilirsiniz. Oturum süresi, site içeriğinizin kalitesini ve kullanıcıların kalmaya, okumaya ve site mimarisini daha derinlemesine tıklamaya ne kadar teşvik edildiğini gösterdiği için önemli bir KPI'dır. Oturum süresinde bir düşüş görüyorsanız, kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratacak bir şey mi değişti? Bu tutsak kitleyi bir müşteri adayı veya müşteriye dönüştürmek için öne çıkan ve net CTA'lara odaklanmaya devam edin.

Sayfa Yükleme Süresi

Sayfa Yükleme Süresi

Henüz buna değinmedik, ancak sayfa yükleme süresi, şimdiye kadar tartışılan metriklerin çoğunun temelini oluşturan bir faktördür. Bir kullanıcı olarak nasıl davrandığınızı düşünün. Bir sitenin yüklenmesi uzun sürüyorsa, arama sonuçları sayfasına geri dönme olasılığınız daha yüksektir. Bir sitenin yüklenmesi çok yavaşsa, sitede daha derin sayfaları keşfetme olasılığınız azalır. Ayrıca, bu şirketle ilk etkileşiminiz sinir bozucu olduğu için dönüşüm gerçekleştirme olasılığınız da muhtemelen daha düşüktür.

İdeal sayfa yükleme süresi, içeriğin karmaşıklığına ve kullanıcınızın sabrına bağlı olarak değişecektir, ancak kullanıcıların çoğu, yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse bir sayfayı terk edecektir . Yüklemenin her saniyesinde bir, sonuç olarak hemen çıkma oranının artmasını bekleyin. Aslında, yüklenmesi 5 saniye süren bir sayfa, bir saniyede yüklenen bir sayfaya kıyasla hemen çıkma olasılığını yüzde 90 artırır.

Sitenizin ne kadar iyi yüklendiğini anlamak için GTMetrix gibi bir araç kullanın ve yükleme süresini iyileştirmek için sunucuya, koda, içeriğe veya görüntülere yapabileceğiniz optimizasyonlar hakkında öneriler alın. İster bir sayfa düzenini yeniden tasarlama ister yeni bir resim yükleme olsun, bir web sitesi eylemi gerçekleştirdiğinizde, hız üzerindeki etkiyi aklınızda bulundurun. On yıllık şişirilmiş kodu, devasa görüntüleri ve yeniden yönlendirme zincirlerini düzeltmeye çalışmak yerine, görüntüleri, içeriği ve kodu ilerledikçe optimize etmek çok daha kolaydır.

En İyi Çıkış Sayfaları

En İyi Çıkış Sayfaları

Çıkış sayfası, oturumu sonlandırmadan, sekmeyi veya tarayıcıyı kapatmadan veya yeni bir web sitesi aramadan önce bir kullanıcının ziyaret ettiği son sayfadır. İnsanlar web sitenizden ayrılıyor olsa da, bir çıkış sayfası doğası gereği olumsuz değildir - bir kullanıcı tamamen memnun bir deneyim yaşayarak teşekkür sayfasından veya satın alma onayı sayfasından çıkabilir. Bununla birlikte, kullanıcıların yüksek bir yüzdesi, yolculuklarının sona ermesini istemediğiniz bir sayfadan çıkıyorsa, bu CRO / UX iyileştirmeleri için bir fırsat olabilir.

Bu ayrıntıları, Davranış Raporları > Site İçeriği> Çıkış Sayfaları'na giderek Google Analytics'te bulabilirsiniz . Yalnızca ham çıkış sayısını değil, aynı zamanda çıkış oranını da değerlendirmek isteyeceksiniz. Bu, belirli bir sayfa için çıkış sayısının sayfa görüntüleme sayısına bölünmesiyle hesaplanan bir yüzdedir. Çıkış sayfası olması amaçlanmayan bir sayfa için yüksek bir çıkış oranınız varsa, optimizasyon yapılması gerekir.

Tarama Hataları

Tarama Hataları

Googlebot ve diğer tarayıcıların, değerini ve alaka düzeyini değerlendirmek için site içeriğini tam olarak görebilmesi ve bu içeriğe erişebilmesi gerekir. Sitenizde tarama hataları varsa bu, Googlebot’un sitenize erişmekte veya içeriğini okumakta sorun yaşadığı anlamına gelir. Tarama hataları Google Search Console'da bulunabilir . Bir sayfanın taranabilirliğini Search Console'daki "Google Gibi Getir" aracını kullanarak ve "getir ve oluştur" seçeneğini seçerek istediğiniz zaman test edebilirsiniz.

Googlebot DNS sunucusuyla iletişim kuramazsa, istek zaman aşımına uğrarsa veya siteniz çalışmıyorsa tarama hataları sunucu hatasında olabilir. Belirli bir sayfa artık mevcut değilse veya uzun bir yönlendirme zincirine sahipse, tarama hataları URL düzeyinde de olabilir. Tarama hatalarında bir artış görürseniz, özellikle tarama hataları sunucu düzeyinde ise veya URL hataları temel sayfaları etkiliyorsa hemen harekete geçmek isteyeceksiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle