GNS Network

SEO Kriterleri Nedir

SEO Kriterleri Nedir

Arama motoru optimizasyonuna dahil olan hemen hemen herkesin arama motoru optimizasyonunun (SEO) ne olduğu konusunda kendi fikri olmasına rağmen, kavramın resmi bir tanımı yoktur. SEO için endüstri standardı yoktur. SEO Teorisi, SEO standartları için bir model önermiş olsa da, Web pazarlamacıları arasında bu hayati ihtiyaca hitap edecek bir standartlar grubu oluşturmaya ilgi yoktur.

Standartların eksikliği, SEO endüstrisinin ve tüm uygulayıcıların ve arama motoru optimizasyonunun destekçilerinin kalitesini ve güvenilirliğini zayıflatır. Standartların eksikliği, arama motoru optimizasyonunu öğretme iddiasında olan her üniversite dersini de zayıflatır ve geçersiz kılar. Aslında, Sürekli Eğitim veya Yetişkin Eğitimi programlarında SEO üzerine dersler sunan birçok kolej ve üniversite vardır. Bu sınıflar, çoğu durumda akademik geçmişi olmayan ve gerçek endüstri standartları için resmi bir zorlamaya katılma, tanıtım veya başka bir şekilde destekleme girişiminde bulunmayan şirketler tarafından tasarlanmış ve pazarlanmıştır.

Gerçek SEO Standartları Herkesi Profesyonel Olmayan Tahminlerden Korur

Gerçek SEO Standartları Herkesi Profesyonel Olmayan Tahminlerden Korur

Geçici bir danışmanlık kapasitesine sahip olsalar bile, arama motoru optimizasyonu uzmanlarını dışarıdan hizmet sağlayıcıları veya personel çalışanları olarak işe alması gereken işletme sahipleri ve yöneticileri, bir SEO planından veya programından ne bekleyeceklerini veya talep edeceklerini anlamak için izleyecek hiçbir rehberliğe sahip değildir. İlerledikçe kendi kurallarını oluşturmaları veya ne bekleyeceklerini söylemeleri için SEO "uzmanlarına" güvenmeleri gerekiyordu. Ve doğal olarak herkes dilediğini oluştururken, sektör birkaç yılda bir kaostan bir kaos düzeyinden başka bir yoğun kaos düzeyine yükseldi.

Standartlarla ilgili konuşma, sertifikalar ve etik hakkındaki konuşmalarla da karıştırıldı. Ne sertifikalar ne de etik en çok ihtiyaç duyulan standart türleri değildir. Herkes SEO hizmet sağlayıcılarının etik bir şekilde davranması gerektiğini kabul etse de, herkesin rehberlik için bakabileceği birçok etik kuralları vardır. Sağduyu, herhangi bir etik SEO'nun müşterinin çıkarlarını ilk sıraya koyacağını ve aldatıcı olmayacağını öne sürer. Endüstrinin etik davranışı kodlamasına gerek yoktur. SEO standartlarının yapması gereken, temel süreci ve herkesin ne beklemesi gerektiğini tanımlamaktır.

Pazarlama ve Promosyon Gerçek SEO Standartlarının Benimsenmesini Engelliyor

Pazarlama ve Promosyon Gerçek SEO Standartlarının Benimsenmesini Engelliyor

Sorunları daha da kötüleştirmek için artık öğreticiler, SEO gösterge tablolarına abonelikler ve "kendin yap" SEO araçları lisansları satan birçok şirket var. Tüm bu şirketler, örnek olay incelemeleri, bilimsel olmayan deneyler ve oldukça şüpheli pazarlama iddiaları aracılığıyla ürünlerini tanıtır. Ortalama bir SEO uzmanının, bu şirketlerin pazarlama çabalarından en geçerli bilgileri çıkarmanın bir yolu yoktur çünkü  endüstri standartları yoktur . Dolayısıyla, SEO'yu gerçekten bilen kişiler buğdayı samandan ayıramazsa, o zaman başka biri bunu nasıl yapabilir?

Dikkat çekici bir şekilde, büyük arama motorları (özellikle Bing ve Google), endüstri standartları hakkındaki tartışmalara katılmaktan ve hatta bunları teşvik etmekten kaçındı. Google'ın halka açık konumu, "SEO endüstrisinin ilgilenmesi gereken bir şey" oldu. Sonuçta, Google'ın Web yöneticilerine ve işletme sahiplerine sağladığı (ve çok fazla teklif ettiği ) tüm tavsiyeler,  bu karar vericilerin sitelerinin Google ile ilişkilerini iyileştirmesine yardımcı olmaya odaklanmıştır. Diğer arama motorlarının farklı yönergeleri ve gereksinimleri olabilir, bu nedenle Google en büyük ve en popüler arama motoru olsa da, gereksinimleri bir endüstri standardı olarak kullanılamaz.

Google, Bir SEO Standardı İçin İyi Bir İlk Taslak Sağlıyor

Google, Bir SEO Standardı İçin İyi Bir İlk Taslak Sağlıyor

Bununla birlikte, 2017'nin başlarında Google, işletmelerin SEO hizmet sağlayıcılarından neler beklemesi gerektiğine dair herhangi bir SEO ajansı Web sitesinde bulacağınızdan çok daha dengeli bir açıklama sağlayan "Bir SEO Nasıl Kiralanır" başlıklı aşağıdaki videoyu oluşturmak için cesur bir adım attı. . Bu sağduyu önerileri, açıkça Google'ın hem SEO hizmet sağlayıcıları hem de ticari karar vericilerle yaptığı birçok konuşmaya dayanmaktadır. SEO endüstrisindeki birçok kişi yıllardır bu önerilere sahip çıkarken, seslerinin farklı görüşlerin kakofonisi tarafından bastırıldığını göreceksiniz. Google hala SEO için herhangi bir standart önermiyor olsa da, bu video pazarlamacılar ve arama motorları arasında makul bir ortak zemini neyin oluşturduğunu özetliyor. Gerçek bir endüstri standardı formüle etmek için bir şablon olarak kullanılabilir (ve gerçekten kullanılmalıdır).

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle