GNS Network

Gerçek SEO Nedir

Gerçek SEO Nedir

Google'ın algoritması gelişti. Yapay zeka ve makine öğrenimindeki gelişmeler sayesinde, sürekli olarak daha akıllı olmayı öğreniyor. Bugün, Google'ın 1. sayfasının en üstüne gitmek daha da zor. SEO'nun daha zorlu hale gelmesi ve SERP'lerin sürekli değişmesiyle birlikte, SEO'nun değerini potansiyel müşterilere, mevcut müşterilere, patronunuza veya SEO'ya yatırım yapmak isteyen başka birine gerçekten nasıl kanıtlayabilirsiniz?

SEO'nun Değerini Kanıtlamak

SEO'nun Değerini Kanıtlamak

SEO'nun değerini kanıtlamak, müşterinizin veya potansiyel müşterinizin hedeflerine ve 1. sayfaya ulaşmaları için iğneyi neyin harekete geçireceğine bağlıdır. Bu, yerel arama, uygulama mağazası optimizasyonu, içerik pazarlaması, teknik optimizasyon vb. Olabilir. Bununla birlikte, daha fazla finansman sağlamak ve müşterinizi başarılı kılmak için performans iyileştirmeleri göstermelisiniz. Tecrübelerime göre, SEO'nun değerini kanıtlamanın en iyi yollarından bazıları:

 • Artımlı iyileştirmeleri göstermek için bir ROI modeli kullanın.
 • Ücretli arama yoluyla trafiği edinmenin maliyetini göstermek için ücretli arama verilerini kullanın.
 • Raporlama yoluyla performansınızı ve sonuçlarınızı yedekleyin.
 • Bir test bütçesi alın.
 • Farklı SEO stratejileri ve taktikleri ile rakiplerin kazandıklarını gösterin.

1. ROI Modeli

ROI Modeli

ROI modeli, görünürlük, trafik ve gelirde artan kazanımlar gösteren en iyi modellerden biridir. Buna yaklaşmanın yolu, bir Excel elektronik tablosu kullanmak ve tüm anahtar kelimeler veya en iyi kupa anahtar kelimeleriniz için tüm verileri toplamaktır. Bu modelde, her bir anahtar kelime için arama motoruna göre olası tıklama ve dönüşümleri kullanabilirsiniz. Sıralamayı, dönüşümü veya diğer metrikleri iyileştirmekten beklenen dönüşümlerde bir değişiklik görmek için "öngörülen" durumu görebilirsiniz.

Anahtar kelime modelinin amacı, organik arama yoluyla bir alan adı için kullanılan anahtar kelimeleri toplamak ve daha sonra yüksek değeri belirlemektir (yani, yüksek dönüşüm potansiyeline sahip ilk 3 sayfada güçlü dönüşümlere sahip anahtar kelimeler veya çarpıcı mesafede sıralanan uzun kuyruk anahtar kelimeler). Bu anahtar kelimeler belirlendikten sonra, bu anahtar kelimeler için alanların sıralamasını iyileştirmek ve daha fazla dönüşüm sağlamak üzere sitede içerik oluşturmayı kolaylaştırmak için benzer kategorilere ayrılmalıdır.

Metodoloji

İdeal olarak, bu veriler, organik arama verileri mevcut değilse, organik raporlama / dönüşüm verilerini artırmak için ücretli arama raporlama verileri veya diğer dönüşümle ilgili bilgiler kullanılarak yapılmalıdır. Ücretli arama raporlama verilerinin kullanılması, bir anahtar kelimenin / anahtar kelimelerin gerçek dönüşüm potansiyelini tahmin etmeye veya ölçmeye izin verir. Potansiyel veri kaynakları şunları içerir:

 • Anahtar Kelimeler : Dahili site araması, analiz, SEMrush, DataCube, Ahrefs, Google Anahtar Kelime Aracı, Anahtar Kelime G / Ç.
 • Ortalama aylık aramalar : SEMrush, DataCube, Ahrefs, Google Anahtar Kelime Aracı, Anahtar Kelime G / Ç.
 • Dönüşüm : Analytics, dönüşüm raporlama araçları, Google Ads verileri, müşteri tahminleri.
 • Etki alanı arama sıralaması : Ahrefs, SEMrush.
 • SERP # ile tıklama payı : Mevcut en iyi sektör verilerine dayanmaktadır .

Müşteriniz veya potansiyel müşteriniz sizden bu modeli kullanarak gelirde bir artış öngörmenizi istiyorsa, trafiği çarpın - yani, öngörülen tıklamalar x konuşma oranı x kapanış oranları x ortalama satış.

2. Anahtar Kelimeleri Ücretli Olarak Elde Etme Maliyeti

Anahtar Kelimeleri Ücretli Olarak Elde Etme Maliyeti

SEO'nun değerini göstermenin başka bir yolu, trafiğinizi ücretli aramadan elde etme maliyetiyle karşılaştırmaktır (bu anahtar kelimeler için sıralama yapmıyorsanız). Bu anahtar kelimelerin peşinden organik olarak gitmeye değer çünkü onları satın almak pahalı olabilir. Değeri tahmin etmek için:

 • Segmentte ücretli arama için anahtar kelime sayısını analiz edin.
 • Bu anahtar kelimelerin her yıl ne sıklıkla arandığını belirtin.
 • Ne kadara mal olacağını (örneğin, yüzde 5, yüzde 15, yüzde 30) görmek için modeli farklı pazar paylarına ayırmak için ortalama TBM'leri kullanın.

3. Bir Test Bütçesi Alın

Bir Test Bütçesi Alın

SEO'nun değerini kanıtlamanın bir başka yolu da müşterinizden küçük bir test bütçesi istemektir. Bir pilot uygulama yapmak, küçük bir bütçeyle bile sonuç alacağınızı gösterebilir. SEO anında gerçekleşmez ve sonuçları göstermek zaman alır. Bu testte, bazı küçük kazançlar ve organik performans üzerinde artan etki elde edebileceğinizi gösterebileceksiniz. Testi çalıştırmanın bir yolu, bağlantısı olmayan mevcut optimize edilmiş bir sayfaya beş adet yüksek kaliteli bağlantı almaktır . Birkaç ay sonra sıralamalarda önceki ve sonraki sonuçları ölçtüğünüzden emin olun.

Sayfaya oluşturduğunuz tek şey bağlantılarsa, bağlantıların görünürlük ve umarız trafik üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterebilirsiniz. Anahtar kelimelerde ve diğer performans ölçütlerinde fazla mesai artışlarını göstermek için içerik ve sayfa dışı tekniklerle başka testler de yapabilirsiniz.

Arama Sorgusu Verileri

Gösterimler, tıklamalar ve sorgularda aydan aya iyileştirmeler gösterebilirsiniz. Diyelim ki müşteri veya potansiyel müşteri için bir analiz yaptınız, yapmanız gerekenler:

 • Hedeflenen sorgularla daha alakalı olması için içeriği bir sayfanın içeriğini genişletin.
 • Soruları yanıtlayarak kullanıcının amacını karşılayan daha bütünsel içerik oluşturun.
 • Sayfayı o anda daha kullanışlı veya alakalı hale getirin.

Google Arama Konsolu verileri, bu anahtar kelime / kelime öbeğiyle ilgili sorguların ve gösterimlerin zaman içinde arttığını göstermek için en iyi arkadaşınız olabilir.

4. Raporlama Yoluyla Verilerinizi Yedekleme

Raporlama Yoluyla Verilerinizi Yedekleme

Sayılar yalan söylemez. Google Arama Konsolu aracılığıyla tıklama ve gösterimlerde iyileştirmeler göstermek, veri almanın bir yoludur, ancak raporlamada iyileştirmeler göstermenin başka yolları da vardır. Ahrefs, sıralamaların geçmişte ne olduğunu ve değişip değişmediğini görmek için şimdi ne olduklarını size göstermek için bazı iyi özellikler sunar. Gösterilecek başka bir iyi ölçüm, 3 veya 6 ay öncesine kıyasla şu anda kaç anahtar kelime gösterdiğinizdir. Siteniz sıralamada yükselmeye başladığında, Google'da ilk sayfaya ulaştığınızda daha fazla trafik ve umarız dönüşüm elde etmeyi bekleyebilirsiniz.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranlarında iyileşme göstermek, müşterilere veya potansiyel müşterilere göstermek için de iyi bir ölçümdür. Organik arama çabalarınız nedeniyle dönüşümleri yüzde x artıran sitenin farklı bölümlerini sergilemek sizi bir kahraman gibi gösterebilir ve daha fazla hesap almanıza yardımcı olabilir.

Trafik ve Dönüşümler

Analitiğe erişiminiz varsa, ister zor ister yumuşak dönüşümler (yani, broşür indirme, haber bülteni kayıtları, satışlar vb.) Olsun, organik trafikte herhangi bir gelişme ve dönüşümlerde bir artış gösterdiğinizden emin olun. Müşterinize yalnızca ne yaptığınızı bildiğinizi göstermeyecek, aynı zamanda onlara daha iyi sonuçlar alabileceğinizi ve organik arama yoluyla zaman içinde iş performanslarını artırabileceğinizi gösterecektir.

5. Rakip Kazançlarını Göster

Rakip Kazançlarını Göster

Değer göstermenin son yolu, rakiplerin sizi SERP'lerde geride bıraktığını göstermektir. Rakiplerinizin büyümesini göstermek - SEMrush gibi üçüncü taraf araçlardan kolayca anlayabileceğiniz - müşteriniz için bir tetikleyici oluşturabilir. Müşteriler, ana rakiplerinin performanslarından daha iyi performans göstermesi ve yanıt kutusu sorguları, yerel arama sorguları, App Store'daki vb. Sıralamalarda yer almalarına yardımcı olan yeni içerik geliştirme gibi SEO stratejileri uygulamasından nefret ediyor. Onlara verileri gösterdiğinizde ve ne kadar trafik ve dönüşüm elde ettiklerini tahmin ettiğinizde, onları tepki moduna alabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle