GNS Network

Google SEO Nedir Ne İşe Yarar

Google SEO Nedir Ne İşe Yarar

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) , algoritmik arama motoru sonuçlarında sıralamayı iyileştirerek bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını ve kalitesini artırma uygulamasıdır. Araştırmalar, Google'ın ilk sayfasındaki web sitelerinin tıklamaların neredeyse% 95'ini aldığını gösteriyor ve araştırmalar, sayfanın yukarısında görünen sonuçların daha yüksek tıklama oranı (TO) ve daha fazla trafik aldığını gösteriyor.


Algoritmik ('doğal', 'organik' veya 'ücretsiz') arama sonuçları, aşağıda vurgulandığı gibi, Google'daki en iyi tıklama başına ödeme reklamlarının hemen altında görünen sonuçlardır.


Harita listeleri, videolar, bilgi grafiği ve daha fazlası gibi Google arama sonuçlarında görünebilecek çeşitli başka listeler de vardır. SEO, bu sonuç kümelerinde görünürlüğün iyileştirilmesini de içerebilir.

SEO Nasıl Çalışır?

Google (ve Yahoo arama sonuçlarını da destekleyen Bing), arama sonuçlarını büyük ölçüde taradığı ve web dizinine dahil ettiği sayfaların alaka düzeyine ve yetkisine göre, en iyi yanıtı sağlamak için bir kullanıcı sorgusuna göre puanlar . Google, arama sonuçlarını puanlarken 200'den fazla sinyal kullanır ve SEO, bu bilinen sinyallerin bazılarını etkilemek ve iyileştirmek için teknik ve yaratıcı faaliyetleri kapsar. Kullanıcılarına en iyi yanıtları sağlamak için bireysel sıralama sinyallerine çok fazla odaklanmamak ve Google'ın daha geniş hedefine bakmak genellikle yararlıdır .

Bu nedenle SEO, bir web sitesinin erişilebilir, teknik olarak sağlam olmasını, insanların arama motorlarına yazdığı kelimeleri kullanmasını ve kullanıcının sorgusunu yanıtlamaya yardımcı olan kullanışlı ve yüksek kaliteli uzman içeriğiyle mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamayı içerir. Google, bir makine öğrenimi algoritmasına beslenen arama sonuçlarının kalitesini değerlendiren çok geniş bir arama kalitesi değerlendiriciler ekibine sahiptir. Google'ın arama kalitesi derecelendirici yönergeleri , Google'ın yüksek veya düşük kaliteli içerik ve web siteleri olarak sınıflandırdığı ve uzmanlıklarını, otoritelerini ve güvenlerini (EAT) açıkça gösteren siteleri ödüllendirme isteme konusundaki vurguları hakkında çok sayıda ayrıntı ve örnek sağlar.

Google, bir sayfanın popülerliğini ve otoritesini hesaplamak için köprü tabanlı bir algoritma ('PageRank' olarak bilinir) kullanır ve Google bugün çok daha karmaşık olsa da, bu hala sıralamada temel bir sinyaldir. Bu nedenle SEO, diğer web sitelerinden bir web sitesine gelen 'gelen bağlantıların' sayısını ve kalitesini artırmaya yardımcı olacak faaliyetler de içerebilir. Bu etkinlik tarihsel olarak 'bağlantı kurma' olarak biliniyordu, ancak gerçekten sadece bir markayı çevrimiçi olarak, örneğin içerik veya dijital PR yoluyla pazarlamaktır. Bir web sitesine bağlanan alakalı ve saygın web siteleri, Google'a, kullanıcılarının ilgisini çekebileceğine dair güçlü bir sinyaldir ve alakalı sorgular için arama sonuçlarında görüneceğine güvenilebilir.

SEO Nasıl Yapılır

SEO, genellikle 'Yerinde SEO' ve 'Site Dışı SEO' olarak gruplandırılan teknik ve yaratıcı faaliyetleri içerir. Bu terminoloji oldukça eskidir, ancak bir web sitesinde ve bir web sitesinden uzakta gerçekleştirilebilecek uygulamaları böldüğü için anlamak faydalıdır. Bu faaliyetler, genellikle birden fazla kişiden uzmanlık gerektirir, çünkü onları yüksek düzeyde gerçekleştirmek için gereken beceri grupları oldukça farklıdır - ancak bunlar da öğrenilebilir. Diğer seçenek, gerekli alanlarda yardımcı olması için profesyonel bir SEO ajansı veya SEO danışmanı tutmaktır.

Yerinde SEO, organik görünürlüğü iyileştirmek için bir web sitesindeki etkinlikleri ifade eder. Bu, büyük ölçüde, kullanıcılar için erişilebilirliği, alaka düzeyini ve deneyimi iyileştirmek için bir web sitesini ve içeriği optimize etmek anlamına gelir. Tipik faaliyetlerden bazıları şunlardır:

  • Anahtar Kelime Araştırması - Potansiyel müşteriler tarafından bir marka hizmet veya ürün bulmak için kullanılan kelime türlerini ve sıklığı analiz etmek. Amaçlarını ve kullanıcıların aramalarından beklentilerini anlamak.
  • Teknik Denetim - Web sitesinin taranabilmesini ve dizine eklenebilmesini, coğrafi olarak doğru bir şekilde hedeflenmesini ve hatalardan veya kullanıcı deneyimi engellerinden arınmış olmasını sağlamak.
  • Yerinde Optimizasyon - Önemli alanların önceliklendirilmesine ve alakalı arama ifadelerinin hedeflenmesine yardımcı olmak için web sitesi yapısını, dahili gezinmeyi, sayfa hizalamasını ve içerik alaka düzeyini iyileştirme.
  • Kullanıcı Deneyimi - İçeriğin uzmanlık, yetki ve güven göstermesini sağlamak, kullanımı basittir, hızlıdır ve sonuçta kullanıcılara rekabete karşı mümkün olan en iyi deneyimi sağlar.

Yukarıdaki liste, yalnızca Genel Bakış olarak Yerinde SEO ile ilgili az sayıda etkinliğe değinmektedir. Site dışı SEO, organik görünürlüğü iyileştirmek için bir web sitesinin dışında gerçekleştirilen etkinlikleri ifade eder. Bu genellikle, arama motorları bunları güven oyu olarak puanlama olarak kullandığından, diğer web sitelerinden gelen saygın bağlantıların sayısını artırmayı amaçlayan 'bağlantı kurma' olarak adlandırılır. Daha fazla güven, popülerlik ve alaka düzeyine sahip web sitelerinden ve sayfalardan gelen bağlantılar, başka bir web sitesine, arama motorları tarafından güvenilmeyen, bilinmeyen, zayıf bir web sitesinden daha fazla değer aktaracaktır. Dolayısıyla bir bağlantının kalitesi en önemli sinyaldir. Tipik faaliyetlerden bazıları şunlardır:

  • İçerik ('Pazarlama') - Saygın web siteleri olağanüstü içeriğe bağlantı verir. Bu nedenle harika içerik oluşturmak, bağlantıların çekilmesine yardımcı olacaktır. Bu, nasıl rehberlik edileceğini, bir hikayeyi, görselleştirmeyi, haberleri veya ilgi çekici verilerle araştırmayı içerebilir.
  • Dijital PR - PR, diğer web sitelerinin konuşması ve bir web sitesine bağlanması için nedenler sağlar. Bu, dahili haber akışı, harici yayınlar için yazılar, orijinal araştırma veya çalışmalar, uzman görüşmeleri, alıntılar, ürün yerleştirme ve çok daha fazlası olabilir.
  • Sosyal Yardım ve Tanıtım - Bu, kapsama alanı kazanmak ve nihayetinde bir web sitesine bağlantılar kazanmak için bir marka, kaynak, içerik veya PR hakkında önemli gazeteciler, blog yazarları, etkileyiciler veya web yöneticileri ile iletişim kurmayı içerir.

Bir web sitesinin diğerine bağlanmasının ve hepsinin yukarıdaki faaliyetlere uymamasının çok sayıda nedeni olduğu açıktır. Bu, örnek olarak yerel blog yazarları tarafından ele alınan bir etkinlikte konuşma, yerel bir futbol takımına sponsor olma veya tedarikçiler tarafından listelenmeyi içerebilir. Bir bağlantının değerli olup olmadığına ilişkin iyi bir pratik kural, yönlendirme trafiğinin kalitesini (web sitenizi ziyaret etmek için bağlantıya tıklayabilecek ziyaretçiler) göz önünde bulundurmaktır. Site herhangi bir ziyaretçi göndermiyorsa veya kitle tamamen ilgisiz ve alakasızsa, o zaman gerçekten takip etmeye değer bir bağlantı olmayabilir.

Bağlantı satın alma, aşırı bağlantı alışverişi veya sıralamaları değiştirmeyi amaçlayan düşük kaliteli dizinler ve makaleler gibi bağlantı şemalarının Google kurallarına aykırı olduğunu ve bir web sitesini cezalandırarak harekete geçebileceklerini hatırlamak önemlidir . Bir web sitesine gelen bağlantıları iyileştirmeye yönelik en iyi ve en sürdürülebilir yaklaşım, web sitelerinin markaya ve içeriğe, sağladıkları hizmet veya ürüne veya sundukları içeriğe atıfta bulunmaları ve bağlantı vermeleri için gerçek ve ikna edici nedenler sunarak onları kazanmaktır. oluşturmak.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle