GNS Network

SEO H1 Etiketi Nedir

SEO H1 Etiketi Nedir

Basitçe ifade edersek, H1 başlık etiketleri önemlidir. Ancak bu sadece H1'leri web sayfalarında veya onları nasıl kullandığımızdan emin olmak değil . Aslında bir H1'in ne olduğunu ( modern tanımıyla ) ve bir sayfanın organizasyonuna nasıl uyduğunu anlamaktır . Daha da önemlisi, bir H1'in - ve diğer başlık etiketlerinin (H2, H3, H4, vb.) - o sayfanın ve bir bütün olarak web sitesinin genel kullanıcı deneyimine nasıl uyduğunu bilmektir . Teknik olarak, bu ana başlık etiketinin bir H1 olması bile gerekmez. Ancak ister H1 ister başka bir başlık etiketi olsun, bu ana başlık inanılmaz derecede önemlidir.

H1'ler Eskiden Gibi Değil

H1'ler sistematik ve standardize edilmişti; ama artık değil, çünkü arama her zamankinden daha akıllı ve her gün daha akıllı hale geliyor. Bir H1'i ana kategori olarak kullanma fikri - eğer isterseniz bir başlık - değişmedi. Ancak bu başlığın rolü, sayfanın genel kullanıcı deneyimine ve bu deneyimi iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğuna, içerdiği anahtar kelime varyasyonlarından ve başlık hiyerarşisinde bir H1'in görünme sırasından daha fazla inşa edilmiştir.

Yani, bu ana başlık bir H1 olmak zorunda değil, ancak arkasındaki temeller H1 olarak hareket ediyor. Kolayca H1 olabilecek bir web sitesinin ana başlığı, sayfadaki içeriğin kapsayıcı, kısa bir özeti olmalıdır. Ve sayfanın içeriğinin geri kalanı, muhtemelen alt başlıklar biçiminde, sayfada rahatça yer almalıdır. Bir H1'in önemini ve içeriğiniz için mükemmel olanları nasıl oluşturacağınızı daha iyi anlamak, H1'lerin nereden geldiğini ve nasıl geliştiklerini anlamanıza yardımcı olur. Çünkü artık amaçları önemlidir, ancak formaliteleri kurallar veya ön koşullar ile sınırlandırılmamıştır.

H1'ler Eskiden Neydi

SEO ile ilgili olarak H1'ler için oldukça basit bazı gereksinimler vardı.

  • En önemli anahtar kelimeleri dahil edin.
  • Sayfa başına birden fazla (veya daha az) H1 kullanmayın.
  • H1'in bir sayfadaki ilk ve en büyük metin olduğundan emin olun.

Ancak Google, bunların artık toprak kuralları olmadığını açıkça belirtti . Web siteleri, sunuluş biçimleri, taranma biçimleri (arama motorları tarafından) ve tüketilme biçimleri (insanlar tarafından) gibi gelişmiştir.

Şimdi H1'ler Nelerdir?

Birden fazla H1'e sahip olmak sorun değildir. Yukarıda bağlantısı verilen videodaki Google'dan John Mueller'e göre, aslında web'de, özellikle HTML5'te oldukça yaygın bir eğilim. Ve eğer belirli bir sayfanın başlık yapısı o sayfadaki içeriği sunmanın en iyi ve en organize yolu ise, kaç tane H1'in olduğu veya sayfada sıralandıkları çok fazla düşünülmemelidir. Mueller 2019'un sonlarında "Siteniz H1 etiketi olmadan veya beş H1 etiketi ile mükemmel bir şekilde sıralanacak" dedi . Kullanıcı deneyimini her zaman anahtar kelime yoğunluğuna ve hatta başlık hiyerarşisine tercih etmeliyiz.

Ve birden fazla H1'e sahip olmak bir sayfanın organik görünürlüğünü olumsuz etkilemediğinden veya bir H1'in yüksek değerli anahtar kelimelerin eksikliği (en mantıklıysa ve sayfadaki içeriği yine de özetliyorsa), bir sayfadaki başlıkların H2 yerine H1 veya tam tersi olan bu öğelere çok fazla odaklanmadan yapılır . Bu, içeriğin pratik ve mantıklı bir şekilde organize edilmesini sağlamakla ilgilidir. Mueller, Google'ın sisteminin sayfa başlıklarını anlamak için çalıştığı üç yolu ve bunların bir sayfayı nasıl desteklediğini belirtti. Aşağıdakileri içeren bir sayfa içerir:

  • Bir H1 başlığı.
  • Birden çok H1 başlığı.
  • Stilli metin parçaları (anlamsal HTML olmadan).

Bu açıkça, sayfa stili ve organizasyon söz konusu olduğunda ve genel olarak başlık etiketleri söz konusu olduğunda çok fazla özgürlüğü göstermektedir. Ve yukarıda belirtilen düzenlerin üçünü de kullanan birçok site ödüllendiriliyor. H1'ler dahil olmak üzere başlık etiketleri de erişilebilirlik için kullanışlıdır . Özellikle web sitesine ve tasarımına gerçekten bakma becerisi olmayan görme engelli site ziyaretçileri için.

Engelli kullanıcıların web sitelerini tüketmesine yardımcı olan yazılım, başlıkları gördükleri sırayla okuyacaktır. Dolayısıyla, H1'ler bu kullanıcılarla iletişim kuran bir web sitesinin büyük bir parçasıdır, ancak birden fazla H1, görme engelliler için bile o sayfanın etkinliğini etkilemeyecektir. Unutmayın, bu kullanıcı deneyimi ile ilgili. Sayfadaki içeriğin net bir şekilde organize edildiğini gösteren bu anlamsal yapıya sahip olmak, 10 üzerinden 10'u taranabilirlik, sindirilebilirlik ve nihayetinde görünürlük açısından o web sayfasının lehine çalışacaktır.

H1'ler ve Başlık Etiketlerinden En İyi Şekilde Yararlanma

O söylenir iken H1s yok doğrudan organik sıralamaları etkilemez (vs. yani anahtar kelime dahil edilmesini, birden fazla etiket), nedenle, sunum bunları her web sayfasının genel optimizasyon önemli bir parçası olmak görmemek mümkün olacak ve olurdu .

Başlıklar, insanların sayfadaki içeriği daha kolay anlamalarına yardımcı olabilirse, arama motorlarına da benzer şekilde yardımcı olabilirler. Ve yaparlar. Bir H1 olabilecek ana başlığınızın sayfanın ve içeriğinin doğru bir özeti olduğunu düşünün. Bu sayfadaki diğer tüm konular ve kategoriler, muhtemelen bu ana başlığın altında bir alt başlık olarak sıralanır ve genellikle bu ana başlıktaki bir konu hakkında daha derinlemesine gider.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle