GNS Network

SEO Bilgi Mimarisi Nedir

SEO Bilgi Mimarisi Nedir

Bilgi Mimarisi , web sitelerinin bulunabilirlik ve kullanılabilirliği sağlayacak ve artıracak şekilde yapılandırılmasını ve şekillendirilmesini savunan bir web tasarım ve geliştirme teknolojisidir. Daha basit bir ifadeyle, bilgi mimarisi  , bir web sitesindeki genellikle karmaşık bilgi kümelerini anlaşılır ve düzenli bir yapı halinde düzenlemekle ilgilidir.Bilgi Mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yola çıkarken, en önemli iki sonucunu öğrenerek başlayalım - bulunabilirlik ve kullanılabilirlik .

Bulunabilirlik

Bir web sitesinde veya herhangi bir sayfasındaki içeriğin bulunabilirliği, arama motorları kullanılarak, yönlendirmeler yoluyla veya web sitesinin içinden site arama, bakma ve sorma yoluyla bulunabilme yeteneğidir. Bilgi mimarisinin birincil amacı budur. Sıralanan bilgiler, arama sonuçlarında her zaman daha üst sıralarda yer alır ve kolayca bulunabilir. Aslında, bilgi mimarisini geliştirmeden bir web sitesinin bulunabilirliğini artırmak neredeyse imkansızdır.

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik veya Kullanıcı Deneyimi (UX), genellikle bir web sitesinin Kullanıcı Arayüzünün (UI) ve Bilgi Mimarisinin (IA) birleşik sonucudur . UI ve IA arasındaki ilişki, web sitelerine göre değişir. Bazı durumlarda, bir web sitesinin kullanıcı arayüzü önceden tanımlanmış bilgi mimarisi kullanılarak tasarlanır; diğerlerinde, bir web sitesinin yapısı belirli bir kullanıcı arayüzünü içerecek şekilde değiştirilebilir. Google'ın algoritmaları kullanıcı deneyimine büyük değer verdiğinden, bir web sitesinin sıralamasına ve göründüğü sonuçlar sayfasına karar verebileceğini de unutmamak gerekir.

Uygulama

1. İlk Değerlendirme

Tüm büyük çabalarda olduğu gibi, bir bilgi altyapısı oluşturmanın ilk adımı, web sitesi sahiplerinin, danışmanların, geliştiricilerin ve tasarımcıların bir araya gelerek web sitesinin yönünü belirlemek ve belirlemek için bir araya geldiği bir tefekkür dönemidir. Bu aşamada netlik kazanılması gereken birkaç nokta, şirketin iş modeli, marka stratejileri, hedefleri, hedef müşterileri, bu müşterilerin ihtiyaçları ve gereksinimleri ve bu ihtiyaçların şu anda nasıl karşılandığıdır.

2. Yapılandırma / Düzenleme

Bu, bilgi mimarisinin uygulanabileceği ilk ve en temel düzeydir. Bu, web sitesi için belirli bir yapının tasarlandığı tel çerçeve oluşturma veya haritalama aşamasından öncedir  . Bir site yapısı, bir web sitesinin çeşitli sayfa düzeylerini, önceliklerini, kategorilerini, hiyerarşilerini, bağlantılarını, alt bağlantılarını ve bunların birbirlerine nasıl yönlendirildiklerini açıkça tanımlamalıdır.

3. Tasarım ve Düzen

Bir web sitesinin hiyerarşisinin özü bir kez formüle edildiğinde, bir sonraki adım, onu doğal bir bilgi akışı sağlayacak ve gezinmeyi kolaylaştıracak şekilde tasarımı ve düzeni aracılığıyla uygulamaktır. Örneğin, yeni bilgiler her zaman tanıtılmalıdır; CTA'lar vurgulanmalıdır; eski bilgiler düzenlenmeli ve daha sonra detaylandırılmalıdır. Bu, sayfa kıvrımları, kırıntı gezintisi, yer paylaşımlı metinler, açılır pencereler, içindekiler tablosu ve site indeksleri aracılığıyla yapılabilir.

4. Etiketleme

Bağlantılarınızın ve sayfalarınızın doğru etiketlenmesi, etkili bilgi mimarisinin uygulanmasında önemli bir etkiye sahiptir. Web sitesi sahipleri, web sitesinde tutarlı terminoloji kullandıklarından emin olmalıdır. Ek olarak, resimler için uygun alt metinler ve bağlantılar için bağlantı metinleri kullanmak, arama motorlarının bunları indekslemesine ve daha iyi anlamasına yardımcı olur.

5. İçerik

Bir web sitesine yapı kazandırmanın bir sonraki adımı içeriktir. Bu, ziyaretçileri farklı bölümlere etkili bir şekilde yönlendirmek için uygun başlıklar, başlık etiketleri ve paragraflar ekleyerek yapılabilir. Sayfalarınızın her biri için benzersiz şema biçimlendirme dilleri ve meta veriler yazarak bir web sitesinin bilgi mimarisini daha da geliştirebilirsiniz. Bu, ziyaretçilerin sayfalarınızı ayırt etmesine ve her sayfanın onlara nasıl yardımcı olabileceğini anlamasına yardımcı olur.

Bilişsel Tasarım

Bilişsel Tasarım, bilişsel psikolojiyi kullanarak, bilgi mimarisinin ana hatlarını çizmek ve yukarıda tartıştığımız çeşitli aşamaları uygulamak için yeni ve yaklaşan bir yöntemdir. Bilişsel psikoloji  , insan zihninin nasıl çalıştığını, bilgiyi nasıl aradığını ve belirli duyusal girdilere nasıl tepki verdiğini anlamamıza yardımcı olur. Ayrıca, insan gözü için en rahat olan tasarım, içerik ve mizanpaj felsefelerini izole etmemize ve anlamamıza yardımcı olarak web sitesi geliştiricilerinin tasarımlarını ve içeriğini kullanıcılara daha açık hale getirmek için değiştirmelerine olanak tanır.

1. Bilgi Miktarı

Bilişsel psikoloji, ziyaretçilere ne kadar bilginin ne zaman ve nerede sunulması gerektiğini formüle etmemize yardımcı olur. Sıradan bir insan zihninin belirli bir zamanda ön planda tutabileceği yalnızca belirli miktarda veri vardır ve daha fazlasını almaya hazır olmadığı sürece, tüm yeni bilgileri reddedecektir. Bunu web geliştirmeye çevirmenin bir yolu, yeni ziyaretçilere ana sayfada yalnızca sınırlı miktarda içerik sunulması gerektiğidir. Daha büyük bilgi yığınları, bağlantıların ve kıvrımların arkasında tutulmalı ve yalnızca aktif olarak arıyorlarsa kullanıcılara sunulmalıdır

2. Düzen Tasarımı

Yıllar geçtikçe bilim adamları, insan zihninin en rahat çalıştığı tasarımları ve düzenleri izole ettiler. Bu düzenler kullanılarak sunulan herhangi bir içerik veya bilgi kolayca ve kolayca alınır. Bunun bir örneği, sağdaki çoğu içeriği görmezden gelirken, insan gözünün her zaman herhangi bir sayfanın sol tarafında yeni bilgiler aramaya başlamasıdır. Çoğu web sitesinde ana logoların, menü düğmelerinin ve ürün kategorisi bağlantılarının sola hizalı olmasının nedeni budur. Önemli bağlantılar, ziyaretçilerin büyük olasılıkla onları arayacakları yerlere yerleştirilmelidir. Bilişsel tasarım önerileri kullanılarak oluşturulan web siteleri okuyucular için daha rahat ve bu nedenle daha alıcı olacaktır. Tasarımlarınızda ve içeriğinizde öne çıkmak ve farklı olmak her zaman iyi olsa da, müşterilerinizin zihinsel modelleriyle çelişme pahasına olmamalıdır. Bilişsel psikoloji bilgisinin yararlı olabileceği başka bir alan, ziyaretçileri kaydolmaya veya satın alma işlemi yapmaya teşvik etmek ve yönlendirmektir. Bu, güçlü ve ikna edici Eylem Çağrısının kullanılmasıyla  ve okuyucuların harekete geçmeye en yatkın olduğu anahtar noktalarda belirli bilgilerin sunulmasıyla mümkün olur.

SEO

Araba satıcıları arasında “ söyleyemezsen satamazsın ” diye yaygın bir söz vardır . Bu kelimeler hiçbir zaman bu dijital pazarlama çağındakinden daha alakalı olmamıştı. Esasen, müşterileriniz sizi bulamazsa, sizden satın alamazlar. Günümüzde herhangi bir işletmenin başarısı veya başarısızlığı, çoğu zaman arama sonuçlarındaki sıralamasıyla doğru orantılıdır. SEO'nun devreye girdiği yer burasıdır . En basit haliyle, arama motoru optimizasyonu  veya SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirme sanatıdır. Ayrıca, gelişmiş bilgi mimarisinin uygulanmasından en olumlu etkilenen faktörlerden biridir. Nasıl olduğunu keşfedelim.

Bilgi Mimarisi SEO'yu nasıl etkiler?

Uzun süredir site mimarisi SEO'yu etkileyen bir faktör olarak gözden kaçtı. Neyse ki, bu son yıllarda değişti. Analitik teknolojisinin ilerlemesi, bilgi altyapısının bir web sitesinin arama motorları aracılığıyla bulunabilirliğini artırmasına nasıl yardımcı olabileceğini tonlarca kanıtla kanıtlamıştır. Açıkça tanımlanmış ve etkili bir site yapısına sahip web siteleri daha iyi performans gösterir ve arama sonuçlarında çok daha üst sıralarda yer alır. Aşağıda, SEO'daki bilgi altyapısının başlıca faydalarından bazıları verilmiştir.

1. Kolay İndeksleme

Google'ın tarama botları ne kadar güçlü olursa olsun, bir web sitesindeki tüm içeriği her zaman otomatik olarak keşfetmezler; ve Google web sitesini ve içeriğini dizine eklemediği sürece, bunlar arama sonuçlarında görünmez. Bilgi altyapısı bunun için bir çözümdür. İyi biçimlendirilmiş ve güçlü bir site altyapısı ve site haritası uygulayarak, web sitesi geliştiricileri sayfalarının arama motorları tarafından daha iyi keşfedilebilir, dizine eklenebilir ve taranabilir hale gelmesine yardımcı olabilir. Tüm sayfalarınız için geri bağlantılar kazanmak da Google tarafından dizine eklenmenin başka bir etkili yoludur.

2. Azalan Hemen Çıkma Oranları

Etkili bilgi altyapısı, bir web sitesinin, ziyaretçilerin bilgi bulmasını ve gezinmesini kolaylaştıran net ve tanımlanmış bir yapıya sahip olması anlamına geldiğinden, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve dolayısıyla sayfada daha fazla zaman ve daha düşük çıkış oranları sağlar.

3. Site Bağlantıları

Web siteniz iyi tanımlanmış bir bilgi yapısına sahipse ve bağlantıları kullanıcılara kolayca yol gösterecek şekilde açık ve kapsamlı bir şekilde etiketlenmişse, Google'ın algoritması bunu tanıyabilir ve size site bağlantıları verebilir. Site bağlantıları, birisi web sitenizi Google gibi bir arama motorunda aradığında birincil sonuçla birlikte görünen, en çok ziyaret ettiğiniz web sayfalarının bir alt listesidir. Site bağlantılarının varlığı, markanızın itibarını artırır ve müşteriler arasındaki güveni artırır.

Teknik Mimari

Bir web sitesinin teknik mimarisi, bilgi mimarisini etkinleştiren "arka uç" donanım ve yazılım yapılandırmasıdır. Bir web sitesinin çerçevesini, donanım ve yazılım sunucusu yapılandırmasını, programlama dillerini ve üzerine kurulu olduğu veritabanı yazılımını içerir. Web sitesi yapısı, Teknik Mimari ve Bilgi Mimarisinin bir kombinasyonudur. Esasen, teknik ve bilgi mimarisi bir madalyonun iki yüzü gibidir. Web sitesini güçlendirmek için gereken teknolojilerin türüne karar veren gerekli bilgi mimarisi olsa da, etkili bir teknik mimari olmadığı sürece, etkili bilgi mimarisinin uygulanamayacağını ve web sitesinin sunamayacağını da belirtmek önemlidir. iyi bir kullanıcı deneyimi.

Kaynaklar

(1) Kaynak 1

(2) Kaynak 2

(3) Kaynak 3

(4) Kaynak 4

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle