GNS Network

Dijital Pazarlama 4p Nedir

Dijital Pazarlama 4p Nedir

Dijital Pazarlama, ürünlerin ve öğelerin dijital medya platformları aracılığıyla tanıtımı / reklamını ifade eder . Geleneksel pazarlamadan farklıdır. Dijital Pazarlama, bir kuruluşun pazarlama kampanyalarını analiz etmesini ve gerçek zamanlı olarak neyin işe yarayıp neyin olmadığını anlamasını sağlayan birden çok kanal ve yöntem kullanır. Ama bugün dijital pazarlamanın 4p'sini tartışacağız . 4p'ler Ürün, Fiyat, Yer ve promosyon anlamına gelir.

4P'ler dijital pazarlamanın temelini oluşturur.

1P (Product) Ürün:

Bu, tüketicilerinizin anlayışı ve soruların cevapları ile ilgilidir. Müşteriniz kimdir, ihtiyaçları nelerdir, sorunları nelerdir ve ürünleriniz onlara nasıl yardımcı olacak veya onları nasıl rahatlatacak? Mutlak açıklığa ihtiyaç duyduğunuz pazarlama yaklaşımınızın temelini belirlemek için tüm bu soruların cevapları çok önemlidir. Fiyat ve promosyon ürününüzden etkilenecektir. Tanınmak veya onaylanmak yeterli değildir. Ayrıca potansiyel tüketicinizi, ürününüzün veya hizmetinizin beklentilerini karşılayabileceğine ikna etmeniz gerekir.

2P (Price) Fiyat:

Tüketiciyi en çok etkileyen unsur fiyattır. Tüketicinin ürünle ilgili satın alma kararını vermesini etkileyen unsurdur. Bu nedenle fiyatı işinize göre dengelemek markanın sorumluluğundadır. Fiyatınızı çok yüksek veya pahalı tutarsanız, ürününüzü satamazsınız ve fiyatı çok düşük veya ucuz tutarsanız kar marjınız düşer. Markaların ve firmaların, tüketicilerin akıllı olduklarını ve kaliteli ürünü uygun fiyatlarla satın almak istediklerini anlamaları gerekir. Bu nedenle marka veya firmaların fiyat ve ürün dengesini korumaları gerekmektedir. Bu denge, pazara ve olası satış yaratma stratejilerine bağlı olacaktır. Örneğin: Rudraksh Ratna'dan gümüş bileklik ve Blinge vine'dan gümüş bileklik, ürün aynı olabilir ancak marka adı farklı fiyatlar ve algılar taşır. Bu yüzden Rudraksh Ratna her zaman yüksek oranlara sahip olacak, çünkü kalite sunuyorlar. 

3P (Place) Yer:

Yer, tüketicinin ürününüzü nereden satın alacağıyla ilgilidir. Tüketicileriniz ürününüzü nerede arayacak? İşletmenizi çevrimdışı kanallar veya çevrimiçi kanallar veya bazen her ikisi aracılığıyla mı üreteceksiniz? Ürününüzü ister perakende mağaza çevrimdışı kanalı üzerinden ister kendi sitenizden, Amazon'dan veya Etsy'den veya yerel köy pazarından satmış olun, hangi yeri seçerseniz seçin. Ancak bu yerlerin her biri, işinizin sorunsuz yürümesi için üstesinden gelmeniz gereken zorlukları beraberinde getirecektir. Bu nedenle, potansiyel tüketicinizi aklınızda tutarak kararı akıllıca alın.

4P (Promotion) Promosyon:

Ürünlerinizin reklamı ve tanıtımı için kullanılan yöntem ve yöntemleri ifade eder . Teknolojideki gelişmeler nedeniyle terfi taktikleri tamamen değişti. Artık dijital pazarlama, geleneksel pazarlamayı büyük bir farkla geride bıraktı. Genelde geçmişte ürünler pahalı gibi görünen TV, yazılı basın, radyo, açık hava reklamcılığı kullanılarak tanıtıldı ve büyük yatırımlara yatkın küçük işletme sahipleri bunları kullanamaz. dijital pazarlama ise, analitik davranış takibi ve diğer ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) ölçüleriyle ölçülen ve yönlendirilen pazarlama biçimidir. Dijital pazarlama , E-posta pazarlaması, Arama pazarlaması, içerik pazarlaması vb. Gibi çeşitli pazarlama taktiklerini içerir. Dijital pazarlamanın en iyi yanı, uygun maliyetli pazarlama olmasıdır. Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen 4 P Dijital pazarlamanın pazarlama sektöründe devrim yarattığını söyleyebiliriz. İşletmeniz veya girişimleriniz için etkili dijital pazarlama hizmetleri arıyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle