GNS Network

Dijital Pazarlama Gelişimi

Dijital Pazarlama Gelişimi

170 milyondan fazla insanın düzenli olarak sosyal medya kullandığı bir dünyada, çalışan her profesyonelin en azından Dijital Pazarlamanın temel ilkelerine aşina olması bekleniyor . Basit bir ifadeyle Dijital Pazarlama, ürünlerin internet veya herhangi bir elektronik ortam üzerinden tanıtımıdır. Dijital Pazarlama Enstitüsüne göre, "Dijital Pazarlama, hedeflenen tüketicilere ve işletmelere ürün ve hizmetleri tanıtmak veya pazarlamak için dijital kanalların kullanılmasıdır." İnsanlar her gün dijital içerik tüketiyor. Çok yakında geleneksel pazarlama platformları ortadan kalkacak ve dijital pazar tamamen devralacak. Dijital Pazarlamanın bir takım avantajları vardır . Geleneksel pazarlamanın aksine, dijital pazarlama daha uygun maliyetlidir. Daha kısa sürede daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Teknolojik gelişmeler, geleneksel pazarlama ajanslarının ve departmanlarının müşteri tabanında önemli ölçüde yıpranmaya neden oldu. İnsanlar, dijital pazarlamacıların en çok zemin kazandığı alanlar olan tabletlere, telefonlara ve bilgisayarlara yöneldi.

Dijital Pazarlama terimi ilk olarak 1990'larda kullanılmıştır. Dijital çağ internetin gelişi ve Web 1.0 platformunun gelişmesiyle başladı. Web 1.0 platformu, kullanıcıların istedikleri bilgiyi bulmalarına izin vermiş ancak bu bilgileri web üzerinden paylaşmalarına izin vermemiştir. O zamana kadar, dünya çapındaki pazarlamacılar hala dijital platformdan emin değildi. İnternet henüz yaygın bir dağıtım görmediğinden stratejilerinin işe yarayıp yaramayacağından emin değillerdi. 1993 yılında, ilk tıklanabilir banner yayına girdi ve ardından HotWired, reklamları için birkaç banner reklam satın aldı. Bu, pazarlamanın dijital çağına geçişin başlangıcı oldu. Bu kademeli değişim nedeniyle, 1994 yılı yeni teknolojilerin dijital pazara girdiğini gördü. Aynı yıl, Yahoo başlatıldı.

Kurucusu Jerry Yang'dan sonra "Jerry'nin World Wide Web Rehberi" olarak da bilinen Yahoo, ilk yıl içinde 1 milyona yakın hit aldı. Bu, şirketlerin web sitelerini daha yüksek arama motoru sıralamalarında yer almak için optimize etmesiyle birlikte dijital pazarlama alanında toptan değişikliklere yol açtı . 1996'da HotBot, LookSmart ve Alexa gibi birkaç arama motoru ve aracı daha piyasaya sürüldü. 1998, Google'ın doğuşuna tanık oldu . Microsoft, MSN arama motorunu piyasaya sürdü ve Yahoo, Yahoo web aramasını pazara sundu. İki yıl sonra, internet balonu patladı ve tüm küçük arama motorları ya geride kaldı ya da işin devleri için daha fazla alan bırakıldı. Dijital pazarlama dünyası, arama motoru trafiğinin bir ayda yaklaşık 6,4 milyara ulaştığının bildirildiği 2006 yılında ilk büyük artışını gördü. Geride bırakılacak biri olmayan Microsoft, MSN'yi ikinci plana attı ve Google ve Yahoo ile rekabet edebilmek için Live Search'ü başlattı.

Ardından insanların pasif kullanıcılar olarak kalmak yerine daha aktif katılımcılar haline geldiği Web 2.0 geldi. Web 2.0, kullanıcıların diğer kullanıcılar ve işletmelerle etkileşime girmesine izin verdi. 'Süper bilgi otoyolu' gibi etiketler internete uygulanmaya başlandı. Sonuç olarak, dijital pazarlamacılar tarafından kullanılan kanallar da dahil olmak üzere bilgi akışı hacimleri çok sayıda arttı ve 2004 itibariyle, yalnızca ABD'deki internet reklamcılığı ve pazarlama yaklaşık 2,9 milyar dolar getirdi. Bir süre sonra sosyal paylaşım siteleri ortaya çıkmaya başladı. MySpace , gelen ilk sosyal ağ sitesiydi ve onu kısa süre sonra Facebook izledi. Birçok şirket, ortaya çıkan tüm bu yeni sitelerin ürünlerini ve markalarını pazarlamak için yeni fırsatlar sunmaya başladığını fark etti. İş dünyası için yeni yollar açtı ve iş dünyasında yeni bir dönemin başladığının sinyalini verdi. Yeni kaynaklarla, markalarını tanıtmak ve sosyal ağ platformundan yararlanmak için yeni yaklaşımlara ihtiyaçları vardı.

Çerez, dijital pazarlama endüstrisinde bir başka önemli kilometre taşıydı. Reklamcılar, yeni gelişen teknolojiden yararlanmanın başka yollarını aramaya başlamışlardı. Böyle bir teknik, promosyonları ve pazarlama bilgilerini kendi zevklerine göre uyarlamak için sık internet kullanıcılarının ortak tarama alışkanlıklarını ve kullanım alışkanlıklarını izlemekti. İlk çerez, kullanıcı alışkanlıklarını kaydetmek için tasarlanmıştır. Tanımlama bilgisinin kullanımı yıllar içinde değişti ve günümüzde tanımlama bilgileri, pazarlamacılara gerçek kullanıcı verilerini toplamanın çeşitli yollarını sunmak için kodlanmıştır. Dijital olarak pazarlanan ürünler artık müşterilerin her an kullanımına açıktır. Marketingtechblog tarafından 2014 için toplanan istatistikler, sosyal medyada paylaşım yapmanın ABD'deki en önemli çevrimiçi etkinlik olduğunu gösteriyor. Ortalama bir Amerikalı günde 37 dakikasını sosyal medyada geçiriyor. Dijital pazarlamacıların %99'u pazarlama için Facebook, %97'si Twitter, %69'u Pinterest ve %59'u Instagram kullanıyor. B2C pazarlamacılarının %70'i Facebook aracılığıyla müşteri edinmiştir. Twitter kullanıcılarının %67'sinin Twitter'da takip ettikleri markalardan alışveriş yapma olasılığı çok daha yüksek. Lüks markaların %83.8'i Pinterest'te var. Pazarlamacılar tarafından kullanılan ilk üç sosyal ağ sitesi LinkedIn, Twitter ve Facebook'tur.

Dijital pazar sürekli bir akış halindedir. Bir Dijital Pazarlama uzmanı bu değişime ayak uydurmanın yollarını bulmalıdır. Gelişmekte olan trendlere ve daha yeni ve daha akıllı Arama Motoru Algoritmalarının gelişimine dikkat edebilmeleri gerekir. Sonuçta kimse bu yarışta geride kalmayı göze alamaz. Dijital Pazarlama Kursumuza göz atın , bir fırsat algılayan Google, arama motoru sonuçlarının en üstünde veya sağında görünen 3 satırlık reklamlar olan AdWords ve başına maliyet olan AdSense gibi ürünleri tanıtarak genişlemeye başladı -tıklayın reklam düzeni. Zamanla Google, aldığı içeriği analiz etmenin ve ardından reklamları kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedeflemenin değerini anladı ve böylece iş dünyasında önemli bir oyuncu haline geldi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle