GNS Network

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama Stratejileri

Çok fazla dijital pazarlama stratejisi var ve bazen hangisine öncelik vereceğinize karar vermeye çalışırken bunaltıcı olabilir. Nihai dijital pazarlama stratejisini arayan pazarlamacıların, ihtiyaçları için etkili olacak bir dijital pazarlama stratejisi seçmeden önce işlerini, ürünlerini ve demografik özelliklerini net bir şekilde anlamaları gerekir. Yeni araştırmada, dijital pazarlama için geleceğin ne olduğunu düşündüklerini öğrenmek için 200'den fazla küresel pazarlama lideriyle röportaj yaptık ve yeterince ilginç bir şekilde, dijital strateji ve planlama 'son derece önemli' olarak gördükleri ilk dört beceriden birini sıraladı. Dijital pazarlama kampanyalarınız söz konusu olduğunda , yanlış olanı seçerek zamanınızı boşa harcamak istemezsiniz ve aynı zamanda olası satış yaratma faaliyetlerinizin de üstünde kalmanız gerekir.

En Etkili Stratejiler

Smart Insights'a göre 2018'deki en etkili strateji sosyal medya pazarlaması, ardından içerik pazarlaması ve en az veri yönetimiydi, SEO her şeyin ortasında bir yerdeydi. Bu hiçbir şekilde kesik kesik olmasa da (bazı stratejiler bir dizi değişkene bağlı olarak diğerlerinden daha iyi çalışacaktır), olası satış yaratmanın en olası yöntemlerine ilişkin ilginç bir bakış açısı sunar. E-posta ve videonun her biri sürekli olarak herhangi bir sektörde hemen hemen her ürünü pazarlamanın etkili yolları olarak öne çıkıyor, ancak Smart Insights'ta listelenen grafikte içerik veya sosyal medya pazarlaması kadar güçlü değil. Yaptığınız pazarlama türünden daha önemli olan, her yönüyle yaklaşımınızın markanız ve mesajınızla uyumlu olup olmadığıdır. Bu amaçla, işletmeniz bağlamında etkili bir kampanya oluşturmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar aşağıda belirtilmiştir.

Çevik Kalın

İşte dijital pazarlamayla ilgili şey: bu biraz deneme yanılma sürecidir. Dolayısıyla, kesinlikle bir plan yapmak isterken, aynı zamanda esnek olmalısınız:

 • SEO modellerini değiştirme
 • Yaklaşan trendler
 • İçerik takviminiz ve zaman çizelgeniz
 • Yalnızca bir veya iki sosyal kanal (en iyi performans gösteren kanallar)
 • Hangi KPI'lara odaklanılacağı
 • İlerleme raporları ne zaman alınır, tartışabileceğiniz ve yeniden toplanabileceğiniz yerler

Başarılı bir strateji her zaman biraz ince ayar gerektirir ve bu nedenle dikkatli ve sürekli izleme ve ayarlama gerektirir. Tek başınıza veya küçük bir şirkette çalışıyorsanız, ölçülerinize bakmanıza ve bir şey planlandığı gibi çalışmıyorsa hedefleri yeniden tanımlamanıza yardımcı olması için dışarıdan danışmanları işe almaktan korkmayın.

Müşterinizi Derinlemesine Anlayın

Ürününüzü kimin satın aldığını ve neden satın aldığını ilk önce net bir şekilde anlamazsanız, hiçbir dijital pazarlama stratejisi etkili olmayacaktır . Nereden ve nasıl satın aldıkları da alakalı olabilir veya olmayabilir. Sadece ne satın almak istediklerini değil, aynı zamanda kültürel, sosyal ve politik olarak neyle ilgilendiklerini anlamak için derinlemesine araştırın ve çeşitli demografileri keşfedin. Müşteri farkındalığına bir örnek, Airbnb'nin başlangıçta Başkan Trump'ın seyahat yasağından sonra çıkan bir Super Bowl reklamı olan #weaccept ile başarısıdır. YouTube'da bir ayda 5 milyon kez görüntülendi , ayrıca iyi karşılanan hashtag ünlülerin dikkatini çekti. Bu, politik olma riskini almanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kültürel açıdan duyarlı olmak, özellikle de markadayken asla kötü bir şey değildir.

Mercedes'in #MBPhotoPa kampanyası , hayvan ve macera tutkunlarının dikkatini çekmek için teknoloji, özgünlük ve basit bir mesajın bir kombinasyonunu kullanan etkileyici bir ortaklığın kullanıldığı birçok kampanya örneğinden sadece biridir. Bu video kampanyanın bir parçasıydı. Köpek Instagram yıldızı Loki ve sahibi Kelly Lund'un bir Mercedes ile karlı dağlardan geçerken 360 derecelik sanal gerçeklik görüntüsü sunuyor. Kampanya, gerçek maceralar yaşayan çeşitli gerçek insanları içeriyordu ve bu da onu viral hale getirdi. Hedef kitlenizin sağlam bir profilini oluşturun ve taktiklerinizi şu şekilde bilgilendirin:

 • Temel demografik özelliklere en uygun kanalları tanımlama
 • "Dilin" sadece kelimeler olmadığını göz önünde bulundurarak kendi dillerini konuşmak
 • Acı noktalarını ve duyguları nasıl değiştireceklerini anlamak
 • Hayatlarını görselleştirmenize ve satın alma modellerini tahmin etmenize yardımcı olmak için demografik bilgilerinizin her biri için yararlı kişiler oluşturmak
 • Kültürel farkındalık
 • Etkileyicilerle olduğu gibi benzersiz ortaklıklar düşünmek
 • Ürünün kendisinden ziyade eylem odaklı deneyimlere ve sonuçlara odaklanmak
 • Son derece ayrıntılı segmentasyon ve hedefleme için iyi geliştirilmiş otomasyon araçlarını kullanma

Sonuca Odaklanın

Pazarlama ve ürün geliştirmede, ürüne ve onu çevreleyen "sayılara" (karlara) o kadar çok vurgu yapılır ki, bazen insanlar ürünün karşıladığı ihtiyacı gözden kaçırır. Asıl önemli olan, kime ve neden pazarladığınızdır. Nihayetinde ürününüzle yaptıklarını elde etmek için acı noktalarını anlamanız gerekir. Başka bir deyişle, satın alma sonrası anları gösterdiğinizde, neden ilk etapta buna ihtiyaç duyduklarını hatırlayacaklar.

Potansiyel Müşteri Oluşturma için İçerik Kullanın

Potansiyel müşteri oluşturmanın birçok yolu vardır, ancak denenmiş ve test edilmiş yöntemlerden biri, değerli yazılı içerik sağlamak ve uygun şekilde dağıtmaktır. Bloglarınızı ve makalelerinizi bir açılış sayfası aracılığıyla belirli bir teklife bağladığınızda, dönüşüm potansiyelinizi artırırsınız. Entrepreneur'e göre , blog yazarlarının pozitif bir ROI'ye sahip olma olasılığı 13 kat daha yüksek ve şirketler de aynı türden sonuçlara sahip.

Canlı Yayınlayın ve Sesi Kullanın

Daha sonra değerli kişilere dağıtılabilen veya özel bir teklif olarak kullanılabilen canlı web seminerleri de dahil olmak üzere yüz yüze etkinlikler düzenleme ve barındırma konusunda liderlik yaptığınızda, sahada yetki ve bağlantı kurmuş olursunuz. Ve en iyi yanı, bu olayların resmi olmak zorunda bile olmamasıdır. Alanınızdaki birkaç akranın sizinle aynı şehirde olduğunu biliyorsanız, bağlanmak için bir buluşma gecesi planlayabilirsiniz . Yüksek kalitede kaydettiğiniz veya eğitimi ve bağlantıyı kolaylaştırmak için yaptığınız her şey insanların zihninde kalacaktır.

Mobil Odaklanın

Statistica'ya göre , dünya çapında yaklaşık 4,78 milyar insan 2020 itibariyle cep telefonlarına bağlanacak. Ayrıca, Convince & Convert , alışveriş yapanların% 40'ının alışveriş yaparken en az bir sosyal veya arama kanalına başvurduğunu ve 5 alışverişçiden 4'ünün akıllı telefonlarını kullandığını iddia ediyor. düzenli tüketim alışkanlıklarının bir parçası olarak. Düşünürseniz, bu gerçekten norm haline geliyor. İster popüler bir video oyunu için yorum arıyor, ister Yelp'te restoran derecelendirmelerini kontrol ediyor olun veya sadece yerel mağazanızın stokta doğru ürüne sahip olup olmadığını kontrol ediyor olun, temel tüketici ihtiyaçları için cep telefonunu çok kullanıyorsunuz. Bunu akılda tutarak, mobil pazarlama stratejinizin yolunda gitmesini sağlamanın birkaç yolu :

 • Web sitenizi hem masaüstü hem de akıllı telefonlar için optimize edin
 • Tıklanabilir telefon numaraları, adresler ve CTA'lar (harekete geçirici mesajlar) kullanın
 • İletişim bilgilerinizin bir harita uygulamasına bağlı olduğundan emin olun
 • Hızlı yüklenen bir web sitesi sağlayın
 • Sosyal medya veya diğer mobil uyumlu platform türleri için her zaman reklamları inceleyin

Yetki ve Özgünlüğü Göstermek için İçeriği Kullanın

Sosyal medyayı yalnızca "yayınlamak" için kullanmayın - hangi kanalı veya yöntemi kullanıyor olursanız olun, kendi şirketinizin değerlerini ve misyonunu paylaşmak istersiniz. Bununla ilgili birkaç ipucu:

 • Canlı videolarla kişiselleşin. Mümkün olduğunda şirket veya ürüne etkileşimli öğeler ve perde arkası bakışlar sağlayın.
 • Markanızın kendisi veya yakın olduğu bir sebeple ilgili olsun, markanızın misyonunun bir parçası olarak sürekli öğrenim ve eğitim sunun.
 • Konuşma düzeyinde içerik oluşturmak için podcasting ve yazılı röportajları kullanın ve web üzerinde SEO için optimize edilmiş, yetkili içeriğe sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Canlı videolarınızı ve diğer videolarınızı web sitenizde yayınlayın ve hatta reklamlara yerleştirin. Video, en çok dönüştürenlerden biridir ve iyi kullanmak için yüksek bir bütçe gerektirmez.

Ve duygu temelli hikâyeleri de unutmayın. Şirketinizin arkasındaki gerçek kişilere hitap eden hikayeler faydalı olabilir. Şirketinizin güven inşa ederek daha cana yakın ve cana yakın görünmesini sağlarlar. Tüketiciler satın alma alışkanlıklarının arkasında daha fazla anlam arıyorlar. Sizi seçmeye devam etmeleri için onlara iyi bir neden verin.

İnceleyin ve Hassaslaştırın

Pazarlama planınızı ilk geliştirdiğinizde, önemli iş hedeflerine uyan temel performans göstergelerini (KPI'ler) dahil etmeniz zorunludur. Hedeflerinizi ve hedeflerinizi anlamak için bir planınızın olması gerekir. Ardından, bunları anladıktan sonra, önemli KPI'lar hakkında size bilgi veren ölçümleri izleyebilirsiniz. Yani yapmanız gerekenler:

 • Gösteriş metriklerinden uzaklaşın - yani, uzun vadeli başarınızın kesinlikle çok önemli bir parçası olmayan rakamlara dikkat etmeyin
 • Başarıyı ölçmek için TPG'leri kullanın, ancak bunları sabit tutmayın (yani esnek olun)
 • Analiz etmek, anlamak, ölçmek ve ardından raporlama için sürekli aralıklar ayarlayın
 • Bir şey çalışmıyor gibi görünüyorsa kritik metriklerin nasıl izole edileceğini anlayın

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle