GNS Network

Dijital Pazarlama

 Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, tüketicilere ulaşmak için İnternet'in, mobil cihazların, sosyal medyanın , arama motorlarının ve diğer kanalların kullanılmasıdır. Bazı pazarlama uzmanları, dijital pazarlamayı müşterilere yaklaşmanın yeni bir yolunu ve müşterilerin geleneksel pazarlamaya kıyasla nasıl davrandığını anlamanın yeni yollarını gerektiren tamamen yeni bir çaba olarak görüyor.

Dijital Pazarlamayı Anlamak

Dijital pazarlama , müşteri tabanının belirli bir bölümünü hedefler ve etkileşimlidir. Dijital pazarlama yükselişte ve arama sonucu reklamları, e-posta reklamları ve tanıtılan tweetleri içeriyor - pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya şirket ile müşteri arasında iki yönlü bir etkileşimle birleştiren her şey. İnternet pazarlaması, dijital pazarlamadan farklıdır. İnternet pazarlaması, yalnızca İnternet üzerinden yapılan reklamcılıktır, oysa dijital pazarlama mobil cihazlar aracılığıyla, bir metro platformunda, bir video oyununda veya bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Dijital pazarlamanın deyimiyle, reklamverenler genellikle kaynaklar olarak anılırken, hedeflenen reklamların üyelerine genellikle alıcılar denir . Kaynaklar genellikle oldukça spesifik, iyi tanımlanmış alıcıları hedef alır. Örneğin, birçok lokasyonunun gece geç saatlerini uzattıktan sonra, McDonald's'ın bu haberi duyurması gerekiyordu. Vardiyalı çalışanları ve yolcuları dijital reklamlarla hedefledi çünkü şirket, bu insanların gece geç saatlere kadar yapılan işin büyük bir bölümünü oluşturduğunu biliyordu. McDonald's onları yeni bir Restaurant Finder uygulaması indirmeye teşvik etti ve onları ATM'lere ve benzin istasyonlarına ve ayrıca müşterilerinin geceleri sık sık ziyaret ettiğini bildiği web sitelerine yerleştirilen reklamlarla hedefledi.

Dijital Pazarlama Kanalları

Web Sitesi Pazarlama

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerinin merkezinde yer alır. Tek başına, çok güçlü bir kanaldır, ancak aynı zamanda çeşitli çevrimiçi pazarlama kampanyalarını yürütmek için gerekli bir araçtır. Bir web sitesi bir markayı, ürünü ve hizmeti açık ve akılda kalıcı bir şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil uyumlu ve kullanımı kolay olmalıdır.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı, pazarlamacıların ücretli reklamlar aracılığıyla bir dizi dijital platformda İnternet kullanıcılarına ulaşmasını sağlar. Pazarlamacılar Google, Bing, LinkedIn, Twitter, Pinterest veya Facebook'ta PPC kampanyaları oluşturabilir ve reklamlarını ürünler veya hizmetlerle ilgili terimleri arayan kişilere gösterebilir. PPC kampanyaları, kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş veya cinsiyet gibi) göre bölümlere ayırabilir veya hatta belirli ilgi alanlarını veya yerlerini hedefleyebilir. En popüler PPC platformları Google Reklamları ve Facebook Reklamlarıdır.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlamasının amacı, içerik kullanımı yoluyla potansiyel müşterilere ulaşmaktır. İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve ardından sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır. İçerik pazarlamasının araçları arasında bloglar, e-kitaplar, çevrimiçi kurslar, infografikler, podcast'ler ve web seminerleri bulunur.

Eposta pazarlama

E-posta ile pazarlama, hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. Birçok kişi e-posta pazarlamasını spam e-posta iletileriyle karıştırır, ancak e-posta pazarlamanın konusu bu değildir. E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişime geçme aracıdır. Birçok dijital pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanır ve ardından, e-posta pazarlaması yoluyla, bu potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için müşteri edinme hunileri oluştururlar.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının birincil amacı marka bilinci ve sosyal güven oluşturmaktır. Sosyal medya pazarlamacılığına daha derin girdikçe, onu potansiyel müşteriler elde etmek için veya hatta doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması , pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve İnternet bu eski beklemeye yeni bir hayat getirdi. Bağlı kuruluş pazarlamasında, etkileyiciler diğer insanların ürünlerini tanıtır ve her satış yapıldığında veya bir müşteri adayı tanıtıldığında komisyon alır. Amazon gibi birçok tanınmış şirket, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen bağlı kuruluş programlarına sahiptir.

Video Pazarlama

YouTube, en popüler ikinci arama motoru haline geldi ve birçok kullanıcı bir satın alma kararı vermeden, bir şeyler öğrenmeden, bir inceleme okumadan veya sadece rahatlamadan önce YouTube'a yöneliyor. Bir video pazarlama kampanyası yürütmek için Facebook Videoları, Instagram ve hatta TikTok dahil olmak üzere birkaç video pazarlama platformu var. Şirketler en çok başarıyı video ile SEO, içerik pazarlaması ve daha geniş sosyal medya pazarlama kampanyaları ile entegre ederek bulurlar.

SMS Mesajlaşma

Şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar da en son promosyonları hakkında bilgi göndermek veya istekli müşterilere fırsat vermek için SMS veya metin mesajları kullanır. Görev için aday olan siyasi adaylar, kendi platformları hakkında olumlu bilgiler yaymak için SMS mesajı kampanyaları da kullanıyor. Teknoloji ilerledikçe, birçok metin vermek kampanyası müşterilerin doğrudan ödeme yapmasına veya basit bir metin mesajıyla vermesine olanak tanır.

Dijital Pazarlama Zorlukları

Dijital pazarlama, tedarikçileri için özel zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Dijital kanallar hızla çoğalıyor ve dijital pazarlamacılar, bu kanalların nasıl çalıştığını, alıcılar tarafından nasıl kullanıldıklarını ve ürünlerini veya hizmetlerini etkili bir şekilde pazarlamak için bu kanalları nasıl kullanacaklarını takip etmek zorunda. Ek olarak, alıcıların dikkatini çekmek daha zor hale geliyor, çünkü alıcılar giderek artan şekilde rakip reklamlarla dolup taşıyor. Dijital pazarlamacılar, yakaladıkları geniş veri hazinesini analiz etmeyi ve ardından bu bilgileri yeni pazarlama çabalarında kullanmayı zor buluyor. Verileri etkili bir şekilde yakalama ve kullanma zorluğu, dijital pazarlamanın tüketici davranışının derinlemesine anlaşılmasına dayalı bir pazarlama yaklaşımı gerektirdiğini vurgulamaktadır. Örneğin, bir şirketin müşteri yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesi ısı haritalarını kullanmak gibi yeni tüketici davranışı biçimlerini analiz etmesini gerektirebilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle