Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Modern Dijital Pazarlama Stratejisi için 4 Sağlam Adım

“Klasik” olarak tanımlanmak bir onur olabilir: Klasik bir albüm, klasik bir araba, klasik bir film. Ancak, dijital pazarlamaya yaklaşımınız “klasik” olarak adlandırılıyorsa, bu, size bir değişim zamanının geldiğini belirten büyük kırmızı yanıp sönen neon tabeladır. Ne yazık ki, Google “dijital pazarlama stratejileri” ni kullanırsanız, yaklaşık 10 milyon sonuç alırsınız. Ve bu sadece başlığında tam olarak bu cümlenin bulunduğu sayfalar. Google tavşan deliğine girmenizi engellemek için, dijital pazarlamanızı olması gereken yere götürmek için kullanabileceğiniz dört basit tekniğin bir listesini bir araya getirdik. Ancak, dijital pazarlama stratejinizi nasıl modernleştireceğinize başlamadan önce , bir stratejiyi neyin modası geçmiş kıldığından bahsedelim. Aşağıdaki yaklaşımlardan herhangi birini kullanıyorsanız, durun. Şimdi.

1. Doğru Yöntemlere ve Doğru KPI’lara Odaklanın

En son taktikler ve metodolojiler denizinde gezinmek yorucu ve dijital pazarlamacılar ancak bu kadar çok şeyi bu kadar iyi yapabilirler. Kendinizi boğulmaktan korumak için, pazarlama salınız olan verilere ulaşın. Veriler, sonuç üretmeyen stratejilerle zaman kaybetmemizi engeller. Bu nedenle, çarklarınızı anlamsız bir şekilde döndürmek ve her yeni trendi denemek yerine, markanızın temel performans göstergelerinin (KPI) ne olması gerektiğini düşünün . Stratejinizi yenilerken KPI’larınızı tanımlamak ilk adım olmalıdır. Başarının neye benzediğini bilmiyorsanız, bir stratejinin işe yarayıp yaramadığını bilemezsiniz. KPI listeniz büyük olasılıkla gösterimlerin, tıklamaların ve dönüşümlerin temel ölçümlerini içerecek olsa da, burada duramazsınız. Bu temel hesaplamaların ötesine geçin ve aşağıdakilerin sayısını düşünün:

Bu ölçümler, talep oluşturma ve olası satış yaratma kampanyalarınızın ilerlemesinin daha iyi bir ölçümüdür . Bu verileri analiz etmek, en yeni ve en büyük yaklaşım olmasa bile, benzersiz markanız için hangi dijital pazarlama stratejisinin en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Ve farklı yöntemleri denemekten korkmayın – sadece bu kampanyaları yakından takip edin.

2. Kullanıcı Dostu Bir Dijital Varlık Oluşturun (ve Koruyun)

Bir web sitesini yeniden tasarlamak basit bir süreç değildir. Genellikle birkaç ay sürer ve kuruluş genelinde birden çok departmanın – özellikle satış, pazarlama, tasarım ve geliştirme – koordinasyonunun yanı sıra önemli miktarda zaman ve kaynak yatırımı gerektirir. Ancak eski veya kötü tasarlanmış bir web sitesi , bir markanın başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir . Şu istatistiklere bir göz atın:

Web siteniz olumlu bir UX sağlamalıdır ve UX’te belirleyici bir faktör, ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarının ne kadar kolay olduğudur, örneğin ürün veya hizmetinizle ilgili ayrıntılar ve şirketin iletişim bilgileri. Ziyaretçiler sitenize ulaştıkları andan itibaren doğru yerde olduklarından ve markanızın aradıkları çözüme sahip olduğundan emin olmalıdır. Dijital gayrimenkul sınırlı olduğundan, sitenizdeki her şeyin yararlı olduğundan emin olun – kabartmaya yeriniz yok. Yabancı içerik, alıcılar ile sizin yapmalarını istediğiniz şey arasında bir engel görevi görür: dönüştürmek. Sitenizdeki harekete geçirici mesajlar (CTA’lar) açık, öz ve dikkat çekici olmalıdır. Yine, amacınız potansiyel müşterilerin lider olmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. A noktası (tesise varış) ile B noktası (dönüştürme) arasındaki mesafeyi azaltmanın yanı sıra, yol boyunca atılan adımlar görsel olarak tutarlı olmalıdır. Başlıktaki logodan altbilgideki yazı tipine, en az ziyaret edilen iç sayfanın arka planına kadar sitenizin her öğesi marka kimliğinizi yansıtmalıdır .

3. Sürecinize Rehberlik Etmek için Pazarlama İlişkilendirmesini Kullanın

İlişkilendirme modelleri, her bir kanalın gerçek performansını anlamanıza ve zaman ve kaynakların nereye yatırılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Pazarlama ilişkilendirme, bir potansiyel müşterinin alıcının yolculuğu boyunca markanızla sahip olduğu bireysel etkileşimleri belirleme ve ardından bu etkileşimlere kredi verme sürecidir. Her bir temas noktasının alıcının kararını ne kadar etkilediğini tam olarak görmenizi sağlar. Örneğin … Markanız yaklaşan bir web seminerini tanıtmak için arama motoru pazarlamacılığını (SEM), görüntülü reklamcılığı ve sosyal medya kampanyalarını kullanıyor. Potansiyel müşteriye önce tıkladığı arama motoru sonuç sayfasında bir reklam sunulur. Açılış sayfasına geldiğinde, web seminerine kaydolmayı şimdilik ertelemeye karar veriyor. Birkaç gün sonra, potansiyel müşteri Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki ilgili içeriği okurken, kendisine web seminerini hatırlatan bir yeniden hedefleme reklamı görür. Pankartı tıklamasa da, markanızı tekrar radarına koyar. Ertesi hafta, olası müşteriye “Kaydolmak için Son Şans!” Facebook reklamı. Gönderiyi tıklar ve web seminerine kaydolur.

İlişkilendirme olmadan, büyük olasılıkla Facebook reklamını en etkili reklam olarak seçersiniz. Ancak gerçekte, dönüşüme yol açan Facebook reklamı, SEM ve yeniden hedeflemenin bir kombinasyonuydu. Ve bu senaryo (veya benzer bir senaryo) tekrar tekrar meydana gelirse, bütçeyi SEM kampanyalarınızdan uzaklaştırıp sosyal medya reklamlarınıza yeniden tahsis edebilir, bu da kasıtsız olarak performansa zarar verebilir. Bir pazarlama ilişkilendirme modeli kullanarak, her bir pazarlama kanalının diğerleriyle nasıl etkileşime girdiğini görebilir, bu da yatırım getirisini daha iyi hesaplamanıza ve her kanalın değeri hakkında kendinden emin, veriye dayalı değerlendirmeler yapmanıza olanak tanır. Bu ilk dönüşüm etkinliğinin ardından, hedef kitlenizin davranışını izlemeye devam edebilir ve alıcının yolculuğunun her aşamasında hangi tür kampanyaların en etkili olduğunu görmek için topladığınız verileri kullanabilirsiniz.

4. Gelen Gücünden Yararlanın

Gelen pazarlamanın bazı yönlerini genel dijital pazarlama stratejinize dahil etmiş olsanız da, bundan en iyi şekilde yararlanabiliyor musunuz? Gelen bağlantıdan gerçekten tam olarak yararlanmak istiyorsanız, şunları yapmalısınız:

Dijital pazarlamanızın Kazablanka’nın özüne sahip olmasını, ancak Avatar’ın brüt gelirine sahip olmasını istiyorsanız (bu oldukça yüksek bir hedef olmasına rağmen), belirli pazarlama hedeflerinize ve hedef kitlenizin özel hedeflerine dayalı olarak verilere dayalı kararlar vermeniz gerekir. Yukarıdaki adımları izleyerek, daha etkili, daha güçlü dijital kampanyalar oluşturmanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Exit mobile version