GNS Network

Dijital Pazarlama Faaliyetleri

Dijital Pazarlama Faaliyetleri

İnternetle ilgili şeylerle uzun yıllara dayanan çalışmalarımızda, dijital pazarlamadaki muazzam büyümeyi gördük. 20 yıl kadar önce, dijital pazarlamaya yatırım yaptığınız için aptal olurdunuz. Ama şimdi, değilsen aptalsın. Giderek daha fazla işletme pazarlama bütçelerini dijital ortama aktarıyor. Basılı pazarlama ve TV ve radyoda reklam vermeye kıyasla daha ucuz olarak kabul edilir. Dijital pazarlama kampanyalarının kurulması, yürütülmesi, izlenmesi daha kolaydır ve sonuçlar dijital olmayan pazarlama ve reklamcılığın sunamayacağı şekilde izlenebilir ve ölçülebilirdir. Basitçe söylemek gerekirse, gerçekten dijital çağdayız.

Ancak dijital pazarlama dünyasına ilk adımını atan işletmeler için bu biraz göz korkutucu görünebilir. Tüm terminoloji ve teknik saçmalıklar, kendinizi kolayca farlardaki bir geyik gibi hissetmenize neden olabilir - ve bu ideal değildir. Çoğu şirketin dijital pazarlamaya yatırım yapmasını engelleyen temel sorun, neye ihtiyaçları olduğunu bilmemeleridir. Ve bazı dijital pazarlama ajansları bundan faydalanarak size 'tam işler' sunar. Dijital pazarlamaya yatırım yapmak büyük bir karardır, ancak tüm mesele için ödeme yapmanız gerekmez. Bazen, satışta olan bazı sezonluk ürünleri değiştirmek için küçük bir PPC işi veya çevrimiçi olarak takipçilerinizi büyütmek için bazı sosyal medya pazarlaması gerekir. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, konu dijital pazarlamaya yatırım yapmak olduğunda, hedefleriniz için doğru hizmeti bulmanız gerekiyor.

'Eski' Pazarlama

Dijital pazarlama konusunda uzmanız ve biraz önyargılı olsak da, hiçbir şekilde tüm paranızı yalnızca dijital bir bütçeye yatırmamalısınız. Basılı pazarlama, bazı potansiyel müşteriler elde etmenin hala etkili bir yoludur, ancak yıllar geçtikçe azaldı. Dijital pazarlama devralıyor, ancak 'eski' pazarlama yöntemleri tamamen unutulmuş değil. Ancak, basılı pazarlamanın giderek daha az alakalı hale geldiğini, ancak tamamen modası geçmiş olmadığını unutmayın. Her şey dijitalleşmeye doğru ilerlerken nedenini görebilirsiniz. Dergiler tablet cihazlarda okunuyor ve sosyal ağlarımızda reklamlar görünüyor, bu nedenle baskı yolda. Yavaş yavaş kayboluyor olabilir, ama sonunda tamamen olacak. Bu nedenle, pazarlama bütçenize bakmak söz konusu olduğunda, baskı yerine dijitale daha fazla para ayırmayı düşünebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kategorileri

Birçok farklı dijital pazarlama türü olduğunun farkındayız (ve çok şey ifade ediyoruz), ancak önde gelen dijital pazarlama uzmanı Neil Patel, tüm dijital pazarlamanın 11 kategoriye ayrıldığı teorisini destekliyor. Ve bunlar…

1. SEM

SEM veya Arama Motoru Pazarlamasının genellikle hem PPC hem de SEO çalışmalarını kapsadığı kabul edilir. Arama motorları aracılığıyla web sitenize trafik getirmek kolay bir iş değildir, bu nedenle SEO ve PPC, söz konusu trafiği hem ücretli hem de ücretsiz yollarla getirmeye çalışır. PPC ücretli reklamcılık ve organik trafik getirmeye çalışan SEO. Bu, SEO çalışmasının ücretsiz olduğu anlamına gelmez, ancak aşağıda ayrıntılara gireceğiz.

2. SEO

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO ile başlayacağız. SEO, işletmenizi Google ve Bing gibi arama motorları için optimize etmek için çalışır . Her şey, web sitenizi arayan kullanıcılar için daha iyi görünürlük elde etmek için sizi arama motoru sonuç sayfası sıralamalarında yukarı taşımakla ilgilidir. Birçok kişi arama motorlarının 2. sayfasına gitmekle uğraşmaz, bu nedenle çevrimiçi aramalardan daha fazla iş elde etmek istiyorsanız SEO çalışmak için çok önemlidir. SEO hiçbir şekilde hızlı bir çözüm değildir, müşterilerimiz SEO'ya kaydolduğunda, onlara her zaman sürecin sonuç vermesinin zaman alacağını bildiririz.

3. PPC

PPC veya Tıklama Başına Ödeme , Google ve Bing gibi arama motorlarında bir reklamcılık biçimidir . Ücretli yollarla arama motoru sonuç sayfalarının en üstüne çıkmanın bir yoludur. Buna PPC denir, çünkü reklamlarınızdan biri her tıklandığında reklam hesabınız ücretlendirilir. Her bir reklamın maliyeti veya TBM (tıklama başına maliyet), web sitenizin kalite puanına ve seçilen anahtar kelimenin rekabetine bağlıdır. PPC kampanyaları kısa vadeli bir çözüm olabilir ve çoğu, geliri artırmanın bir yolu olarak ürünleri veya sezonluk anlaşmaları değiştirmek için bunu kullanır. Google'da Reklamlar için yaklaşık 4 nokta vardır, bu nedenle web sitenizi seçilen bir anahtar kelime için almak zor olabilir. SEO çalışması, sıralamanızın 'kazanılması' ile ilgilidir, ancak PPC ilk sayfadaki sıralamanız satın alınır.

4. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması  , tahmin ettiğiniz gibi sosyal medya üzerinden pazarlama üzerinde çalışma sürecidir. Facebook , Twitter ve Instagram (birkaç isim) gibi sosyal platformlar sürekli büyürken, çevrimiçi işletmelerin takipçilerini artırmak ve yepyeni bir potansiyel müşteri havuzuna ulaşmak için sosyal medya pazarlamasına yatırım yapması gerekiyor. İşletmenizin türüne bağlı olarak, sizin için bir sosyal ağ var. Tüm işletmeler Facebook'ta olsa iyi olur, ancak B2B'de uzmansanız, LinkedIn sizin için olanıdır. Eğer bir 'görsel işletme' iseniz, Instagram idealdir. Devam edebilirdik, ama sen anladın. Değilseniz sosyal medyada olmalısınız ama sosyal medyada nasıl pazarlama yapıyorsunuz ?

5. İçerik Pazarlaması

Bu pazarlama tarzı, daha önce bahsettiğimiz pazarlama yöntemlerinden biraz farklıdır. Müşterilere doğrudan ürün ve hizmetler pazarlamaktan çok , müşteri deneyimini geliştiren zenginleştirici ve değerli içerik oluşturmakla ilgilidir . Dünyanın en büyük markalarından bazıları, işleriyle ilgili hem eğlenceli hem de bilgilendirici bloglar, resimler ve videolar aktif olarak yayınlayacak. İşletmenizi bir marka olarak kuran ve esasen müşterilerinizin sizi daha çok sevmesini sağlayan şeydir. Bu, gönderilerinizin arkasında herhangi bir şey satmaya teşvik etme amacı olmadan markanızı tanıtmak gibidir - sadece hem zenginleştirici hem de ilgi çekici bilgiler sağlamak.

6. E-posta Pazarlama

Bir başka pazarlama biçimi de e-posta pazarlamasıdır ve bunu tahmin etmişsinizdir, e-postayı içerir. Bilgileri, teklifleri, blogları vb. doğrudan posta listenizin gelen kutularına gönderen bir doğrudan pazarlama şeklidir. Bir e-posta denizi aracılığıyla pazarlama e-postanız görünecektir, ancak işin püf noktası onu okumaktır. Evet, 100'lerin e-postalarının yanında ortaya çıkabilir ve göz alıcı bir e-posta oluşturamazsanız kaybolacaktır. Neyse ki size yardımcı olabilecek e-posta pazarlama araçları ve ajansları (bizim gibi) var. Eposta pazarlamamüşterilerinize ulaşmanın, satın alımlardan sonra onlarla etkileşim kurmanın ve hatta onlara bir haber bülteni göndermenin harika bir yoludur. Dikkatli olun, istenmeyen e-postalar göndermek sizi spam kutusunda bir yere indirecektir. Bu nedenle, posta listenizi üçüncü taraf bir şirketten değil, kendi imkanlarınızla topladığınızdan emin olun. Müşteriniz olmaları veya postanızı almayı seçmiş olmaları gerekir.

7. Influencer / Satış Ortaklığı Pazarlaması

Hem etkileyici hem de bağlı kuruluş pazarlaması, genellikle sosyal medya etkileyicileri veya endüstri uzmanları vb. 'güç' konumunda olanları kullanır. Bu, bir ürünü veya hizmeti hedef kitlelerine pazarlamanıza yardımcı olmak içindir. Şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini sosyal sayfalarında veya bağlı kuruluş web sitelerinde tanıtmak için tanınmış bir etkileyiciyi işe alacağı Instagram ve YouTube gibi siteler aracılığıyla son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Bu işbirlikleri, markanız ve işletmeniz hakkında biraz ilgi uyandırmak için etkileyicinin hedef kitlesi için benzersiz indirim kodları, sponsorlu blog gönderileri veya ödül çekilişleri vb. vermeyi içerebilir.

8. Viral Pazarlama

İnternette gördüğünüz viral videoları biliyor musunuz? Bazı şirketler bunları akıllı bir pazarlama biçimi olarak kullanır. İster popüler bir viral içerik yaratıcısı, popüler sosyal medya fenomeni ile bir ekip kuruyor, ister kendilerini tanıtıyor olsun, viral pazarlama fikri, onu eğlenceli, trend ve güncel hale getirerek paylaşılabilir bir şey yaratmaktır.

9. Radyo Reklamcılığı

Radyo eskiden yalnızca radyo dalgalarına dayalıyken, artık tamamen dijital. Bu, radyo reklamcılığının artık dijital pazarlama alanına girdiği anlamına geliyor (kulüp radyosuna hoş geldiniz!). Radyo reklamları, işletmenizi veya markanızı duyurmanın harika bir yoludur ve dijital reklamcılıkla bunu yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

10. Televizyon Reklamcılığı

Dijitale geçilecek tek şey radyo değil. Prime time TV'de pahalı reklam alanı maliyetleri ödemeden televizyonda reklam vermek isteyenler için birçok seçenek var. Bununla birlikte, Televizyon Reklamcılığının dijital değişimi ve sosyal parçalanmasıyla bile, bazıları hala 30 saniyelik reklamı önümüzdeki birkaç yıl için hayati bir reklam aracı olarak görüyor.

11. Mobil Reklamcılık

Mobil reklamcılık, yukarıda bahsettiğimiz tüm dijital pazarlama biçimlerini kapsayan bir şeydir. İster mobil sosyal reklamlar , ister mobil arama reklamları , hatta mobil TV ve radyo reklamları olsun, bahsettiğimiz her türlü dijital pazarlama mobil ortama aktarılabilir. Tüketiciler mobil cihazlarında diğer cihazlardan daha fazla zaman harcadıklarından, dünyanın her yerindeki işletmeler reklam bütçelerinin daha fazlasını mobil cihazlara kaydırıyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle