GNS Network

Dijital Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar

Bir dijital pazarlama yöneticisi ne yapar? Hangi becerilere sahip olması gerekiyor ve dijital pazarlama yöneticisi ile SEO arasındaki fark nedir?

SEO'dan Dijital Pazarlamaya

Terim dijital pazarlama , dijital pazarlama oluşturan bileşenler uzun süredir olmasına rağmen nispeten yenidir. Pazarlamacılar, SEO'lar ve sektör bir bütün olarak sadece son 5 yılda, eksiksiz bir İnternet Pazarlama stratejisi için SEO'dan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu fark etti. Böylece 'dijital pazarlama' terimi daha fazla ilgi görmeye başladı ve her meslekte olduğu gibi bir 'yönetici' için her zaman bir yer var. Son yıllarda Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışıyorum ve aşağıda anlatmaya çalışacağım şey, günümüz çevrimiçi dünyasında dijital pazarlama yöneticisinin rolünün ne olduğu, ne yaptığı ve SEO olmak ile SEO arasındaki temel farkın ne olduğudur. bir Dijital Pazarlama Müdürü.

SEO ve Dijital Pazarlama Yöneticisi arasındaki fark nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu konusunda uzmandır . Web sitelerinizi Arama Motorları için nasıl optimize edeceğinizi, diğer web sitelerinden nasıl referanslar oluşturacağınızı (diğer bir deyişle bağlantı oluşturma) ve web sitenizin daha fazla görünmesi için Google tarafından erişilebilir olmasını nasıl sağlayacağınızı anlatabilir. Öte yandan bir dijital pazarlama yöneticisi, SEO'dan daha fazlasını yapabilir.

Büyük olasılıkla bir SEO danışmanı olarak başladı çünkü gerçekte bu her şeyin başladığı yerden (İnternet Pazarlama Dünyasında). Ancak dijital pazarlamayı oluşturan diğer bileşenlerle (içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve mobil pazarlama) ilgili bilgi ve becerilere sahiptir. Özetle, bir SEO ile dijital pazarlama yöneticisi arasındaki fark, en sonuncunun daha geniş bir beceri ve bilgi yelpazesine sahip olması ve SEO'nun ötesine geçen eksiksiz ve kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisi tasarlayıp uygulayabilmesidir.

Dijital Pazarlama Yöneticisi ne yapar?

Bir dijital pazarlama yöneticisi, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarında bir markayı, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için bir dijital pazarlama kampanyası planlamak ve yürütmekten sorumludur. Rolü, ekibinde çalışan diğer uzmanların denetimini de içerir.

İçerik Pazarlama - Dijital dünyada, herhangi bir biçimde (metin, resim, video, ses vb.) İçeriğe ihtiyacınız vardır çünkü içerik olmadan çevrimiçi hiçbir şey yapamazsınız. Soru, ne tür içeriğe ihtiyacınız olduğu, içeriği kim üretecek, konular neler, başlıklar, içerik uzunluğu vb. Bunlar, içerik pazarlama yöneticisinin yanıtlaması gereken tipik sorulardır ve içerik pazarlama yöneticisi yoksa (çoğu şirket veya ajans için durum budur), o zaman dijital pazarlama müdürünün görevidir.

Sosyal Medya Pazarlaması - Sosyal, çevrimiçi mağazanızı veya işletmenizi tanıtmanın harika bir aracı ve harika bir yoludur, ancak hangi sosyal ağları kullanacağınıza, hedefleri nasıl belirlersiniz ve ne tür içerik yayınlarsınız? Ne olduğunu başarılı sosyal medya kampanyası ve nasıl takipçileri yönetirim? Dijital pazarlama yöneticisinin sosyal medya yöneticisi veya sosyal medya uzmanları ile cevaplaması gereken sorular .

E-posta Pazarlama - E-postayı haber bültenleri ve abonelik teklifleri göndermekten daha gelişmiş şekillerde kullanmadığınız sürece, e-posta pazarlamasının büyük olasılıkla özel bir yöneticisi yoktur. Genel dijital pazarlama stratejisiyle uyumlu bir şirket için e-posta pazarlama stratejisini tasarlamak dijital pazarlama yöneticisinin görevidir.

Mobil Pazarlama - Mobil artık bir seçenek değildir, bu nedenle çevrimiçi olan her işletmenin bir mobil pazarlama stratejisi olması gerekir. Bunun, kullanıcılara mobil uyumlu bir web sitesi sağlamakla veya hatta farklı pazarlar için (Apple mağazası, Google Play, Amazon uygulama mağazası vb.) Mobil uygulamalar geliştirmekle ilgisi olabilir. Dijital pazarlama yöneticisi, buna yaklaşmanın en iyi yolunu önermek için gerekli bilgi ve pazar anlayışına sahip olmalıdır.

İletişim, Uygulama, İzleme ve Optimizasyon

Yukarıdaki stratejileri tasarlamanın ve uygulamanın yanı sıra, bir dijital pazarlama yöneticisi ayrıca şunlardan da sorumludur:

Müşteriyle konuşun - Müşteriyle iletişim kurun ve onlara bir bütün olarak dijital pazarlamanın faydalarını ve en önemlisi işletmeleri için faydalarını ve kazançlarını açıklayın.

Dijital pazarlama stratejisini tasarlayın - Bir işletmeyi çevrimiçi olarak tanıtmak için eksiksiz bir strateji oluşturmak için cephaneliğindeki tüm araçları kullanın.

Stratejiyi müşteriye ve ilgili taraflara iletin - Stratejiyi müşteriye ve diğer ilgili taraflara açıklayın (örneğin, ekibindeki uzmanlar ve yöneticiler).

Planın uygulanmasını izleyin - Her şeyin doğru ve zamanında yürütüldüğünden emin olarak dijital pazarlama planının yürütülmesini izleyin.

Stratejiyi daha da iyi sonuçlar için optimize edin - Stratejiyi mevcut sonuçlara göre optimize edin.

Dijital Pazarlama Müdürü Maaşı

Yakın zamanda yapılan bir araştırma , bir Dijital Pazarlama Yöneticisinin ortalama maaşının yılda 77K $ olduğunu gösteriyor, ancak bu sadece bir tahmin. Gerçekte ne kadar kazanabileceğiniz deneyim, çalıştığınız şirketin büyüklüğü, müşteri türü ve başarı öyküleri gibi birçok şeye bağlıdır. 'Çevrimdışı' pazarlamanın aksine, dijital pazarlamadaki her şey ölçülebilirdir ve artan trafik ve iş dönüşümleri konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip dijital pazarlama yöneticilerinin, yalnızca teorik kısmı bildiğiniz yöneticilerden daha fazla kazanma olasılığı daha yüksektir.

Nasıl Dijital Pazarlama Yöneticisi Olunur?

Dijital pazarlama teorik bir kavram değil, pratiktir. Farklı dijital pazarlama tekniklerinin arkasındaki teorileri bilmek yeterli değildir, ancak bunları gerçekten nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. Bir dijital pazarlama yöneticisinin pratik becerilere sahip olması gerekir ve bu, Dijital Pazarlama dersi almanın iyi bir başlangıç ​​noktası olduğu ancak yeterli olmadığı anlamına gelir. Nasıl bir dijital pazarlama yöneticisi olunacağına dair tavsiyem şu:

  • Bir SEO Uzmanı olun - SEO hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenin ve kendi web sitenizi oluşturarak pratik yapmaya başlayın.
  • Sosyal medyanın nasıl çalıştığını anlayın - Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin'de biraz zaman geçirin ve reklam platformları hakkında bulabileceğiniz her şeyi öğrenin.
  • Google Ads Uzmanı olun - Google Ads sertifikası alın. PPC reklamcılığı, dijital pazarlamanın temel bir bileşenidir.
  • E-posta ve içerik pazarlamasında ustalaşın - İyi içerik, herhangi bir kampanyanın başarısı için hayati önem taşır ve e-posta, dönüşüm sağlamanın en etkili yollarından biridir.
  • Google Analytics'i nasıl kullanacağınızı öğrenin - İzleme ve raporlama, DM'nin iş sorumluluklarının bir parçasıdır.
  • Deneyimli dijital pazarlamacılardan öğrenin - fırsatınız varsa, deneyimli yöneticileri olan bir şirkette giriş seviyesi bir dijital pazarlama işi için başvurun . Değilse, diğer pazarlamacıların çalışmalarını takip etmeye çalışın ve mümkünse adımlarını kopyalayın (kopyalamayın).

Tüm dijital pazarlama bileşenlerinde uzman olmak zaman alacaktır, ancak diğer mesleklerden farklı olarak, özel eğitim geçmişine ihtiyaç duymadan kademeli olarak edinebileceğiniz becerilerdir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle