GNS Network

SEO Analiz Nedir

SEO Analiz Nedir

SEO alanında zemin kazanmak için nereden başladığınızı bilmeniz gerekir. Bir SEO analizi yapmak size ihtiyacınız olan bilgileri - durum raporunuzu - verir, böylece başlangıç ​​noktanızın nerede olduğunu bilirsiniz. Buradan, stratejinizi planlayabilir, nerede iyileştirmeniz gerektiğini ve neye öncelik vermeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ancak, bir SEO analizi tam olarak nedir? Başlamadan önce düşünmeniz gereken alanlar nelerdir? 

SEO Analizi nedir?

Yukarıda bahsettiğim gibi, bir SEO analizi, aynı zamanda SEO denetimi, bir durum raporu gibidir. SEO stratejinizi ne kadar iyi uyguladığınızı belirlemenize yardımcı olur, ancak burada bitmez. Sonuçta, böyle bir analiz, trafiğinizi nerede oluşturduğunuzu, trafiğinizi nasıl gerçekleştirdiğinizi ortaya çıkarır. içerik stratejisi, hangi anahtar kelimeler için sıraladığınızı, rakiplerinizin kim olduğunu, rakiplerinizin kendilerini nerede konumlandırdığını, hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO faktörleri için nasıl performans gösterdiğinizi ve herhangi bir teknik hatanız olup olmadığını.

Bir SEO analizi, bulunduğunuz yerin ötesine geçer ve nereye gittiğinizi değerlendirmenizi, iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunuz alanları belirlemenizi gerektirir. Bir analiz sırasında topladığınız tüm verilerle, uygulamanızın ayrıntılı bir resmini çizersiniz ve nerede yetersiz kaldığınızı veya masada fırsat bıraktığınızı vurgularsınız. Bunu akılda tutarak, kendi analizinize başlarken aramanız gereken şeye dalalım.

SEO Analizinizi Yaparken Nereye Yoğunlaşmalısınız?

Trafik analizi 

Trafiğinizi analiz ederken, her bir kanalı incelemeniz ve trafiğinizin nereden geldiğini görmeniz gerekir. Bu, ziyaretçileri çekebileceğiniz diğer potansiyel kanallara ek olarak organik, tavsiye, sosyal medya, e-posta pazarlaması, ücretli arama, ücretli sosyal ve doğrudan trafiğinizi kontrol etmeyi içerir. İdeal olarak, trafiğinizin çoğunu organik kaynaklardan çekmelisiniz çünkü bu normalde en iyi ziyaretçileri verecektir. Ayrıca, ücretli kanallar için olması gerektiği gibi organik ziyaretçilere doğrudan ödeme yapmanız gerekmez.

Sürekli olarak organik kaynaklardan trafik çekmek, web sitenizi ziyaret eden yeni yüzler akışına sahip olmanızı sağlayarak potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve huninize daha fazla kişi eklemenize olanak tanır. Trafiğinizin çoğunu organikten oluşturmuyorsanız, muhtemelen SEO stratejinizi değiştirmelisiniz. Analizinizin diğer bölümlerini gerçekleştirirken muhtemelen stratejinizi nasıl değiştireceğinizi keşfedeceksiniz. 

İçerik stratejisi analizi

Bu aşamada kendinize bir dizi soru sormanız akıllıca olacaktır:

 • Ne yapar dönüşüm hunisi gibi görünmek?
 • Kişileriniz için bir içerikten diğerine mantıklı bir yolculuk sağlıyor musunuz?
 • Dönüşüm huninizde yeni konular hakkında yazmanız gereken boşluklar var mı?

İçerik stratejisi analiziniz doğrudan editoryal takvim. Tartışmanız gereken konulardaki içeriğinizin eksik olduğunu veya sıralamadığınız konular hakkında yazılar yazdığınızı fark ederseniz, yeni materyal yazmanız veya eski materyali optimize etmeniz gerekir. Genel olarak, içeriğinizin tüketicilerinizin acı noktalarıve her alıcının bir adımdan diğerine yolculuğunu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Durum böyle değilse, yeni içerik oluşturmanız, huninizi doldurmanız ve her kişi için sonraki adımları net bir şekilde belirtmeniz gerekir.

Anahtar kelime analizi 

İçerik stratejiniz kısmen size bilgi verecek anahtar kelime stratejisi. Dönüşüm huninizdeki veya sıralamanız gereken konulardaki boşlukları belirledikçe, doğal olarak hedeflemeniz gereken terimleri bulacaksınız. Ancak, stratejinizin geri kalanını oluşturmak için daha derine inmeli ve halihazırda neyi sıraladığınızı belirlemelisiniz. Daha sonra bahsedeceğimiz çeşitli SEO analiz araçlarını kullanarak, hangi terimlerin en iyi performans gösterenleri temsil ettiğini bulabilirsiniz. Ek olarak, hangi terimlerin düşük performans gösterenleri temsil ettiğini görebilirsiniz. Tüm bu bilgiler açıklayıcı olabilir. Anahtar kelime analizinizin sonunda, anahtar kelime stratejinizi çeşitlendirmeniz, şu anda hedeflediğiniz şeyi ikiye katlamanız veya herhangi bir başarı sağlamadıkları için belirli terimlerden kaçınmanız gerekip gerekmediğini belirleyebilmelisiniz.

Rekabet Analizi

Hangi anahtar kelimeler için sıraladığınızı belirlemenin yanı sıra, rakipler sıralanıyor. Daha önce tartıştığımız gibi, içerik stratejiniz ve anahtar kelime stratejiniz de birlikte ilerler, bu nedenle rakiplerinizin ne hakkında yazdıklarını yakından takip etmek de önemlidir. Kendine sor: 

 • Rakipleriniz kimler? 
 • Sizin de hedeflemeniz gereken herhangi bir terimi hedefliyorlar mı? 
 • Şirketlerini tam olarak nasıl konumlandırıyorlar? 
 • Şirketiniz konumlarına göre nerede duruyor?

Öğrendiğin her şey rekabet Analizianahtar kelime ve içerik stratejilerinize bilgi vermelisiniz. Yörüngenizi, güçlü yönlerinizden yararlanacak ve rakiplerinizin zayıflıklarından yararlanacak şekilde ayarlamak istiyorsunuz, bu nedenle, anahtar kelimelerini takip etmek ve içerik stratejilerini azaltmak akıllıca olacaktır.

Sayfa içi analiz 

İçerik ve anahtar kelime stratejilerinizin etki yaratması için, sayfa içi SEOçabalar başarılı. Günün sonunda, bireysel blog gönderileriniz ve site sayfalarınız arama için etkili bir şekilde optimize edilmediyse, yeni anahtar kelimeleri hedefleyerek veya yeni konular hakkında yazarak herhangi bir zemin kazanamazsınız. Sayfadaki başarınızı değerlendirirken, anahtar kelime stratejinizin her sayfada açıkça tanımlandığından emin olmalısınız. Sayfanızın amacı belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmaksa, terimin meta başlığında, meta açıklamasında, sayfa başlığında ve sayfa metni boyunca göründüğünden emin olmalısınız.

Ek olarak, yayınınıza giden ve sitenizdeki ilgili içeriğe bağlanan dahili bağlantılar eklemelisiniz. Bu, sitenizde mantıklı bir içerik organizasyonu oluşturmanıza ve genel olarak kullanıcı deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Sayfanızdaki tüm üstbilgiler de SEO'nun en iyi uygulamalarına uygun olmalıdır. Sayfanızda yalnızca bir H1 etiketi kullanın ve sayfa konunuzu gösterdiğinden emin olun. H2 başlıkları, okuyucular için içeriği ayırmak ve düzenlemek için de kullanılmalıdır. Bu, Google'ın yeni odak noktasıdır.anlamsal arama ve kullanıcı niyeti. Son olarak, sayfalarınızda görünen tüm görseller yararlı alt metin içermelidir. Unutmayın, alternatif metnin amacıulaşılabilirlikBu nedenle, bunu dahil etmezseniz, sitenizi tüm hedef kitlenizin kullanımına sunamazsınız.

Sayfa dışı faktörler

Dış bağlantılarSEO başarınız için de çok önemlidir. Diğer yüksek kaliteli ilgili siteler size referans olarak bağlantı veriyorsa, Google'ın algoritması bunu bir güven işareti olarak yorumlar ve sitenizi alanınızdaki bir otorite olarak tanımlar. Analizgeri bağlantıların ve bir strateji oluşturmak geri bağlantılar oluşturmaksitenizin başarısının ayrılmaz bir parçası olabilir. Bir dizi kullanarak geri bağlantıları kontrol edebilirsiniz.SEO kaynakları. Elbette, yüksek olan sitelerden bir dizi alakalı geri bağlantı isterken Alan Kurumu, düşük etki alanı yetkisine sahip sahte sitelerden bağlantı akışı istemezsiniz. Bu nedenle spam puanınızı takip etmek önemlidir. 

Spam puanı tarafından geliştirilen bir derecelendirme sistemidir MozBu, spam içerikli sitelerle geleneksel olarak ilişkilendirilen kırmızı bayraklara sahip sitenize bağlanan sitelerin yüzdesini ölçer. Düşük spam puanları iyidir, ancak daha yüksek puanlar sizin sitenize bağlanan çok sayıda düşük otorite siteniz olabileceği anlamına gelir. Spam puanınızın yüksek olduğunu fark ederseniz, bağlantıların takip edilmeyen olarak değiştirilmesini isteyen bir sosyal yardım gerçekleştirmek akıllıca olacaktır.

Teknik hatalar

Eğer bir sürü varsa teknik hatalarGoogle, sitenizde hızlı bir şekilde içeriğinizin önceliğini kaldırır. Hatalar, arama motorlarına sitenizin kararlı olmadığını ve ziyaretçiler için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayabileceğini öne sürdükleri için büyük bir kırmızı bayraktır. Çok sayıda bozuk bağlantınız, 404 hatası (tarayıcılar sunucuda bir sayfa bulamadığında), eksik resimler, yeniden yönlendirme döngüleri, yinelenen içerik, sayfalar yavaş yükleme hızı veya bir dizi başka sorun varsa, sitenizin sıralaması olası değildir iyi. Sitenizin teknik olarak sağlam ve nispeten hatasız olmasını sağlamak, başarılı bir SEO stratejisinin temelidir. Bu alanda sorun yaşıyorsanız, başlangıç ​​noktası burasıdır.

SEO Analiz Araçları

Bunun gibi bir SEO denetimi yapmak için, bunu yapacak araçlara sahip olmanız gerekir. Neyse ki, çevrimiçi birçok SEO analiz aracı var. Favorilerimizden bazıları şunları içerir:

 • Moz: Etki alanı otoritesini icat ettikleri için, bu konuda uzmandırlar ve web sitelerinde bir dizi bilgi ve araç sunarlar.
 • SEMrush: Bu araç, sitenizin nasıl sıralandığını takip etmenize, onlarla ne tür bir rekabet oluşturduklarını görmek için tek tek anahtar kelimeleri incelemenize, teknik hataları izlemenize ve diğer birçok yararlı görevi gerçekleştirmenize olanak tanır.
 • Übersuggest: Neil Patel'in aracı, kullanıcıların bu sorguları çevreleyen sonuçların ne olduğunu görmek, anahtar kelimeleri izlemek ve ilgili terimleri ortaya çıkarmak için belirli alan adlarını veya anahtar kelimeleri aramasına olanak tanır.
 • Alexa: Alexa'da rakiplerinizi şirketinizin hedef kitlesi ile örtüşmelerine göre belirleyebilir, siteniz ve diğer siteler için anahtar kelime boşluklarını bulabilir ve hedeflenecek en iyi terimleri belirleyebilirsiniz.
 • Google Arama Konsolu: Bu platformun en yararlı bulduğumuz bir yönü, farklı sayfalara girmeden önce insanların aradığı sorgulara bakıp, personelinizin içeriğinizi nasıl keşfettiğini keşfedebilmenizdir.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Bu site daha az özelliğe sahiptir, ancak yine de ilgili terimleri, geçmiş performansı ve her biriyle ilişkili rekabet düzeyini görmek için farklı anahtar kelimelere bakmanıza izin verir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle