GNS Network

SEO Analyst Nedir

SEO Analyst Nedir

SEO analistleri, web sitenizi büyük arama motorlarına sunma konusunda uzmandır. Web sitenizi indekslemeye hazırlarlar ve analitik araçlar aracılığıyla mevcut olan veri zenginliğini gözden geçirerek sıralamasını iyileştirirler. Daha sonra sonuçlar çıkarırlar, iyileştirme için beyin fırtınası yaparlar ve bu fikirleri uygularlar. Süreç kulağa basit geliyor, ancak bir SEO'nun günlük olarak gerçekleştirdiği bireysel görevleri parçalamaya başladığınızda, arama motoru optimizasyonu için büyük resmin aslında binlerce küçük resimden oluştuğunu göreceksiniz. Bir SEO'nun gerçekleştirdiği her görev, sorunsuz hareket eden bir motorun parçasıdır ve bu görevler, analistlerin aşağıdakiler gibi çılgınca farklı alanlardan beceriler çekmesini gerektirir:

 • HTML ve CSS
 • Web Tasarım
 • İçerik Oluşturma ve İyileştirme
 • İstatistik
 • Veri analizi
 • İş idaresi
 • Yönetim
 • Bilişim teknolojisi

SEO analistlerinin web sitenizde ve işletmenizde çalışırken harcadıkları uzunlukları takdir etmek ister misiniz? Neredeyse her gün hangi teknik becerileri kullandıklarına ve derin analizler yaptıklarına daha yakından bakın.

Veri analizi

Google Analytics , SEMrush , SpyFu ve ahrefs gibi araçları kullanan SEO analistleri, web sitenizle ilgili verilerle zengin sayısız çizelge ve tablo izler ve düzenler. Günlük olarak şu boyutları izlerler:

 • Web sitenize benzersiz girişler
 • Ziyaretçilerin belirli sayfalarda harcadığı süre
 • Organik trafikte artış ve düşüş
 • Web sitesi ziyaretçilerinin demografisi
 • Trafik edinme türleri ve kaynakları
 • Pazarlama kampanyası başarıları ve başarısızlıkları

SEO analistleri, topladıkları verileri kullanarak, zaman içinde web sitenizi ne tür insanların ziyaret ettiğini, web sitenizle nasıl ve neden etkileşime girdiklerini gösteren bir resim geliştirir. Ne tür web içeriğinin trafik getirdiğini ve orada tuttuğunu anlamak ve izlemek, web sitenizin başarısını ve markanızın bilgisini artırmaya yardımcı olur .

Teknik SEO (Googlebot’un Sitenizi Verimli Bir Şekilde Okuyabileceğinden Emin Olma)

Daha önce bir dijital pazarlama ajansı ile çalıştıysanız, teknik SEO terimini duymuş olabilirsiniz . Bu terimi kullanıyoruz çünkü arama motoru optimizasyonunun teknik kısmı o kadar çok görev içeriyor ki, bu görevler için bir şemsiye terim gerekli hale geldi. Teknik , uygun bir terimdir çünkü SEO analistleri, teknik SEO kategorisi altındaki görevleri yerine getirmek için teknoloji ile ilgili geniş bir bilgi birikimini kullanmak zorundadır. Teknik SEO'nun amacı, Googlebot gibi web tarayıcıları tarafından verimli bir şekilde okunabilen bir web sitesi hazırlamak ve sürdürmektir .

Site Haritası ve Hiyerarşi

Sitenizi yeniden düzenlemek ve haritalandırmak, web tarayıcılarının web sitenizden siteyi düzgün bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olan bilgileri çıkarmasına olanak tanır. Halihazırda bir web sitesine sahip olan işletmeler için, SEO analistleri siteniz için hangi sayfaların önemli olduğuna ve bunların nasıl düzenlendiğine bir göz atar, ardından kullanıcıların ve web tarayıcılarının mantıksal bir hiyerarşide basit gezinmenin keyfini çıkarabilmesi için siteyi yeniden yapılandırmak için bir plan yapar. Yeni başlayan işletmeler için SEO analistleri en önemli ürünleriniz hakkında bilgi toplar. ve hizmetler, ardından sorunsuz bir kullanıcı deneyimine dayalı bir web sitesi yapısı planlayın. Plan, botlar ve kullanıcılar düşünülerek yapılır.

Aktivite Moderasyonu

Kullanıcılar web sitenizle etkileşime geçtikçe, onları meşgul etmek için bu kullanıcılara geri bildirim sağlamanız gerekir. SEO analistleri, web sitelerindeki yorumları denetleyerek, e-ticaret entegrasyonlarıyla sorunsuz etkileşim sağlayarak ve e-posta pazarlama kampanyalarını ve sosyal yardım kampanyalarını rafine ederek yardımcı olur.

Beyaz Listeye Ekleme ve Kara Listeye Alma

Denetleme alanı, beyaz listeye ve kara listeye daha da derinlere iniyor. Kara liste, işletmeniz tarafından reddedilen kullanıcıların veya web sitelerinin bir listesinin oluşturulması veya bunlara eklenmesidir . Bir Reddedilen varlıklar için sorumluluk veya destek reddi olduğunu etkileşim böyle web harici bağlantı diğer web siteleri gibi web siteniz ile. Daha basit bir ifadeyle, kara listeye alma, işletmenizin başarısına zarar veren kişiler ve web siteleriyle bağları koparmakla aynıdır. Benzer şekilde, beyaz liste , yanlışlıkla reddedilmiş olarak tanımlanan varlıkların işletmenize erişmesine ve etkileşime girmesine izin verilmesini sağlar.

İçerik Planlama

Web sitenizin içeriği, Google gibi büyük arama motorlarının web sitenizi nasıl ve nerede sıralayacağınıza karar verirken baktığı ilk şeylerden biridir. Sitenizi arama motorları için optimize etmek, büyük ölçüde ziyaretçilerinizin ürününüzü veya hizmetinizi satın alma konusunda hayati bir karar vermesine yardımcı olan kaliteli içeriğin oluşturulmasına ve seçilmesine dayanır.

İçerik Eklemeleri ve Değişiklikleri

Bu içeriği oluşturmak, deneyimli bir arama motoru optimizasyonu uzmanının içerik planıyla başlar. Verilerinizi okuduktan ve analiz ettikten sonra, SEO'lar, potansiyel müşterilerinizin işletmenizle etkileşimde bulunmasına yardımcı olmak için web sitenizin ne tür yeni makaleler, hizmet sayfaları, ürün sayfaları, grafikler ve videolara ihtiyaç duyduğuna karar verir. Daha sonra, yeni veya başka bir amaca yönelik içerik yoluyla web sitesi sıralamalarını ve müşteri etkileşimini iyileştirmek için size çözümler sunabilirler.

Anahtar Kelime Araştırması

SEO'lar, trend olan anahtar kelimeleri (arama yapanların web içeriğini bulmak için kullandığı kelimeler) ve bunların büyük arama motorlarındaki değerini araştırmaya derinlemesine dalar. İşletmenizle en alakalı anahtar kelimelerin hangileri olduğuna, kullanıcıların bu anahtar kelimeleri nasıl aradıklarına ve ne tür içeriğin bu anahtar kelimelere göre web sitenize ziyaretçi çekmeye yardımcı olacağına karar vermek için zaman ve çaba harcarlar.

Uygulama

İçerik bir çevrimiçi içerik uzmanı tarafından oluşturulduktan sonra, SEO'nuz içeriği web sitenize uygulamakla ilgilenir. Analistler, içeriğin taranabilir olması için kodu en aza indirmeye yardımcı olur, kodu web tasarımınıza entegre eder ve kullanıcı etkileşimi için optimize eder.

İş büyümesi

Arama motoru optimizasyonunun amacı organik trafik getirmektir. Organik trafik , web sitenize ücretsiz olarak gelen trafiktir. bir arama motoru kullanarak. Bunu yapmak, doğal olarak mevcut ve potansiyel müşterilerin sayısını artırarak işletmenizin büyümesine yardımcı olur. Ancak kaliteli bir SEO analisti, organik trafik artışından daha fazlasının farkındadır ve işinizin büyümesine yardımcı olabileceği şekilde yardımcı olmaya yatırım yapar.

Yeni içerik

Analistler yalnızca sitenizle zaten alakalı olan içeriği planlamaz; ayrıca yeni içerik yoluyla daha geniş kitlelere ulaşmanın yeni yollarını keşfetmenize de yardımcı olabilirler. SEO'lar potansiyel yeni kitleleri veya ürünleri ve hizmetleri dikkatinize getirebilir ve bazen kendileri için ve onlar için pazarlanan içeriğin nasıl oluşturulacağına dair fikirlere sahip olabilir.

Yeni Hizmet ve Ürünlerinizin Uygulanması

Benzer şekilde, bir ürün veya hizmet için yeni bir fikriniz olduğunda, SEO'lar bu yeni ürünü veya hizmeti web sitenize arama motoru ve kullanıcı dostu bir şekilde entegre etmenize yardımcı olacaktır. Uzmanlaşmış becerilerini kullanarak, müşterilerin web sitenizle halihazırda nasıl etkileşimde bulunduğunu analiz edecek ve yeni ürünlerinizin ve hizmetlerinizin günümüzün arama motorları aracılığıyla olabildiğince çok sayıda göz görmesini sağlamanın en iyi yolunu bulacaklar.

Raporlama

Çoğu zaman, SEO analistiniz sizin için web sitenizin performansıyla ilgili en önemli verilere göz atmanıza izin veren bir rapor hazırlayacaktır. Sayfa ziyaretleri ve etkileşimler arasındaki ilişkileri gözlemleyecek, bu verileri etkileşimlerle eşleştirecek ve size tüm parçaların nasıl birbirine uyduğunu açıklayacaktır. Raporlama, görmediğiniz SEO çalışmasının web sitenizin performansını artırmaya nasıl yardımcı olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, SEO'nuzun web sitenizin ve işletmenizin geleceği ile ilgili önemli kararları nasıl ve neden aldığını anlamanıza yardımcı olur. SEO analistinizin görüşü iyi bilgilidir ve tüm dijital pazarlama müşterilerini raporlarına dikkat etmeleri için teşvik ediyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu Web Sitenizin Geleceğini Yönlendirir

Başlangıçta, bir SEO'nun en iyi çıkarlarınızı göz önünde bulundurduğuna güvenmek zordur. Sonuçları görmek uzun süreler boyunca sürekli çaba gerektirir ve web sitenizin arka ucunda neler olduğunu nadiren görürsünüz. Bazen, bir SEO'nun ve bir içerik ekibinin en iyi çabalarına rağmen, Google gibi büyük arama motorları web siteleri için sıralamaları bile düşürebilir. Dijital pazarlama endüstrisinin var olmasının bir nedeni, arama motoru algoritmalarının yakından korunan gizliliğidir ve meşru, beyaz şapkalı SEO ekipleri otomatik bir indeksleme sisteminin kaprisleriyle uğraşmak zorundadır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle