GNS Network

SEO Nedir Neden Gereklidir

SEO Nedir Neden Gereklidir

Muhtemelen Arama Motoru Optimizasyonunun (SEO) hayati bir dijital pazarlama aracı olduğunu yüzlerce kez duymuşsunuzdur , ancak neyi gerektirdiğine dair temel bir anlayışa sahip olsanız bile, bu karmaşık ve çok yönlü yaratık hakkında hala sağlam bir kavrayışa sahip olmayabilirsiniz. SEO, birden fazla farklı unsurdan oluşur ve ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını bilmek, SEO'nun neden bu kadar önemli olduğunu anlamanın anahtarıdır. Kısacası, SEO önemlidir çünkü web sitenizi daha görünür kılar ve bu, daha fazla trafik ve potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için daha fazla fırsat anlamına gelir. Bunun ötesinde, marka bilinci, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurmak ve kendinizi alanınızda yetkili ve güvenilir bir uzman olarak konumlandırmak için de değerli bir araçtır. Daha fazla uzatmadan, SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve günümüzün dijital dünyasında neden hayati önem taşıdığını burada bulabilirsiniz.

SEO'nun Önemli Öğeleri

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimelerin önemli olan tek SEO tekniği olduğu günler çoktan geride kaldı, ancak bu onların hala önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Aradaki fark, bugün, etkili olabilmeleri için anahtar kelimelerin iyi araştırılması, dikkatlice seçilmesi ve içeriğinizde mantıklı bir şekilde kullanılması gerektiğidir. Peki anahtar kelimeler tam olarak nedir? Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerin çevrimiçi içerik bulmak için kullandıkları ve markaların daha sonra ürünlerini ve hizmetlerini arayan potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullanabileceği kelimeler ve kelime öbekleridir. Anahtar kelimeleri araştırırken, yüksek arama oranlarına ve düşük rekabete sahip olanları aramak ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler (köpek gibi), uzun kuyruklu anahtar kelimeler (satılık teriyer yavruları gibi) ve yerel anahtar kelimeler (örn. Boston'da satılık yavru köpekler) içeriğinizde çalışmak için. Anahtar kelimeleri, tüm başlıklarınızı, URL'lerinizi ve diğer sayfa içi SEO öğelerini optimize etmek için de kullanabilirsiniz (bundan sonra daha fazlası).

İçerik

İçerik , SEO'nun hayati bir parçasıdır çünkü kitlelere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için kullandığınız araçtır. Örneğin, bir kreşiniz varsa ve görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, bahçecilik, doğru bitki türlerini seçme, yetiştirme ipuçları ve daha fazlası hakkında bir dizi blog yayınlayabilirsiniz. Bahçıvanlık hakkında bilgi edinmek isteyen bir kişi bu bilgiyi aramaya başladığında, blogunuz ortaya çıkacak ve değerli bilgiler sağlayarak bu olasılıkla bir ilişki kurabileceksiniz. Örneğin bir bitki satın alma zamanı geldiğinde, akla ilk gelen çocuk odası olacaksın. Bugünün içeriği eğitici, ancak aynı zamanda ilginç, alakalı, ilgi çekici ve paylaşılabilir olmalıdır. İçerik, aşağıdakiler dahil çeşitli biçimlerde gelir:

 • Web sayfası içeriği
 • VİDEOLAR
 •  Bloglar
 • İnfografikler
 • Podcast'ler
 • Teknik incelemeler ve e-kitaplar
 • Sosyal medya gönderileri
 • Yerel Listeler

Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO, sitenizden ziyade sitenizden uzakta gerçekleşen harici optimizasyon uygulamalarını içerir. Sayfa dışı SEO için kullanılan ana teknik geri bağlantı oluşturmaktır çünkü harici sitelerden sitenize gelen kaliteli geri bağlantılar arama motorlarına sitenizin değerli ve kaliteli olduğunu söyler ve bu da otorite oluşturur. Backlink oluşturmak için pek çok taktik vardır ve mevcut en iyi uygulamalardan bazıları konuk bloglarını, yüksek oranda paylaşılacak çok sayıda infografik oluşturmayı ve içeriğinizde etkileyicilerden bahsetmeyi içerir.

Yerel SEO

Gittikçe daha fazla insan arama için mobil cihazları kullandıkça yerel SEO giderek daha önemli hale geliyor. Bu günlerde, tüm aramaların% 57'si tabletlerden ve akıllı telefonlardan yapılıyor ve bu aramaların yarısının yerel amacı var . Örneğin bir restoranınız varsa, yerel SEO, bölgenizdeki insanlar şehirdeki en iyi restoranları aramaya gittiğinde sitenize rastlamalarını sağlar. Yerel anahtar kelimeleri kullanmanın yanı sıra, diğer yerel SEO en iyi uygulamaları arasında dizin listeleri talep etme, siteniz için konuma özgü sayfalar oluşturma ve işletmeniz için Google My Business, Google+ ve Google Haritalar'da sayfalar oluşturma yer alır.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması (SEM), ücretli pazarlama çabalarını ifade eder ve yerel reklamlar, Google AdWords, sosyal medya reklamları, tıklama başına ödeme, Google alışveriş reklamları, görüntülü reklamlar ve daha fazlasını içerir. Her ne kadar SEM genellikle kapsamlı bir SEO stratejisinin önemli bir bileşeni değildir, bu size yeni ve yüksek hedefli kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilir, çünkü yerini var.

Modern İşletmeler İçin SEO'nun Önemini Anlamak

Görünürlük ve Sıralamalar

SEO'nun en önemli işlevlerinden biri görünürlüğü artırmaktır, bu da potansiyel müşterilerin sunmanız gereken bir şeyi aradıklarında sizi bulmalarını kolaylaştırmak anlamına gelir. Görünürlük, sıralamanızla doğrudan ilgilidir. Bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, potansiyel müşterilerin sizi görme ve sitenize tıklama olasılığı o kadar yüksektir. SEO çabalarınız ne kadar etkili olursa, sıralamanız o kadar yüksek olur ve görünürlüğünüz o kadar iyi olur; bu, özellikle web kullanıcılarının dörtte birinin ilk SERP'yi asla tıklamadığını düşündüğünüzde önemlidir .

Web Trafiği

Artan web trafiği, SEO'nun ana hedeflerinden biridir ve görünürlüğü ve sıralamayı artırdığınızda trafiği artırırsınız. Şunu bir anlığına düşünün: Tıklamaların yaklaşık % 33'ü ilk sıralama sayfasına gider ve ilk beş liste tüm tıklamaların% 75'inden fazlasını alır. Daha fazla potansiyel müşterinin web sitenizi bir arama motoru aracılığıyla bulmasını istiyorsanız, o zaman ilk beş ve ideal olarak bir numara arasında yer almanıza yardımcı olacak SEO uygulamalarına ihtiyacınız var.

Yetki

Otorite kavramı SEO'da nispeten yenidir, ancak arama motorları için giderek daha önemli hale gelmektedir çünkü web kullanıcıları için daha önemli hale gelmektedir. Esasen, yetki, web sitenizin güvenilir, yüksek kaliteli, alakalı ve sunacak bir şeyi olduğu anlamına gelir. Siteniz ne kadar fazla yetkiye sahipse, sıralamanız o kadar yüksek olur ve markanıza güvenme olasılığı o kadar artar.

Daha İyi Bir Ziyaretçi Deneyimi Yaratmak

SEO'nun kritik olmasının bir başka nedeni de, harika içerik oluşturmaya ve sitenizi sayfa içi SEO ile optimize etmeye harcadığınız her zaman sitenizin kullanılabilirliğini artırması ve bu da sorunsuz ve olumlu bir müşteri deneyimi yaratmasıdır. Örneğin, sitenizi duyarlı hale getirmek için adımlar attığınızda, tüm mobil ziyaretçilerinizin yanı sıra bir dizüstü bilgisayardan veya masaüstünden ziyaret eden kişiler için kullanılabilir hale getirecektir. Benzer şekilde, sayfa yükleme hızınızı artırarak hemen çıkma oranınızı azaltacak ve ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre geçirmeye teşvik edeceksiniz. Tüketicilerin yaklaşık% 50'si bir sayfanın iki saniye içinde yüklenmesini bekler ve yükleme süresi ne kadar uzunsa hemen çıkma oranı o kadar yüksek ve dönüşümleriniz o kadar düşük olur.

Büyüme

Sonuç olarak, SEO'nun temel olmasının nihai nedeni, iş hedeflerinizin çoğuna ulaşmanıza yardımcı olabilmesidir. SEO, hedef kitlenizle daha iyi ilişkiler kurmanıza, müşteri deneyimini geliştirmenize, otoritenizi artırmanıza, sitenize daha fazla insan çekmenize, rekabette size avantaj sağlamanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olabilir, bu da daha fazla satış, daha sadık müşteriler ve daha fazlası anlamına gelir. işiniz için büyüme.

Arama Motorları Hatalı

Bahsetmeye değer son bir not, SEO'nun önemli olduğudur çünkü arama motorları mükemmel değildir ve başarısızlıklarına karşı koymak için adımlar atmazsanız, web sitenizin bedelini ödeyecektir. Örneğin, bir site uygun bir bağlantı yapısına sahip değilse, arama motorları siteyi düzgün bir şekilde tarayamayabilir ve dizine ekleyemeyebilir ve bu da sıralamaları düşürebilir. Dahası, kodlama hataları arama motorlarını tamamen engelleyebilir ve diğer SEO çalışmalarına ne kadar zaman ayırırsanız harcayın sitenizin sıralamasını imkansız hale getirebilir. Arama motorlarının sorun yaşayabileceği diğer ortak alanlar şunlardır:

 • Yinelenen sayfalar
 • Formlar
 • Görüntüler, flash, ses dosyaları, video ve diğer metinsel olmayan içerik
 • Dil ve Anlambilim

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle