GNS Network

Dijital Pazarlama Reklam Modelleri

Dijital Pazarlama Reklam Modelleri

Medya planlamasında başarı, hedef kitlenin büyüklüğü, erişimi ve bin başına maliyet hakkındaki bilgilerden daha fazlasına bağlıdır. Başarılar, hedef tüketicinin reklam mesajını algılamasını etkileyebilecek bazı maddi olmayan varlıkları da içerir. Maddi olmayan varlıklar, hem olumlu hem de olumsuz iletişim koşullarını içerir. Birçok okuyucunun izleyicisi veya dinleyicisi için reklam, müdahaleci. İzleyiciler yalnızca reklama tolerans gösterdiklerinden (gazetelerdeki alışveriş reklamları hariç), planlamacılar tüketicilerin mesaja en etkili şekilde uygun olduğuna inandıkları ortamı bulmalıdır. Medya alıcılarının pazarlama planına olabildiğince erken dahil edilmesi gerekir. Planlama aşaması, kalplerini belli bir ortama koyan reklamcılara bunun uygulanabilir olmadığını, bütçeleri veya ürünleri göz önüne alındığında açıklama zamanıdır. Ayrıca diğer pazarlama iletişimi yöntemleri ve mağazacılık için planlama yapma zamanı. Deneyimli bir medya alıcısı, bir etki yaratmak için ne gerektiğini bilir ve denklem, belirli bir sayıda brüt derecelendirme puanından fazlasını içerir. Mesajların nasıl ve nereye yerleştirildiği, genel medya karması kadar önemlidir. Medya planlayıcıları, deneyimleri ve bilgileriyle birlikte, entegre pazarlama iletişiminin işe yaramasında çok önemli bir rol oynarlar. Örneğin, belirli bir magaz.ne'nin bir kupon sunup sunamayacağını veya hangi ağ haber şovunun bir tanıtım hikayesi için hedeflenmesi gerektiğini veya doğrudan postanın yeni bir ürün tanıtımı için bir örnek sunup sunamayacağını bilirler. Ayrıca, belirli bir hedef kitleye tutarlı bir mesaj iletmede hangi medya karışımının en iyi olduğunu da bilirler.

1. TBM (Tıklama Başına Maliyet) veya Tıklama Başına Ödeme (TBÖ):

Tıklama başına ödeme (PPC), web sitelerinde, reklam ağlarında ve reklam verenlerin liste için fiilen ödeme yapmadıkları, ancak bir kullanıcının reklamverenin web sitesini ziyaret etmek için bir reklamı gerçekten tıkladığında ödeme yaptığı arama motorlarında kullanılan bir reklam modelidir. Bu sistem, reklamcılık uzmanlarının aramaları iyileştirmesine ve pazarları hakkında bilgi edinmesine olanak tanır. Tıklama başına ödeme fiyatlandırma sistemi kapsamında, reklamverenler, web sitelerine doğrudan alakalı trafiğe sahip olan bir dizi hedefli zengin anahtar kelime altında listelenme hakkı için ödeme yaparlar. Hedef pazar, bir ürün veya hizmet aradıklarında arama çubuğuna yazar ve yalnızca, biri doğrudan kendi web sitesine bağlanan girişine tıkladığında ödeme yapar.

Bir kullanıcı, reklamverenin anahtar kelime listesiyle eşleşen bir anahtar kelime sorgusu yazdığında, reklamverenin reklamı arama sonuçları sayfasında görünebilir. Bu reklamlar "sponsorlu bağlantılar" veya "sponsorlu reklamlar" olarak adlandırılır ve sayfadaki doğal veya organik sonuçların yanında ve bazen üzerinde görünür. Tıklama başına ödeme reklamları, içerik ağı web sitelerinde de görünebilir. Bu durumda, Google Ad sense ve Yahoo! Yayıncı Ağı, göründükleri sayfanın içeriğiyle alakalı reklamlar sağlamaya çalışır ve hiçbir arama işlevi dahil değildir. Bu alanda birçok şirket varken, Google Ad Words, Yahoo! Search Marketing ve MSN ad Center, 2007 itibariyle en büyük ağ operatörleridir. Arama motoruna bağlı olarak, tıklama başına minimum fiyatlar 0,01 ABD Doları'ndan (0,50 ABD Dolarına kadar) başlar. Çok popüler arama terimleri, popüler motorlarda çok daha pahalı olabilir. Muhtemelen bu reklamcılık modeli tıklama sahtekarlığı yoluyla kötüye kullanıma açık olabilir, ancak Google ve diğer arama motorları buna karşı korunmak için otomatik sistemler uygulamışlardır.

PPC motorları, "Anahtar Kelime" veya sponsorlu eşleme ve "İçerik Eşleştirme" olmak üzere iki ana kategoriye ayrılabilir. Sponsorlu eşleme, arama motorunda listeleme görüntülerken içerik eşleşmesi, yayıncı sitelerindeki ve haber bültenlerindeki ve e-postalardaki reklamları gösterir. Ürünler ve / veya hizmetlerle ilgilenen başka tür PPC motorları da vardır. Arama motoru şirketleri birden fazla kategoriye girebilir. Daha fazla model sürekli olarak gelişiyor. Tıklama başına ödeme programları, yalnızca reklamı görüntüleyen siteye yönelik trafikten gelir sağlamaz. Gelir, yalnızca bir kullanıcı reklamın kendisini tıkladığında oluşturulur.

Bir kullanıcı belirli bir kelime veya kelime öbeğini aradığında, teklif tutarı sırasına göre reklamveren bağlantılarının listesi görünür. Arama terimleri olarak da adlandırılan anahtar kelimeler, tıklama başına ödeme reklamcılığının kalbidir. Koşullar, reklamverenler tarafından çok değerli ticari sırlar olarak korunmaktadır ve birçok firma, reklamverenlerin anahtar kelime stratejileri geliştirmelerine yardımcı olacak yazılım veya hizmetler sunmaktadır. İçerik Eşleştirme, anahtar kelime reklamını arama motorunun ortak sitelerine ve / veya arama motoru şirketi ile dağıtım anlaşmaları olan yayıncılara dağıtacaktır. 2007 itibariyle, dikkate değer PPC Anahtar Kelime arama motorları şunları içerir: Google Ad Words, Yahoo! Arama Pazarlamacılığı, Microsoft reklam Merkezi, Sor, Smart Look, Miva, Kanoodle, Yandex ve Baidu.

"Ürün" motorları, reklamverenlerin ürün veritabanlarının "beslemelerini" sağlamalarına izin verir ve kullanıcılar bir ürünü aradıklarında, o belirli ürün için farklı reklamverenlerin bağlantıları görünerek, daha fazla ödeme yapan reklamverenlere daha fazla önem verir, ancak kullanıcının fiyata göre sıralama yapmasına izin verir. en düşük fiyatlı ürünü görmek için üzerine tıklayın ve ardından satın almak için üzerine tıklayın. Bu motorlara ayrıca Ürün karşılaştırma motorları veya Fiyat karşılaştırma motorları da denir. Shopping.com gibi bazı Çevrimiçi Karşılaştırmalı Alışveriş motorları bir PPC modeli kullanır ve tanımlı bir ücret listesine sahipken, Froogle (Google Ürün Arama olarak da bilinir) gibi diğerleri liste için herhangi bir ücret almaz, ancak yine de aktif bir ürün beslemesi gerektirir. işlev görmesi için. Dikkate değer PPC Ürün arama motorları şunları içerir: Shopzilla, Nex Tag, Shopping.com ve Pricegrabber.com.

"Hizmet" motorları, reklamverenlerin hizmet veritabanlarının beslemelerini sağlamasına ve kullanıcılar o hizmet için reklamverenlere bağlantı sunan bir hizmet aradıklarında görünerek daha fazla ödeme yapan reklamverenleri öne çıkarır, ancak kullanıcıların sonuçlarını fiyata veya diğer yöntemlere göre sıralamasına izin verir. Bazı Ürün PPC'leri servis alanına genişlerken, diğer servis motorları belirli dikeylerde çalışıyor. Dikkate değer PPC hizmetleri arasında Nex-Tag, Side-Step ve Trip-Advisor bulunur.

2. Arama başına ödeme:

Şubat 1998'de, 25 çalışanı olan bir girişim şirketi olan (daha sonra Overture, şimdi Yahoo! 'Nun bir parçası olan) Goto.com'dan Jeffrey Brewer, California'daki TED8 konferansına bir PPC arama motoru kavram kanıtı sundu ve bunu PPC reklamcılık izledi. sistemi. Tıklama başına ödemeye benzer şekilde, arama başına ödeme, yayıncıların ürettikleri her potansiyel müşteri (arama) için arama başına yerel reklamverenlerden ücret almasına olanak tanıyan arama motorları ve dizinlerdeki reklam listeleri için bir iş modelidir. "Arama başına ödeme" terimi bazen "aramak için tıklayın" ile karıştırılır. Aramak için tıkla, arama izleme ile birlikte, "arama başına ödeme" iş modelini mümkün kılan bir teknolojidir. Arama başına ödeme yalnızca yerel reklamverenlerle sınırlı değildir. Arama başına ödemeli arama motorlarının çoğu, ulusal bir varlığı olan reklamverenlerin yerel telefon numaralarına sahip reklamlar oluşturmasına olanak tanır. Kelsey Group'a göre, arama başına ödeme pazarının 2010 yılına kadar 3,7 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

3. EBM (İşlem Başına Maliyet veya Edinme Başına Maliyet) / PPA (İşlem veya Edinme Başına Ödeme):

Bu yöntem performansa dayalıdır ve işletmenin bağlı kuruluş pazarlama sektöründe yaygındır. Bu ödeme planında, yayıncı reklamı yayınlamanın tüm riskini alır ve reklamveren yalnızca satın alma, form doldurma, hesap oluşturma veya bir haber bültenine kaydolma gibi bir işlemi tamamlayan kullanıcıların miktarı için ödeme yapar. Bu, banner reklamları için ödenecek en iyi ücret türü ve alınacak en kötü ücret türüdür. EBM, doğrudan yanıt veren bir reklamverenin bakış açısından çevrimiçi reklam satın almanın en uygun şekli olarak kabul edilir. Bir reklamveren, yalnızca bir işlem gerçekleştiğinde reklam için ödeme yapar. İşlem, satın alınan bir ürün, doldurulan bir form vb. Olabilir. (Gerçekleştirilmesi istenen işlem, reklamveren tarafından belirlenir.) Google, bu modeli Google Ad Sense teklifine dahil ederken, eBay kısa süre önce adı verilen benzer bir fiyatlandırma duyurdu. Reklam Bağlamı.

EBM, çevrimiçi reklam envanterinin nereden satın alındığına bağlı olarak farklı faktörlerle belirlenebilir. Bu tazminat modeli, İnternet servis sağlayıcılarından, cep telefonu sağlayıcılarından, bankalardan (krediler, ipotekler, kredi kartları) ve abonelik hizmetlerinden gelen çevrimiçi hizmetler arasında çok popülerdir. CPA, CPS'den sonra en çok kullanılan ikinci ücretlendirme modelidir. Benzer şekilde, CPL (Müşteri Başına Maliyet) reklamcılığı, CPA reklamcılığına benzer ve kullanıcının bir formu doldurmasına, bir haber bültenine kaydolmasına veya satıcının bir satışla sonuçlanacağını düşündüğü başka bir eyleme dayanır. Ayrıca yaygın olarak, CPO (Sipariş Başına Maliyet) reklamcılığı, bir siparişin her işlem gördüğü zamana dayanır. Dönüşüm Başına Maliyet Bir müşteri edinmenin, genellikle bir reklam kampanyasının toplam maliyetinin dönüşüm sayısına bölünmesiyle hesaplanan maliyetini açıklar. "Dönüşüm" tanımı duruma göre değişir: bazen bir olası satış, satış veya satın alma olarak kabul edilir.

GBM (Ziyaretçi Başına Maliyet), reklamverenlerin bir Hedeflenen Ziyaretçinin reklamverenin web sitesine sunulması için ödeme yaptığı yerdir. Edinme Başına Maliyet, reklamverenlerin sunduğu çoğu CPA teklifinin bir şey (çoğunlukla yeni müşteriler, potansiyel müşteriler veya potansiyel müşteriler) edinme ile ilgili olduğu gerçeğiyle ilgilidir. "İşlem Başına Maliyet" yerine "Edinme Başına Maliyet" terimini kullanmak, "Edinme Başına Maliyet" "İşlem Başına Maliyet" e dahil olduğundan daha belirgindir, ancak tüm "İşlem Başına Maliyet" tekliflerinden "İşlem Başına Maliyet" olarak bahsedilemez. Edinme ”.

4. VPA (İşlem Başına Değer):

İşlem Başına Değer (VPA), İşlem Başına Maliyet (EBM) modeline benzer bir çevrimiçi pazarlama iş modelini ifade eder. Eylem Başına Maliyet, satıcının yalnızca bir tüketici eylemde bulunduğunda (örneğin ürünlerini satın alırken) bir reklam ücreti ödediği düşük riskli bir düzenleme sağlarken, Eylem Başına Değer, bu modeli tüketiciyle gelir paylaşımı eklemek için genişletir. VPA modelini kullanan satıcılar, bir satış gerçekleşene kadar reklam / pazarlama masraflarına maruz kalmazlar ve reklam bütçesini artırarak satış olasılığını artırabilirler. Reklam bütçesi pazarlamacı ile tüketici arasında paylaşıldığı için, reklam bütçesi miktarı tüketiciye doğrudan bir teşvik haline gelir. İki satıcı aynı ürünü aynı fiyata sunabilir, ancak reklam harcamaları yoluyla tüketicilere farklı teşvikler sağlayabilir.

CPA modeline şeffaf gelir paylaşımının eklenmesiyle VPA, satıcının reklam dolarlarının tüketiciye doğrudan net bir fayda sağladığı ve net fiyatı etkili bir şekilde düşürdüğü tüketici dostu bir yaklaşım haline geliyor. Karşılaştırmalı bir alışveriş pazarına yerleştirilen, daha iyi gelir sağlamak için satıcılar arasındaki rekabet, tüketiciler tarafından ödenen net fiyata ek aşağı yönlü baskı sağlar.

5. eEBM (Etkin işlem başına maliyet):

İlgili bir terim, eEBM veya etkin İşlem Başına Maliyet, (reklamveren tarafından) satın alınan reklam envanterinin TBM, BGBM veya CPT temelinde etkinliğini ölçmek için kullanılır. eEBM, bir TBM, BGBM veya CPT yoluyla (reklamveren tarafından) satın alınan reklam envanterinin etkinliğini ölçmek için kullanılır. Başka bir deyişle, eEBM, reklamverene reklam envanterini EBM temelinde (TBM, BGBM veya CPT yerine) satın alsalar ne ödeyeceklerini söyler.

6. CPI (Gösterim Başına Maliyet) / ÜFE (Gösterim Başına Ödeme):

Gösterim Başına Maliyet, çevrimiçi reklamcılıkta ve web trafiğiyle ilgili pazarlamada sıklıkla kullanılan bir ifadedir. Belirli bir e-pazarlama kampanyasının değerini ve maliyetini ölçmek için kullanılır. Bu teknik, web afişleri, metin bağlantıları, e-posta spam'ı ve e-posta reklamcılığı ile uygulanır, ancak e-posta reklamcılığı daha yaygın olarak Eylem Başına Maliyet (CPA) temelinde ücretlendirilir. Reklam gösterimlerinden para kazanmanın bir yöntemi olarak Gösterim Başına Maliyet, reklam biriminin 1000 gösterimi başına ödenen maliyeti ifade eder ve herhangi bir kullanıcı etkileşimini veya yanıtını hesaba katmaz. Gösterim Başına Maliyet genellikle BGBM olarak kısaltılır.

7. BGBM (Binlik Maliyet):

Bu durumda, reklamverenler mesajlarının belirli bir hedef kitleye gösterilmesi için ödeme yaparlar. BGBM maliyetleri bin başına fiyatlandırılır. Kısaltmadaki M, bin için Roma rakamıdır. Örneğin, bir web sitesi 15 ABD doları BGBM için şerit reklamlar satıyorsa bu, afişi 1000 sayfa görüntülemede göstermenin maliyeti 15 ABD dolarıdır. Veya başka bir deyişle, CPI 0,015 $ 'dır.

8. Paylaşılan BGBM:

Paylaşılan BGBM, iki veya daha fazla reklamverenin, BGBM maliyetlerinden tasarruf etmek için tek bir gösterim (veya sayfa görüntüleme) süresince aynı reklam alanını paylaştığı bir fiyatlandırma modelidir. Paylaşılan bir BGBM fiyatlandırma modeli sunan yayıncılar, bu şekilde çevrimiçi reklam alanını paylaşmayı tercih eden reklamverenler tarafından alınan azalan gösterimi telafi etmek için genellikle bir indirim sunar. Dış mekan reklamcılığının dönen reklam panolarından esinlenen paylaşılan BGBM fiyatlandırma modeli, yenileme komut dosyalarıyla (istemci tarafı JavaScript) veya özel zengin medya reklam birimleriyle uygulanabilir. Mevcut reklam yönetimi platformlarıyla paylaşılan bir BGBM fiyatlandırma modeli sunmayı tercih eden yayıncılar, belirli bir reklam alanını bir veya daha fazla başka reklamverenle paylaşmayı seçen her bir reklamveren için doğru gösterim sayımı ve ayrı tıklama izleme sağlamak için ek izleme yöntemleri kullanmalıdır.

9. eBGBM (Efektif Mil Başına Maliyet):

Etkili mil başına maliyet (eBGBM), EBM, TBM veya BGBM temelinde satılan envanterin etkinliğini ölçmek için kullanılır.

10. TO (Tıklama Oranı):

Toplam gösterimlerin bir kısmı olarak etkileşimli bir reklamdaki gerçek tıklamaların oranı olarak hesaplanan TO, bir çevrimiçi reklam kampanyasının başarısını ölçmenin bir yoludur. Bir CTR, bir web sayfasındaki bir reklamı tıklayan kullanıcıların sayısının reklamın yayınlanma sayısına (gösterimler) bölünmesiyle elde edilir. Örneğin, bir banner reklam 100 kez yayınlandıysa (gösterimler yayınlandıysa) ve 1 kişi tıkladıysa (tıklamalar kaydedildiyse), sonuçta elde edilen TO% 1 olacaktır. Banner reklam tıklama oranları zaman içinde düştü ve genellikle% 1'den önemli ölçüde daha azını ölçtü. Yüksek afiniteye sahip uygun bir reklam sitesini seçerek (örneğin, bir film reklamı için bir film dergisi), aynı afiş önemli ölçüde daha yüksek bir tıklama oranına ulaşabilir. Kişiselleştirilmiş reklamlar, alışılmadık biçimler ve daha rahatsız edici reklamlar genellikle standart banner reklamlardan daha yüksek tıklama oranlarına sahiptir. TO, genellikle tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle tanımlanır ve genellikle tıklayan kişi sayısı olarak tanımlanmaz. Bu önemli bir farktır, çünkü bir kişi aynı reklama bir kez değil 10 kez tıklarsa, o zaman TO önceki tanımda artacak, ancak sonraki tanım açısından aynı kalacaktır.

11. ROAS (Reklam Harcamasının Getirisi):

Bu, reklamcılığın doğrudan getirisinin bir ölçüsüdür. Doğrudan gelirle ilişkili kitle edinme maliyeti eksi toplam geliri ifade eder.

12. PPS (Satış Başına Ödeme) veya CPS (Satış Başına Maliyet):

Burada reklamveren, yayıncı tarafından yönlendirilen bir müşteri tarafından oluşturulan sipariş tutarının (satış veya gelir) bir yüzdesini (%) yayıncıya öder. Bu model, bir bağlı kuruluş programı olan çevrimiçi perakendeciler tarafından kullanılan en yaygın ücretlendirme modelidir. Bu tazminat biçimi aynı zamanda Gelir paylaşımı olarak da adlandırılır.

13. ÜFE (Yükleme başına ödeme):

Reklamveren, Reklam Deposu uygulamasını içeren özel kodun paketlendiği genellikle ücretsiz uygulamayı indiren kullanıcı tarafından yapılan her yükleme için komisyon olarak yayıncıya ödeme yapar. Kullanıcılara, bu yazılımı gerçekten indirmek ve yüklemek isteyip istemedikleri sorulur. Yükleme başına ödeme, işlem başına ödeme tanımına dahil edilmiştir (edinme başına maliyet gibi), ancak bu, Zango gibi Ad Ware'in dağıtılma şekliyle olan ilişkisi, bu terimi diğer 1 EBM'den ayırmak için İşlem başına ödeme yerine daha popüler hale getirdi yazılım yüklemeleri için ödeme yapan teklifler. Yükleme başına ödeme terimi, Ad Ware'in indirilmesinin ötesinde kullanılmamaktadır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle