GNS Network

Dijital Pazarlama Trendleri 2021

Dijital Pazarlama Trendleri 2021

Devam eden COVID-19 salgını, işletmelerin çalışma şeklini altüst etti. Daha fazla ürün ve hizmetin çevrimiçi hale geldiğini gördük ve birçok çalışan, önümüzdeki yılın büyük bir bölümünde uzaktan veya hibrit bir ortamda çalışmaya devam edecek. COVID-19'a karşı aylarca süren çeşitli müşteri yanıtları, bu yeni normalde işleyen pazarlama eğilimleri ve 2021'de neler bekleyebileceğiniz hakkında bize bazı bilgiler verdi. İşletmenizin dahil olması gereken 2021 için temel dijital pazarlama eğilimleri nelerdir? ve mevcut müşterileri elde tutmak ve daha fazla trafik, potansiyel müşteri ve gelir elde etmek? Önümüzdeki yıl bilgili yöneticilerin zamanlarını ve kaynaklarını harcaması gereken sekiz alan belirledik. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, buradan başlayın - çünkü bu sekiz endüstri trendi, işletmenizin pazarlama parası için en iyi patlamayı kanıtlayabilir.

1. Etkileşime Girmek ve Elde Tutmak İçin Sosyal Medya

Kuruluşlar, 2021'de sosyal medya pazarlamasına daha fazla kaynak ayırmaya hazırlıklı olmalıdır. Sosyal medya bütçeleri , 2020'nin 2. çeyreğinde toplam ABD pazarlama bütçelerinin% 24'ünü oluşturdu, geçen kış% 13'tü. COVID-19 salgını sırasında, pazarlamacılar müşteriyi elde tutmayı giderek daha fazla bir öncelik haline getiriyor. Bu, 2021'e kadar devam edecek . Pandemi, insanların çevrimiçi olarak geçirdikleri zamanı, ürünleri, markaları ve kuruluşları nasıl araştırdıklarını da içeren önemli ölçüde artırdı. Bu tüketici değişimi, pazarlamacıların yeni kitlelerle erişimlerini artırmaları ve uzun süredir müşterilerle yeniden etkileşim kurmaları için yeni fırsatlar yaratıyor. İyi bir sosyal medya pazarlamacısı, ayda yalnızca birkaç yüz dolar karşılığında bir içerik planı geliştirebilir, düzenli gönderiler yapabilir, müşteri yanıtlarını izleyebilir ve yönlendirebilir ve yeni işler çekebilir. Küçük işletmeniz, pazarlama karışımınıza sosyal medya hizmetleri eklemeyi ertelediyse, şimdi tam zamanı.

2. Google Listeleri ve Yerel SEO'da Hepsi Bir Arada

Küçük bir işletmeniz varsa, yapabileceğiniz en önemli şey, yerel girişlerinizin çeşitli arama platformlarında doğrulanmasını ve güncel tutulmasını sağlamaktır. Bunun nedeni, müşterileri öncelikli olarak yerel düzeyde çeken B2C işletmeleri için (dişçi ofisini veya araba bayisini düşünün), Google Benim İşletmem listesinin saatleriniz (çoğu COVID-19 nedeniyle sürekli değişim halinde olan), hizmetler, ve coğrafi konum. Bu, aramadaki en önemli faktörlerden biridir ve işletme sahipleri, orada kaç dizin olduğunu öğrenmek için çoğu zaman şaşırırlar. Bugün uygulamak için bir ipucu: Yerel girişlerinizde coğrafi olarak tanımlanmış bir hizmet bölgesine sahip olduğunuzdan emin olun çünkü bu, işletmenizin "yakınımdaki" aramalarında görünmesine yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, birçok arama motorunun (özellikle Google) arama algoritmalarında alaka düzeyine öncelik vermesidir. İşletmenizin hizmet yarıçapını sınırlamak mantığa aykırı görünebilir, ancak bunu yaparak arama sonuçlarında o pazara daha derinlemesine nüfuz edeceksiniz. Girişlerinizi güncel tutmak, müşterilerinizin çalışma saatlerinizdeki, promosyonlarınızdaki, bloglarınızdaki değişiklikleri veya hızlı bir şekilde iletmek istediğiniz diğer bilgileri bilmesini sağlar. 

3. Geliştirilmiş Kullanılabilirlik İletişimi

McKinsey'e göre , ürünlerin ve hizmetlerin mevcudiyeti, müşterilerin şu anda marka bağlılıklarını değiştirmelerinin bir numaralı nedeni . Pazarlamacılar bu zorluğun üstesinden birkaç yolla ulaşabilirler. En bariz (en zorsa) çözüm, ürünlerin eldeki envanter günlerini veya hizmetler için zaman aralıklarının kullanılabilirliğini artırmaktır. Yaratıcı ol. Örneğin, evden çalışan daha fazla insan ve uzaktan öğrenen birçok çocukla birlikte, birlikte çalıştığımız çoğu doktor ve dişhekimliği muayenehanesi, personeli daha fazla gündüz yuvasına ve daha az gece ve hafta sonu saatine yeniden tahsis  etti. Stok seviyelerini veya servis saatlerini ayarlamak bir zorluksa (veya daha kötüsü), zamanında iletişim çok önemli hale gelir. Neleri yapıp yapamayacağınız konusunda net olun ve makul beklentiler belirleyin. Yüksek hacimli ürünler için, sitenize önemli ürünlerin ne zaman stokta olacağını gösteren bir afiş yerleştirmeyi düşünün. Müşteri iletişim bilgilerini toplamıyorsanız, şimdi bir abone listesi oluşturmanın tam zamanı, böylece müşterilere uygunluk değişikliklerini otomatik bir metin veya e-posta ile bildirirken proaktif olabilirsiniz. 

4. Google Ads'de Otomatik Teklif Verme

Otomatikten bahsetmişken ... Google Ads pazarlamacıları, reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için sürekli olarak kampanyaları, anahtar kelimeleri ve teklifleri değiştirir ve ayarlar. Sorun şu ki, tüm ince ayarların bir bedeli var: daha fazla saat ve daha yüksek yönetim ücretleri. Teklifinizi gerçek zamanlı olarak ayarlamak için Google'ın önceki hamleleri otomatikleştirmesine olanak tanıyan Otomatik teklif verme'yi girin. Şimdi, otomatik teklif verme yeni bir şey değil ve 2016'da ilk kez ortaya çıktı. Ancak, özellikle geçen yıl yapılan sürekli iyileştirmeler, bunun 2021'de patlak vereceği anlamına geliyor. Otomatik teklif verme taktiklerine olan artan bağımlılığımız, yapabileceğimiz anlamına geliyor. Zamanımızı, sonuçta müşterilerimize daha düşük bir maliyetle daha iyi bir sonuç sunan PPC performansının diğer yönlerini optimize etmeye ayırıyoruz. 

5. Sesli Aramanın Gücü

Sesli arama şu anda Google'ın algoritmasının bir parçası değildir; ancak, hala mevcut arama sonuçlarını dikte ediyor. Sesli arama sorguları, genellikle kullanıcının metin tabanlı bir aramada yazmış olduğundan farklı sonuçlar verir. SEO için, işletmelerin bu ortama adapte olan ve bu ortama geçiş yapan tüketicileri için sesli arama bileşenleri ile ayak parmaklarının üzerinde olması iyi bir fikirdir. Sesli arama uzmanlarına göre , içerik özellikle ses için optimize edilmelidir. Arama sorgularıyla doğru bir şekilde senkronize olması için daha doğrudan ve konuşkan olması gerekir. Bu, alakalı ve tüketiciler için daha görünür kalarak trafiğin artmasına yardımcı olacaktır. Sesli aramada yeni misiniz? Endişelenme, seni koruduk. Sesli Aramanın Gücü hakkındaki daha ayrıntılı açıklamamıza göz atın .

6. Segmentasyon Yoluyla Daha İyi Elde Tutma

Mevcut müşterilerinizi elde tutmak yenilerini kazanmaktan daha az para gerektirdiğinden, pazarlama uzmanları her zaman alıcı yolculuğunun sonraki aşamalarında daha fazla çaba göstermenizi önerir. Mutlu müşteriler, geliri artırmaya yardımcı olmak için arkadaşlarına söyleme ve yönlendirmeler sağlama eğilimindedir. Ayrıca markanızı güçlendirecek konular hakkında doğrudan ve dürüst geri bildirimde bulunma olasılıkları da daha yüksektir. E-posta pazarlaması yoluyla ilişkinizi etkileyebilecek kurumsal değişiklikleriniz veya süreçleriniz hakkında onları bilgilendirdiğinizden veya onlarla sosyal medyada etkileşim kurduğunuzdan emin olun. Veri toplayarak ve müşterilerinizi segmentlere ayırarak, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sunarken maliyetlerden tasarruf etme fırsatına sahip olursunuz. Bunları daha uygun maliyetli bir şekilde hedefleyerek pazarlama bütçenizi daha da artırabilirsiniz.

7. Daha Etkileşimli İçerik

Web sitenize veya sosyal medyaya etkileşimli öğeler eklemek, ziyaretçiler için değer sağlamanın, markanızla etkileşimde bulunmalarını sağlamanın ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yoludur. Örneğin, bir emlakçı olduğunuzu ve web sitenize basit ama etkili bir ipotek hesaplayıcısı eklediğinizi varsayalım. Artık ziyaretçilerinize değer sunarken, hesap makinesine girdikleri verilere dayanarak onlar hakkında daha fazla şey öğreniyorsunuz. Bu bilgiler de, personelinizi ve teklif hedeflemenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Diğer etkileşimli pazarlama örnekleri arasında değerlendirmeler, sınavlar, oyunlar, anketler, etkileşimli videolar, anketler ve yarışmalar yer alır. Yarışmalar, erişiminizi ve görünürlüğünüzü hızlı bir şekilde katlanarak artırmanın harika bir yoludur. Markanızı çok sayıda yeni potansiyel müşteriye ucuza ulaştırmanın en hızlı yolu, mevcut müşterilerinizin bir yarışmanın Facebook gönderisini paylaşmalarını sağlamaktır. Müşterilerimizin çoğu bunu bir adım daha ileri götürür ve bunu bir tavsiye yarışması haline getirir, çoğu zaman en yeni işi getirmeye yardımcı olan müşteriye cazip bir ödül vaat eder. 

8. Çalışan Bağlılığına Odaklanma

İK uzmanları , COVID-19 salgınının çalışanları ve üretkenliği etkileyeceğini erken fark ettiler. Birçoğu için bu, ilk kez uzaktan çalıştıklarıydı ve deneyim hem mevcut hem de özgürleştirici olabilirdi. Ancak şimdiye kadar, çoğu kişi için heyecan azaldı. Çocukların dikkatini dağıtan şeyleri ve çevrelerindeki dünyayla uğraşmanın stresini ekleyin ve çalışanların moralinin acı çekmesi ve bununla birlikte üretkenlik olması şaşırtıcı değildir. Motive olmuş çalışanlar birbirleriyle daha iyi iletişim kuracağından ve daha iyi müşteri sonuçları sağlayacağından, çalışanların bağlı kalmasını sağlamak çok önemlidir. Bir yönetici veya işletme sahibi olarak, müşteriyle yüz yüze gelen ekiplerinizin (hizmet, pazarlama ve satış) ofiste olmasanız bile hepinizin aynı ortak hedefe doğru birlikte çalıştığınızı anlamasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Projeleri büyük parçalara ayırın ve net kilometre taşları belirleyin. Ardından, birden fazla iletişim kanalı kurduğunuzdan ve her kanalda başarıları tüm ekiple paylaşmaya hazır olduğunuzdan emin olun.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle