GNS Network

Dijital Pazarlama Güncel Konular

Dijital Pazarlama Güncel Konular

Dijital pazarlamadaki yenilikler, ışık hızında fazla mesai yaptı. 2020 yılında pek çok dijital pazarlama trendinin ortaya çıkması şaşırtıcı değil. Bazıları kalmak için buradayken, diğerleri filo hızıyla gelip gidiyor. İster işletme sahibi olun, ister çevrimiçi ortamın aktif bir kullanıcısı olun, dijital pazarlama dünyasındaki rekabetçi ve gelişen değişikliklere uyum sağlamanız gerekir. Bu pazarlama alanına girmek, farklı konular ve sertifikaları hakkında uygun ödevler yapmanızı gerektirir. Kapsamlı bir web araması veya bir araştırma makalesi satın alma süreci,   özellikle ileri becerilere sahip profesyonel akademik yazarlar arıyorsanız, çoğu zaman yanıltıcı ve karmaşık olabilir. Bu nedenle, bu makale 2020'de trend olan en iyi 25 dijital pazarlama araştırması konusunun bir listesini sunmaktadır.

1. Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI), işletmelerin çalışanlarının çalışma şeklini iyileştirmesine yardımcı olur. AI, bilgisayar kontrollü bir robotun veya dijital bir bilgisayarın akıllı varlıklarla ilgili görevleri yerine getirme yeteneğidir. Yapay zeka, gelecekte küresel ticaretin kalbini işgal edeceği için dijital pazarlamada iyi bir araştırma konusudur.

2. Konuşma Pazarlaması

Günümüzde modern pazarlama, sohbete dayalıdır. İnsanlar etkileşime girebilecekleri markaları tercih ediyor ve ürün üreticileri yanıt veriyor. Bu dijital pazarlama konusu, müşteriler ve pazarlamacılar arasında gerçek zamanlı, bire bir bağlantı sağlar.

3. Video Pazarlama

2020 yılında önemli bir pazarlama trendi video pazarlamadır. Tüketicilerin %70'inden fazlasının dünya çapındaki markaların video içerikleriyle ilgili olduğu bu dijital pazarlama modeli, işletme sahipleri için hayati bir araştırma konusudur.

4. Arama Motoru Optimizasyonu

İyi bir SEO stratejisi bilgisi, reklamcılık için çok fazla harcama yapmanıza gerek kalmadan marka sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlamak için hayati önem taşır. Bu dijital pazarlama konusu, site sahiplerini etkili web sıralaması için önemli beceriler konusunda eğitir.

5. Etkileyici pazarlama

Bu tür ağızdan ağıza pazarlama stratejisi, marka mesajınızı potansiyel bir pazara detaylandırmak için kilit liderlerden yararlanmaya odaklanır. Etkileyen pazarlama, tüketicilerin %63'ü markadan etkilenen reklamlara tercih ettiği için kurumsal pazarlamadan çok daha etkili olacak şekilde büyüdü.

6. Tıklama Başına Ödeme Reklamı

Bu dijital pazarlama modeli, web sitenizi ilk başlangıç ​​noktasında iyi bilinir kılmak için iyi bir yoldur. Reklam verenlerin, çevrimiçi reklamlarından herhangi birine tıklama başına ödeme yaptığı çevrimiçi bir reklamcılık modelidir.

7. Görsel Arama

Bu pazarlama aracı, insanların yalnızca bir görsel yükleyerek bir marka aramasını sağlar. Bazı görsel arama motorları arasında Google lens, Pinterest, cam find ve Bing görsel araması bulunur. Görsel arama, kullanıcı aramasını tamamen yeni bir düzeye taşır; müşterilerin gerçek hayat senaryolarıyla ilgili ürünleri kullanarak katalogda arama yapmasına olanak tanır.

8. Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlama

Nitelikli bir dijital pazarlamacı olmak için sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Günümüzde markalar, birinin halkla ilişkiler çevrimiçi ve sosyal medya kanallarını tam olarak yönetmesini gerektiriyor.

9. İçerik Pazarlama ve Dijital Metin Yazarlığı

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, içerik hayati önem taşır. Markaları müşterilerinin ön saflarına yerleştirmede stratejik bir rol oynar. Bu konu, metin yazarlığı ve dijital pazarlamanın temel ve gelişmiş yönlerini içerir.

10. Model Pazarlama

Akıllı telefonların dünya nüfusunun yarısından fazlası tarafından kullanılıyor olması, mobil pazarlama becerisini hayati hale getiriyor. İyi mobil pazarlama bilgisi, dijital pazarlamacı olarak yeteneklerinizi geliştirir.

11. E-posta Pazarlama

Bu, dijital pazarlama alanında çok önemli bir rol oynar. Potansiyel müşterilere etkili e-postalar tasarlama eyleminde geniş bir kapsam sağlar. Bu becerinin iyi bilinmesi, çevrimiçi alandaki uzmanlığınızı artırmanıza olanak tanır.

12. Akıllı Hoparlörler ve Sesli Arama

Günümüzde çoğu çevrimiçi arama sesli olarak yapılıyor. Bir arama komutunu akıllı bir hoparlöre söylemenin rahatlığı, dijital pazarlamacıların bu modeli düşünmesini sağlar.

13. Sosyal Medya Hikayeleri

Çeşitli sosyal medya platformları, kullanıcıların fikirlerini daha yaratıcı bir şekilde ifade etmelerini sağlamak için bir 'hikaye' konseptinden oluşmaktadır. Bu dijital pazarlama alanı, marka müşterileriyle daha yakın bir düzeyde ilişki kurma eğiliminde olduğu için bu eğilimi benimsemiştir.

14. Sosyal Ticaret

Markalar satışları artırmak için sosyal medyayı kullanıyor. Bu, potansiyel müşteriler tarafından sürekli artan kullanımlarının bir sonucudur. Markalar, e-ticareti, müşterilerinden nihai satın almalarını sağlamak için daha az riskli bir platform olarak benimsiyor.

15. Mikro anlar

Dijital pazarlama için bu yeni model, çevrimiçi ticaret dünyasında önemli hale geldi. Gitmek istiyorum anı, bilmek istiyorum anları, satın almak istiyorum anları hem markalar hem de tüketiciler için oyun değişiklikleri olarak hizmet ediyor.

16. Çok kanallı izleme

Bu dijital pazarlama modeli, pazarlamacıların kullanıcı yolculuklarının akıllıca bir resmini elde etmelerini sağlar. Google'ın Web + Uygulaması özelliğinin kullanıma sunulmasıyla birlikte, pazarlamacılar, kullanıcıların belirli bir markayla nasıl ve nerede ilgilendiğini kolayca görebilir.

17. Tarayıcı Anında Bildirimler

Artan push bildirimleri ile çevrimiçi mağazalar, markalarını tüketicilere tanıtmak için bu pazarlama modelini kullanıyor.

18. Artırılmış Okuma (AR) ve Immerse Teknolojileri

AR, dijital ticaret dünyasında VR alanını genişletmeye devam eden, yüksek düzeyde uygulanmış bir pazarlama modelidir. Markalar, satışları artırmak ve tüketici deneyimini kolaylaştırmak için sürekli olarak bu modeli kullanıyor.

19. Coğrafi eskrim

Bu model, kullanıcının konumuna göre gerçekçi hedeflemeye olanak tanır. Kullanıcılar, belirlenen bir hedef alana girip çıktıkları yerden push bildirimleri, metin mesajları ve diğer pazarlama iletişimlerini alır.

20. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

UGC, markalar yerine insanlar tarafından oluşturulan videolar, metinler, incelemeler ve görseller biçimindeki içeriktir. Markalar, bu UGC'leri sosyal medya ve pazarlama kanallarında paylaşıyor.

21. Aşamalı Web Uygulamaları (PWA'lar)

Bunlar, yerel bir uygulama kullanıcısının çapraz web uygulamalarını deneyimlemesini sağlamak için geleneksel aşamalı bir stratejinin yanı sıra gelişmekte olan tarayıcı özelliklerini ve API'leri kullanan web uygulamalarıdır.

22. Tahmine Dayalı Analitik

Bu model, bireysel kişiselleştirme ve segmentasyonun yanı sıra gelişmiş müşteri adayı puanlaması için kullanıldığı için dijital pazarlama trendlerinde yaygındır. Pazarlamacılara müşteri sadakatini artırmada yardımcı olur.

23. Blok Zinciri Teknolojisi

Blok meraklıları, bu teknolojiye, tek bir varlığa ait olmayan bir bilgisayar koleksiyonu tarafından yönetilen bir dizi değişmez veri olarak atıfta bulunur. Markalaşma avantajları sunar ve kamuya hesap verebilirliği teşvik eder.

24. SERP Pozisyonu Sıfır

Bu model, modern SEO dünyasında önemli bir araçtır. Kullanıcının bir bağlantıyı tıklaması gerekmeden, kullanıcı arama sorularına doğrudan yanıtlar verir.

25. Kuantum Hesaplama

Bu yeni teknoloji, bir kuantum fiziği teorisine dayanmaktadır. Atom altı parçacıkların aynı anda birden fazla durumda bulunduğunu belirtir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle