GNS Network

Dijital Pazarlama Hedefleri

Dijital Pazarlama Hedefleri

Çevrimiçi pazarlama hedefleriniz tüm temelleri kapsıyor mu? İyi bir dijital pazarlama hedefi kümesi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde performansı belirlemeye, gözden geçirmeye ve kontrol etmeye yardımcı olacak bir dizi farklı önlemi kapsar.

Satış - Satışları artırma

Gelir ve kâra götüren en önemli işlemlerinizle başlayın! Bu satıştır veya çevrimiçi satış yapmıyorsanız, çevrimiçi pazarlamanızın sunacağı potansiyel müşteriler, kar amacı gütmiyorsanız satışlara veya bağışlara dönüşür. ASOS'un çevrimiçi satın alma sürecine olan güveni artırarak ve ücretsiz teslimat sunarak satışları nasıl artırmayı hedeflediğine dikkat edin.

Konuşun - Diyalog ve katılım yoluyla müşterilerle yakınlaşın

Dijital kanallar yalnızca harika satış kanalları değildir, aynı zamanda 6 ana dijital pazarlama aracı aracılığıyla hedef kitlenizi meşgul etmek için iletişim kanalları olarak mükemmeldirler. Hedef kitlenize ulaşmak ve onları etkilemek için kanala göre hedefler belirlemenizi sağlayan ayrıntılı dönüşüm veya bütçe modelleri oluşturmanızı öneririz. Dijital kanallar, diğer kanallarla birleştirildiğinde en iyi sonucu verdiğinden, buradaki hedefler geleneksel çevrimdışı medyanın yönlendirdiği çevrimiçi ziyaretleri de içermelidir.

Servis - Değer katın

Şirketin web sitesi ve sosyal müşteri hizmetleri, müşterilerin sorularının yanıtlarını almak veya şikayet etmek için gitmeleri için doğal bir yerdir ... Sunduğunuz hizmetin kalitesine dikkat etmek, Satış, Konuşma, Tasarruf ve Cızırtı yeteneğinizi desteklemenin anahtarıdır. Bu nedenle, müşteri hizmetlerinde ne kadar iyi olduğunuzu değerlendirmek ve ardından onu daha da iyileştirmek için müşteri memnuniyeti hedeflerine ihtiyacınız var.

Tasarruf edin - Maliyetlerden tasarruf edin

Markanızı ve sosyal medya katılımınızı oluşturmanın cızırtılı olmaktan daha az çekici, ancak hizmet maliyetlerini düşürmek ve baskı ve posta gibi geleneksel medyadan tasarruf etmek için çevrimiçi maliyet tasarruflarını kullanarak kazandığınız değeri göstermelisiniz. Bu, en çok indirilen katalog sayısı veya diğer kanallara kıyasla bir dizi hizmet işlemi için hedefler belirleyebilen çok kanallı bir perakendeci veya hizmet şirketi için geçerlidir. Çevrimiçi kanallar için bütçe için mücadele ediyorsanız, finans direktörünüze veya bütçe sahibinize gösterebileceğiniz tasarruflar amacınıza yardımcı olacaktır.

Sizzle - Markanızı çevrimiçi olarak genişletin

Yarattığınız deneyim etkili ise, dijital varlığınızla etkileşim kurmanın faydaları net olacaktır; site içi ve diğer kanallarla etkileşimler sorunsuz olacak ve ziyaretçi çevrimiçi hizmetlerinizi tekrar kullanmak isteyecek ve arkadaşlarına ve meslektaşlarına bundan bahsetmek isteyecektir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle