GNS Network

Dijital Pazarlama KPI ve Ölçütleri

Dijital Pazarlama KPI ve Ölçütleri

Pazarlama çabalarınızı takip etmiyorsanız, işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacaksınız? İşte o zaman Temel Performans Göstergeleri veya KPI'lar devreye girer! KPI'lar, ölçeklendirmeye devam edebilmeniz için işletmeniz için en önemli metrikleri ölçmenize yardımcı olur. Dijital pazarlama TPG'nizi izleme hakkında bilmeniz gerekenlere daha yakından bakalım.

Dijital Pazarlama KPI nedir?

Anahtar performans göstergesi (KPI), işletmenizin performansının bazı yönlerini ölçmek için kullanabileceğiniz ölçülebilir bir ölçü veya metriktir. KPI'lar, çalışan performansından satışlara kadar işletmenizin herhangi bir bölümüyle ilgili olabilir. Dijital pazarlama KPI'leri, dijital pazarlama stratejinize doğrudan bağlı olan metriklerdir, bir marka bilinirliği, müşteri adayı oluşturma, satış büyümesi veya arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi olabilir. Çevrimiçi satış geliriniz, web sitesi trafiğiniz, SERP, dönüşüm oranları, sayfa dönüşümü, pazarlama nitelikli potansiyel müşteriler (MQL), etkileşim oranı, toplam gelir, temel olarak çevrimiçi pazarlama stratejilerinizin bir parçası olan ve eyleme geçirilebilir herhangi bir ölçülebilir değer gibi verileri içerir. KPI'larınız Linkedin, Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarınızdan veya AdWords (şimdi Google reklamları) gibi PPC araçlarınızdan veya bing reklamlarınızdan, Google Analytics gibi web analizi araçlarınızdan veya herhangi bir olası satış dönüştürme aracından, pazarlama etkinliklerinden gelebilir. hatta satış ekibiniz.

KPI'larınızı Neden İzlemeniz Gerekiyor?

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığının net bir resmine sahip olmak için KPI'larınızı izlemeniz gerekir. Günün sonunda bir kar elde ederseniz, ancak karın nereden geldiği ve pazarlama stratejinizin hangi bölümünün rol oynadığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa, nereye yatırım yapacağınızı asla bilemezsiniz. Örneğin, tek bir web sitesi trafiği kaynağı, siz herhangi bir etki yaratmayan diğer pazarlama kanallarına para harcarken neredeyse tüm nitelikli potansiyel müşterilerinizi ve satışlarınızı yönlendiriyor olabilir. Google Analytics veya Google Ads gibi çok sayıda platform sayesinde günümüzde neredeyse her şey izlenebildiğinden, müşterilerinizin nereden geldiğini, potansiyel müşteri başına maliyetinizi, bir müşteri edinmenin maliyetini, dijital pazarlama çabalarının ne olduğunu tam olarak görmek kolaydır. en iyi sonucu verdi, vb. Bu bilgiyle, stratejinizin kârsız kısımlarını bırakabilir ve karlı olanların daha da iyi çalışmasını sağlamaya odaklanabilirsiniz.

İzlenecek Doğru KPI'lar Nasıl Seçilir

Dijital pazarlama için doğru KPI'ları seçmek "her şeye uyan tek beden" bir karar değildir. Bir şirketin izleyebileceği en iyi KPI'lar, bir başkası için aynı olmak zorunda değildir. İşletmeniz için en iyi KPI'ları seçmek için hedeflerinize bakmanız ve geriye doğru çalışmanız gerekir. Örneğin, müşteri takibiniz tamamen telefon üzerinden veya yüz yüze yapılıyorsa, e-posta pazarlama KPI'larını izlemenize gerek yoktur. İzlemeniz için en değerli KPI'lar ne olursa olsun, SMART kriterlerini karşılamaları gerekir. İzlediğiniz KPI'ların şunlar olması gerekir:

  • Özel
  • Ölçülebilir
  • Başarılabilir
  • Alakalı
  • Zamanında

Diğer bir deyişle, KPI'nın dijital pazarlamacıların ölçebileceği, bunu başardığınızda tanımlanabilen, hedeflerinizle ilgili olan ve ona bir son tarih veya zaman çerçevesi uygulanabilen belirli bir sonuç sağlaması gerekir.

Neler İZLENMEMELİ

Web sitesi trafiğinden e-ticaret ölçütlerine, karmaşaya veya organik aramaya kadar herhangi bir dijital pazarlama KPI'sını izleme kolaylığı iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Önemli ölçümleri izlemeyi kolaylaştırır, ancak aynı zamanda değeri olmayan şeyleri izlemeyi, değerli zamanınızı boşa harcamayı ve odaklanmayı kolaylaştırır. Hangi KPI'ları ölçeceğinize karar verirken, bilginin size kar hanenizi iyileştirmenin yolları hakkında herhangi bir yararlı içgörü sağlayıp sağlamayacağını düşünün. Metrik, üzerinde hareket edebileceğiniz veya etkileyebileceğiniz bir şey değilse, büyük olasılıkla bir makyaj metriğidir, bu nedenle izlemeye değmez. Örneğin, Facebook beğenileriniz veya twitter takipçileriniz gibi gösteriş metriklerini izlemek cazip gelebilir, ancak şu anda daha fazla beğeni veya takipçi edinmeyi amaçlayan bir sosyal medya kampanyası yapmıyorsanız, neden takip etmelisiniz? Etkili bir KPI değil.

En Önemli Dijital Pazarlama KPI'ları

İzlediğiniz belirli KPI kombinasyonu, işinize ve dijital pazarlama kampanyalarınızla tam olarak hangi kanalları hedeflediğinize bağlı olsa da, çevrimiçi iş yapan çoğu şirket için birkaç kategori geçerlidir. Bunlar şunları içerir:

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
  • Sosyal medya
  • Ücretli arama motoru pazarlaması (SEM)
  • Eposta pazarlama
  • Web sitesi ve blog içeriği (içerik pazarlaması)

Ayrıca, çoğu şirketin sahip olmaktan yararlanacağı bazı genel pazarlama ölçümleri ve KPI'lar da vardır.

Genel Pazarlama KPI'ları

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (MYBD)

Bir müşterinin yaşam boyu değeri, tipik bir müşterinin zaman içinde ürettiği gelirdir. Bu, tipik saklama oranınıza ve arka uç ürün veya hizmet tekliflerinize bağlı olarak günler, haftalar, aylar veya yıllar olabilir.

Müşteri Edinme Maliyeti

Edinme maliyeti, yeni bir müşteri edinmek için ne kadar harcamanız gerektiğidir. Bu, reklam, satış aramaları veya ziyaretleri ve araştırma ve dönüştürme sürecinize giren diğer her şeyi içerebilir.

Yatırım Getirisi (YG)

ROI, önceki iki KPI'nin bir fonksiyonudur. Müşteri edinme maliyetinizi üretilen gelirle karşılaştırdığınızda ne kadar kâr elde ettiğinizi size söyler.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı, ziyaretçilerin potansiyel müşteriye dönüşme ve müşterilere dönüşme yüzdesidir. Bu genel bir pazarlama KPI'sıdır, ancak her kanalı ayrı ayrı izlemek istiyorsanız diğer kategorilerden herhangi biri için de geçerli olabilir. Ayrıca toplam potansiyel müşteri veya dönüşüm sayısını da izleyebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) KPI'ları

Arama Trafiği

Arama trafiği ölçümleri, Google'dan ve diğer arama motorlarından sitenize gelen trafikle ilgili toplam ziyaretleri, benzersiz ziyaretçileri, organik trafiği, web sitesi ziyaretçilerini, trafik kaynaklarını, oturum başına sayfa görüntülemelerini, en iyi sayfaları ve çeşitli diğer KPI'ları içerir.

Anahtar Kelime Sıralaması

Bu KPI, sitenizin en değerli anahtar kelimeleriniz ve kelime öbekleriniz için nerede sıralandığını size söyleyecektir. SEO çabalarınızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için zaman içindeki sıralamadaki değişiklikleri izleyebilirsiniz.

Geri bağlantılar

Geri bağlantılar, arama motoru optimizasyonunda önemli bir faktördür. Bu KPI, sizin sitenize başka kaç sitenin bağlandığını izlemenizi sağlar ve arama trafiği KPI'ları ile birleştirildiğinde, bu bağlantıların sıralamanızı ve trafiğinizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Etki Alanı ve Sayfa Yetkilisi

Etki alanı yetkisi, arama motorlarının web sitenize ne kadar yetki verdiğinin bir ölçüsüdür. Başka bir deyişle, içeriğinizin ne kadar önemli olduğunu düşünüyorlar. Sayfa yetkisi, sayfa bazında aynı ölçüm türüdür.

Çıkma Oranı

Bir ziyaretçi web sitenizdeki bir sayfaya geldiğinde ve hemen tıkladığında, buna hemen çıkma denir. Bu KPI'yi izlemek, ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlamak için açılış sayfalarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya KPI'ları

Beğeniler, Yorumlar ve Paylaşımlar

Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar sosyal medya sitelerinin can damarıdır. Sosyal medya hedeflediğiniz kanallardan biriyse, bu KPI'lar size bu sitelerde ne kadar maruz kaldığınızı söyleyecektir.

Takipçi Büyüme Oranı

Yeni potansiyel müşteriler ve müşteriler oluşturmak için sürekli bir yeni takipçi akışına ihtiyacınız var. Bu KPI, belirli bir süre boyunca büyüme oranını ölçecektir.

Sosyal Medya Trafiği

Sosyal medya trafiği ölçümleri, SEO trafiğiyle aynı şeyleri (ziyaretler, benzersiz ziyaretçiler, trafik kaynakları vb.), Ancak özellikle sosyal medya sitelerinden kapsar. Her kanal için belirli sayıların yanı sıra tüm kanallar için genel KPI'larınızı izlemek isteyebilirsiniz.

Sosyal Medya Dönüşümleri

Sosyal medya trafiği gibi, genel dönüşümleri ve her kanalın sonuçlarını izlemek isteyebilirsiniz.

Ücretli Arama Pazarlamacılığı TPG'leri

Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Ücretli reklamcılık kullanıyorsanız, CPC izlemeniz gereken temel KPI'lardan biridir.

Tıklama Oranı (TO)

TO, trafik için ödeme yaparken izlemeniz gereken başka bir temel KPI'dır. Daha iyi bir TO size yalnızca daha fazla trafik getirmekle kalmaz, bazı reklam ağlarında TBM’nizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Kalite Puanı

Reklam ağlarının TBM’nizi belirlemek için kullandığı faktörlerden biri, reklamınızın kalite puanıdır . Daha iyi bir TO alan daha alakalı bir reklam, genellikle daha yüksek bir kalite puanına sahip olur ve bu da daha düşük TBM'lerle sonuçlanır.

E-posta Pazarlama KPI'ları

Kayıt Oranı

E-posta pazarlamasına kaydolma oranı, ister bir haber bülteni, tanıtım yazısı, örnek olay incelemesi veya başka bir teşvik sunsanız da, sitenize gelen ziyaretçilerin e-posta listenize kaydolma yüzdesidir.

Açılma Oranı

Açılma oranı, e-posta listenizdeki kaç kişinin e-posta mesajlarınızı açtığıdır. Bu KPI, konu satırlarınızın ne kadar etkili olduğunun harika bir göstergesidir.

Tıklama Oranı (TO)

Web siteniz, ürünleriniz veya hizmetlerinizdeki sayfalara bağlantılar veya e-postalarınıza başka herhangi bir şey eklerseniz, etkileşimi ölçmek için bu bağlantılara kaç kişinin tıkladığını izleyebilirsiniz.

Çıkma Oranı

E-posta hemen çıkma oranı, web sitesi trafiğinden farklıdır. Geri dönen bir e-posta, teslim edilemeyen bir e-postadır - gönderene "geri döner".

Abonelikten çıkma

Müşterilerinize gönderdiğiniz her e-postada, kendilerini listenizden çıkarabilmeleri için muhtemelen bir abonelikten çıkma bağlantısı vardır. Bu KPI, abonelikten çıkanların sayısını izlemenize olanak tanır, böylece hangi tür mesajların en etkili olduğunu ve hangi türlerin daha fazla abonelikten çıkmaya yol açtığını görebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle