GNS Network

ÇÖZÜM Instagram Kurulum Hata Kodu 24

Instagram Kurulum Hata Kodu 24

Instagram ile başınız dertteyse veya takılıp kalıyorsanız ve Instagram Kurulumunu Google Play'den [Android] indiremiyorsanız. Instagram uygulamaları yüklenirken hata mesajı çıkıyor Uygulama Kurulumu Sırasında Bilinmeyen Hata Kodu: “-24”; veya Hata Kodu 24. O zaman endişelenmeyin! Fix Instagram Kurulum Hata Kodu 24 , profesyoneller tarafından önerilen basit sorun giderme adımlarını izleyerek kolay bir iştir. Bu nedenle, hata esas olarak depolama dizini içinde aynı dosya adına sahip dosyaların üzerine yazılırken ortaya çıkar. Bu Hata Kodu 24'ün meydana gelmesinin diğer yaygın nedenleri arasında, bir oyunu veya uygulamayı güncellemeye çalıştığınızda veya cihazınız o klasörün bir Clash'i olabileceğinde veya oyunu kaldırmadan uygulamayı güncellediğinizde vb. Ardından, bu sorundan kolayca kurtulmak için Kurulum Hata Kodu 24'ü çözmek için verilen adımları izlemeniz yeterlidir.

Adım 1:- İnternet veya Mobil Veri Bağlantısını Doğrulayın

Öncelikle İnternet veya mobil veri bağlantınızın doğru bağlanıp bağlanmadığından emin olun. Evet ise, çalışıyorsa, cihazı tamamen yeniden başlatmayı deneyin.

Adım 2:- Tarih ve Saati Güncelleyin

Ardından Instagram Servis uzman ekibinin önerdiği şekilde cihaz üzerinden tarih ve saati güncellemeye çalışmalısınız.

Adım 3:- SD Kart Ayarını Doğrulayın

Android “Menü” simgenizin ana ekranından gidin ve “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Şimdi, “Depolama” simgesini seçin. Cihazın hafıza kartını devre dışı bırakmak için SD kartın bağlantısını kesme adımlarını izleyin. SD kartınızı Android cihazdan çıkarın ve bir SD kartı yeniden takmak için bir süre bekleyin.

4. Adım: Uygulama Yüklemenizi Devre Dışı Bırakın

Bilinmeyen kaynaklarla uygulama yükleme işleminizi aşağıdaki şekilde devre dışı bırakmayı denemelisiniz: -“Ayarlar” simgesine gidin ve “Kişisel başlık”ın hemen altında göze çarpan “Güvenlik” bölümüne dokunun. “Bilinmeyen kaynaklar” bölümüne ilerleyin ve kaydırıcının tamamen kapalı olduğundan emin olun.

Adım 5: - Önbelleği Temizle

Bu sorunu otomatik olarak düzeltmek için Önbelleği Temizlemeyi denemelisiniz. Bu adımları takip et:- “Ayarlara Git” simgesine tıklayarak Google Play Hizmetleri uygulamasının önbelleğini temizleyin. “Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi” simgesine dokunun ve “TÜMÜ” simgesine gidin. “Google Play Hizmetleri” simgesini seçin ve “Önbelleği temizle” seçeneğine tıklayın.

Adım 6: - Tüm Play Store'u Kaldırın ve Yeniden Kurun

Kaldırın ve ardından “Ayarlar” simgesine gidip “Uygulamalar” simgesini seçerek tüm Play Store güncellemelerini yeniden yükleyin. “Uygulama Yöneticisi” simgesine tıklayın ve “Google Play Store uygulaması” simgesine dokunun. “Güncellemeleri Kaldır” simgesine tıklamanız ve “Tamam” simgesini seçmeniz önerilir.

7. Adım: - Tüm Sistem Güncellemelerini Yükleyin

Cihazın ana 'Ayarlar uygulaması' bölümünü açarak tüm sistem güncellemelerini yükleyin ve “Hakkında veya Sistem güncellemeleri” seçeneğini seçin. Ancak, bir güncelleme varsa, cihaza yüklemek için ekrandaki tüm talimatları izleyin.

Adım 8: - İndirme Yöneticisinin Açıldığını Doğrulayın

"İndirme Yöneticisi"nin açık olduğundan emin olun

9. Adım: - Aygıtın Depolamasını Onaylayın

Şimdi, cihazınızın depolama kullanılabilirliğini kontrol edin.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle