GNS Network

Dijital Çağda Bütünleşik Pazarlama İletişimi

Dijital Çağda Bütünleşik Pazarlama İletişimi

Akıllı telefonlar, tabletler ve ses cihazları gibi web bağlantılı teknolojilerin son on yılda yaygınlaşması, tüketicilerin markalarla temas noktalarının miktarını büyük ölçüde artırdı. Sıklıkla alıntılanan bir Google vaka çalışması, bir araba alıcısının yolunun satın almadan önce 900'den fazla marka etkileşimi içerebileceğini gösteriyor. 1 Bu büyük artış, pek çok yeni ve genişleyen medya platformunda marka iletişiminin yönetilmesinde daha büyük bir sorumluluğa yol açtı. Marka hem geleneksel hem de dijital medyayı içerecek şekilde gelişirken entegre bir iletişim stratejisini sürdürmek, tüm pazarlama kanallarında mesajda kalmak için çok önemlidir.

“Bütünleşik Pazarlama İletişimi” Nedir?

"Entegre pazarlama iletişimleri" veya IMC ile, nerede olurlarsa olsunlar reklam mesajının tüketiciler için alakalı ve tutarlı olduğunu kastediyoruz - ister televizyonda ulusal bir spot ister Google'da bir metin reklamı izliyor olsunlar. Aronson Advertising'de, markadan müşteriye en iyi deneyimi sağlamak için tüm pazarlama materyallerimizi orijinal ekipman üreticisinin marka mesajıyla uyumlu hale getirmek için sürekli çaba gösteriyoruz. Örneğin, lüks otomotiv müşterilerimize, markanın yüksek bütünlüğünü yansıtan reklam metinleri verilir. Yerine çağrılar harekete “NewModels On Our Cazip Teklifler Keşfet”: “Kaydet Big Üzerine Yeni Bir Araç” kullanıcıların talep eden, daha demografik hedef yakışır açısından aynı çekirdek mesajı iletiyor.

IMC Neye benziyor?

Jaguar markasıyla daha spesifik bir otomotiv örneği bulunabilir. Jaguar'ın misyonu ve vizyonu şirketin ana sayfasında açıkça belirtilmiştir: Özünde İngiliz, zamanın en iyi tasarım ve mühendislik akıllarından bazıları tarafından yaratıldı. Bugün, olağanüstü tasarıma ve benzersiz bir sürüş hissine sahip performans otomobilleri üretme konusunda uzun bir geçmişe sahibiz; nabız yarışını belirleyen anında tanınabilir otomobiller.” Jaguar'ın pazarlama materyallerinde bu temel değerlerin izini sürmek kolaydır. Marka sözcüleri arasında İngiliz aktörler Sir Ben Kingsley ve Tom Hiddleston yer alıyor. Markalı sosyal medya gönderileri, Jaguar model serisinin tasarımını ve performansını güçlendirirken, "canlılığı" "nabız yarışı" ile eşanlamlı olarak kullanıyor. Jaguar, lüks bir otomotiv markasının dijital kanallarda entegre bir pazarlama iletişimi yaklaşımını nasıl sürdürebileceğinin en iyi örneğidir.

IMC Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Böyle bir stratejinin faydaları çok yönlüdür. Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV), müşterinin satın alma ve sahiplik ömrü boyunca tutarlı bir mesajın sürdürülmesiyle artırılır. Bu, özellikle lüks markalar için otomotiv alanında son derece rekabetçi bir performans göstergesi olan marka sadakati anlamına geliyor. Entegre pazarlama yaklaşımının bir başka yararı da, bir marka mesajının tüketici ile tam bir diyaloga dönüşmesidir. Özellikle sosyal medya çağında tüketiciler, Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler platformlarda markalarla halka açık bir şekilde ileri geri iletişim kurabilmektedir. Ancak, en iyi müşteri hizmetini ve itibarını sağlamak için sürekli marka iletişimi gerektirecek şekilde daha da fazla platform gelişiyor; bu gelişmekte olan platformlar arasında Yelp, DealerRater ve Google My Business bulunmaktadır.

IMC Nasıl Kullanılır?

Bu kadar çok sosyal ve inceleme platformunda başarılı olmak, mesaj ve marka üzerinde kalırken çeşitli tüketici etkileşimlerine uyum sağlayabilen çevik bir sosyal ekip gerektirir. Bunu etkili bir şekilde yapmak, tüketici için bir kapsayıcılık duygusu yaratır ve marka sadakati için bir başka destektir. En etkili olmak için, sinerjik sonuçlar elde etmek için SEO, SEM ve SMM ekiplerinin olağanüstü çalışması gerekir. Bu tam olarak Aronson Advertising'in uyguladığı stratejidir. Her bir dijital ekip, temel marka değerlerini bütünsel olarak iletmek için birbirlerinin çalışmalarını tamamlıyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle