Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Dijital Çağda Tüketici Davranışları Nasıl Değişti?

İnternet ve gelişen teknolojiler bu yüzyıl boyunca tüketici davranışları evrimini oluşturduk. Dijital gelişmelerin yönlendirdiği müşteri davranışlarındaki değişiklikler, işletmelerin de uğraşması gereken en büyük fırsatları ve zorlukları sunuyor. Müşteri davranışlarınız hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onlarla o kadar kolay etkileşim kurarsınız. Bu, daha fazla satış elde etmenin ve işinizi geliştirmenin anahtarıdır. Dijital çağda tüketici davranışları nasıl değişti ? Daha da önemlisi, işletmeniz giderek dijitalleşen bir dünyada kazanmak için ne yapabilir?

1. Müşterilerin satın alma yolculukları zaman içinde nasıl değişiyor?

Geleneksel Pazarlama Hunisi modelinde müşteriler, ürün ve markanın farkındalığıyla başlar. Bundan sonra, ürünü satın almak ve sadık müşteriler olmak için sonunda birkaç adımdan geçerler . Pazarlamacının buradaki görevi, tüketicinin içinde bulunduğu aşamayı belirlemek ve müşterileri satın almaya yönlendirmektir. Ancak, internetin açtığı muazzam miktarda karar gücü ve bilgi sayesinde, müşteriler artık şirketlerle yukarıda açıklanan doğrusal yollarla etkileşime girmiyor. 2009’da McKinsey, tüketici davranışını açıklamak için Tüketici Karar Yolculuğu adlı yeni bir model oluşturdu . Bu model dört ana aşamadan oluşur: İlk Değerlendirme, Aktif Değerlendirme, Satın Alma Anı ve Satın Alma Sonrası Deneyim. Bu yeni modelin çarpıcı özelliği, bir Sadakat Döngüsü aracılığıyla çok daha tekrarlı bir müşterinin karar sürecini göstermesidir. Pazarlama Hunisi modeli ve McKinsey’s Journey, sayısız çevrimiçi kurs tarafından vaaz edilen ve Fortune 500 şirketlerinden küçük e-ticaret mağazalarına kadar çeşitli işletmeler tarafından kullanılan en popüler pazarlama çerçeveleridir. Ancak, her ikisine de dijital ivme ile meydan okunuyor.

Yeni hızlandırılmış satın alma yolculuğuna katılın

Dijital değerlendirme, alışveriş yapanların karar verme yolculukları boyunca kendilerini keşfetmelerini, eğitmelerini ve güçlendirmelerini kolaylaştırdı. Bu yolculuk onlara kalmış ve yönlendirilemez, sadece desteklenebilir veya etkilenebilir. Önceki iki pazarlama modelinin en önemli sınırlamalarından biri, çok yavaş olmalarıdır. Bu günlerde ve çağda, müşteriler internet üzerinden her gün bir ton bilgi bombardımanına uğruyor ve dikkat süreleri hızla tükeniyor. Müşteriler, satın alma yolculuğunda birden fazla gün veya saat harcamak yerine, birkaç dakika veya saniye sonra farkındalıktan satın alma kararına geçebilirler. Zamanlarını ve enerjilerini bir öğenin değerini diğerine göre değerlendirmek için harcayamayacak kadar meşguller. En sevdikleri ürünleri alırlar veya tıklarlar ve devam ederler. Modern müşteriler, satın alma yolculuklarının aşamaları arasında ileri geri hareket edebilir ve bazen ihtiyaçlarını karşılamak için aşamaları tamamen atlayabilir.

Alışveriş faaliyetlerinde mobil cihazların giderek daha fazla kullanılması

Tüketiciler, mobil cihazları aracılığıyla çevrimiçi alışverişe muazzam miktarda para harcıyorlar . Akıllı telefonlar ve tabletler, müşterilerin perakendecilerle etkileşim biçiminde önemli değişiklikler yapıyor. İlginç bir şekilde, müşteriler mobil cihazlarını ürün özelliklerini araştırmak, mağaza bulmak gibi çeşitli çevrimiçi alışveriş etkinlikleri için kullanırlar. Alışveriş yapanlar ayrıca akıllı telefonlarını fiyatları karşılaştırmak, kupon indirmek, QR kodu taramak vb. için de kullanırlar. -ve-harç mağazaları. Ayrıca müşteriler, ayrıntılı ürün açıklamaları, resimler, kişiselleştirilmiş teklifler vb. gibi alakalı ve ilgi çekici içerik ve bilgiler içeren mobil uygulamalara güçlü bir şekilde ilgi duymaktadır.

Perakendeciler için

Dijital çağ, radikal ve alışveriş yapanlar tarafından yönlendirilen bir müşteri hizmetleri reformu yaratıyor. Bugün, müşterilerin mal ve hizmet satın alırken eskisine göre daha fazla seçeneği var ve daha az sorunla karşılaşıyorlar, ancak bir şeyler ters gittiğinde şikayet etme olasılıkları daha yüksek. Başka bir deyişle, müşteriler eskisinden daha az hoşgörülü ve mağazaların istek ve ihtiyaçlarını karşılaması daha zor.  Müşteriler, markalarla etkileşim kurmak için giderek daha fazla omnichannel kullanıyor . Örneğin, ürünü çevrimiçi olarak ararlar, satın almak için fiziksel mağazalara gelirler, mobil uygulamalar aracılığıyla incelemeleri paylaşırlar ve sosyal medya ağları aracılığıyla destek ekibinize sorular sorarlar. Her müşterinin, mağazalarla bağlantı kurmak için kullanmak istediği favori temas noktaları vardır.

2. Satın alma kararlarını hangi faktörler etkiler?

Hız ve rahatlık

Müşteriler, ihtiyaç duydukları ürün veya hizmeti hangi kanallardan seçerlerse seçsinler elde etmek için geçirdikleri baştan sona süreçleri basitleştirmek isterler. Örneğin, bir müşteri favori ürününü iki arama denemesinde bulamazsa hemen sayfanızdan ayrılacaktır. Alışveriş yapanlar, ödeme süreciniz çok fazla çaba gerektiren ve birkaç sayfa yönlendirmesi içeren çok karmaşıksa sizi terk etmeye isteklidir. Müşteriler , perakendecilerden kusursuz deneyimler beklerler . Müşteriler mağazalarınızdan memnun kalmadığında, onları ne kadar reklam bombardımanına tutarsanız atın, muhtemelen mağazanıza geri dönmeyeceklerdir.

Çevrimiçi incelemeler

Müşteriler satın alma kararı vermeden önce, kendileri gibi insanların deneyimlerini duymak için genellikle yorumları okurlar. Müşteriler, sahip olduğunuz yorumların toplamını veya genel yıldız puanını görmek için çevrimiçi incelemelerinize yalnızca bir göz atmaz . Müşteri deneyiminiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için incelemenin içeriğini derinlemesine incelerler. Müşteriler güvenirler ve çevrimiçi incelemelerden oldukça etkilenirler. O ürünle harika bir deneyime sahip olduklarından eminlerse, ürün için ödeme yapmaya isteklidirler. Bu nedenle, çevrimiçi incelemeler, potansiyel bir müşteriyi değerlendirme aşamasından satın alma kararlarına itmek için harika bir pazarlama aracı olabilir. 

Etkileyiciler ve blogcular 

Artık insanların güvendikleri ve hayran oldukları markaları ve influencerları kolayca takip ederek bir ürün veya hizmet hakkında kendi fikirlerini oluşturabildikleri bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz . Etkileyici, ünlü kişiler veya diğerlerinden öne çıkmasına yardımcı olan ve tüketicilerin onu takip etmesini sağlayan bir özelliğe sahip sıradan bir kişi olabilir. Bu günlerde bazı müşteriler, bir blogger tarafından doğrudan marka tarafından bir reklam aracılığıyla söylenenlerden daha fazla güven duyuyor. Sonunda, reklamlar tarafından kesintiye uğramamak için cihazlarında reklam engelleyiciler kullanırlar. Influencer veya blogcular genellikle günlük yaşamları hakkında paylaşımlarda bulunur, takipçilerine fikirlerini sorar ve onlarla doğrudan etkileşime girebilir. Daha da önemlisi, etkileyiciler hedef kitleleriyle aynı yaş grubuna, ilgi alanlarına ve davranışlara sahiptir . Böylece izleyiciler için güvenilir, çekici ve erişilebilir hale gelirler ve takipçilerinin görüşlerini kolayca şekillendirebilir ve etkileyebilirler. Bu nedenle birçok müşteri, influencer tavsiyelerine göre alışveriş yapıyor.

3. Müşteri davranışlarındaki değişikliklere nasıl uyum sağlanır?

Müşterilerin bilinçaltına ulaşın

Yukarıda bahsedildiği gibi, birçok müşteri artık satın alma kararlarını içgüdüsel olarak bir tıklama ile sadece birkaç saniye içinde veriyor. Satın alma yolculuklarını kısaltmak isterler ve beklemekten hoşlanmazlar. Tüketicilerinizin markanızı hemen seçmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Cevap, bilinçaltı düzeyinde onlara ulaşan olumlu bir izlenim bırakmaktır. Marka algısı , tüketicilerin bilinçaltını baştan çıkarmanın en etkili yollarından biridir. Bu, işletmelerin, insanların markanıza baktığı anda, markanızla ilgili olumlu düşüncelerin, imajların, deneyimlerin ve duyguların akıllarına geleceğinden ve onları şirketin ürününü satın almaya motive edeceğinden emin olmaları gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için işletmelerin dikkat çeken ama aynı zamanda olumlu bir duygusal tepkiyle bağlantılı markalar oluşturması gerekiyor. Örneğin, doğru içerik pazarlama stratejisi aracılığıyla müşterilere faydalı, alakalı bilgiler sağlamak, marka bilinirliği oluşturmanın en iyi ve en etkili yollarından biridir. Dijital çağda harika içerik, başarılı bir pazarlama kampanyasının kalbi olarak görülebilir. İçeriği ne kadar iyi yönetirseniz, şirketin gelişimine o kadar olumlu etki sağlar. İçerik yönetimi için harika çözüm paketleri arıyorsanız, Magento 2 İçerik Yönetimi uzantıları size yardımcı olmak için burada!

Müşteri odaklı tasarıma öncelik verin

Modern pazarlamada artık ürünün reklamını yapmak ve müşterilerin gelmesini beklemek için paranızı ve emeğinizi harcamazsınız. Şimdi belirli müşterilerle ve belirli müşteriler için ürünler üretme zamanı. Müşterilerin ürünü değerlendirmesine yardımcı olacak bilgiler sağlamakla kalmayıp, işletmenin de bu bilgileri en kısa sürede, en çok hedeflenen müşteri grubuna doğru zamanda, doğru yerde sunmaya odaklanması gerekiyor. Bunu yapmanın tek yolu teknolojiyi kullanmaktır. Makine öğrenimi ve yapay zeka platformunu her gün kullanmak teknik olmayan pazarlamacılar için bile daha ucuz ve daha rahat. Bu teknolojilerden yararlanın ve pazarlamanızı bir sonraki seviyeye yükseltin.  Makine öğreniminin faydalı uygulamalarından biri, hem perakendeciler hem de müşteriler için büyük bir nimet olabilen kişiselleştirilmiş pazarlamadır. Örneğin, bir kişinin bir öğeye göz atması, ancak satın almaması durumunda, bu hatırlatıcılar, ziyaret ettiği diğer web sitelerinde reklam olarak görünecek veya e-posta yoluyla teslim edilecektir.

Müşterilere terk edilmiş sepetleri hakkında nasıl e-posta göndereceğinizi merak ediyorsanız, onları geri gelip ödemeyi tamamlamaya teşvik edin, Mageplaza Terk edilmiş sepet e-postasını kullanmanız önerilir. Özgün ve özgün olmak, modern pazarlamada başarı kazanmanın anahtarıdır. Şirketinizdeki herkes ne inşa ettiğinizi gerçekten önemsemeden ve kimliğinizle uyumlu hale getirmeden gerçek özgünlüğe ulaşamazsınız. Bu nedenle, sadece pazarlama departmanının değil, müşteri hizmetlerinden Ar-Ge’ye kadar tüm departmanların şirkette müşteri yolculuğuna takıntılı olması gerekiyor. İşletmeler, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini organizasyonun merkezi yönlendirme noktasına getirerek, teknolojinin sürekli gelişimi ile müşteri davranışlarındaki değişikliklere uyum sağlamaları için olmazsa olmaz koşul olan kusursuz bir müşteri deneyimi sunabilmektedir.

Üstün bir deneyim sunun

Yukarıda belirtildiği gibi, müşterilerin beklentileri önemli ölçüde artmaktadır. Artık birden fazla markayı keşfetmeye açıklar ve alışveriş yolculukları sırasında yanlış bir deneyim yaşarlarsa markanızdan ayrılmaya hazırlar. Bu nedenle, müşteri deneyimlerini optimize etmek her işletmenin odak noktası olmalıdır. Daha da önemlisi, dijital çağda müşteriler çevrimiçi deneyimlerine giderek daha fazla değer veriyor, bu nedenle şirketin dijital müşteri deneyimlerini iyileştirmesi ideal.

Exit mobile version