GNS Network

E Ticaret ve Dijital Pazarlama Nedir?

E Ticaret ve Dijital Pazarlama Nedir

Hemen hemen her pazarlama işlemi artık çevrimiçi olarak gerçekleştirilirken, günümüzde insanların kullandığı çeşitli dijital pazarlama türlerini ayırt etmek zor olabilir. Örneğin, e-ticaret pazarlamasını ele alalım - nedir ve sosyal medya, içerik, arama motoru ve e-posta pazarlaması gibi uygulamalarla nasıl karşılaştırılır? E-ticaret pazarlaması ve dijital pazarlama birbirini dışlamaz. E-ticaret web siteleri, bir ürünü tanıtmak ve işlerini büyütmek için yukarıdaki dijital kanalların tümünü kullanabilir.

E-ticaret pazarlamacıları , ziyaretçileri çekmek ve çevrimiçi satın alma işlemlerini kolaylaştırmak için sosyal medyayı, dijital içeriği, arama motorlarını ve e-posta kampanyalarını kullanabilir. E-ticaret pazarlamasının ne olduğu ve kendi stratejinizi nasıl uygulayacağınız hakkında daha fazla ayrıntıya dalmadan önce, e-ticaret reklamcılığının tanımını ve bir e-ticaret işletmesi için reklamcılığın pazarlama ile eşdeğerliğini gözden geçirelim.

E-ticaret Reklamcılığı

Reklamcılığın pazarlama şemsiyesi altına düşmesine benzer şekilde, e-ticaret reklamcılığı e-ticaret pazarlamasının altına düşer - ve birlikte kullanıldığında, dönüşümleri artırmak ve marka bilinirliğini artırmak için kitle üyelerinize daha etkili bir şekilde ulaşma olanağına sahip olursunuz. Yukarıdaki tanımımızda belirtildiği gibi, e-ticaret pazarlaması, ürününüze veya hizmetinize yönelik farkındalığı ve eylemi yönlendirmekle ilgilidir. Bu arada, e-ticaret reklamcılığı, ürününüzü gerçekten tanıttığınız yöntemleri içerir. Çevrimiçi veya e-ticaret pazarlaması ve satışı açısından bu reklamlar, görüntülü reklamlar, banner reklamlar veya zengin medya reklamları biçiminde olabilir. Buradaki ana çıkarım, e-ticaret reklamcılığının, ürün veya hizmet tanıtımınıza odaklanmak için e-ticaret pazarlama stratejinizi geliştirirken uygulamak için oldukça etkili bir yöntem olduğudur. Şimdi, e-ticaret pazarlaması hakkındaki derinlemesine tartışmamıza geri dönelim.

E-Ticaret Pazarlama Türleri

Size bir e-ticaret pazarlama stratejisinin nasıl göründüğüne dair bir fikir vermek için, bazı yaygın pazarlama kanalları ve bunları bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Markalar, yayıncılar, müteahhitler ve büyüyen işletmelerin tümü, hedef kitleleriyle bağlantı kurmak ve kitlenin ilgilendiği içeriği yayınlamak için günümüzün en popüler sosyal ağlarında sayfalar açar. Bir e-ticaret pazarlamacısı olarak aynı şeyi yapabilirsiniz, ancak yürüttüğünüz kampanyalar biraz farklı görünebilir ve her sosyal ağ ihtiyaçlarınıza uygun olmayabilir. E-ticaret web siteleri son derece görseldir - sonuçta ürünü sergilemeniz gerekir - bu nedenle sosyal medyadaki başarınız, ürün sayfalarınıza dikkat ve trafik çekmek için görüntüleri kullanmanıza bağlıdır. Instagram, net ürün fotoğrafları yayınlamanıza ve ürününüzün erişimini satın alma sayfasının ötesine genişletmenize olanak sağladığı için e-ticaret işletmeleri için uygun bir platformdur.

İçerik pazarlama

"İçerik pazarlaması" kelimesini duyduğunuzda, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmeyi ve sektörünüzle ilgili soruları yanıtlamayı amaçlayan blog ve video pazarlamayı düşünebilirsiniz. Ancak çevrimiçi bir ürün satıyorsanız, işlem oluşturmak için gerçekten makalelere ve videolara ihtiyacınız var mı? Kesinlikle yaparsın.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması (SEM), hem arama motoru optimizasyonunu (SEO) hem de ücretli reklamcılığı içerir. SEO, içeriği optimize etmek için Google'ın sıralama algoritması hakkındaki bilginize dayanırken, SEM, en üst noktalar için ödeme yapmanıza olanak tanıyan tıklama başına ödeme (PPC) kampanyaları, görüntülü reklam kampanyaları veya ürüne özel reklam kampanyaları ( Google Alışveriş'i düşünün) içerebilir. arama motoru sonuç sayfalarında. Google'da PPC kampanyaları, potansiyel alıcıların kampanyanızın terimleriyle eşleşen arama terimleri girdiklerinde sayfanıza bir bağlantı görmelerini garanti eder. Ancak, bir kişi sonucunuzu her tıkladığında Google'a ödeme yaptığınız için, size getirisi yüksek olmalıdır. Bu nedenle e-ticaret pazarlamacıları genellikle Google AdWords'e kaydolur ve ürün sayfalarını PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtırlar. Kampanya, arama yapanları ücretli bir sonucu tıkladıklarında işletmenin ürününün hemen önüne koyarak, arama yapan kişinin işletmenin web sitesinden ayrılmadan önce satın alma olasılığını artırır.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, dijital pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve ister inanın ister inanmayın, e-ticaret pazarlaması dünyasında özel bir değere sahiptir. E-posta pazarlamasının en iyi yanı ? Otomatikleştirilebilir. Otomasyon , alıcının yolculuğunda ilgi alanına veya aşamaya göre segmentlere ayrılmış abonelere başarılı bir damla kampanyası oluşturabileceğiniz ve e-posta kampanyanızın sihrini yapmasına izin verebileceğiniz anlamına gelir . Uzun görev listenizde endişelenmeniz gereken bir pazarlama taktiği daha azdır. Öyle olsa bile, potansiyel müşterileriniz arasındaki güveni korumak için e-posta listeniz konusunda titiz olmanız zorunludur. Veri gizliliğinin bir internet kullanıcısının öncelik listesinde üst sıralarda yer aldığı bir zamanda, her ticari e-posta o kullanıcının gelen kutusunda hoş karşılanmaz. E-ticaret pazarlamacılarının, web sitesi ziyaretçilerini posta listelerine ne zaman ve nasıl eklediklerine dikkat etmeleri gerekir.

Etkileyici Pazarlama

Etkileyici pazarlama, hedef pazarınızı etkileyen kişilere veya markalara odaklanır. Bu terim genellikle birkaç bin takipçisi olan Instagram hesaplarını belirtmek için kullanılır, ancak aynı zamanda hedef kitlenizin takip ettiği veya ait olduğu bir ünlü veya topluluk anlamına da gelebilir. Influencerlar kendilerini tanıyan, beğenen ve güvenen insanlardan oluşan topluluklar oluşturur. Bu nedenle, bir öneri veya "sponsorlu gönderi" yoluyla çevrimiçi ürününüz hakkında dikkat çekmeleri kolaydır.

Bağlı pazarlama

Markaların %81'i bağlı kuruluş pazarlaması kullanıyor ve e-ticaret siteleri özellikle iyi adaylar. Bağlı kuruluşlar, ürününüzü bir komisyon karşılığında çevrimiçi satmaya yardımcı olan kişi veya işletmelerdir. Çoğu sosyal medya etkileyicisinin aksine, bağlı kuruluşlar eski moda (ancak etkili) pazarlama taktikleri yoluyla ürünlere ilgi uyandırır. Ürününüzdeki sayfalarınıza trafik çekmek için genellikle ücretli reklamcılık, içerik pazarlaması ve diğer araçları kullanırlar - bu sizin için bir ekip pazarına sahip olmak gibidir.

Yerel Pazarlama

Bu, e-ticaret işletmeleri için genellikle gözden kaçan bir taktiktir, ancak yerel pazarlama, potansiyel müşterilerinizin çoğunun bulunduğu alanları (bir bölgede büyük bir nüfusa sahipseniz) ikiye katlamanıza ve potansiyelinize teşvikler sunmanıza olanak tanır. Müşteri tabanı. İşte nasıl: Potansiyel müşterilerinizin nerede olduğunu belirlemek için izleme çerezlerini kullanın. Ardından, depolarınızın veya nakliye tesislerinizin olduğu bölgelerdeki potansiyel müşterilere indirimli (veya ücretsiz) nakliye teklif edin. Teşvik, yeni bir müşteri kazanmak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOMM) Oluşturun

Ağızdan ağıza pazarlama, buradaki en güçlü pazarlama araçlarından biridir. İnsanların kendileri gibi başkalarından tavsiye istedikleri öncülüne dayanır. Alıcılar şirketlerin pazarlama taktiklerine karşı daha şüpheci hale geldikçe, işinizde ağızdan ağıza pazarlama ihtiyacı daha belirgin hale geliyor. Harika bir müşteri deneyimi sunarak bunu organik olarak gerçekleştirebilirken, aynı derecede etkili WOMM biçimlerini teşvik edebilir ve hatta oluşturabilirsiniz.

E-ticaret Pazarlama Stratejisi

Artık e-ticaret pazarlamasının ayrıntılarını bildiğinize göre, hepsini bir araya getirelim ve çevrimiçi mağazanız için başarılı bir pazarlama planı oluşturmaya yönelik bazı ipuçlarını gözden geçirelim.

Sektör kriterlerine dayalı hedefler belirleyin.

Sektörünüze, konumunuza, işletmenizin büyüklüğüne ve çok sayıda başka faktöre bağlı olarak, hedeflerinizi ölçmek için kullanabileceğiniz bazı standartlar vardır - bu standartlar endüstri ölçütleridir. Web sitesi ziyaretleri, tıklama oranları, dönüşüm oranları ve müşteri edinme maliyeti gibi hedefleri göz önünde bulundurun ve bunları alanınızdaki diğer e-ticaret işletmeleriyle karşılaştırın.

Stratejinizi küçük taktiklere ayırın.

Çevrimiçi mağazanız için bir pazarlama planı oluştururken izleyebileceğiniz birkaç yol vardır - birçoğunu yukarıda listeledik. Her birinde takip etmeye cazip olabilir, ama bu bir kesin yoldur değil bunların hiçbirini de etkili olduğu. Öncelikle en fazla yatırım getirisine sahip olacağına ve sizin için en erişilebilir olduğuna inandığınız birkaç anahtar stratejiye odaklanmanızı ve her biri için eylem öğeleri oluşturmanızı öneririz. Örneğin, kullanıcıları mağazanıza çekmek için ücretli bir stratejiye odaklanmaya karar verdiğinizi varsayalım. Eylem öğelerinizden birkaçı şunlar olabilir: bir Google Ads hesabı oluşturun, reklam harcamanızı belirleyin, hedef anahtar kelimelerinize göre bir reklam grubu oluşturun ve hesabınızı günlük olarak izleyin. Bu, kulağa aşırı basitleştirilmiş gelebilir - öyle olması gerektiği içindir. Bir sonraki "harika e-ticaret stratejisini" tam olarak uygulamadan ve sizin için çalışmasına izin vermeden peşinden koşarken kaybolmak istemezsiniz.

Yeni ve uzun vadeli müşterilerinizi memnun edin .

Satış yapıldıktan sonra pazarlama durmaz. Birisi müşteriniz olduğunda, onları meşgul etmeye, beslemeye ve memnun etmeye devam etmelisiniz . Bu şekilde müşterilerinizin uzun vadeli başarısını destekleyeceksiniz ve bu da sadakati artıracaktır. Ayrıca, müşterilerinizin neden araştırmaları, incelemeler, referanslar ve ağızdan ağıza iletişim yoluyla olumlu deneyimlerini potansiyel müşterileriniz ve hedef kitle üyelerinizle paylaşmak istemesini sağlayacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle