GNS Network

YMYL Konularında Gezinmek için 10 İçerik Oluşturma İpucu

YMYL Konularında Gezinmek için 10 İçerik Oluşturma İpucu

“Your Money or Your Life” (YMYL) nişlerinde içerik yazmak her zaman zor olmuştur, ancak Google'ın yüksek kaliteli arama sonuçları sağlama kararlılığı ile artık her zamankinden daha zor görünüyor. Birçok araştırmacı sağlık, finans, hukuk ve diğer hassas konular hakkında bilgi bulmak için Google'a başvurmaya devam ediyor. Açıkça bu nitelikte içerik oluşturmak için bir fırsat (ve muhtemelen bir ihtiyaç) vardır. Ancak bir blog gönderisini öylece bir araya getirip, sitenize koyamaz ve YMYL sorguları için sıralamada yer almayı bekleyemezsiniz. Yüksek kaliteli içerik olmalıdır. Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri'nde Google, yüksek kaliteli içeriğin okuyucuların arama amacını karşılamaya yetecek kadar bilgi sağladığını ve saygın, güvenilir yazarlardan ve etki alanlarından geldiğini açıklar . Küçük markalar ve daha az bilinen içerik oluşturucular için bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay. İster deneyimli bir içerik oluşturucu olun, ister yeni başlıyor olun, YMYL konularıyla daha rahat çalışmanız gerekir, YMYL içeriğinin (bazen) bulanık sularında başarılı bir şekilde gezinmek için ihtiyacınız olan ipuçlarını, püf noktalarını ve küçük bilgileri öğreneceksiniz. Burada.

1. Arayanlara Öncelik Verin

Her şeyden önce, YMYL içeriğinde arama yapanlara öncelik verin. İçerik oluşturma sürecinde onların ihtiyaçlarını, beklentilerini ve zafiyetlerini ön planda tutun. İçerik oluşturmak için veya anahtar kelimeler kazançlı göründüğü için içerik oluşturmamalısınız. Bunun yerine, okuyucuların hayatlarını temel bilgilerle zenginleştirmeye çalışın. Sonuçta, yazdıklarınız birinin parasını, hayatını veya refahını çok iyi etkileyebilir. İyi bir iş çıkarırsanız, insanlar içeriğinizi bulur ve okur. Bilgilerin yüksek kaliteli, doğru ve zararlı veya yanıltıcı olmamasını sağlamakla yükümlüsünüz. Bunu akılda tutarak, içerik oluşturma konusunda daha bilinçli hareket edecek ve YMYL konularını ihtiyaç duydukları özenle ele alacaksınız.

2. EAT'yi düşünün

Elbette uzmanlık, yetki ve güvenilirlik (EAT) olmadan YMYL içeriğine sahip olamazsınız . YMYL içeriği için hem alan adının hem de yazarın EAT'sine dikkat etmeniz gerekir.

Alan EAT

Kendi alanınız için içerik oluşturuyorsanız, sitenizde EAT'yi artırmanın birkaç yolu vardır . Ayrıntılar siteden siteye değişse de, saygın bir marka oluşturmaya, yazarlarınızın uzmanlığını sergilemeye ve alan adınızı güvenilir bir bilgi kaynağı olarak konumlandırmaya odaklanmanız gerekir. Bu uzun bir süreçtir, ancak ilgili ancak daha az hassas konuları ele alarak başlayabilirsiniz. Biraz güvenilirlik kazandıktan sonra YMYL konularına geçebilirsiniz. Başka bir web sitesi için içerik oluşturuyorsanız, EAT üzerinde çok daha az kontrolünüz olur.

Bu alanın EAT'sinin mevcut durumunu değerlendirin ve içeriğinizin başarısını nasıl etkileyebileceğini düşünün. Bu alan adı yüksek EAT değerine sahipse, içeriğiniz bundan yararlanabilir. Düşük EAT'ye sahipse, içeriğiniz mahkum değildir, ancak istediğiniz gibi performans göstermekte zorlanabilir.

Yazar EAT

Bir yazar olarak EAT'nizi unutmayın. Bir içerik oluşturucu olarak, yazmanız gereken konularda çok az EAT'niz olabilir veya hiç olmayabilir. Yazdığınız alanda yerleşik uzmanlara güvenin. Kendinizi onlarla ilişkilendirin, çalışmalara veya raporlara bağlantı verin ve yazınızda bunlara atıfta bulunun veya alıntı yapın. Mesajlarının netliğini ve erişilebilirliğini artırırken güvenilirliğinizi artırabilirsiniz. Adınız, ilgili tüm unvanlar ve kimlik bilgileri ve açıklayıcı bir yazar biyografisi dahil olmak üzere, yazar EAT'nizi geliştirmede uzun bir yol kat edebilir. Bu bilgi, alan adının EAT'sinden bağımsız olarak hem arama yapanlar hem de arama motorları için değerlidir.

İlgili YMYL konuları hakkında daha fazla içerik yazmaya devam edin. Okuyucular ve arama motorları adınızı bu nişle ilişkilendirmeye başladıkça, yazarınız EAT gelişecektir. Ve son olarak, yüksek kaliteli içerik yazmak için elinizden gelenin en iyisini yapın . Kullanıcılara aradıkları bilgileri sağlamayan içeriği, özellikle YMYL alanlarında, hiçbir EAT telafi etmeyecektir.

3. Araştırma

Kaliteli içerik yazmak için elinizdeki konuyu iyice araştırmanız gerekir. Hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bir konuyu yeterince ele alamazsınız. Okuyucular, ne hakkında konuştuğunuzu bilmediğinizi anlayabilir. Dahası, herhangi bir gerçeğe aykırı bilgi eklerseniz, Google'ın sayfanızı arama motoru sonuç sayfasının (SERP) en üstünde sıralamak için hiçbir nedeni yoktur . Bunun yerine, daha güvenilir veya saygın bir kaynaktan gelen doğru içeriği sunacaklar. Temel bilgilerle başlayın ve oradan daha karmaşık alt konulara ve ilgili sorgulara doğru ilerleyin. Bu aynı zamanda, insanların konunuz hakkında nasıl bilgi edinmeye çalıştığını anlamak için anahtar kelime araştırması yapmaya başlamak için uygun bir zamandır ve rakip analizi , böylece diğer sitelerin konuyu nasıl ele aldığını anlayabilirsiniz.

4. Mevcut İçeriği Kopyalamayın

Mevcut içeriğin ne yaptığını taklit edemezsiniz; yine de bu alana yeni bir şeyler katmak ve sıralamaya layık içerik oluşturmak zorundasınız. Uzman olmadığınız için, konuyu anladığınızı bildirmek için rekabet eden sayfalara daha fazla güvenmeniz gerekebilir. Dikkatli değilseniz, bu, araştırma ile intihal arasındaki çizgiyi bulanıklaştırabilir. YMYL alanlarında sıralamak için, içeriğinizin doğru olması ve temel gerçekler söz konusu olduğunda zaten sıralamada olan sayfalarla uyumlu olması gerekir. Mevcut içeriği inceleyin, böylece uzman fikir birliğinin ne olduğunu ve Google'ın bu soruya ne kadar iyi bir cevap olduğuna inandığını öğrenin.

Ama orada durma. Bu "gerekli bilgileri" kapsamanın yollarını arayın, ancak içeriğinizi diğer sayfalardan ayırt etmek için adımlar atın. Okuyuculara zararlı olabilecek herhangi bir şey yapmadığınız sürece, içeriğinizi farklılaştırmak bir sorun olmamalıdır. Açık ve özlü bir şekilde yazmak, daha iyi organize edilmiş bir sayfa oluşturmak veya ilgili soruları yanıtlamak gibi, kimsenin yapmadığı farklı bir şey yapmak, EAT seviyenizden bağımsız olarak yayınınızı SERP'lerin en üstüne çıkaran şey olabilir.

5. Dış Bağlantıları Dahil Edin

Bu, bariz veya ilkel bir en iyi uygulama gibi görünebilir, ancak YMYL konuları söz konusu olduğunda, tekrar etmekte fayda var: içeriğinize her zaman harici bağlantılar ekleyin. Yazdığınız konuya aşina değilseniz, muhtemelen o konuyu anlamak için başka kaynaklar ve içerik parçaları kullanmışsınızdır. Kredinin vadesi geldiğinde kredi vermelisiniz ve ayrıca iddialarınızı desteklemeli ve kanıtlamalısınız. YMYL konuları ile harici bağlantılara duyulan ihtiyaç, uygun alıntıların ötesine geçer. Güvenilir ve yetkili bir uzman olarak görünmek için ne kadar çok şey yaparsanız, YMYL alanlarında o kadar başarılı olursunuz.

Alakalı, güvenilir kaynaklara harici bağlantılar eklemek, Google'ın alanınızı bu kaynaklarla ilişkilendirme derecesini artıracak ve sizi daha yetkili hale getirecektir. Doğrudan bir sıralama faktörü olmayabilir, ancak dernek zarar vermez. Ayrıca, bir şey bilmediğinizi kabul ettiğiniz ve okuyucuları daha iyi bir bilgi kaynağına yönlendirdiğiniz için daha güvenilir görünmenize yardımcı olur.

Rakiplere Referans Verme

Rakiplerinize veya hedef anahtar kelimeleriniz için halihazırda sıralamada olan sayfalara referans vermek ve bunlara bağlantı vermek de uygundur (ve bazen gereklidir). Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki vergiler hakkında yazıyorsanız, İç Gelir Servisi'nin web sitesine bağlanmanız neredeyse zorunludur. Onlarla rekabet ediyor olsanız da, IRS bu konuda nihai bilgi kaynağıdır. Bir alan, bir konuda tartışmasız bir otorite olduğunda, her zaman yalnızca itibar kazanacaktır. Bu rakiplerle bağlantı kurarak kaybedecek çok şeyiniz yok; aslında, kazanacak daha çok şeyiniz var.

Sadece saygın kaynaklara bağlantı vermekten gelen SEO faydalarını elde etmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi geçerli bir rakip olarak konumlandırabilirsiniz. Belki sayfanız daha kapsamlıdır, eldeki soruya daha iyi bir yanıt sağlar veya insanların gezinmesi ve kullanması daha kolaydır. Durum ne olursa olsun, arama motorlarına ve kullanıcılara sayfanızın bu kaynaktan ne kadar farklı ve daha iyi olduğunu açıkça gösteriyorsunuz. Nihai otorite olmasanız bile, kendi liyakatinize göre sizi sıralamaya layık gösteren bir şey yapıyorsunuz.

6. Bildiklerinizi Yazın

Kişisel deneyimleriniz ve bilgileriniz YMYL içeriği yazmak için avantajlı olabilir. Ne de olsa “bildiğinizi yazın” kitaptaki en eski numaralardan biridir. Google bile SQEG'de bu stratejinin değerini kabul ediyor:

“İçeriği oluşturan kişi, kendisini konuyla ilgili bir 'uzman' yapacak türde ve miktarda yaşam deneyimine sahip görünüyorsa, bu 'günlük uzmanlığa' değer vereceğiz ve kişiyi/web sayfasını/web sitesini cezalandırmayacağız. alanında 'örgün' eğitim veya öğretim almamak.”

Bu, YMYL konuları için de geçerlidir. Yine de dikkatli yürümek zorundasınız. Bu alandaki eğitim veya deneyim eksikliğinize rağmen hisse senedi alım satım ipuçları veya tıbbi tavsiye sağlamak gibi uzmanlığınızın sınırlarının dışına çıkmamalı ve bunu günlüğünüzde bir girdi gibi görmemelisiniz. Benzersiz bakış açınız ile konunun garanti ettiği kapsam arasında sağlıklı bir denge bulun. İçeriğinizi rakiplerinizinkinden farklı kılmak için bilginizi kullanın ve yazınıza baskı yapmak yerine derinlik katın.

7. Yardım İsteyin

Arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız sizinle paylaşmak için ilgili konu uzmanlığına sahip olabilir. Sağlamak için yalnızca günlük uzmanlığa sahip olabilirler, ancak bu, diğer arama yapanların ne istediği veya öğrenmesi gerektiği konusunda güçlü bir içgörü sağlamak için yeterli olabilir. Ele aldığınız YMYL konusu hakkında bilgili birini tanıyorsanız, onlara ulaşın. Onlardan içgörülerini ve bu konuyu uygun şekilde nasıl ele alacağına dair tavsiyelerini isteyin. Size neyin önemli olup neyin olmadığını anlatabilir, konuyla ilgili yaygın yanlış anlamaları veya mitleri ortadan kaldırabilir veya Google'ın ilk sayfasında kolayca bulunamayan daha derin bilgiler sağlayabilirler.

Bu kişinin sizinle bu içerik üzerinde çalışmak isteyip istemediğini görün. İster kısa bir röportaj için oturun, ister doğruluğunu incelemelerini isteyin, uzmanlıkları içeriğinizi halihazırda sıralamada olan sayfalardan ayırt etmenize, yeni bir şeyler eklemenize ve parçanıza daha iyi bir sıralama şansı vermenize yardımcı olabilir.

8. Sınırlarınızı Bilin

Bir içerik oluşturucu olarak sınırlarınızı bilmek önemlidir. Belirli bir konu hakkında etkili ve doğru bir şekilde yazabileceğinizi düşünmüyorsanız, yapmamalısınız. Alanınızda ele alınması gereken bir konu varsa, bunu yapabilecek başka birini bulmaya çalışın. İdeal olarak, bir konu uzmanı olmaları veya bu alanda daha önce yazma deneyimine sahip olmaları gerekir (ve yan satırları, yan satırınızın yapmayacağı sayfaya fazladan EAT getirebilir).

Sonuç olarak, zayıf içerik oluşturmaktansa bir konuyu adaletli hale getiremeyeceğinizi kabul etmek daha iyidir. Düşük kaliteli bir sayfanın, özellikle de daha iyi performans göstermesi zor olan büyük rakiplerle karşı karşıya olduğu durumlarda, gerçek bir başarı şansı olmayacaktır. Ayrıca, önemli ölçüde yanlış bir şey alırsanız veya tartışmasız yanlış bilgi verirseniz içeriğiniz okuyucular için zararlı olabilir. Bu , Googl e'den bir ceza ile sonuçlanabilir ve sitenize uzun vadeli zarar verebilir.

9. Beklentilerinizi Kısıtlayın

YMYL sorguları için başarılı bir şekilde sıralama yapmak zordur. Onların içinde dezenformasyon mücadele konusunda 2019 beyaz kağıt , Google kadar doğruladı ve bu alanda rütbe içeriğe EAT sinyalleri bağımlılığını arttığını belirtti. Başka bir deyişle, benzersiz, kullanışlı içerik oluştursanız bile, yüksek itibarlı kaynaklardan mevcut sayfaların sıralamasını geçemeyebilirsiniz.

Ancak bu, tamamen YMYL içeriği oluşturmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Sıralamaya odaklanmak yerine, arama yapanlar için faydalı ve markanızla alakalı yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanın. İçerik oluşturmaya yönelik bu yaklaşımla, alan adınızın otoritesini artırmaya yardımcı olabilir ve kendi başınıza güvenilir bir bilgi kaynağı olma yolundaki uzun süreci başlatabilirsiniz. Şu anda sıralama yapamayabilirsiniz, ancak doğru içerik ve biraz sabırla gelecekte yapabilirsiniz.

10. Öğrenmeye Devam Edin

Son olarak, öğrenmeye devam edin! Bir konuya ne kadar aşina olursanız, o konu hakkında uygun şekilde yazmak o kadar kolay olacaktır. Her nişte konunun uzmanı olamazsınız, ancak bilgi güçtür. Bir dahaki sefere bir YMYL konusu hakkında yazmanız gerektiğinde, bunu daha güvenle, zarafetle ve kolaylıkla yapabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle