GNS Network

SEO Meta Tag Nedir


Meta etiketler , bir sayfanın içeriğini tanımlayan metin parçacıklarıdır; meta etiketler sayfanın kendisinde görünmez, yalnızca sayfanın kaynak kodunda görünür. Meta etiketler, arama motorlarına bir web sayfasının ne hakkında olduğunu söyleyen küçük içerik tanımlayıcılardır.

Görebileceğiniz etiketler (blog yazısında, diyelim) ve göremediğiniz etiketler arasındaki tek fark konumdur: meta etiketler yalnızca HTML'de, genellikle sayfanın "baş" kısmında bulunur ve bu nedenle yalnızca arama motorları tarafından görülebilir (ve nereye bakacağını bilen insanlar). "Meta", bu etiketlerin sağladığı veri türü olan "meta veriler" anlamına gelir - sayfanızdaki verilerle ilgili veriler.

Meta Tags SEO'ya Yardımcı Olur mu?

Evet, var, ama hepsi değil, her zaman değil. Bu sayfanın amaçlarından biri, hangi meta etiketlerin SEO sıralamanıza yardımcı olabileceğini ve hangilerinin çoğunlukla kullanım dışı kaldığını açıklamaktır. ( Aşağıdaki Meta Etiketlerinizi Tanıyın bölümüne bakın).

Belirli bir sayfanın meta etiketler kullanıp kullanmadığını öğrenmek istiyorsanız, sayfada herhangi bir yeri sağ tıklayın ve "Sayfa Kaynağını Görüntüle" yi seçin.

Chrome'da yeni bir sekme açılır (Firefox'ta bir açılır pencere olacaktır). Sayfanın üst kısmındaki veya sayfanın "başlığı", meta etiketlerin bulunduğu yerdir. HTML'deki meta etiketler şöyle görünecektir:

Meta Etiketlerinizi Tanıyın

Bilmeniz gereken dört ana meta etiket türü vardır ve bunların hepsi hakkında konuşacağız. Bazıları eskisi kadar kullanışlı değil. Diğerleri düzenli olarak kullanmaya değer ve Google'a kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu bildirerek trafiğinizi artıracaktır. (Dörtten fazla meta etiket türü vardır, ancak bazıları daha az yaygındır veya web pazarlamasıyla alakalı değildir).

Burada tartışacağımız dört tür:

  • Meta Anahtar Kelimeler Özniteliği  - Söz konusu sayfa ile alakalı olduğunu düşündüğünüz bir dizi anahtar kelime.
  • Başlık Etiketi  - Bu, tarayıcınızın üstünde göreceğiniz metindir. Arama motorları bu metni sayfanızın "başlığı" olarak görür.
  • Meta Açıklama Özellik  - Sayfanın kısa bir açıklaması.
  • Meta Robotlar Özelliği  - Arama motoru tarayıcılarına (robotlar veya "botlar") sayfa ile ne yapmaları gerektiği konusunda bir gösterge.

Meta Anahtar Kelimeler Özelliği


Meta Anahtar Kelimeler, bugünlerde kullanımı pek mantıklı olmayan bir meta etikete örnektir. Yıllar önce, meta anahtar kelime etiketleri yararlı olabilirdi, ancak artık değil.

Anaokulunda hatırlayın ve öğretmeniniz size sert bir görünüm verdiğinde ve “konuşurken bu boya kalemlerini kullanmayı bırakamazsanız, onları sizden alacağım” dediğinde dinlemediniz ve , şokunuza, gerçekten götürüldü mü? Google'ın meta anahtar kelimelerle yaptığı şey budur.

Yıllar önce, sayfa görünümü için istekli pazarlamacıların daha popüler sayfaların, aslında bu olanlardan korsan trafiği amacıyla kendi koduna, sayfalarına anahtar kelimeler tamamen alakasız eklemek istiyorum vardı Lindsay Lohan hakkında, ya da her ardından popülerdi. Bu, " anahtar kelime doldurma " olarak biliniyordu . Google sonunda buna akıllıca yaklaştı ve sonunda aracı devalüe etmeye karar verdi. Bugünlerde Google, kötüye kullanımı çok kolay olduğu için sıralama algoritmasında meta anahtar kelimeler kullanmıyor. 

Başlık Etiketi

Başlık etiketleri ise burada tartışılan meta etiketlerin en önemlisidir. Bu etiketlerin arama sıralamaları üzerinde gerçek bir etkisi vardır ve belki de en önemlisi, burada tartışacağımız, ortalama kullanıcı tarafından görülebilen etiketlerden yalnızca biridir.

Bu, sayfaya, kullanıcıya kullanıcı için birincil bir başlık vermek, ancak SEO amacıyla ve masaüstünde birden çok sekme karıştıran kullanıcı için bu bilgileri netleştirmek veya basitleştirmek istiyorsanız özellikle yararlıdır.

Meta Açıklama Özelliği   

Meta açıklama, arama motorlarına ve (bazen) arama yapanlara sayfanızın ne hakkında olduğunu açıkladığı için yararlı bir meta etikettir. Diyelim ki örneğin "meta anahtar kelimeler" ifadesi Google’da. 

Meta açıklama etiketinin bir Google aramasının sonuçlarında her zaman görünmeyeceğini unutmayın (Google sık sık sayfanın kendisinden bir metin snippet'i alır), ancak başka şekillerde de yararlıdır. Google, meta açıklamalardaki anahtar kelimelerin sıralamanızı etkilemeyeceğini de belirtti . Ancak, ilgi çekici bir meta açıklama etiketi, özellikle açıklama, aradıkları anahtar kelimeleri içeriyorsa, aramaları SERP'den sitenize tıklamaya ikna edebilir. Ve SERP'den gelen güçlü bir tıklama oranı , sıralamanızı dolaylı olarak artırabilir .

Meta Robotlar Özelliği

Bu özellik sayesinde, arama motorlarına sayfalarınızla ne yapacağınızı söylersiniz:
  • index / noindex  - Motorlara sayfanızı arama sonuçlarında gösterip göstermeyeceğini söyler.
  • follow / nofollow  - Bu, motorlara sayfalarınızdaki bağlantılarla ne yapılacağını söyler: bir sonraki sayfaya olan bağlantılarınıza güvenip güvenmemeleri veya "takip etmeleri".

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle