GNS Network

SEO Title Nedir


Başlık etiketi, bir web sayfasının başlığını belirten bir HTML öğesidir. Başlık etiketleri, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) belirli bir sonuç için tıklanabilir başlık olarak görüntülenir ve kullanılabilirlik, SEO ve sosyal paylaşım için önemlidir. Bir web sayfasının başlık etiketi, bir sayfanın içeriğinin doğru ve özlü bir açıklamasıdır.

Optimal başlık uzunluğu

Google genellikle bir başlık etiketinin ilk 50-60 karakterini görüntüler . Başlıklarınızı 60 karakterin altında tutarsanız, araştırmamız başlıklarınızın yaklaşık% 90'ının düzgün bir şekilde görüntülenmesini beklemenizi önerir. Karakter sınırlaması yoktur, çünkü karakterlerin genişliği değişebilir ve Google'ın görüntü başlıkları 600 pikselde maks.

Başlık etiketleri neden önemlidir?

Meta başlık etiketleri, arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamada önemli bir faktördür ve birçok kişinin sayfanızla ilgili ilk izlenimidir. Başlık etiketleri üç önemli yerde kullanılır: (1) arama motoru sonuç sayfaları (SERP'ler), (2) web tarayıcıları ve (3) sosyal ağlar.

1. Arama motoru sonuç sayfaları


Başlık etiketiniz, (birkaç istisna dışında) SERP'lerde görünen başlığınızı belirler ve bir arama ziyaretçisinin sitenizdeki ilk deneyimidir. Siteniz iyi sıralansa bile, iyi bir başlık, birisinin bağlantınızı tıklayıp tıklamamasını belirleyen yap veya boz faktörü olabilir.

2. Web tarayıcıları


Başlık etiketiniz ayrıca web tarayıcınızın üstünde görüntülenir ve özellikle çok sayıda tarayıcı sekmesi açık olan kişiler için yer tutucu görevi görür. Ön yüze yakın önemli anahtar kelimelere sahip benzersiz ve kolayca tanınabilir başlıklar, kullanıcıların içeriğinizi takip etmemesini sağlar.

3. Sosyal ağlar


Bazı sosyal ağların (Facebook ve Twitter dahil) kendi ana etiketlerine sahip olduğunu ve ana başlık etiketinizden farklı başlıklar belirtmenize olanak tanıdığını unutmayın. Bu, her ağ için optimize etmenize olanak tanır ve ne zaman ve nerede faydalı olabilecekleri konusunda daha uzun başlıklar sağlar.

İyi bir başlık etiketi nasıl yazarım?

Başlık etiketleri hem arama motoru optimizasyonu hem de arama kullanıcısı deneyiminin önemli bir parçası olduğundan, bunları etkili bir şekilde yazmak müthiş bir düşük çaba, yüksek etkili SEO görevidir. Arama motoru ve kullanılabilirlik hedefleri için başlık etiketlerini optimize etmeye yönelik kritik öneriler şunlardır:

1. Başlık uzunluğunuzu izleyin

Başlığınız çok uzunsa, arama motorları üç nokta ("...") ekleyerek kesebilir ve önemli kelimeleri atlayabilir. Başlıkları genellikle 60 karakterin altında tutmanızı öneririz, ancak kesin sınır biraz daha karmaşıktır ve 600 piksellik bir kaba dayanmaktadır.

Bazı karakterler doğal olarak daha fazla yer kaplar. Büyük "W" gibi bir karakter, "i" veya "t" gibi küçük bir karakterden daha geniştir. Aşağıdaki örneklere bir göz atın:

2. SEO anahtar kelimelerini aşırıya kaçmayın

Yalnızca bir anahtar kelime listesi olan başlıklardan kaçının veya aynı anahtar kelimenin varyasyonlarını tekrar tekrar tekrarlayın. Bu başlıklar arama kullanıcıları için kötüdür ve sizi arama motorlarıyla ilgili sorunlara sokabilir. Arama motorları anahtar kelimelerin varyasyonlarını anlar ve anahtar kelimenizin her sürümünü bir başlığa doldurmak gereksizdir ve verimsizdir.

3. Her sayfaya benzersiz bir başlık verin

Benzersiz başlıklar, arama motorlarının içeriğinizin benzersiz ve değerli olduğunu anlamasına ve daha yüksek tıklama oranları elde etmesine yardımcı olur. Yüzlerce veya binlerce sayfa ölçeğinde, her sayfa için benzersiz bir başlık oluşturmak imkansız görünebilir, ancak modern CMS ve kod tabanlı şablonlar, hemen hemen tüm önemli sayfalar için en azından veri odaklı, benzersiz başlıklar oluşturmanıza izin vermelidir. senin siten. 

"Ana Sayfa" veya "Yeni Sayfa" gibi varsayılan başlıklardan kesinlikle kaçının - bu başlıklar Google'ın sitenizde (hatta web üzerindeki diğer sitelerde) yinelenen içeriğe sahip olduğunuzu düşünmesine neden olabilir . Ayrıca, bu başlıklar neredeyse her zaman tıklama oranlarını azaltır. Kendinize sorun: "Adsız" veya "Ürün Sayfası" adlı bir sayfayı tıklama olasılığınız nedir?

4. Önemli anahtar kelimeleri önce yerleştirin

Başlık etiketinizin başına daha yakın olan anahtar kelimelerin arama sıralamaları üzerinde daha fazla etkisi olabilir. Buna ek olarak, kullanıcı deneyimi araştırması, insanların bir başlığın ilk iki kelimesini okuyabildiğini göstermektedir. Bu nedenle, sayfanın en benzersiz yönünün (ör. Ürün adı) önce göründüğü başlıkları öneriyoruz. 

5. Markanızın avantajlarından yararlanın

Güçlü, iyi bilinen bir markanız varsa, bunu başlıklarınıza eklemek tıklama oranlarını artırmaya yardımcı olabilir. Genellikle markanızı başlığın sonuna koymanızı öneririz, ancak daha fazla marka odaklı olmak isteyebileceğiniz durumlar (ana sayfanız veya yaklaşık sayfanız gibi) vardır. Daha önce de belirtildiği gibi Google, markanızı otomatik olarak görünen başlıklarınıza da ekleyebilir; bu nedenle arama sonuçlarınızın şu anda nasıl görüntülendiğine dikkat edin.

6. Müşterileriniz için yazın

Başlık etiketleri SEO için çok önemli olsa da, ilk işinizin içeriğinizi değerli bulabilecek iyi hedeflenmiş ziyaretçilerin tıklamalarını çekmek olduğunu unutmayın. Optimizasyon ve anahtar kelime kullanımına ek olarak başlık etiketlerinizi oluştururken tüm kullanıcı deneyimini düşünmek çok önemlidir. Başlık etiketi, yeni bir ziyaretçinin markanızla bir arama sonucunu bulduğunda ilk etkileşimidir - mümkün olan en olumlu ve doğru mesajı iletmelidir.

Google neden başlık etiketimi kullanmıyor?

Bazen Google, başlık etiketinizle eşleşmeyen bir başlık görüntüleyebilir. Bu sinir bozucu olabilir, ancak tanımladığınız başlığı kullanmaya zorlamanın kolay bir yolu yoktur. Bu olduğunda, dört olası açıklama vardır ...

1. Başlığınızı anahtar kelime doldurmak

Yukarıda tartışıldığı gibi, başlığınızı anahtar kelimelerle doldurmaya çalışırsanız (bazen "aşırı optimizasyon" da denir), Google yalnızca yeniden yazmayı seçebilir. Birçok nedenden dolayı, kullanıcılarda daha yararlı olması için başlığınızı yeniden yazmayı düşünün.

2. Başlığınız sorgu ile eşleşmiyor

Sayfanız başlıkta iyi temsil edilmeyen bir arama sorgusuyla eşleşiyorsa Google, ekran başlığınızı yeniden yazmayı tercih edebilir. Bu mutlaka kötü bir şey değildir - hiçbir başlık, akla gelebilecek her arama ile eşleşmez - ancak başlığınız istenen, yüksek hacimli aramalar için geçersiz kılınıyorsa, bu arama anahtar kelimelerine ve amaçlarına daha iyi uyacak şekilde yeniden yazmayı düşünün.

3. Alternatif bir başlığınız var

Bazı durumlarda, Facebook veya Twitter için meta etiketler gibi alternatif başlık verileri eklerseniz Google bunun yerine bu başlıkları kullanmayı tercih edebilir. Yine, bu mutlaka kötü bir şey değildir, ancak bu istenmeyen bir ekran başlığı oluşturursa, alternatif başlık verilerini yeniden yazmak isteyebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle