GNS Network

Profesyonel SEO Nedir

Profesyonel SEO Nedir

SEO uzmanları çeşitli geçmişlere sahiptir. Bazıları programcı, bazıları girişimci, bazıları geleneksel pazarlamacı, bazıları gazeteci, hatta bazıları rapçiydi . Şirketimde, SEO ekibimiz son zamanlarda çok fazla iş kazanıyor ve büyüyor, bu yüzden açık roller için adaylarla röportaj yapmak için çok zaman harcıyorum .

SEO uzmanlarının çeşitli becerileri vardır, ancak her adayda aradığım birkaç şey vardır. Bu kapsamlı bir liste değil ve eminim dışarıda bu beceriler olmadan başarılı olan pek çok insan vardır - peki tartışmasız bir liste ne eğlenceli olurdu?İşte bir SEO işe alırken aradığım en önemli sekiz beceri.

1. Eleştirel Düşünme

Eleştirel Düşünme

Bunu ölçmek zordur, ancak SEO uzmanları için korelasyon ve nedenselliği ayırt edebilen analitik bir zihne sahip olmak önemlidir.

  • Ne oldu.
  • Neden “ne oldu”?
  • Bununla ilgili ne yapmalıyız?

Orada bu ölçmek için birçok yol vardır, ama bunları soran kısa durdurmak anlamaya paylaşılan el feneri veya klasik ampul sorunu olan bir köprüyü geçmeye kısa yoldan. Bunun yerine, düşünce süreçlerini anlamama yardımcı olmak için varsayımsal mülakat soruları vereceğim.

Bazı örnek röportaj soruları şunları içerir: “Siz ve müşterinin ne yapmamız gerektiği konusunda hemfikir olmadığınızı varsayın. Bana onlarla olan o toplantıyı ve buna yaklaşımınızı anlatır mısınız? " Bir diğeri ise "Hesap, bir müşterinin yeni web sitesine az önce e-posta gönderdi. SEO'larına yardım edip edemeyeceğimizi bilmek istiyorlar. İlk baktığınız birkaç şey nedir? "

2. Konuşma ve Yazma Yeteneği

Konuşma ve Yazma Yeteneği

Kendi anahtar kelime araştırmasını yapabilen bir SEO uzmanı ve onu içeren içerik yazarlığı inanılmaz derecede daha değerlidir. Yine de sadece bunun gibi makaleler yazmaktan veya konferanslarda konuşmaktan bahsetmiyoruz .

Dahili ekipleri ve müşterileri doğru olanı yapmaya ikna edebilecek ve bu toplantılarda konuşma ve sunumlardan, örnek olay incelemelerinden, POV'lardan vs. gelen bir SEO istiyorum. Bunların tümü konuşma ve yazma becerilerini kapsar. SEO, yalnızca güveni değil, karmaşık fikirleri ve düşünceleri SEO'su olmayan kişilerin anlayabileceği ve karar verebileceği kavramlara indirgeme becerisini gerektirir.

3. Teknik ve Programlama Becerileri

Teknik ve Programlama Becerileri

Eminim bununla ilgili bazı tartışmalar olacaktır. Aynı derecede eminim ki, şu anda hiçbir programlama bilgisi olmadan mükemmel bir iş yapan tonlarca SEO uzmanı var. Gerçek şu ki, bazı programlama bilgileriyle daha da başarılı bir iş yapıyor olabilirler.

SEO uzmanları olarak sayfa hızı, oluşturma, geç yükleme, sunucu tarafı yönlendirmeleri, mikro veri etiketleme ve temel HTML etiketleri hakkında önerilerde bulunuyoruz. Geliştiriciyle konuşabilir ve yalnızca talepler yerine içgörüler sunabilirseniz, tüm bu konuşmalar daha kolay olur. Geliştiricinin geri adım attığında nereden geldiğini anlamak, farklılıkları uzlaştırmada inanılmaz derecede yardımcıdır.

SEO etkisine karşı çaba düzeyini tahmin etmek de önemlidir. SEO uzmanlarının kod yazabilmeleri gerektiğini söylemiyorum, ancak istedikleri değişikliklerin kodlama sonuçlarını ve bunun geliştiriciler için neleri gerektirdiğini, yaygın hataların ve itirazların neler olduğunu ve hatta nasıl üstesinden gelineceğini anlamaları gerekiyor. onları.

Bazı temel programlama bilgileriyle bulunması daha kolay hale gelen yüzlerce çılgın teknik şey de var. Örneğin tembel yükleme gibi. Yaygın eklentilerin çoğu bir srcset özniteliği kullanır, ancak görüntüler için bir src özniteliği kullanmaz ve Google bunları göremez. Bunu biliyorum çünkü hepsini test ettim ve hepsini uyguladım - biraz programlama bilgisi olmadan yapamayacağım şeyleri.

4. Sosyal Beceriler

Sosyal Beceriler

Kariyerim boyunca çok güzel ilişkiler kurdum ve sadece konferans barlarında takılarak çok şey öğrendim. Ancak bunu yapmak için sürüngen olamazsınız ve başkalarıyla iyi geçinebilmelisiniz. Bar zamanınızı siyaset tartışarak geçirirseniz, kaçırırsınız. Ayrıca, birçok harika SEO uzmanının içmeyi sevdiği gibi, içkinizi tutmanız veya saygıyla reddedebilmeniz gerekir.

Hatırlatma: Konferans çubuğu asla yeni bir kız arkadaş / erkek arkadaş aramak için uygun bir yer değildir, ancak SEO teorisi ve taktikleri hakkında konuşmak için harika bir yerdir. Kimse, yalnızca siteniz için geçerli olan ve açıklaması 10 dakika süren (içecekleri satın almadığınız sürece) belirli bir sorunu duymak istemez. Ancak, gördüğünüz veya yaptığınız yeni ve heyecan verici şeyleri duymayı çok sevecekler .

5. Analitik Becerileri

Analitik Becerileri

SEO uzmanları, Adobe veya Google Analytics'te oturum açıp kendi verilerini çekebilirlerse çok zaman kazanabilirler. Doğru SEO stratejisi için temel bir işletme KPI'larının anlaşılması da gereklidir. Ekiplerime Adobe ve Google Analytics sertifikası alma fırsatı sunuyorum çünkü veriyi çekmeseler bile anlayış yardımcı oluyor - ama aynı zamanda çoğu zaman verileri çekiyoruz. Verileri çekip segmentlere ayıramıyorsanız, muhtemelen bazı bilgileri kaçırıyorsunuzdur.

6. Excel Becerileri

Excel Becerileri

Verileri çekmek yeterli değil. Bazen ihtiyacınız olan içgörüleri elde etmek için biraz manipüle etmeniz gerekir. Excel'de en basit görevleri yapamayan birçok SEO uzmanı ile tanıştım. Vlookups, Concatenates ve IF ifadeleri (kelimenin tam anlamıyla 473 diğer işlev arasında - cidden 476 yerleşik Excel işlevi vardır) her SEO'nun araç setinin bir parçası olmalıdır . Kariyerim boyunca, günlük sorunları çözmeye yardımcı olan sayısız Excel şablonu oluşturdum.

Screaming Frog taramasını XML site haritasına dönüştürmek, algoritma değişikliklerini ve bunların GA / Adobe verileriyle etkisini ölçmek , konum eğrilerine göre özel TO oluşturmak veya anahtar kelimeleri arama konsolundan markalı / markasız veya ürün gruplarına göre hızlı bir şekilde gruplamak olsun, Excel paha biçilemez.

7. Motivasyon ve Uyum Yeteneği

Motivasyon ve Uyum Yeteneği


SEO'da çalışmaktan hem sevdiğim hem de nefret ettiğim şey, sadece saat 17: 00'de kapanmaması. Pazarlama, her gece ofiste bıraktığınız işlerden biri değildir. Sizinle beyninizde kalır. Bugünlerde SEO'da gerçekten harika olmak için sizi öğrenmeye devam etmeye zorlayan dahili sürücüye sahip olmalısınız .

İster yeni bir programlama dili, ister yeni bir çerçeve (WordPress, React, Angular, vb.), Schema veya AMP gibi yeni bir arama motoru standardı veya makine öğrenimini anlama olsun , her zaman öğrenilecek bir şeyler vardır.

İşe alım listemin en üstüne sıçrayan adaylar, kendi yan proje web sitelerine sahip olanlar veya sorunlarını çözmek için kendi araçlarını yaratanlar. Örneğin, raporlar için veri çekmeyi ve biçimlendirmeyi otomatikleştirmek için web yöneticisi araçları API'sini kullanma. O kişiyi yeni işe aldım.

8. Mizah Anlayışı

Mizah Anlayışı

SEO endüstrisindeki birçok iniş ve çıkışla başa çıkıyoruz - ve genellikle hızlı bir tempoda. Bazen geri adım atmak ve hayat kurtarmadığımızı hatırlamak önemlidir, sadece pazarlama yapıyoruz. İş ne kadar stresli olsa da çoğu yarına kadar bekleyebilir. Mizah duygusu, işlerimizi çok daha zevkli ve üretken kılmak için uzun bir yol kat ediyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle