GNS Network

SEO Link Nedir

SEO Link Nedir

İster bağlantı kurma konusunda yepyeni olun, ister bir süredir yapıyor olun, bu kılavuzda faydalı bir şeyler bulacağınızdan eminiz. SEO ve bağlantı kurma ortamı her zaman değişiyor ve bugün, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanın önemi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Çevrimiçi rekabet edecekseniz ve başarılı olacaksanız, yüksek kaliteli kampanyaları anlama ve uygulama ihtiyacı çok önemlidir ve bu yakın zamanda değişmeyecek. Bu kılavuz, hızlı ve doğru yönde ilerlemenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Alınacak çok şey var, ancak her şeyi sindirimi kolay bölümlere ayırdık ve yol boyunca birçok örnek ekledik. Yeni Başlayanlar için Bağlantı Oluşturma Kılavuzunu beğeneceğinizi umuyoruz!

Bağlantı kurma tanımı

Bağlantı kurma tanımı

Bağlantı kurma, diğer web sitelerinden kendi başınıza köprüler elde etme sürecidir. Köprü (genellikle sadece bağlantı olarak adlandırılır), kullanıcıların internetteki sayfalar arasında gezinmeleri için bir yoldur. Arama motorları internette gezinmek için bağlantılar kullanır; web sitenizdeki tek tek sayfalar arasındaki bağlantıları tarayacaklar ve tüm web siteleri arasındaki bağlantıları tarayacaklar. Bağlantı oluşturmak için birçok teknik vardır ve zorluk dereceleri farklılık gösterse de, SEO'lar bağlantı kurmanın işlerinin en zor kısımlarından biri olduğu konusunda hemfikirdir. Birçok SEO, zamanlarının çoğunu bunu iyi yapmaya çalışır. Bu nedenle, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturma sanatında ustalaşabilirseniz, sizi gerçekten hem diğer SEO'ların hem de rakiplerinizin önüne geçirebilir.

Bir köprünün anatomisi

Bağlantı kurmanın önemini anlamak için, öncelikle bir bağlantının nasıl oluşturulduğunun, arama motorlarının bağlantıları nasıl gördüğünün ve bunlardan ne yorumlayabileceklerinin temellerini anlamak önemlidir.

Bir köprünün anatomisi

 • Bağlantı etiketinin başlangıcı: Bağlantı etiketi olarak adlandırılır (dolayısıyla "a"), bu bağlantı etiketini açar ve arama motorlarına başka bir şeye giden bağlantının takip etmek üzere olduğunu söyler.
 • Bağlantı yönlendirme konumu: "href", "köprü yönlendirmesi" anlamına gelir ve tırnak işaretleri içindeki metin, bağlantının işaret ettiği URL'yi belirtir. Bunun her zaman bir web sayfası olması gerekmez; bir görüntünün adresi veya indirilecek bir dosya olabilir. Bazen, # işaretiyle başlayan URL dışında bir şey görürsünüz. Bunlar, sizi zaten bulunduğunuz sayfanın farklı bir bölümüne götüren yerel bağlantılardır.
 • Görünür / bağlantı metni: Bu, kullanıcıların sayfada gördükleri ve bağlantıyı açmak istiyorlarsa tıklamaları gereken küçük metindir. Metin genellikle, onu çevreleyen metinden farklı kılmak için, genellikle mavi renkle ve / veya altı çizilerek, kullanıcılara tıklanabilir bir bağlantı olduğu sinyalini verecek şekilde biçimlendirilir.
 • Bağlantı etiketinin kapanması: Bu, bağlantı etiketinin sonunu arama motorlarına bildirir.

Bağlantılar arama motorları için ne anlama geliyor?

Bağlantılar arama motorları için ne anlama geliyor?

Arama motorlarının bağlantıları kullanmasının iki temel yolu vardır:

 • Yeni web sayfalarını keşfetmek için
 • Bir sayfanın sonuçlarında ne kadar iyi sıralaması gerektiğini belirlemeye yardımcı olmak için

Arama motorları web'deki sayfaları taradıktan sonra, bu sayfaların içeriğini çıkarabilir ve dizinlerine ekleyebilirler. Bu şekilde, bir sayfanın alakalı anahtar kelimeler için iyi sıralanmak için yeterli kalitede olup olmadığına karar verebilirler (Google , bu süreci açıklamak için kısa bir video oluşturmuştur). Arama motorları buna karar verirken sadece sayfanın içeriğine bakmazlar; ayrıca harici web sitelerinden o sayfaya işaret eden bağlantıların sayısına ve bu harici web sitelerinin kalitesine de bakarlar. Genel olarak konuşursak, size bağlanan yüksek kaliteli web siteleri ne kadar fazlaysa, arama sonuçlarında sıralamada o kadar iyi olursunuz.

Bir sıralama faktörü olarak bağlantılar, Google'ın 1990'ların sonunda arama motoru pazarına hakim olmaya başlamasına izin veren şeydi. Google'ın kurucularından biri olan Larry Page, Google'ın bir sayfanın kalitesini, onu işaret eden bağlantıların sayısına göre ölçmek için kullandığı PageRank'i icat etti . Bu metrik daha sonra genel sıralama algoritmasının bir parçası olarak kullanıldı ve güçlü bir sinyal haline geldi çünkü bir sayfanın kalitesini belirlemenin çok iyi bir yoluydu.

Çok etkiliydi çünkü bir bağlantının bir sayfa hakkında bir güven oyu olarak görülebileceği fikrine dayanıyordu, yani hak etmeseydi bağlantı alamazdı. Teori, birisi başka bir web sitesine bağlandığında, bunun iyi bir kaynak olduğunu etkili bir şekilde söylüyor olmasıdır. Aksi takdirde, bir arkadaşınızı kötü bir restorana göndermeyeceğiniz gibi, onunla bağlantı kurmazlardı.

Ancak, SEO'lar kısa süre sonra PageRank'i ve seçilen anahtar kelimeler için arama sonuçlarını nasıl değiştireceklerini keşfetti. Google, arama sonuçlarını manipüle eden web sitelerini keşfetmenin yollarını aktif olarak bulmaya çalıştı ve özellikle sıralamayı hak etmeyen web sitelerini filtrelemeyi amaçlayan düzenli güncellemeler sunmaya başladı .

Bu aynı zamanda, Google'ın daha önce iyi kabul edilen bir dizi bağlantı kurma tekniğini, örneğin web sitenizi web dizinlerine göndermek ve karşılığında bir bağlantı almak gibi, indirmeye başlamasına da yol açtı. Bu, Google'ın bir noktada gerçekten önerdiği bir teknikti, ancak SEO'lar tarafından kötüye kullanıldı ve aşırı kullanıldı, bu nedenle Google bu tür bağlantılardan olabildiğince fazla değer aktarmayı bıraktı.

Daha yakın zamanlarda, Google, bağlantı oluştururken bu teknikleri bu kadar aşırı kullanmaya çalışan web sitelerinin sıralamasını - genellikle aşırı optimizasyon olarak adlandırılır - aktif olarak cezalandırdı. Google'ın düzenli Penguin güncellemeleri buna bir örnektir. Hangi bağlantı kurma tekniklerinden kaçınılacağını ve Google'ın yönergelerine uyulacağını bilmek, bu kılavuzda daha sonra tartışacağımız önemli bir konudur.

Google'daki tematik sıralama faktörleri kümelerinin ağırlıklandırılması

Google'daki tematik sıralama faktörleri kümelerinin ağırlıklandırılması

Genel olarak, diğer tüm faktörlerin eşit olması durumunda, bir sayfaya işaret eden bağlantıların hacmi ve kalitesinin sıralamalar arasındaki farkı oluşturacağı kabul edilir. Penguin güncellemelerinin yayınlanması ve Google+ kullanımı da dahil olmak üzere Google'ın son hamleleriyle, bağlantıların etkisinin azaltıldığına ve tweetler veya + 1'ler gibi sosyal sinyallerle değiştirildiğine dair spekülasyonlar var.

Şimdilik, web sitenize yüksek kaliteli bağlantılar alırsanız, daha iyi sıralamanıza ve daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olacağına dair çok az şüphe var ( Bölüm 2'de bir "kaliteli" bağlantıyı neyin "kaliteli" yaptığından daha fazla bahsedeceğiz ). Şimdi birkaç kez "yüksek kaliteli" den söz ettik ve bunun iyi bir nedeni var: Google, düşük kaliteli bağlantıları filtrelemede giderek daha karmaşık hale geldikçe kaliteye odaklanma artıyor. Bu, seçtikleri bağlantı kurma tekniklerinin öncelikle bu kaliteye odaklandığından emin olmaları gerektiğinden, SEO'ları doğrudan etkiler.

Nofollow hakkında bilmeniz gerekenler

Nofollow hakkında bilmeniz gerekenler

Rel = "nofollow" eklendiğine dikkat edin. Bu, Google'a bu bağlantı üzerinden hedef URL'ye herhangi bir PageRank geçirmemesini söyler. Etkili bir şekilde, Google'a bu bağlantıya güvenmemesini ve dikkate alınmamasını söylüyorsunuz. Bu nedenle, hedef URL'nin daha iyi sıralanmasına yardımcı olmamalıdır.

Bir sitenin nofollow kullanmasının ana nedeni, o sitenin sayfalarına eklenen bağlantılar üzerinde tam kontrole sahip olmadığı senaryolarla ilgilidir. Başka bir deyişle, gerçekten emin olup olmadıklarını bilmedikleri zaman Google'a güven oyu göstermek istemiyorlar. Bu beklediğinizden daha yaygındır; işte birkaç örnek:

 • Blog yorumları
 • Forum gönderileri
 • Ziyaretçi defteri yorumları
 • Düzenlenebilir Wiki sayfaları (örneğin Wikipedia)
 • Yahoo! Yanıtlar
 • Konuk gönderi imzaları

Kullanıcılar bu yerlerin her birine özgürce bağlantı ekleyebilir ve boyutları nedeniyle bu bağlantıların her birini denetlemek gerçekten pratik değildir. Bu nedenle, bağlantı spam gönderenlerinin bir sitenin PageRank'inden yararlanmasını engellemek için, site genellikle nofollow özelliğini diğer kullanıcılar tarafından gönderilen tüm bağlantılara uygulamayı seçecektir.

Nofollow özniteliğinin başka bir kullanımı, reklamverenlerin ücreti ödenmiş bağlantılarda kullanmasıdır. Dolayısıyla, size bağlanan bir web sitesinde bir reklam afişi satın alırsanız, Google nofollow özniteliğinin eklenmesi gerektiğini söyler, böylece bu bağlantıdan herhangi bir PageRank geçirmemeleri gerektiğini bilirler. Buradaki fikir, diğer web sitelerinde bağlantılar içeren reklamlar satın alarak organik sonuçlardan yararlanmamanız gerektiğidir.

Son zamanlarda, Google bu kavramı , basın bültenlerine, makale dizinlerine ve reklamlara optimize edilmiş bağlantıları içerecek şekilde genişletti . Bunların tümü nofollow kullanımının tamamen uygun olduğu örneklerdir.

Bağlantı kurma işletmeme nasıl fayda sağlayabilir?

Bağlantı kurma işletmeme nasıl fayda sağlayabilir?

Tartıştığımız gibi, bağlantılar arama motorlarının sıralamaları belirlemek için kullandığı çok önemli bir sinyaldir. Bu nedenle, web sitenize yönlendiren yüksek kaliteli bağlantıların sayısını artırmanın, iyi sıralama şansınızı önemli ölçüde artırabileceğini biliyoruz. Bununla birlikte, bağlantı kurmanın başka faydaları da vardır, bu daha az doğrudan aşikar olabilir ancak yine de dikkate alınmaya değerdir.

İlişkiler kurmak

İlişkiler kurmak

Bağlantı kurma genellikle sektörünüzdeki diğer ilgili web sitelerine ve bloglara erişim içerebilir. Bu tanıtım, genellikle bir içerik parçası veya bir infografik gibi yeni oluşturduğunuz bir şeyin tanıtımıyla ilgilidir. Sosyal yardımın ortak bir amacı bir bağlantı elde etmektir, ancak bundan çok daha fazlası var: Sosyal yardım, sektörünüzdeki önemli etkileyicilerle uzun vadeli ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir ve bu ilişkiler, işletmenizin son derece saygın hale geldiği ve güvenilir. Bu başlı başına değerlidir, bağlantı kurmayı bir anlığına unutsak bile, çünkü işimizin gerçek evanjelistleri ve savunucuları yaratıyoruz.

Yönlendirme trafiği gönderme

Yönlendirme trafiği gönderme

Bağlantıların sıralamanız üzerindeki etkisinden bahsettik, ancak bağlantıların yönlendirme trafiği üzerindeki etkisinden ne haber? Çok ziyaret edilen bir web sitesinden gelen iyi bir bağlantı, trafikte de bir artışa neden olabilir. Alakalı bir web sitesiyse, trafiğin de alakalı olması ve satışlarda bir artışa yol açma ihtimali vardır. Yine, bu durumda bir bağlantının değeri sadece SEO ile ilgili değildir, müşterilerle ilgilidir. Tim Ferriss'in blogunda Michael Ellsberg tarafından yazılan bu konuk gönderisi, uygulamada bunun harika bir örneğidir. Ayrıca Forbes hakkında bu konuk gönderisinin kendisi için ne kadar değerli olduğunu açıklayan bir vaka çalışması yazdı. "Geniş bir izleyici kitlesine maruz kalmak ile gülünç derecede tutkulu olan nispeten daha küçük (ama yine de büyük) bir izleyiciye maruz kalmak arasında büyük bir fark var" diyor. Diğer bir deyişle,

Marka oluşturma

Marka oluşturma

İyi bir bağlantı kurma, markanızı oluşturmanıza ve sizi nişinizde bir otorite olarak belirlemenize yardımcı olabilir. İnsanlara şirketinizin uzmanlığını gösterebilecek içerik oluşturma gibi bazı bağlantı kurma teknikleri vardır ve bu, markanızı oluşturmak için uzun bir yol kat edebilir. Örneğin, endüstri verilerine dayalı bir içerik oluşturur ve bunu yayınlarsanız, sektörünüzde bununla tanınma şansınız olur. Sosyal yardımda bulunduğunuzda ve içeriğe bağlantılar almaya çalıştığınızda, uzmanlığınızı gösteriyor ve sektörünüzdeki diğer insanlardan sözcüğü yaymaya ve başkalarına da aynı şeyi göstermeye yardımcı olmalarını istiyorsunuz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle