GNS Network

SEO Uyumlu Makale Nedir

SEO Uyumlu Makale Nedir

Hem kullanıcıları hem de arama motorlarını mutlu edecek SEO dostu içeriği nasıl oluşturabilirsiniz? Aramada iyi sırada yer alan ve aynı zamanda okuyucularınız için yararlı olan içerik yazmak için bilmeniz gereken en önemli 10 şey nedir?

1. Benzersiz ve orijinal içerik yazın

Benzersiz ve orijinal içerik yazın

Benzersiz ve orijinal içerik, yeni bir şey önermeniz veya daha önce kimsenin söylemediği bir şeyi söylemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu, metninizin başka bir web sitesinden veya çevrimiçi kaynaklardan tam bir kopyası olmaması gerektiği anlamına gelir. Google, yinelenen içeriği belirlemede çok iyidir ve kopyalanmış içeriğe sahip bir web sayfasını veya web sitesini sıralamaları için hiçbir neden yoktur. Dizinlerinde ihtiyaç duydukları şey, insanların arama sorgularını yanıtlayan web sayfaları ve sahip oldukları daha benzersiz web sayfaları, kullanıcılarını mutlu tutma ve tekrar geri gelme şansı o kadar artar.

2. Yazı başlıklarınızı yazmadan önce ödevinizi yapın

Yazı başlıklarınızı yazmadan önce ödevinizi yapın

Bir gönderinin başlığı birçok nedenden dolayı önemlidir ve iyi yapılandırılmış başlıklar yardımcı olacaktır:

 • Arama motorları sayfanın neyle ilgili olduğunu anlar
 • Kullanıcılar, bunun tıklayıp okumak istedikleri bir şey olup olmadığını anlar
 • Bülten aboneleri, bunun açmak ve okumak istedikleri bir e-posta olup olmadığına karar verecek
 • Bunun reklam vermek isteyip istemedikleri bir sayfa olup olmadığına karar verecek reklam sistemleri

Öyleyse, yukarıdaki kriterleri karşılayan bir gönderi başlığını nasıl seçersiniz :

 • İnsanların sayfanızın konusuyla ilgili ne aradığını öğrenmek için anahtar kelime araştırmanızı yapın.
 • İlgili başlıkları bulmak için anahtar kelimelerinizi kullanarak Google, Yahoo ve Bing'de arama yapın. Arama kutusuna anahtar kelimeleri yazarken aldığınız önerileri not alın ve ayrıca diğer insanların ne aradığını görmek için arama sonuçları sayfasını aşağı kaydırın.
 • Başlığınızın temel yapısına karar verdiğinizde (yukarıda açıklanan iki yöntemi kullanarak), başlığınızı kullanıcılar için daha sosyal ve çekici hale getirmeye çalışın. Bir kullanıcı gibi düşünmeye çalışın ve başlığınızın sizi o sayfayı tıklayıp ziyaret etmeye teşvik edip etmeyeceğine karar verin.
 • Başlık uzunluğunuzun 65 karakterden az olduğundan emin olun.

Önemli: Yukarıdaki yönergeleri değerlendirirken, bir başlıktaki anahtar kelimelerin sırasının önemli olduğunu aklınızda bulundurun - bu nedenle, önce anahtar kelimelerinizi, sonra da kalan kelimeleri almayı deneyin.

3. Girişinize dikkat edin

Girişinize dikkat edin

Bir web sayfasını tararken, arama motorları bir sayfanın bağlamını anlamak ve bunun mümkün olan en hızlı şekilde dizinlerine dahil edilecek bir şey olup olmadığına karar vermek ister. Sizin işiniz, SEO anahtar kelimelerinizi sayfanızın başında bir giriş stili paragrafında belirterek onlara bu görevde yardımcı olmaktır . Bu makalenin ilk 2 satırına bir göz atın ve hedeflenen anahtar kelimelerimin " SEO dostu içerik " girişinde nasıl yer aldığını görün.

4. Sayfanın ana metnini unutmayın

Sayfanın ana metnini unutmayın

Bu, sayfanızın başlığına ve açıklamasına gerekli dikkati vermeniz gerektiği anlamına gelirken, anahtar kelimelerinizi de doğal olarak sayfanın gövdesine eklemeyi düşünmelisiniz.

5. Birbirine bağlamak SEO için iyidir

Birbirine bağlamak SEO için iyidir

Dahili bağlantıların büyük bir hayranıyım ve müşterilerime her zaman kendi web sitelerinde kendi küçük web'lerini oluşturmak için makalelerinde / sayfalarında dahili bağlantı kullanmalarını tavsiye ederim. Göz önünde bulundurabileceğiniz dahili bağlantı yönergeleri hakkında bir makale yazdım , ancak kullanıcı gezinmesini kolaylaştırmak için dahili bağlantıları nasıl kullandıklarını görmek için herhangi bir Wikipedia makalesine de hızlıca göz atabilirsiniz.

6. Metni güzelleştirin

Metni güzelleştirin

2011 yılının Mayıs ayında, Amit Singhal (Google Arama Ekibi'nin eski başkanı),  Google Web Yöneticisi merkezinde yüksek kaliteli web siteleri için bir dizi yönerge yayınladı . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir kaçının bir sayfanın metninin / içeriğinin kullanıcıya nasıl sunulduğu ile ilgisi vardı. Sayfanızı hazırlarken ayrıntılara biraz dikkat etmek ve kullanıcıların istediklerini bulmaları için metni taramalarını kolaylaştırmak önemlidir. Kalın , italik , resimler, videolar, küçük paragraflar ve başlıklar ekleyerek sayfanın güzel görünmesini sağlayın.

7. Yazar adını ve biyografisini görüntüleyin

Yazar adını ve biyografisini görüntüleyin

Web artık anonim değildir , bu, bir web sayfasında içerik yayınlarken yazarla ilgili ayrıntıları da göstermeniz gerektiği anlamına gelir. Bu özellikle sağlıkla ilgili konular, finans vb. Gibi hassas konular için geçerlidir, ancak genel olarak yazar bilgilerini göstermek bir sayfayı güvenilir kılar. Bunu yapmanın en iyi yolu, makalelerinizin altına küçük bir yazar biyo kutusu eklemektir (biyografimi okumak için aşağı kaydırın).

8. Resimleri kullanın ve optimize edin

Resimleri kullanın ve optimize edin

İçeriği daha az yorucu ve okumayı daha kolay hale getirdikleri için görseller kullanıcı için iyidir. Belirli bir sayfa hakkında daha fazla bilgi edinmenin ek bir yolu olduğu için arama motorları için de iyidirler. İçeriğinizde görselleri kullanmak için en iyi uygulamalar şunları içerir:

 • Gerekli telif haklarına sahip olduğunuz resimleri kullanın
 • Görsel boyutunu optimize edin çünkü görsellerinizin web sitenizi yavaşlatmasını istemiyorsunuz
 • Görüntünün neyle ilgili olduğunu açıklamak için ALT metnini kullanın - anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz
 • Sayılar veya ilgisiz karakterler yerine anlamlı resim dosyası adları kullanın

9. Tekrar okuyun

Tekrar okuyun

Söylemeye gerek yok ama yazım hataları, dilbilgisi hataları, anlamsız cümleler veya sadece anlam ifade etmeyen metinler içeren bir şeyi yayınlamak istemiyorsunuz. Yayınla düğmesine basmadan önce, yukarıda belirtilen yönergelere uyup uymadığınızı kontrol ettiğinizden ve hatasız veya eksiksiz iyi okuduğundan emin olun.

10. İçeriğiniz rekabetten daha mı iyi?

İçeriğiniz rekabetten daha mı iyi?

Bu benim son tavsiyem, ama bu çok önemli. İnternette yayınladığınız herhangi bir şey üzerinde çok fazla rekabet olduğunu hepimiz biliyoruz ve arama motorlarının üst sıralarında neyi göstereceklerini belirlemede gerçekten zor bir işi var.

Onları içeriğinizin arama yapanlar için dizinlerinde olduğundan daha faydalı olduğuna ikna etmeniz gerekir. Elbette, etki alanı otoritesi, geri bağlantılar, sayfayı kimin yazdığı vb. Gibi bir rol oynayan çok daha fazla faktör var ancak ilk adım olarak yapabileceğiniz şey, yayınla düğmesine basmadan önce bazı kontroller yapmaktır.

Dolayısıyla, bir sayfayı bitirip yayına girmeye hazır olduğunda, Google'da sayfanızın başlığını arayın ve ilk 10 konumdaki web sitelerini çok dikkatli inceleyin. Bunları aşağıdaki alanlarda sayfanızla karşılaştırın:

 • Kelimeler açısından ortalama içerik uzunluğu nedir? Kopyanız çok daha azsa, devam etmeden önce daha fazla içerik eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Diğer sayfalarda ne tür içerik var? Çok fazla resim, video var mı? Sayfanızla nasıl karşılaştırılır?
 • Bilginin kalitesi? Sağlanan bilgilerin kalitesi söz konusu olduğunda, sayfanız diğerlerinden daha mı iyi ve kullanıcılar için daha yararlı mı?

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle