GNS Network

360 Derece Dijital Pazarlama Nedir

360 Derece Dijital Pazarlama Nedir

360 derece pazarlama kampanyaları, herhangi bir ürünün tv, radyo, gazete ve olası tüm platformlarda aynı şekilde markalaşmasını ifade eder. Doğrudan hedef kitleye ulaşır. Nerede olurlarsa olsunlar yeni potansiyel müşteriler bulmanın yolu budur. Bu pazarlama stratejisi , en etkili pazar stratejisini oluşturmak için dijital pazarlamanın 8 temel yönünü içerir.

360 derece, tüm dijital pazarlama biçimleri

1. SEO

Arama motoru optimizasyonu Bu uygulama yalnızca sitenizin veya web sayfanızın görünürlüğünü artırmak için yapılır. SEO'nun temel amacı, sitenizi veya web sayfanızı arama motoru aracılığıyla olabildiğince görünür kılmaktır. SEO, organik web trafiğinin yüzdesini artırmak için harika bir uygulamadır ve ürünlerinizi ve hizmetlerinizi arayan potansiyel tüketicilerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Sitenizin daha iyi SEO'su yapmak için şu ipuçlarını izlemeniz gerekir:

Her zaman tüm sayfalar için başlığınızı, açıklamanızı ve URL’nizi optimize edin. Anahtar kelime, Backlink vb. Olsun, ne kadar etkili Arama Motoru Optimizasyonu tekniğini uygularsanız uygulayın, her zaman hatırlayın . İçerik kraldır, eğer düşük kaliteli içerik üretirseniz, o zaman tüm SEO çabalarınız boşuna gider. Daima yüksek kaliteli içerik üretin. SEO sürecinin daha iyi uygulanması için blog yazma alışkanlığı edin. Her blog yazısı, Arama motorları tarafından dizine eklenebilen ek bir sayfadır.

2. PPC

PPC'nin kısaltması (tıklama başına ödeme), reklamverenin reklam tıklandıktan sonra yayıncıya ödeme yaptığı bir reklam biçimi türüdür. Bu tür reklamlar Google arama sayfalarında üstte, altta veya sağda görünür. Bu yöntem, web sayfanıza çok fazla web trafiği çekmek için iyidir. En büyük avantajı, sonuçları hemen görebilmenizdir. Ancak aynı zamanda büyük bir zayıflığı vardır ve bu, diğer SEO tekniklerine kıyasla daha uzun ömürlü değildir. Bu, bütçenizi durdurduğunuz an trafiğin duracağı anlamına gelir. PPC stratejinizi başarılı kılmak için şu ipuçlarını izleyin:

Doğru anahtar kelimeleri belirlemek için her zaman doğru anahtar kelimeleri seçmeye veya hedeflemeye çalışın, Google reklam kelimeleri anahtar kelime planlayıcı, SEMrush vb. Gibi çevrimiçi olarak bulunan çeşitli anahtar kelime araçlarından yardım alabilirsiniz. Her zaman reklam kampanyasına göz atın ve hangi anahtar kelimenin daha iyi performans gösterdiğini ve hangisinin olmadığını görün.

3. Müşteri iletişimleri

Herhangi bir işletmenin veya markanın başarısı veya büyümesi için müşteri ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu size açıklamama gerek yok. Müşteri ilişkisinin veya etkileşiminin, satın alma işleminden sonra sona ereceğini düşünmeyin, eğer o sizin markanızsa ciddi bir kayıp. Başarılı markalar, müşterileri ile uzun süreli ilişkiler kurmak ve kurmak için etkili müşteri iletişim politikası oluşturur. Ana amacı, müşteriyi yaşam boyu değer için zorlamak ve güçlü bir marka savunuculuğu duygusu geliştirmektir.      Müşteri iletişiminizi daha etkileşimli ve başarılı kılmak için şu ipuçlarını izleyin:

CRM'niz (müşteri kaynakları yönetimi) aracılığıyla her zaman müşterilerinizle iletişim halinde kalmaya çalışın. Müşterilerinizden ürününüzü nasıl bulduklarını sorun. Herhangi bir iyileştirme ile ilgili öneri isteyin. Geri bildirimleri değerliyse, mümkün olan en kısa sürede uygulayın. Müşterinizi veya geri bildirimlerini asla görmezden gelmeyin. Müşterinize çok iyi davranın ve marka için önemli oldukları hissini verin. Müşterinizin şikayetine her zaman zamanında yanıt verin. Çok geç kalırsanız müşteri markanızdan ayrılacaktır. Şikayetlerini çözerseniz veya hızlı yanıt verirseniz, onları elinizde tutabilirsiniz.

4. Giden E-posta kampanyaları

E-posta hizmetleri aracılığıyla ürünlerinizin reklamını yaptığınızda, G-mail sponsorlu reklamlar bu kategoriye girer, E-posta pazarlaması olarak bilinir . Sadık müşterileriniz arasında işletmenizi tanıtmak veya marka bilinirliğinizi artırmak en iyi yöntemdir. Bu stratejiden etkili sonuç almak istiyorsanız, şu ipuçlarını izleyin:

• E-posta ile pazarlama yoluyla potansiyel müşterilerinizi hedeflediğinizde, her zaman kişisel bir yaklaşım benimseyin, mesajınıza profesyonel veya pazarlama dokunuşu yerine kişisel, duygusal bir dokunuş verin.

• E-posta pazarlamacılığını her yerde E-postalar atan dağınık bir silah olarak kullanmayın . Bunun yerine mesajı yalnızca sadık müşterileriniz olabilecek potansiyel müşterilere gönderin.

5. Gelen potansiyel müşteri besleme

Site / web sayfası ziyaretçilerinizin potansiyel müşterileriniz haline geldiği bir süreçtir. Bu onların sadık müşterileriniz oldukları anlamına gelir. Ancak her olası satıştan mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için onları beslemeniz gerekir. Gelen potansiyel müşterilerinizi beslemek için ipuçları:

Kampanyaları beslemenizi kolaylaştıran pazarlama otomasyonunu benimseyin. Sadık müşterileriniz hakkında anlayışa sahip olmalısınız. Bu, iletişiminizi doğru zamanda doğru alıcıya iletmek için çok önemlidir. Sadık müşterilerinizle iletişim kurarken bir satış elemanı olmadığını her zaman hatırlar. Bu, satışlarınızı yapmadan önce onlara ürününüzden bahsetmeniz anlamına gelir. Doğrudan satmayın.

6. Sosyal

Pazarlama sektöründeki en etkili stratejidir. Çeşitli sosyal medya platformları, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurma fırsatı sunar ve ilişkiyi güçlendirir ve marka farkındalığını artırır. Etkili sosyal medya pazarlaması için ipuçları:

Çevrimiçi içeriğinizin yayınlanması için her zaman gönderi takvimi oluşturun. Bu sizi gönderi için günlük içerik arama baş ağrısından kurtaracak. Her gün yeni içerik oluşturmanız gerektiğini düşünmeyin, diğer web sitelerinden içerik de düzenleyebilirsiniz. Yüksek kaliteli içeriklerin küratörlüğünü yapma sanatını öğrenin. Müşterinin sorularına daima geri bildirimde bulunun. Sosyal medyanın size anında geri bildirim sağlaması kolaylığının önemli özelliğidir . Her zaman müşteri sorularına ve öncelikle olumsuz olanlara cevap verin. Tanıtımda yardımcı olacak ve müşterinin şikayetlerini çözme konusunda ciddi olduğunuz mesajını yayacaktır.

7. İçerik

Çevrimiçi hedef kitle için içerik oluşturmayı, yayınlamayı ve dağıtmayı içeren harika bir pazarlama aracı haline geldi. İçerik pazarlaması, marka bilinirliğini artırmanın, organik trafik çekmenin ve yeni müşteriler edinmenin en iyi yoludur. Etkili içerik pazarlaması yapmak için ipuçları:

İçeriğinizi kendi tercih ettiğiniz biçimde oluşturun. Bilgi grafiği, video, E-kitap veya sosyal medyayla daha görünür hale getirin. İçeriğinizi işinize uygun bir tarzda oluşturun. Başkalarının içeriğinize rastlamasını beklemeyin. İçeriği oluşturduktan sonra daha etkili ve daha güvenilir hale getirmek için elinizden geleni yapın.

8. Web sitesi

İşletmeniz için her zaman gezinmesi kolay web sitesi veya web sayfası oluşturun. Çok fazla özellik veya tasarım eklerseniz performansı olumsuz etkilenecektir. Yararlı web sitesi için ipuçları:

Ziyaretçilerin sitenizi çalıştırmayı veya gezinmeyi kolay bulması için kullanıcı arayüzüne daha fazla yatırım yapın. Sitenizde ürününüzün reklamını yapmak için her zaman video eklemeye çalışın. Her zaman metin yazmanıza gerek yoktur. Ayrıca video formatını da kullanabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle