GNS Network

Dijital Pazarlama Yapay Zeka

Dijital Pazarlama Yapay Zeka

Yapay zeka, veri toplama, analiz etme, uygulama ve ondan öğrenme yeteneği ile dijital stratejileri dönüştürüyor. Gelişmeye devam ettikçe, onu dijital pazarlama stratejilerini geliştirmek ve şirketler için değerli müşteri içgörüleri sağlamak için kullanma yeteneği de artacaktır. Yapay zekanın özellikle dijital pazarlama alanında geleceğin dijital ürünlerinde vazgeçilmez olduğu belirtiliyor. "The Matrix" filminden Google AI'ya, esprili ve akıllı Siri'den Tesla'nın sürücüsüz arabasına kadar, işleri için dijital pazarlamada yapay zekayı uygulayan giderek daha fazla işletme var. Yapay zeka, dijital pazarlamanın geleceğini değiştiriyor.

AI nedir?

Wikipedia'ya göre "yapay zeka" terimi, öğrenme ve problem çözme gibi insanların diğer insan zihinleriyle ilişkilendirdiği "bilişsel" işlevleri taklit eden makineleri ve bilgisayarları tanımlamak için kullanılıyor. Zekanın özünü anlamaya çalışan ve tıpkı insanlar gibi kendisine beslenen verilere dayanarak düşünen, yanıtlayan ve görevleri yerine getiren yeni bir akıllı makine üretmeye çalışan bir bilgisayar bilimi alanıdır. AI ile ilişkili faaliyetlerden bazıları, robotik, konuşma tanıma, görüntü tanıma, doğal dil işleme, problem çözme vb. Gibi oldukça teknik ve uzmanlaşmıştır.

Ayrıntılı algoritmalar sayesinde, AI sistemleri artık her zamankinden çok daha hızlı bir şekilde daha verimli hale gelen sistemler ile daha olgun hale geliyor. Yapay zekanın uygulama alanı genişliyor ve dünya çapında araştırma ve geliştirme alanlarında büyük adımlar atmaya yardımcı oluyor. Gelecekte yapay zekanın getirdiği teknolojik ürünlerin, insan bilgeliğinin "kabı" olacağı düşünülebilir. AI, insan zekası değildir, ancak bir insan gibi düşünebilir ve insan zekasını aşabilir.

Yapay zeka ve dijital pazarlama arasındaki ilişki

Önceki yıllarda pazarlamacılar, pazarlama stratejilerine yapay zeka uygulamakta tereddüt ediyorlardı. Ancak şimdi, birçok başarılı marka bunu benimsedi ve pazarlamasında kullanıyor, Amazon ve Spotify gibi markalarla AI sistemlerini başarıyla kullanıyor. Örneğin, Amazon, önceki aramalara, satın alımlara ve görüntülemelere göre alışveriş yapanlara yalnızca ilgili ürünleri göstermek için AI kullanır. Bu, bir müşterinin ilk satın alma işlemini gerçekleştirme veya tekrar müşteri olma olasılığını artırabilir ve kişiselleştirilmiş deneyimin çok aranmasıyla birlikte. Dijital pazarlamanın bir parçası olarak yapay zeka, bir dizi avantaj ve seçenek sunan artık bir gerçek. Dijital pazarlamamızda yapay zekayı tam olarak nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

AI, dijital pazarlamayı nasıl dönüştürüyor?

Yapay zeka, veri toplama, analiz etme, uygulama ve ardından tepki verme becerisiyle dijital pazarlamada devrim yaratıyor. Potansiyel tüketiciler hakkındaki bilgi miktarı arttıkça, yapay zeka, veriye dayalı kararları hızlı ve doğru bir şekilde alma yeteneği nedeniyle daha önemli hale gelecektir. Yapay zekanın dijital pazarlamayı değiştirmesinin bazı yolları:

1. Tanı ve analiz et

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), müşteri bilgilerinin toplanmasını en üst düzeye çıkararak ve geçerli bilgileri filtreleyerek işletmeye müşteri merkezli bir yaklaşım oluşturan bir iş stratejisini ifade eder. CRM, AI teknolojisi ve büyük veri teknolojisi birleştirildiğinde, farklı platformlardan kullanıcı bilgilerinin toplanmasını en üst düzeye çıkarabilir, hedef müşteriler için doğru içgörüler elde edebilir ve kullanıcıların ihtiyaçlarını belirleyerek şirketlerin en uygun pazarlama stratejisini belirleyebilmesini sağlayabilirler.

Anahtar, herhangi bir davranışsal bilginin AI analizinin kaynağı olacağıdır. Örneğin, bir kişinin satın aldığı ürün türleri, hangi sayfalara göz attıkları, hangi araçları sıklıkla kullandıkları vb. Pazarlamacılar, toplanan tüm bu verilerle potansiyel bir müşterinin ihtiyaçlarını kolayca analiz edebilir ve satışları artırmak için kullanılan yapay zekayı uyarlayabilir. Müşteri yolculuğunu daha iyi görselleştirebilir ve doğru çözümü sunabilir, alışveriş deneyimini kolaylaştırabilir ve müşterinin onları ve alışkanlıklarını daha iyi yansıtan önerilerle kasaya ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

2. AI, AR / VR ile birleştiğinde

AI teknolojisi, AR ve VR gibi yeni görsel teknolojilerle buluştuğunda, yeni bir tüketim deneyimi getiriyor. Örneğin Coca-Cola , çeşitli şişeleme tesislerinde gözlük veya kulaklık kullanarak bilgisayar grafiklerini kullanıcının gerçek dünya görüşü üzerine yerleştirerek AI ve Artırılmış Gerçekliği (AR) birleştirmeye karar verdi . Bu, teknisyenlerin servis verilen ekipman hakkında bilgi almalarına olanak tanır ve onların görüşlerini görebilen teknisyenlerden destek almalarını sağlayarak, uzak konumlardaki teknisyenlerin onarımları gerçekleştirmesini ve sorunları teşhis etmesini kolaylaştırır.

Bu yöntem aynı zamanda tüketicilere bir markayla etkileşimde bulunmanın ve bir marka hakkında bilgi edinmenin ilginç yollarını sunarak, bir bağlantı kurmalarına olanak tanıyor. Yapay zekayı AR / VR ile birleştirmek, yalnızca kullanıcının tüketim deneyimini yenilemekle kalmaz, aynı zamanda bir markanın müşteri tabanından daha büyük bir sadakat duygusu yaratmaya yardımcı olabilecek güçlü bir marka kimliği oluşturur.

İş dünyasında AI dijital pazarlama

1. AI sohbet robotlarının uygulanması

Yapay zeka anlamsal tanıma, dil işleme ve ses dönüştürme teknolojisinin geliştirilmesi, yapay zeka müşteri hizmetinin kullanımının daha kolay olduğu ve daha iyi bir deneyim sunduğu anlamına geldi. Manuel müşteri hizmetleriyle karşılaştırıldığında, AI sohbet robotlarının birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, AI sohbet robotları, işletmelerin geleneksel "bire bir" müşteri hizmeti biçiminin ötesine geçmesini sağlar. Bunun yerine, sohbet robotları "bire çok" sunarak aynı anda ve farklı zaman dilimlerinde bir dizi müşteriye destek sağlayabilir.

İkincisi, AI sohbet robotlarının dinlenmeye ihtiyacı yoktur, böylece müşteri sorgularını günün her saati ve gerçek zamanlı olarak yanıtlayabilirler. Bu sadece çok verimli oldukları anlamına gelmez, aynı zamanda mesai saatleri dışında da destek sağlayarak müşteri deneyimini geliştirebilirler. Bu avantajlara ek olarak müşteriler, ihtiyaçlarına göre AI müşteri hizmetleri tarafından kullanılan dili seçebilir ve bu da bir markanın yerelleştirilmiş müşteri hizmeti sunmasına olanak tanır. Birçok marka, süreci kolaylaştırmak için hepsi de AI sohbet robotlarından yararlanabilen WhatsApp, Facebook Messenger ve Slack gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla müşterileriyle iletişim kurmaya başladı.

2. E-posta ile pazarlama

AI, markaların kullanıcı davranışlarına göre e-posta pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmesine yardımcı olur, bu da pazarlamacıların belirli eylemler tarafından tetiklenen e-postalar gönderebileceği anlamına gelir. Bu, müşterilerin gelen kutularına konu satırları, ürün önerileri ve mesajların tümü bir müşterinin davranışına göre seçilen ilgili e-postaları teslim etmelerini sağlar. AI, daha iyi kişiselleştirilmiş içeriğin yanı sıra, pazarlamacıların e-posta kampanyalarını optimize etmelerine yardımcı olarak sonuçlarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur. Pazarlamacılar, birkaç hafta sürebilen farklı mesajları ve tasarımları A / B testine tabi tutmak yerine, kampanyaları hızlı bir şekilde dinamik olarak analiz etmek ve optimize etmek için Phrasee gibi araçları kullanabilir .

Nihayetinde AI, e-posta pazarlamacılarının doğru müşterilere doğru zamanda ulaşmalarına yardımcı olarak mesajlaşmanın alakalı, ilgi çekici ve dönüşüm olasılığının daha yüksek olmasını sağlayabilir. Ayrıca, hangi tür mesajların, konu satırlarının, tasarımın ve görüntülerin en iyi sonuçları aldığını daha iyi analiz etmenize olanak tanır.

3. AI dijital reklamcılık

Yapay zekayı benimseyen en başarılı alanlardan biri şüphesiz dijital reklamcılıktır. Mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için Facebook, Google ve Instagram gibi platformlarda kullanıldı. Bu platformlar, onlara en alakalı reklamları göstermek için cinsiyet, yaş, ilgi alanları, demografik bilgiler ve diğer hususlar dahil olmak üzere kullanıcıların bilgilerini analiz ederek dijital reklamların performansını iyileştirir.

EMarketer'e göre , dünya çapında dijital reklam harcamasının 2018'de 273,29 milyar dolar olacağı ve bunun daha da artması bekleniyor. Yapay zeka teknolojisi sayesinde, pazarlamacılar mikro eğilimleri tespit edebilir ve hatta eğilimleri tahmin edebilir. Daha sonra bütçelerini nereye tahsis edecekleri ve kimi hedefledikleri konusunda stratejik kararlar alabilirler. Sonuç olarak, markalar dijital reklam israfını azaltabilir ve harcamalarının mümkün olan en iyi sonuçları vermesini sağlayabilir.

4. Pazarlama içeriği

AI sayesinde, hedeflenen müşterilerin davranışına göre hangi içeriğin en etkili olduğunu keşfedebilir ve sonuç alan içerik pazarlamasını kullanmanıza olanak tanır. Pazarlamacılar, hedef kitleleri için hangi tür içeriğin en iyi sonucu verdiğini daha iyi anlayabilir ve bu da doğru içerik biçimini paylaşmalarına veya oluşturmalarına olanak tanır. Örneğin, Y kuşağının% 40'ı video içeriğine en çok güveniyor , yani blogların yanında ikinci en etkili içerik pazarlama şekli. Bu, bu kitleyi hedefleyen bir markanın, AI'dan toplanan bilgileri kullanarak alakalı içeriği daha iyi oluşturabileceği anlamına gelir.

Pahalı videolar ve diğer içerik biçimleri oluşturmak yerine, yapay zeka destekli araçlar bunları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, FlexClip video oluşturucu gibi araçlar , bir tasarımcıya veya teknik becerilere ihtiyaç duymadan yüksek kaliteli videolar oluşturmanıza ve indirmenize olanak tanır. Bu, eğer kitle verileri videoları kullanmanız gerektiğini gösteriyorsa, bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz anlamına gelir. AI, içeriği iyileştirmek ve oluşturmak için kullanılabilir. Örneğin, YouTube'un öneri sistemi, kullanıcıların önceki davranışlarına göre ilgilenebilecekleri videolar için öneriler sunar. Benzer bir araç kullanmak, bir web sitesi ziyaretçisinin sitenizle nasıl etkileşimde bulunduklarına bağlı olarak ilgi duyabileceği ürünler, bloglar, videolar veya diğer içerik türlerini önermenize olanak tanır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle