GNS Network

Dijital Pazarlama Kariyer

Dijital Pazarlama Kariyer

Dijital pazarlama alanında bir kariyere girmenin artılarını ve eksilerini incelemeden önce, pazarlamanın evrimine kısaca bir göz atmalıyız. 90'lardan veya 2000'lerin başlarından biriyseniz, muhtemelen bu harika TV reklamlarını hatırlarsınız. Birkaçı gerçekten ilham vericiydi, çoğu ise biraz utandırıcıydı. Ancak çoğunun bir amacı vardı - sizi bir üründen haberdar etmek ve onu satın almanız için sizi etkilemeye çalışmak için tasarlandılar. Şirketler, ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak için büyük miktarlarda para harcıyor - bu onların yeni müşterileri çekmenin ve müşteri havuzunu genişletmenin bir yolu. Pazarlamanın büyük ölçüde tüketici eğilimlerine bağlı olduğunu tahmin etmiş olabilirsiniz. Peki, şimdi, dijital pazarlama burada nereden geliyor?

Dijital pazarlama ihtiyacı

Uzun bir süre boyunca bir televizyon setinin karşısında en son oturduğunuz zamanı hatırlamaya çalışın. Çoğunuz bunu hatırlamayabilir. Bunun nedeni, internet ve TV şovlarının kolay akışıyla, insanların televizyon setlerinden İnternete geçmeleridir. Bu değişiklikle, şirketler de geleneksel reklamcılıktan dijital pazarlamaya geçerek reklamları mobil veya bilgisayar ekranınıza getirdiler. Bununla birlikte, internet neredeyse sonsuz olduğundan, dijital pazarlamanın rekabeti atlatabilmeniz için birçok beceri ve rolle uğraşması gerekir. Çok kazançlı bir seçenek haline geldi ve dijital pazarlamacıların talebi artıyor.

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlamada kariyerinizi ilerletmenin yollarına girmeden önce, ilk olarak kavramı anlayalım - dijital pazarlama nedir? Tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi, dijital pazarlamada bir şirketin satmak istediği bir ürünü vardır ve bu nedenle müşterilerle ilgilenmeye, ürünü tanıtmaya ve bir satışı kapatmaya çalışırlar. Şirketler, internetin muazzam gücünü kullanarak müşterileri meşgul etmeye çalıştıkları için, bu amaca yardımcı olmak için farklı rollerde ve belirli becerilere sahip birkaç kişiyi istihdam etmek zorunda kalıyorlar. Dijital pazarlama, doğası gereği oldukça çok yönlü ve yaratıcıdır. Bir pazarlama uzmanı olarak, dijital pazarlamada şu alanlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Video ve ses üretimi
 • Mobil Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
 • Etkileşimli Teknoloji (AI gibi)
 • Sosyal medya
 • Eposta pazarlama
 • E-Ticaret
 • İçerik yönetimi ve iyileştirme
 • Pazarlama otomasyonu
 • Web Tasarım
 • Web Geliştirme
 • Metin yazarlığı ve düzenleme
 • Analitik
 • İşletme ve pazarlama stratejisi  

Daha yeni biri olarak, bunların hepsinde eğitim almanıza gerek yoktur, ancak en az iki veya üçünde ustalaşmanız gerekir. Bununla birlikte, bir yönetici rolünü üstlenirseniz, bunlardan birkaçını bilmeniz gerekebilir.

En çok hangi beceriler talep ediliyor?

Dijital pazarlamanın dünyayı kasıp kavurduğu açık. Çoğu şirket dijital pazarlamaya doğru ilerliyor ve pazarlama herhangi bir şirketin ayrılmaz bir parçası olduğundan, dijital pazarlamacılara olan talep oldukça yüksek. Bu talebe genel bir bakış için dikkatimizi birkaç istatistiğe çevirelim. Tüm çevrimiçi etkinliklerin yaklaşık % 93'ünün bir arama motoruyla başladığı tahmin edilmektedir . Bir arama motorunda yer almak için içeriğin SEO dostu olmasını sağlamalısınız. Ürün satan işletmelerden bahsediyorsak, istatistikler Amerikalıların% 80'inin en azından her ay bir çevrimiçi alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu nedenle, bir işletmenin gelişmesi için, dijital pazarlama konusunda temel bir anlayışa ihtiyaç vardır. 2017 yılında dijital reklamcılık, içerik stratejisi, sosyal medya ve içerik oluşturma en çok talep gören beceriler olarak kabul edildi. Bir işletmeyi daha karlı hale getirebilecek SEO ve SEM gibi becerilerde uzmanlaşırsanız, kolayca yüksek maaşlı bir işe girebilirsiniz. Normal içerik oluşturmanın yanı sıra, içerik pazarlaması trafiğe bağlı olduğundan kalıpları da analiz etmeniz gerekecektir. Kalıpları analiz edebilir ve çalışmanızı, işinize daha fazla trafik çekecek şekilde tasarlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama kimler içindir?

Dijital pazarlama alanında bir kariyere karar verirken merak ediyor olabilirsiniz - Bu kariyere uygun muyum? Dijital pazarlamada neredeyse tüm insanlar için bir şeyler vardır. Kod yazmayı seven biriyseniz, web geliştiricisi olarak kolayca bir yer edinebilirsiniz. Günümüzde, Etkileşimli Teknolojiye yardımcı olmak için AI bile kullanılıyor. Artı, müşteri modellerini belirlemek için veri bilimi kullanılabilir, böylece veri bilimciler dijital pazarlamada çok yardımcı olabilir. Yaratıcı ruhlar için dijital pazarlamanın bir çalışma havuzu vardır. Yazarlar içerik oluşturma ve yönetmeye gidebilirler. Grafik tasarım ve video düzenleme de dijital pazarlamada önemli bir sektördür. İhtiyaç duyduğunuz dijital pazarlama becerileri hakkında daha fazla bilgi edinin . Ancak pazarlama dinamik bir alan olduğu için, içine girerseniz sürekli öğrenmeniz gerekir. Proaktif ve meraklı olmanız ve işletmelerin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Ne kadar uyarlanabilir ve yetenekli olursanız, dijital pazarlama alanında üst sıralara çıkma şansınız o kadar artar.

Neden dijital pazarlama alanında kariyer seçmelisiniz?

Dijital pazarlama geniş bir alandır ve buna girerseniz aşağı inebileceğiniz pek çok yol vardır. Her gün bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, rütbeleri yükseltebilir ve yönetici olabilirsiniz. Bununla birlikte, dijital pazarlamanın sizin için karlı bir girişim olmasının birkaç başka nedeni vardır:

Avantajları

1. Becerilerin kullanılması: Modern dünyada, şirketler yumuşak becerilere sahip insanlar arıyor. Orta gelir grubundan biriyseniz ve kemerinizin altında bazı dijital becerilere sahipseniz, özellikle bu alanda daha fazla beceri öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Planlı becerilerin öğrenilmesi, sonunda sizi gelecekteki keşif gezilerinizde ileriye götürebilir.

2. Çok yönlü alan: Birçok farklı alanda, zaten bir uzmanlık aldıysanız, yolunuzu değiştirmek zorlaşır. Kapsamlı bir eğitimden geçmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, dijital pazarlamayla, gerekli geçişi yapabilmeniz için çok az eğitim gerekir. Çoğu durumda, dijital pazarlama alanlarında herkes için bir şeyler vardır. Mevcut becerilerinizi geliştirebilir ve işte yeni beceriler öğrenebilirsiniz.

3. Gelişen endüstri: Bir kişi bir iş ararken, aynı zamanda iş güvenliğini de arar. Bu nedenle, genellikle olası bir acil durum kapatmadan geçmeyen, gelişen bir sektöre giderler. Dijital pazarlama bu açıdan oldukça yeni ve her zaman büyüyor. Öğrenmeye ve gelişmeye hevesliysen, her zaman köşede bir şeyler vardır. Bu sektördeyken doldurmanız gereken birkaç rol ve geliştirebileceğiniz farklı yaratıcı pazarlama stratejileri olduğundan, dijital pazarlama sizi yalnızca güvenli bir alana yerleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda sektöre tamamen yatırım yapmanıza da yardımcı olacaktır. Dijital pazarlamadaki çeşitli kariyer seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için dijital pazarlama rolleri blog gönderisine göz atın .

4. Kazançlar: Dijital pazarlama işleri talep görüyor ve bu nedenle, ücretinizi müzakere etmeniz için birçok fırsat var. Dijital pazarlamayla ilgili en iyi şeylerden biri, çalışmak için şirket içinde olmanıza gerek olmamasıdır. Serbest çalışan olarak veya uzaktan da çalışabilirsiniz. Tecrübe veya beceriye sahipseniz ve başarılarınızı gösterebilirseniz, bu alanda pazarlık yapabilir ve istediğiniz maaşı alabilirsiniz. Hindistan'da, dijital pazarlama alanındaki farklı rollerin ayrı maaş levhaları vardır.

5. Yaratıcılık: Dijital pazarlama çok yaratıcı bir disiplindir. Birçok teknik profesyonel alanın aksine, dijital pazarlama birçok yaratıcı insan için bir fırsat sağlar. Yazma, tasarım ve ses ve video prodüksiyonunda işler var. Ayrıca, pazarlama stratejileri geliştirmek, sorunları çözmek ve izleyicilerle etkileşim kurmanın yollarını bulmak da yaratıcı çözümler gerektirir. 

6. İstediğiniz gibi eğitim: Dijital pazarlamanın, üst sıralara çıkmaya devam etmek için yeni beceriler öğrenmeniz gereken bir alan olduğu zaten belirlenmiş durumda. Bununla birlikte, en iyi yanı, kendi hızınızda ve kendi konfor seviyenizde antrenman yapabilmenizdir. Serbest meslek sahibi olarak çalışıyorsanız veya evden çalışma sözleşmesi yapıyorsanız, o zaman kendi evinizde öğrenebilirsiniz. Beceri eğitiminizde size yardımcı olacak çevrimiçi kurslara katılabilirsiniz. Hatta bir web sitesi veya blog oluşturmak için gönüllü olabilir ve kişisel sayfanızın sosyal medya yönetimine dahil olabilirsiniz. Kendiniz için harika bir portföy oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu becerilerin çoğu sizin tarafınızdan çok fazla finansal yatırım gerektirmez.

7. Farklı bir ortamda çalışmak: Özellikle mesleki gelişim söz konusu olduğunda, ağ kurmanın gerçekten yardımcı olduğu bir sır değildir. Dijital pazarlama alanına girdiğinizde, farklı beceri setlerine sahip birçok farklı insanla tanışacağınız için yaratıcı yönünüzü genişletme fırsatına sahipsiniz. Farklı insanlarla çalışarak, yalnızca onlardan bir şeyler öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda portföyünüzü daha da zenginleştirecek yeni bir beceriyi anlamak gibi hayatta yeni bir yön edinme şansı elde edersiniz. 

Dezavantajları

Diğer birçok disiplin gibi, dijital pazarlamanın da eksileri vardır. Dijital pazarlamanın bazı dezavantajları şunlardır:

1. Düzenli öğrenme ve esneklik - Dijital pazarlamada sürekli öğrenme, bu alan için hem profesyonel hem de olumsuz olabilir. Yeni şeyler öğrenmek her zaman yararlı olsa da, dijital pazarlamanın son derece dinamik doğası öğrenmeyi biraz telaşlı hale getirebilir. Trendleri anlamaya ve yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırken ayak parmaklarınızın üzerinde kalmanız gerekebilir. Ayrıca esnek olmanız ve pazarın değişen eğilimlerine göre yöntemlerinizi sık sık değiştirmeniz gerekir.

2. Yüksek rekabet - Diğer tüm alanlar gibi, dijital pazarlamanın da çok fazla rekabeti vardır. Ancak bu alan doğası gereği oldukça yaratıcı olduğu için rekabet daha da artıyor. Dijital bir pazarlamacı olarak, ana hedeflerinizden biri, sayfanızı veya web sitenizi Google'da sıralamak ve ilk sayfada ortaya çıkarmak olacaktır. Bu nedenle, yalnızca diğer en iyi sayfalarla değil, aynı zamanda birkaç blog sayfası ve web sitesiyle de rekabet edeceksiniz. Rekabet küresel ölçekte ilerlemesini daha da zorlaştırıyor.

Dijital pazarlama kariyerinize nasıl başlayabilirsiniz?

Muhtemelen dijital pazarlama kariyerinize nasıl başlayabileceğinizi merak ediyorsunuz. Dijital pazarlama çok sayıda aktarılabilir beceri gerektirdiğinden, başlamak için güzel bir yer, dijital pazarlama için yararlı birkaç beceriyi öğrenmektir. Becerilerinizi geliştirmek, sizi dijital pazarlamada kariyerinizde doğru rotaya götürebilir. Web geliştirme, pazarlama yönetimi, tasarım ve metin yazarlığı alanlarında bir dereceniz veya beceriniz varsa, dijital pazarlamada kullanılabilecek birkaç beceriye zaten sahipsiniz demektir. Maruziyetinizi artırmanın iyi bir yolu, kişisel markanızı oluşturmak ve kendi dijital varlığınızı geliştirmek için bir portföy oluşturmaktır. 

Markanızı yarattığınızda, büyük olasılıkla trendlerin üstünde kalmaya çalışacaksınız. Bu, trendlerin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak ve AI veya sanal gerçeklik gibi trendler hakkında birçok bilgi alacaksınız. Bu trendlerin pazarlama departmanında nasıl bir değişiklik getirebileceğini anlamaya çalışın. Facebook sayfanızı veya diğer sosyal medya sayfalarını becerilerinizi herkese açık bir şekilde gösterebilmeleri için beceri setinizle tutarlı tutun. Kendinizin reklamını yapmayı unutmayın. Benzer ilgi alanlarına sahip Facebook gruplarına katılabilir veya Medium'da blogunuzu başlatabilirsiniz. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle