GNS Network

Dijital Pazarlama Son Gelişmeler

Dijital Pazarlama Son Gelişmeler

Sektörünüzün ne olduğu veya hangi ürün ve hizmetleri sunduğunuzun önemi yok - dijital pazarlama trendleri göz ardı edilemez. Çok uzun zaman önce, şirketlerin bir web sitesi ve bir Facebook sayfasından biraz daha fazlasına ihtiyacı vardı, ancak şimdi dijital ortam o kadar hızlı gelişiyor ki, ayak uydurmak zor. Şimdiye kadar, çevrimiçi varlığı olmayan çok fazla başarılı işletme yok. 2020'de yeni teknolojiler ve araçlar ön plana çıkacak ve pazarlamacıları organizasyonlarını zirvede tutmak için uyum sağlamaya zorlayacak. Ne de olsa Dijital Darwinizm affedilmeyen bir gerçektir. Uyum sağlamazsan kesinlikle geride kalacaksın. 2020'de hazır olacak dijital pazarlama trendlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Facebook Zirveye Çıkabilir. Gerçekten mi.

Facebook artık sosyal medya dünyasının kralı değil. Forbes'a göre , kullanıcılarının %41'i 65 yaşın üzerinde. Hiçbir şekilde mücadele etmese de, Facebook'un Instagram tarafından sunulan daha görsel, etkileşimli deneyimleri tercih etme eğiliminde olan genç demografi ile zemin kaybettiği açık. Snapchat ve yükselen yıldız TikTok. 2018'deki veri ihlali skandalından sonra Facebook, platformun sahte haberleri, siyasi propagandayı ve siber zorbalığı yaygınlaştırmasıyla birçok insanın hüsrana uğraması ve küskünlüğü ile önemli ölçüde güvenilirliğini kaybetti. TechCrunch, Facebook'un Gen Z için öldüğünü tahmin ederken, bir zamanlar baskın olan güç, genç nüfusla popülerliğini kaybetmeye devam ediyor . Geleceğin dijital pazarlamacılarının hedef pazarlarının kim olabileceğine gerçekten bakmaları çok önemlidir, çünkü Facebook bazı kampanyalar için çok uygun olmayabilir, özellikle de gençler arasında düşüş eğilimini sürdürürken. Facebook hala çok büyük ve birçok Amerikalı kontrol etmeye devam ediyor. Yine de, pazarlamacılar kiminle bağlantı kurmaya çalıştıkları konusunda daha dikkatli olmalı ve hedef kitlelerinin hala Facebook'ta olduğundan emin olmalıdır. Aksi takdirde, pazarlama bütçenizi yanlış sosyal medya platformunu hedefleyerek boşa harcıyor olabilirsiniz .

2. Instagram, Çocuklarla Bir Hit

Instagram'ın meteorik yükselişi şimdiden bir milyar kullanıcıyı geçtiğini gördü , bu etkileyici bir başarı. Bu, en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olduğu ve belki de daha da önemlisi, kullanıcı tabanının çoğu, özellikle 30 yaşın altındaki , imrenilen genç demografik olduğu anlamına gelir . Facebook, "yaşlı insanlar" için sosyal medya platformu olma ününden dolayı bu grubun çoğunu kaybediyor. Pazarlamacıların akılda tutması gereken potansiyel bir sorun, Instagram'ın kısa süre önce beğenme özelliğini platformdan kaldırmaya karar vermesidir . Birçok nüfuz sahibi bu hareketle ilgili endişelerini dile getirdi ve bu nedenle şirketler bunun 2020'de yaratacağı etkiyi yakından takip etmelidir. Bu, içerik kalitesinde bir artışa yol açabilecek olsa da, birçok kullanıcı gösteriş arayışında platformdan uzaklaşabilir. metrikler başka yerde.

3. Chatbotlar Müşteri Hizmetlerine Hakim Olacak

Sohbet robotları , sanal bir "kapıcı" görevi gören, kullanıcılarla iletişim kuran ve hedeflerini tamamlamalarına yardımcı olan yapay zeka (AI) yazılımıdır. Sohbet robotları, insanlarla doğal bir şekilde, öncelikle yazılı sohbet pencereleri aracılığıyla etkileşime girer, ancak sözlü etkileşimler de mümkündür. Zamanla, sistem daha fazla veri içgörüsü topladıkça, AI müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinerek sürekli gelişen bir hizmet sunmayı mümkün kılar. 2018 ve 2019 boyunca, sohbet robotları farklı görevler için on binlerce kişi tarafından Facebook'ta düzenli bir rol oynadı. Hava durumu raporlarının sağlanmasından bazı temel müşteri destek işlevlerinin otomatikleştirilmesine kadar her şey, sofistike bir yazılımla kolayca gerçekleştirilebilir. Botlar, kullanıcıların sınırlı insan kaynaklarından çok fazla çekmeden kişiselleştirilmiş, odaklanmış etkileşimler elde etmelerini sağlar. İşletmelerin % 80'i bu yıl sohbetleri kullanmaya başlamak istediklerini iddia ediyor. Faydalarını düşündüğünüzde, nedenini anlamak kolaydır:

 • 24 saat hizmet
 • Müşteri sorularına anında yanıtlar
 • Mola, tatil veya fazla mesai ücretine gerek yok

Ocak 2020'de yapılan Tidio araştırması , tüketicilerin %43'ünün bir markayla iletişim kurarken müşteri hizmetleri merkezlerini aramak yerine çevrimiçi bir sohbet botuna mesaj göndermeyi tercih ettiğini buldu . Bu nedenle, sohbet robotlarıyla daha fazla etkileşime girmek isteyen işletmeler ve müşteriler ile bu, 2020'de en hızlı büyüyen dijital pazarlama trendlerinden biri olacağı kesin.

4. Video Artık Bir Seçenek Değil

İşletmeniz zaten video pazarlamayı kullanmıyorsa, bu yıl işe koyulmalısınız. Metin tabanlı içerik, özellikle çevrimiçi ürün ve hizmet satmaya gelince, videonun gücüyle rekabet edemez. Bir de mobil deli dünyada , insanlar, izlemek ve her konuda paylaşım videoları için akıllı telefon kullanımı, her zamankinden daha fazla video izlerken daha markalar öğrenmeye ve neler teklif var. ImpactBND'nin şu istatistiklerini düşünün :

 • Tüketicilerin %70'i bir markanın videosunu paylaştı.
 • Tüketicilerin% 52'si, ürün videoları izlemenin kendilerini daha güvende hissettirdiğini ve çevrimiçi satın alma kararlarına rehberlik ettiğini iddia ediyor.
 • İşletmelerin %72'si video içeriğinin dönüşüm oranlarını iyileştirdiğine inanıyor.

Video pazarlama, özellikle canlı video ise oldukça ilgi çekicidir. Canlı yayın, etkileyici pazarlama ile birleştirildiğinde güçlü bir dijital pazarlama yöntemidir. Yeni nesil sosyal medya etkileyicileri veya ünlüler, sporcular ve müzisyenler gibi geleneksel kaynaklar olsun, doğrudan yorumlarla etkileşime giren bir etkileyiciyle canlı yayın yapmak, izleyici için büyük bir çekicidir. Twitch'in 15 milyondan fazla günlük aktif kullanıcısı var , bunların çoğu sadece Ninja gibi etkileyicilerden canlı akış videoları izlemek için ayarlanıyor. Muhtemelen dünyanın en popüler oyun etkileyicisi olan Ninja, yakın zamanda, Microsoft şirketinin önümüzdeki yıl canlı video akışının beklenen değerini takdir eden bir güç oyunu olan Mixer ile özel bir anlaşma imzaladı.

5. İyi İçerik Hâlâ Önemli (ve Şimdi Bağlam Daha Önemli!)

İçerik pazarlaması , içerikteki nüansa artan bir vurgu olsa da, dijital pazarlamanın önemli bir bileşeni olmaya devam ediyor. Kalite her zaman önemli olacak, ancak şimdi bağlam ve hedeflemeye daha fazla vurgu yapılıyor. Google, çevrimiçi içerik hakkında daha derin ve daha sofistike bir anlayış geliştiriyor ve bu nedenle, pazarlamacıların hedef pazarları ve 2020'de içeriği daha kesin bir şekilde nasıl uyarlayabilecekleri konusunda dikkatlice düşünmesi gerekiyor. Bunun çoğu, Kasım 2019'da Google'da yayınlanan BERT güncellemesine indirgeniyor. Yeni algoritma, arama motoru devinin kullanıcı arama sorgularındaki doğal dili daha iyi anlamasına yardımcı oluyor. Google'ın tavsiyesi, "en son SEO trendlerini takip etmekten ziyade, bir sitenin yüksek hızlara, faydalı bağlantılara ve iyi yazılmış içeriğe sahip olmasını sağlamak daha önemlidir" şeklindedir.

6. E-posta Daha Kişiselleşiyor

E-posta, milyarlarca kişinin hala kişisel, ticari, endüstriyel, yasal, bilimsel ve akademik amaçlarla kullandığı önemli bir iletişim kanalı olmaya devam ediyor . Başka bir deyişle, e-posta kalıcıdır ve e-posta pazarlamasının kendisi önemli olmaya devam etmektedir. Ancak, e-posta pazarlaması gelişiyor ve genel pazarlama e-postaları eskisi kadar etkili değil. E-posta pazarlamasını 2020 için önemli kılan, şimdi otomasyonun ve daha da önemlisi kişiselleştirmenin bir kombinasyonudur. E-posta pazarlamanızı belirli bir ürüne göz atan bir kullanıcı gibi belirli bir şeye tetikleyebildiğinizde ve ardından kişiselleştirilmiş bir e-postada bir promosyon fiyatı veya demo videosunu takip ettiğinizde, bu çok etkili olabilir. E-posta, özellikle yeniden pazarlama tekniklerinizle birleştirildiğinde, genellikle bir eylemi motive etmek için son tetikleyicidir.

7. Etkileşimli İçerik Yaygınlaşacak

Etkileşimli içerik, insanların tıklayabileceği, kaydırabileceği veya çevrimiçi olarak etkileşimde bulunabileceği her şeydir. Outgrow'a göre, pazarlamacıların % 93'ü etkileşimli içeriği alıcıyı eğitmede oldukça etkili olarak değerlendiriyor. 2020'de daha fazla şirket, aşağıdakiler gibi etkileşimli içerik türlerini deneyecek:

 • Testler ve anketler
 • Artırılmış gerçeklik reklamları
 • 360 derecelik videolar

Bu formatlar, insanlara daha sürükleyici ve ilgi çekici bir deneyim sunmak için artırılmış gerçeklik ve video içeriği gibi en son pazarlama teknolojilerinden yararlanır. Günümüzde tüketiciler, şirkete daha bağlı hissetmelerine yardımcı olduğu için markalardan bu tür akılda kalıcı, eğlenceli içerikler istiyor.

8. Sesli Etkileşim Yukarı Doğru Devam Ediyor

Siri, Google, Alexa ve bir dizi diğer "akıllı" cihaz sayesinde, cihazlarla sözlü etkileşim artmaya devam ediyor. Bizim için gerçek ders, insanların konuşmayı sevmesi ve bunun tercih edilen bir etkileşim yolu olmasıdır. Ve şimdi, makineler nihayet insanların arama, alışveriş ve yeni şeyler keşfetme isteklerini yakalıyor. Ancak, bu bazı ilginç zorluklar sunuyor. Örneğin sesli arama yapmak, özellikle sonuçlarda bir sorgu yazmaktan çok farklıdır. Bir kişi metin tabanlı bir arama yaptığında, ekranda sonuçlar her seferinde bir sayfa olarak görüntülenir. Ancak birisi bir cihazdan bir arama yapmasını istediğinde ve cihaz sözlü olarak yanıt verdiğinde, en fazla birkaç seçenek sunabilir ve sıklıkla yalnızca bir seçenek sunar.

9. Mesajlaşma Uygulamalarında Pazarlama Seviyesini Yükseltecek

Sosyal mesajlaşma uygulamaları sadece arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde olmak için değildir. Tüm sektörlerdeki işletmeler, son zamanlarda Facebook Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalara önemli bir ilgi gösterdi ve fırsatları değerlendirdiğinizde bu hiç de şaşırtıcı değil:

 • 1,3 milyar aylık kullanıcı ler den fazla gönderme Facebook Messenger'da aktif olan 10 milyar mesajları her ay.
 • WhatsApp'ın 1,6 milyar aktif kullanıcısı var ve her gün 55 milyardan fazla mesaj gönderiyor .

E-posta ve sosyal medya gibi geleneksel kanallar ölümden uzak olsa da, insanların anlık mesajlaşma uygulamalarında daha aktif olduğunu inkar etmek mümkün değil. Önümüzdeki 5-7 yıl içinde , haberci pazarlamanın dünyanın bir numaralı pazarlama kanalı olması bekleniyor. Bu nedenle, markaların bu platformlarda insanlarla bağlantı kurmaya başlaması mantıklı bir adımdır. Facebook Messenger aracılığıyla pazarlama , Facebook Haber Kaynağındaki organik gönderilere göre 10 ila 80 kat daha fazla etkileşim sağlar. Mesajlaşma uygulamaları, şirketlerin kısa, kişiselleştirilmiş metinlerle geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Çevrimiçi tüketicilerin % 63'ü , canlı sohbet seçeneğine sahipse bir şirketin web sitesine geri dönme olasılığı daha yüksektir ve bu da şirketlerin bu kanalı ciddiye alma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. 2020'de, kullanıcıların ilgisini çekmek için video ve etkileşimli içerik dahil olmak üzere birçok şirket ile mesajlaşma uygulamalarında çok daha fazla pazarlama görmeyi bekleyebilirsiniz.

10. Çok Kanallı Pazarlama Artık Çok Önemli

Çok kanallı pazarlama , e-posta, uygulamalar, sosyal medya ve web sitesi blogunuz dahil olmak üzere birden çok platformda pazarlama uygulamasıdır. Bu yaklaşım, işletmelerin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak müşterilerle daha fazla dijital temas noktasında bağlantı kurmasını sağlar. Tüm kanallarda kesintisiz, tutarlı bir ses ve tutarlı bir marka mesajı ileterek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. ClickZ , çok kanallı pazarlamanın tek kanallı bir yaklaşımdan üç kat daha fazla etkileşim sağladığını bildiriyor. Daha da iyisi, birden fazla kanalınız olduğunda müşteriyi elde tutma, ortalama sipariş değeri ve satın alma sıklığı daha yüksektir. Yapay zeka teknolojisi geliştikçe, şirketler veri içgörülerinden ve makine öğreniminden yararlanarak müşteri davranışlarını daha iyi anlayabilir ve ardından bunu en üst düzeyde kişiselleştirebilir. Sonuç olarak, çok kanallı pazarlamaya odaklanmak, insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlayan gelişmiş bir müşteri yolculuğuna giden yoldur.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle