GNS Network

Google AMP ve Kronik Sayfa Güncellemesi 1 Şubat 2018 de

1 Şubat 2018 de Google AMP ve kronik sayfalar güncellemesini duyurdu. Konu çok taze ve gördüğümde kısa da olsa blogumda paylaşmak istedim. AMP nin kısa geçmişine rağmen artık bir SEO kriteri olduğunu biliyoruz ve Google kademeli olarak AMP sayfa içerik kalitelerine de el atmaya başlıyor. 

16 Kasım 2017 tarihli "Engaging users through high quality AMP pages" başlıklı makaleye göre artık AMP yaptım sıralamay girdim demek biraz daha zor bir hal alacak. Kronik sayfa yani standart sayfa içeriğinizin text oranı ile AMP sayfanız da da txt oranlarınız yakın olmak zorunda. Yakın zamanda AMP sıralamalarında çıkmanın çok daha kolay olması nedeni ile özet içerik ve maximum reklam yapan arkadaşlara içeriklerini birebir eşleştirmelerini öneririm. Ayrıca yine güncelleme de amp ile orjinal sayfa içeriğinizin birbiri ile rekabeti gibi bir durumu olmadığına da değiniliyor.

Detaylar için yukarıda paylaştığım makaleye bir gözatabilirsiniz. Son olarak yine güncellemede ciddi cezalar olmayacağı sadece AMP sayfaları içerik bakımından düşük olan sayfaların sıralamalarında gerilemeler olacağı ifade edilmekte.

Özetlemek gerekirse AMP sayfasında düşük txt değerine sahip bir site için;


Şeklide iken txt değeri maximum olan bir diğer site için;


aynı alanda yayın yapan siteler için örneklenebilinir. Hadi değinmeden geçmeyelim. Bu güncelleme haberini de ilk kez beytullahgunes.com dan okuyanlar biraz erken konudan haberdar oldular. Ayrıca AMP hakkında detaylı bilgi almak izteyen ziyaretçiler:


konularına gözatabilir ya da çok daha fazlası için blog içi arama yapabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle