GNS Network

SEO Uyumlu Metin Nedir

SEO Uyumlu Metin Nedir

SEO dostu içerik, arama motorlarının üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak şekilde oluşturulan içerik türüdür. Bazı pazarlamacılar bunun anahtar kelimelerle doldurulması gerektiği anlamına geldiğini düşünse de, arama motorlarının içeriğinizi bulmasına, anlamasına ve ele almaya çalıştığınız konuyla bağlantı kurmasına gerçekten yardımcı olmak içindir. Bu makalede okuduğunuz gibi, içeriğinizi SEO dostu yapmak, anahtar kelimelerinizi yayınlarınızın, videolarınızın ve diğer içerik biçimlerinin etrafına püskürtmekten çok daha fazlasını gerektirir.

İçeriğinizi SEO dostu yapma

1. Başlıkları ve alt başlıkları kullanın

Başlıkları ve alt başlıkları kullanın

Başlıkları ve alt başlıkları kullanmak, SEO optimizasyonu için birkaç şey yapar. Birincisi, yazınızı gözden geçirilebilir hale getirir ve bu nedenle okuyucularınız için okumayı kolaylaştırır. İnsanların okuması kolay şeyleri paylaşma olasılığı daha yüksektir. Aynı şey arama motoru robotları için de geçerli. Sitenizde gezinirken, başlıklarınızı tanıyacak ve içeriğinizi daha iyi anlamak için kullanacaklar, örneğin hangi bölümlerin en önemli olduğu vb. Ayrıca, başlıklara ve alt başlıklara sahip olmak anahtar kelime doygunluğunu artırır, ancak sistemi kandırmak için bunu kötüye kullanmamayı unutmayın.

2. Önceki içeriğe bağlantılar ekleyin

Önceki içeriğe bağlantılar ekleyin

Arama motorlarının içeriği sıralama yollarından biri, aldıkları geri bağlantıların sayısıdır. İyi içerik, hem harici hem de dahili olmak üzere çok sayıda geri bağlantı alma eğilimindedir. Trafiği artırmak ve eski içeriğinizi daha üst sıralara taşımak istiyorsanız, yeni yayınlarınızdan bunlara bağlantı vermeyi unutamazsınız. Bu, arama motoru robotlarının - ve insanların - en iyi makalelerinizi bulmasına yardımcı olur. Ayrıca, yüksek kaliteli, saygın web sitelerine bağlantılar, kendi web sitenizin geçerliliğini artırır. Bağlantılar ne kadar iyi olursa, sayfanız arama sonuçlarında o kadar yüksek sıralanır. Ayrıca, metniniz içinde güvenilir kaynakları kullanmak okuyucularınızda güven yaratır.

3. Makalenizin uzunluğunu optimize edin

Makalenizin uzunluğunu optimize edin

Gün içinde, okuduğunuz çoğu blog yazısı birkaç yüz kelimeye kadar çıkar. Bu bir sayı oyunuydu, ne kadar çok gönderi yayınlarsan o kadar çok trafik alırsın. Bu günlerde nadiren durum böyle. Şu anda okuduğunuz GetResponse blogunda bile, çoğunlukla 1.500'den fazla kelimeden oluşan ve daha az sıklıkla yayınlanan makaleler bulacaksınız. Bunun nedeni, son birkaç yılda Google'ın daha uzun, daha yüksek kaliteli içeriğe daha yüksek öncelik verdiğini göstermesidir. Kullanıcılarına mümkün olan en iyi cevapları vermeyi amaçlarlar ve bu genellikle kullanıcının sorgusuna en kapsamlı cevabı veren gönderilere sahip olmaktan kaynaklanır.

Artık 300 kelimelik makale yazmak yeterli değil. Ama aynı zamanda içeriğinizi sulamakla da ilgili değil. Google Analytics raporlarınıza bir göz atın ve hangi gönderilerin sizin için en yüksek etkileşimi oluşturduğunu görün. En çok hangileri ziyaret edilir ve hangileri en uzun süre okunur. Ve sonra, hangileri en yüksek dönüşümü sağlar, örneğin haber bülteni kayıtları.

4. Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçin

Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçin

Bazı pazarlamacılar oturup yazmaya başlamayı sever. Son an için SEO optimizasyonunu bırakıyorlar. Diğerleri, içeriklerine dahil etmek istedikleri anahtar kelimeleri yazarak başlar. Tercih ettiğim yaklaşım bu. Konunuzla alakalı anahtar kelimeleri belirleyerek başlarsınız. Ya onları kafanızın üstünden bulursunuz, Google'ınki gibi anahtar kelime planlama araçlarını kullanın, Ahrefs veya SERPSTAT gibi daha gelişmiş bir SEO aracı kullanın ya da bunu sizin için yapması için bir SEO ajansı kiralayın.

5. Görsellerinizi optimize edin

Görsellerinizi optimize edin

Görüntüler, içeriğinizi ilginç ve paylaşılabilir kılmak için çok önemlidir. İnsanların, web sitesinde çekici ve alakalı fotoğraflar bulunan bir şirketten alışveriş yapma olasılığı çok daha yüksektir. Fotoğrafın boyutunu da optimize ettiğinizden emin olun. Çok büyük resimler yükleme süresini yavaşlatır ve SEO'ya zarar verir. Görünürlük veya kaliteden ödün vermeden görüntüyü olabildiğince küçültün. Birçok görüntü düzenleyici, dahili özellikleriyle bunu yapmanıza izin verir. Sizinki yoksa, alternatif olarak Squoosh uygulaması, resim dosyalarınızı hızla yeniden boyutlandırmanıza ve sıkıştırmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır.

6. İçeriği paylaşılabilir yapın

İçeriği paylaşılabilir yapın

Yani, SEO dostu, içerik açısından zengin, insanların okumak isteyeceği ilginç bir makale yazmayı başarıyla başardınız. Bir sonraki adım, onu paylaşılabilir hale getirmektir. ShareThis ve AddThis gibi web siteleri , web sitenize sosyal medya düğmeleri eklemeyi kolaylaştırır, böylece insanlar içeriği kolayca paylaşabilir.

7. Yüksek kaliteli içerik yazın

Yüksek kaliteli içerik yazın

Bu oldukça açık olmalı, ancak her zaman uygulanmıyor. İnsanların içeriğinizi okumasını ve içeriğinizle ilgilenmesini sağlamanın en iyi yolu, yararlı ve eğlenceli içerik yazmaktır. Arama motorları, yüksek kaliteli, alakalı içeriğe sahip siteleri ödüllendirir. Kalite, listedeki hemen hemen tüm diğer faktörlerden daha önemlidir. İçeriğinizi nasıl yazmak ve biçimlendirmek istediğinize dair güçlü bir fikriniz olduğunda, yazma sürecini basitleştirmek ve geliştirmek için aşağıdaki araçlardan bazılarını kullanmayı düşünün.

Ayrıca; aşağıda bağlantıları bulunan makalelere gözatabilirsiniz:

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle