GNS Network

SEO Eklentisi Nedir

SEO Eklentisi Nedir

Genellikle önerdiğimiz en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarının hangileri olduğu sorulur. Bunun nedeni, arama motorlarının internetteki çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağı olmasıdır. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve işinizi önemli ölçüde büyütmenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını paylaşacağız. Bu araçlardan bazıları benzer işlevler sunar, bu nedenle belirli kullanım durumları için hangilerinin en iyisi olduğunu da vurgulayacağız.

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

SEO ipuçlarını okurken veya "en iyi ücretsiz WordPress SEO eklentileri" ni ararken, birkaç düzine araç içeren makalelerle karşılaşırsınız. Bu, yeni başlayanlar ve teknik bilgisi olmayan kullanıcılar için oldukça zor olabilir. Gerçek şu ki, daha yüksek arama sıralaması elde etmek için düzinelerce en iyi SEO aracına ihtiyacınız yok. Çoğu blog yazısı (bizimki dahil) en popüler SEO eklentilerini paylaşacak olsa da, her bir aracın kullanım durumlarını anlamanız son derece önemlidir.

Örneğin, web sitenizde asla birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmak istemezsiniz. All in One SEO, Yoast SEO, SEOPress ve Rank Math'dan bahsedeceğiz. Eklenti çakışmasını önlemek için yalnızca birini seçmeniz gerekir. SEMRush, Ahrefs ve diğer birkaç güçlü araçtan bahsedeceğiz, ancak benzer bir özellik kümesine sahip oldukları için ilk başladığınızda hepsine ihtiyacınız yok. İşletmemizde hangi araçları kullandığımızı ve her bir araç arasında hangi özelliklerin en iyi olduğunu paylaşacağız. Bununla birlikte, en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçları konusunda uzman seçimimize bir göz atalım.

1. WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO)

WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO)

WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) , piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir. 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan, karmaşık bir SEO jargonu öğrenmeden arama sıralamalarını iyileştirmenize yardımcı olan en kapsamlı SEO araç setidir. İşletmeniz için en iyi SEO ayarlarını seçmenize otomatik olarak yardımcı olan en kolay kurulum sihirbazıyla birlikte gelir. AIOSEO, yazılarınızı ve sayfalarınızı optimize etmeniz için işlem yapılabilir bir kontrol listesi ile TruSEO sayfa analizini gösterir.

Sayfadaki SEO kontrol listesi, SEO başlığınızda ve açıklamalarınızda dinamik değerleri (cari yıl, ay, gün, özel alanlar, yazar bilgileri ve çok daha fazlası) kullanabileceğiniz akıllı bir meta etiket oluşturucu içerir. Bu, yalnızca SEO başlıklarını değiştirmek için bir gönderiyi güncellemenize gerek olmadığı anlamına gelir.

2. SEMRush

SEMRush

SEMRush , piyasadaki en iyi genel SEO aracıdır. Profesyonel SEO uzmanları, pazarlamacılar, blog yazarları ve her büyüklükteki işletme tarafından kullanılır ve trafiğinizi artırmak için kapsamlı bir araç seti sağlar. Kolayca sıralayabileceğiniz organik anahtar kelimeleri ve arama terimlerini bulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, rekabetçi araştırma yapmanıza ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını ve onları nasıl yenebileceğinizi görmenizi sağlar.

SEMRush SEO Yazma Yardımcısı aracı , odak anahtar kelimeniz için en iyi 10 sonucu geçmek için web sitenizin içeriğini geliştirmenize yardımcı olur. WordPress ile bütünleşir ve bu, daha fazla SEO dostu içerik yazmanıza yardımcı olur. Daha fazla bilgi edinmek için, web siteniz için anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağına ilişkin eksiksiz kılavuzumuza bakın . Rekabetçi zekası ve SEO sıralaması izleme özellikleri nedeniyle web sitelerimiz için SEMRush kullanıyoruz .

3. Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığını izlemelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Google web sitenizdeki sayfaları tarayamadığında ve dizine ekleyemediğinde sizi uyarır. Ayrıca, bu tarama hatalarının nasıl düzeltileceğiyle ilgili yararlı ipuçları alırsınız.

En önemlisi, web sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını, bağlantı metinlerini, ortalama konumu, gösterimleri ve daha fazlasını gösterir. Bu verileri, yalnızca içeriğinizi optimize ederek kolayca üst sıralarda yer alabileceğiniz anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelime verilerini, yeni blog yazısı fikirleri bulmak için de kullanabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, yeni başlayanlar için kapsamlı Google Arama Konsolu kılavuzumuza bakın.

4. Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast SEO , WordPress web sitenizi arama motorları için optimize etmenizi sağlayan popüler bir WordPress SEO eklentisidir. Web sitenizdeki tüm yazılara ve sayfalara kolayca SEO başlıkları ve açıklamaları eklemenizi sağlar. Makalelerinize Open Graph meta verileri ve sosyal medya görüntüleri eklemek için de kullanabilirsiniz . Yoast SEO , tüm web sitesi içeriğiniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur ve bu da arama motorlarının web sitenizi taramasını kolaylaştırır. Ayrıca, başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, SEO verilerinizi kolayca içe aktarmanıza yardımcı olur. Daha fazla ayrıntı için, WordPress'te Yoast SEO eklentisinin nasıl kurulup kurulacağına ilişkin eksiksiz kılavuzumuza bakın .

5. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, Google'ın kendisinden kendi anahtar kelime fikirlerinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Gezegendeki hiç kimse, arama devi Google'dan daha fazla insanların aradıklarıyla ilgili bilgiye sahip değil. Bu ücretsiz araç, Google'ın reklamverenlerine ücretsiz olarak sunulur ve herkes kullanabilir. Ana amacı, reklamverenlere reklam kampanyaları için teklif verebilecekleri anahtar kelimeleri göstermektir.

Ayrıca, reklamverenlere tahmini arama hacmi, sonuç sayısı ve zorluk seviyesi göstererek doğru anahtar kelimeleri seçmelerine yardımcı olur. Bir içerik pazarlamacısı veya blog yazarı olarak, bu verileri, yüksek arama hacmi, yüksek reklamveren ilgisi ve daha da önemlisi, diğer tüm siteleri kolayca geçebileceğiniz anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz.

6. Ahrefs

Ahrefs

Ahrefs , pazarlamacılar, blog yazarları ve işletmeler için hepsi bir arada bir SEO aracıdır. SEMRush'a popüler bir alternatiftir ve birçok benzer araç ve özellik sunar. Anahtar kelime araştırması, rekabet analizi, geri bağlantı araştırması, anahtar kelime sıralamalarını izleme ve daha fazlasını yapmanızı sağlar . Ayrıca, belirli anahtar kelimeleri hedeflerken içeriği iyileştirmenize yardımcı olan ayrıntılı bir içerik analiz aracı sunar. Çok büyük bir özellik çakışması olsa da, Ahrefs'in gerçekten iyi yaptığı şey backlink analizidir. Hangi sitelerin birden fazla rakibe bağlantı verdiğini görmek için kullanabiliriz, ancak biz değil. Bu, daha fazla geri bağlantı almamıza ve daha fazla ortaklık kurmamıza yardımcı olur.

Ayrıca, rakiplerimizin hangi birden çok içeriğinin bizim olmadığımız için sıralandığını belirlememize yardımcı olur, böylece daha fazla teşhir için bu konularda içerik oluşturabiliriz. Son olarak, Ahrefs, sıralamalarımızı yükseltmek için doğru içeriği birleştirmemize ve yükseltmemize yardımcı olan yinelenen içeriği ve anahtar kelime yamyamlığını daha iyi belirlememize yardımcı olur. Yukarıdaki nedenlerden dolayı, hem SEMRush hem de Ahrefs için ödeme yapıyoruz çünkü ikisi de belirli kullanım durumları için iyi.

7. SEOPress

SEOPress

SEOPress , başka bir basit ama güçlü WordPress SEO eklentisidir. Meta başlık, açıklama, açık grafik desteği, resim ve içerik XML site haritaları, yönlendirmeler ve daha fazlası gibi bir SEO eklentisinden bekleyebileceğiniz tüm özellikleri içerir. Yeni başlayanlar için basit bir kurulum ve daha deneyimli kullanıcılar için gelişmiş kontroller ile birlikte gelir. Özellikler ve seçenekler açısından piyasadaki diğer en iyi WordPress SEO eklentileri ile karşılaştırılabilir. Eklentinin ücretli sürümü, piyasadaki diğer bazı premium WordPress SEO eklentilerinden daha ucuzdur. Not: SEOPress bir WordPress SEO eklentisidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

8. Rank Math

Rank Math

Rank Math , web sitenizi arama motorları ve sosyal medya için optimize etmenize olanak tanıyan, hızla büyüyen, kullanıcı dostu bir WordPress SEO eklentisidir. Bir kurulum sihirbazı ile birlikte gelir ve kurulum sırasında diğer SEO eklentilerinden veri aktarmanıza izin verir. Blog yayınlarınıza kolayca meta başlık, açıklama ve Açık Grafik meta verileri eklemek için kullanabilirsiniz. Eklenti ayrıca bir XML site haritası oluşturmanıza, Google Arama Konsolu'na bağlanmanıza ve kullanıcı rollerine göre eklenti özelliklerine erişimi kontrol etmenize olanak tanır. Not: Rank Math, bir AIOSEO alternatifidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

9. Schema Pro

Schema Pro

Schema Pro , web sitenize arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlayan zengin snippet'ler eklemenize olanak tanır. Zengin Parçacıklar, bir incelemenin altında yıldız derecelendirmelerini, açıklamanın yanında bir ürünün, resmin veya videonun altındaki fiyatları vb. Göstererek web sitenizin arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlar. All in One SEO (AIOSEO) gibi en iyi WordPress SEO eklentileri, web sitenize yapılandırılmış zengin snippet verileri zaten ekliyor. Bununla birlikte, daha fazla şema türüne ihtiyacınız varsa veya mevcut WordPress SEO eklentinizin işlevselliğini genişletmek istiyorsanız, o zaman Schema Pro doğru yoldur. Schema Pro, eklenti verilerini Schema Pro alanlarıyla eşleştirerek mevcut WordPress SEO eklentinizle birlikte kullanmanıza da olanak tanır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle