GNS Network

Google AMP URL Yolu Değişiyor

Yakın zamanda hayatımıza giren Accelerated Mobile Pages Project yani kısa adı ile aşina olduğumuz AMP, hızlandırılmış mobil sayfalar projesi dur durak bilmeden güncellemelerini sürdürüyor. Yakın zamana kadar google üzerinden de sitenize erişimi sağlayabilen AMP artık URL yolunda güncellemeye gidiyor.

Konuya girmeden önce; konu hakkında ön bilgisi olmayanlar şu konulara gözatebilirler:


Başlıca konuları ile çok daha fazlasına beytullahgunes.com dan ulaşabilirsiniz. AMP alanında en geniş Türkçe döküman arşivine blog içi aramalardan ulaşabilir eksik olduğunuz konularda bilgi alabilir. Yer verilmemiş alanlarda önerilerde bulunarak arşivimizin genişlemesine katkı sağlayabilirsiniz.

AMP URL Yapısı Nasıldı?

Kabaca bir tanımlama gerekirse hızlandırılmış mobil sayfalar projesi ilk geliştirilmesinden bu yana uzak sunucu cache mantığına benzer olarak bir çalışma pirensibine sahipti. Yani uzak sunucuda yer alan çerezleriniz okunurken sitenizin gözle görülür performans artışını AMP sayesinde önbelleklemeden anlık olarak çalışan, tüm sayfalarda tekrar eden standart dosyalarınızın google sunucularından çağırılması ile sayfalar hızlandırılırken minimum içerik sayesinde maximum performansa ulaşıyordu. URL yapıları genel olarak;

  • google.com/siteniz.com/kategori/konu/
  • siteniz.com/kategori/konu/amp
  • siteniz.com/amp/kategori/konu

gibi yapılarda listelenmekteydi. Bu yapıda bir değişiklik olmasa da yukarıdaki listeden ilki olan 

  • google.com/siteniz.com/kategori/konu

linki yakında tarih oluyor ve artık AMP sayfalarınız kendi URL leriniz üzerinden okunacak. Yani web de son dönemde dolanan AMP tarih oluyor gibi söylemler pek de doğruyu yansıtmamakta.

Konu hakkında Google yaptığı açıklamalarda:
W3C TAG tarafından tavsiye edildiği gibi, ortaya çıkan Web Paketleme(Web Packaging) standardına dayalı yeni bir AMP Cache önceliği uygulamak istiyoruz.
Gerçekte hedeflenen AMP deneyiminde hem istenilen kullanıcı deneyiminden(UX) hem de performans sağladığından emin olmak için Chrome Tarayıcı ve Google Arama’nın deneme sürümünü temel alan bir prototip oluşturduk.
şeklinde güncellemeyi yorumlamaktalar. Bu noktada unutulmamalıdır ki hızlandırılmış mobil sayfalar projesi yalnızca adı ile proje değil katılım olarak da bir çok dev markanın içinde olduğu bir projedir ve Google bu konuda tek söz sahibi değildir.

Google AMP adreslerini ne zaman kullanıma sunacak?

Google’ın bir sonraki adımında yeni web standardının web tarayıcılarında ve Google AMP Cache’inde tamamen uygulanması sağlayacak. Bahsedilen düzenleme 2018’in ikinci yarısında gerçekleştirilecek.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle